kayseri kuru sartlarda macar fig

Selamin aleykum arkadaslar forumda yeni uyeyim ilk konum ciftciligi dedemiz rahmetli olduktan sonra yapmamisiz taki ben bismillah deyip baslayana kadar hem forumda hem ciftcilikte yeniyim anliycaginiz 4 yildir koyunculukla ugrasmaktayim ve yem maliyeti buyuk bir sorun teskil ettigi icin kendi kaba yemimi uretmek istedim gectigimiz kasim ayi ortasinda macar fig guz ekimini yaptim bugday hasadi yaptigimiz tarlaya kuru sartlarda munavebe bitkiisi olarak guz yagmurlarindan sonra tavlanan topragi derin surum ve ardindan izgara ile hazirladiktan sonra donume 10 kg macar fig 5 kg arpa ile karistirarak ve 17 kg dap gubresi ile ekimini yaptim merdanrsini cektim bugun itibari ilede donume yine 16 kg 26 can gubresi attim ust olarak toplamda 25 donum kadar bir ekim yaptim kullandigim tohum ve gubre miktarlari bakimindan nasil bir verim alirim bilemiyorum acikcasi zaten yenide ciftciyim husrana ugrarmiyim bilgilerinizi almak istedim degerli yorumlariniz icin simdiden tesekkur ederim

Ynt: kayseri kuru sartlarda macar fig

nailyetek link=topic=82333.msg979325#msg979325 date=1425834329' Alıntı:
Sıkıntı olmaz, içindeki arpa miktarı biraz fazla, tohumu da 14 kg atabilidin. Yıl yağışlı giderse dönüme 20 balyanın üzerinde alırsın İnşallah.

Tesekkur ederim ilk ekimimiz birazda acemikigimizden kaynakli balya degilde kes olarak degerlendiricez insallah

GENÇ EYMIRLİ link=topic=82333.msg979332#msg979332 date=1425834762' Alıntı:
bizim fiğe hhiç taban gübresi atmayız üst gübre de atmayız atsak bile en fazla 6-7 kg33 lük atarız . fig için bu gübreler bence çok fazla

Bizim buralarin toprak yapisindan kaynakli gubreyi biraz cok verdik verimsiz kuru topraklar yagis ortalamasi belli mumkun olan en kisa surede en fazla verimi alma maksadiyla fazla verdik ustad

Mevlut Han link=topic=82333.msg979347#msg979347 date=1425836240' Alıntı:
Tesekkur ederim ilk ekimimiz birazda acemikigimizden kaynakli balya degilde kes olarak degerlendiricez insallah
Eğer oldurup, biçerdöverle tohum almaya kalkarsanız sonu hüsran olur. Olgun olarak biçip patoz yaparsanız samanı pek iyi olmuyor. :) En güzeli yeşil biçip toz saman veya balya yapmak.

Geçen sene 30 dekar tarlama .........dekara 20 kğ hiç bir şey karıştırmadan macar fiğ ektim. 12.5 kilo dekara DAP kullandım, ilkbaharda 33 lük nitrat verdim. Akşam üzeri güneşin batmasına 2 saat kala biçtim, Sabaha karşı 5.30 da kalkıp çevirdim, yine sabah 5.30 da gidip balya yaptım. Kilosu 24 kğ gelen 1020 balya aldım. Ve tanesini 15 TL. den koyunculuk yapan arkadaşlara verdim. Yani dekardan 34 balya almış oldum.

• Beğen
Tepkiler: teknistm

nailyetek link=topic=82333.msg979350#msg979350 date=1425836461' Alıntı:
Eğer oldurup, biçerdöverle tohum almaya kalkarsanız sonu hüsran olur. Olgun olarak biçip patoz yaparsanız samanı pek iyi olmuyor. :) En güzeli yeşil biçip toz saman veya balya yapmak.

