Bezelyelerde son durum

Üst gübre atılır mi diye toprak durumunu kontrole gittim Bezelye nin durumundan memnun kaldım .ürünün yatma tehlikesi olur diye vazgeçtim umarım yanilmam
siz ne dersiniz

Ynt: Bezelyelerde son durum

Abi maşallah çok güzel seninki bezelye içinde hububat,benimki hububat içinde bezelye gibi duruyor.ben 10 kg bezelye 10 kg tritikale ektim ama resmen tritikale ezip geçmiş bezelyeyi.önümğzdeki yıl tritikaleyi 5-6 kg düşürecem acayip bir kardeşleme yapmış.hatta bir araştırma okudum tritikale ile ilgili 18 kg ile 23 kg ekşm arasında metre karede kardeşlenme sonucu oluşan bitki başak sayısında hiç bir fark olmamış.o yüzden hububat tiritkale gibi çok kardeşlenen bir bitkiyse bugdaya göre az atmakta fayda var herhalde.hasat sonu tonajıda görelim seninkiylede karşılaştıralım.en azından önümğzdeki yıl ekecek olanlara bi fikir verir bu karşılaştırma

Maşallah gayet güzel gelişmiş, artık havalar ısınmaya başladı çok hızlı gelişeceklerdir. Gelişme döneminde su ve gübre ihtiyacı olacaktır haliyle.

Bereketli olsun.

Teşekkür ederim arkadaşlar yapilani anlatayım herkese cvp olsun
tanelik mısır arkası tavinda sürüm yaptık ekili olan yerde 3 yil öncesi yaklaşık 15 ton kadar hayvan gübresi vardi.
Ekim öncesi mikser uyguladık 2 gun toprağı dinlendirdik
yagis geliyor diye bugday arpa yi ektikten sonra gece 12 de ekime girdik
herhangi bir alt gubre kullanmadım(gecen seneki bezelyelere dap attiydim pek faydası görmedim)bu nedenle ekstra masraf yapmayayim dedim
10 kg bezelye 5 kg tritikale 2kg arpa karistirdim ekimi yaptik
ertesi gün merdane cektik cunku Bezelye derini pek sevmiyor ama sacmada ekilmiyor bu nedenle makina ekimini tavsiye ederim
sulama ihtiyaci duymuyoruz yerine slajlik hido ekilecek nasip olursa bicimi ve verimi paylasirim sizinle

a.mutlu link=topic=82369.msg979804#msg979804 date=1425927285' Alıntı:
Teşekkür ederim arkadaşlar yapilani anlatayım herkese cvp olsun
tanelik mısır arkası tavinda sürüm yaptık ekili olan yerde 3 yil öncesi yaklaşık 15 ton kadar hayvan gübresi vardi.
Ekim öncesi mikser uyguladık 2 gun toprağı dinlendirdik
yagis geliyor diye bugday arpa yi ektikten sonra gece 12 de ekime girdik
herhangi bir alt gubre kullanmadım(gecen seneki bezelyelere dap attiydim pek faydası görmedim)bu nedenle ekstra masraf yapmayayim dedim
10 kg bezelye 5 kg tritikale 2kg arpa karistirdim ekimi yaptik
ertesi gün merdane cektik cunku Bezelye derini pek sevmiyor ama sacmada ekilmiyor bu nedenle makina ekimini tavsiye ederim
sulama ihtiyaci duymuyoruz yerine slajlik hido ekilecek nasip olursa bicimi ve verimi paylasirim sizinle
abi peki affına sığınarak bişey daha sorayım .. tritikale ile arpanın süt olum evreleri farklı , biçim zamanında hangisinin süt olum dönemine göre biçiyorsunuz ? çünkü bizim burda tritikale biraz daha geç başaklanıyor.yada kullandığınız arpa cinsi nedir ? oda mı geçci ?