Yesil bicip toz saman yapicaz abi kes derler bizim burda toz samana

sagalassos link=topic=82333.msg979356#msg979356 date=1425837120' Alıntı:
Geçen sene 30 dekar tarlama .........dekara 20 kğ hiç bir şey karıştırmadan macar fiğ ektim. 12.5 kilo dekara DAP kullandım, ilkbaharda 33 lük nitrat verdim. Akşam üzeri güneşin batmasına 2 saat kala biçtim, Sabaha karşı 5.30 da kalkıp çevirdim, yine sabah 5.30 da gidip balya yaptım. Kilosu 24 kğ gelen 1020 balya aldım. Ve tanesini 15 TL. den koyunculuk yapan arkadaşlara verdim. Yani dekardan 34 balya almış oldum.

Maasallah abi cok guzel almissiniz bereketini gorun biz balya degilde toz saman(kes) yapicaz kismetse. Sizin orda dekar dediginiz kac m2 abi bizde1000m2 1 dönumdur ben 25 donum ektim donumune 750 kg kuru ot alabilirmiyim acaba umidiyle :)

Mevlut Han link=topic=82333.msg979368#msg979368 date=1425837713' Alıntı:
Maasallah abi cok guzel almissiniz bereketini gorun biz balya degilde toz saman(kes) yapicaz kismetse. Sizin orda dekar dediginiz kac m2 abi bizde1000m2 1 dönumdur ben 25 donum ektim donumune 750 kg kuru ot alabilirmiyim acaba umidiyle :)
Bizde 1000 metrekare yere 1 dekar diyoruz, aynı yani. Allah yağış verirse gübrelerini de zamanında verirsen tabiki 750 kğ kuru ot alabilirsin.

Resimleri ancak bugun cekebildim 26 ust gubreyi berdikten 2 gun sonra rahmet yagdi hamd olsun bundan sonra artik toprak isindikca ne olucak gorucez biicime kadar ayda bir gelisimini resimleyip paylasmaya calisicam insallah

Ust gubresini mart in ikinci haftasi vermistik ama gecen hafta sicaliklar birden cok dustu kar yagdi soguk biraz calmis galiba fiği tekrardan bi 5-6 kg kadar 26 lik gubre atsam faydasi olurmu acaba bilgisi olan yardimci olabilirmi tesekkurler

Mevlut Han link=topic=82333.msg994333#msg994333 date=1429279308' Alıntı:
Ust gubresini mart in ikinci haftasi vermistik ama gecen hafta sicaliklar birden cok dustu kar yagdi soguk biraz calmis galiba fiği tekrardan bi 5-6 kg kadar 26 lik gubre atsam faydasi olurmu acaba bilgisi olan yardimci olabilirmi tesekkurler
Mevlüt kardeş resimlere baktım, yanlış anlama hiç tatmin olmadım, çok seyrek. Ben dekara 20 kğ.dan aşağı fiğ ekmiyorum.

sagalassos link=topic=82333.msg994343#msg994343 date=1429281076' Alıntı:
Mevlüt kardeş resimlere baktım, yanlış anlama hiç tatmin olmadım, çok seyrek. Ben dekara 20 kğ.dan aşağı fiğ ekmiyorum.

Bu resimler 1 ay oncesine ait abi bugun kismet okursa cekeyim bi bak endiseleniyorum isin acigi beceremiycez diye 10kg kadar fig 4 kg kadar arpa ile karistirip ekmistik yanlis hatitlamiyorsam catallayacagi icin cok sik ekme dediler o yuzden boyle birde mibzerimiz kotuydu cikislar o yuzdrn sikintili oldu biraz

Mevlut Han link=topic=82333.msg994347#msg994347 date=1429281982' Alıntı:
Bu resimler 1 ay oncesine ait abi bugun kismet okursa cekeyim bi bak endiseleniyorum isin acigi beceremiycez diye 10kg kadar fig 4 kg kadar arpa ile karistirip ekmistik yanlis hatitlamiyorsam catallayacagi icin cok sik ekme dediler o yuzden boyle birde mibzerimiz kotuydu cikislar o yuzdrn sikintili oldu biraz
Tamam yeni resimleri görelim. Endişelenmene gerek yok.