Estağfurullah kardeşim bilgi paylasildikca çoğalır
öncelikle yem Bezelyesi ni ekim amacı nedir senin için slaj mi kuru ot mu önemli olan budur.
ben kuru ot olarak degerlendiriyorum bu nedenle bugdaygil grubunun durumu Bezelyeyi ayakta tutsun gerisi pekte önemli değil. Bezelyenin en yüksek protein değeri çiçeklenme dönemi yaklaşık 22-24 arasi proteinle bicildigini düşünürsen kurumada gün başına 2 protein düşüyor.
Eger ki süt olum donemini beklersem Bezelye tohuma yatiyor buda pek istenilen birsey degil birde tritikale de taneli oluyor o zaman asil sıkıntı bicimde sıkmali çayır biçme makinasinda ezici tekerlerde sıkışma yapıyor
arpa tohumu erkenci Ketoks cinsi

a.mutlu link=topic=82369.msg979644#msg979644 date=1425901528' Alıntı:

Üst gübre atılır mi diye toprak durumunu kontrole gittim Bezelye nin durumundan memnun kaldım .ürünün yatma tehlikesi olur diye vazgeçtim umarım yanilmam
siz ne dersiniz
Genel görünüş olarak iyi.Şuan azot ihtiyacı görünmüyor.Bereketli olsun.

Ali sen rahat bi biçim yapacaksın. Yatma riskin olmayacak.

Diğer arkadaşın gübrleme yapmaması çok yerinde bi karar. Ciddi yatma riski var.

Geçen yıl 75/25 oranından 50-50 ' ye kadar her dozu denedim. En ideali 60 ' a 40. Ama o bile Yatıyor arkadaş. Telef oluyorsun biçerken.

Sağlıklı bir biçim için 50 ' ye 50. Bu yıl ektiklerimin hepsi aynı. Lakin 3 kez yandılar soğuktan. Geçen seneki verim olur mu bilmem.

Bak şu foto geçen yıldan.

Bu tarlada oran 11 kg bezelye, 8 kg hububat (bupday)

Fotoğraftan bir hafta sonra yattı.

47bd9f5473d1da9270f4a834df3a2efb.jpg

sebazios link=topic=82369.msg980065#msg980065 date=1425997960' Alıntı:
Ali sen rahat bi biçim yapacaksın. Yatma riskin olmayacak.

Diğer arkadaşın gübrleme yapmaması çok yerinde bi karar. Ciddi yatma riski var.

Geçen yıl 75/25 oranından 50-50 ' ye kadar her dozu denedim. En ideali 60 ' a 40. Ama o bile Yatıyor arkadaş. Telef oluyorsun biçerken.

Sağlıklı bir biçim için 50 ' ye 50. Bu yıl ektiklerimin hepsi aynı. Lakin 3 kez yandılar soğuktan. Geçen seneki verim olur mu bilmem.
aman rahat olsun abi .. bide 4 tonu yakalayalım başka bişey istemiyorum .. bu hafta yarın yada yarından sonra güzel bi yaprak gübrelemesi çinko atıcam .. hayırlısıyla bezelye defterini kapatıp biçim tarihini bekliycem .. sonra slaj bi tutturursam bu işi harika olcak :) tutturamazsak yan gelicez :)

Ali SARAÇ link=topic=82369.msg980070#msg980070 date=1425998758' Alıntı:
aman rahat olsun abi .. bide 4 tonu yakalayalım başka bişey istemiyorum .. bu hafta yarın yada yarından sonra güzel bi yaprak gübrelemesi çinko atıcam .. hayırlısıyla bezelye defterini kapatıp biçim tarihini bekliycem .. sonra slaj bi tutturursam bu işi harika olcak :) tutturamazsak yan gelicez :)

Senin bezelyelerin işi tamam. Olmuş yani onlar. Ekstrem bir hava, Afet olmazsa (ki Allah korusun) boyuna kadar gelen resimleri paylaşırsın 2 ay sonra.

BlackStorm link=topic=82369.msg980094#msg980094 date=1426002636' Alıntı:
Maşallah,Şu resme bakınca içim açılıyor. Kendi bezelyemide böyle görebilecekmiyim acaba :(((

Görürsün. Önemli olan kısım bundan sonra don yememesi. Geçen yıl iç Anadolu ' da 30-31 Mart donu gibi bi don yaşanmazsa (ki 20 günümü var) bi daha korkmaz. Bi tek biraz geç kalabilir.

sebazios link=topic=82369.msg980155#msg980155 date=1426010904' Alıntı:
Görürsün. Önemli olan kısım bundan sonra don yememesi. Geçen yıl iç Anadolu ' da 30-31 Mart donu gibi bi don yaşanmazsa (ki 20 günümü var) bi daha korkmaz. Bi tek biraz geç kalabilir.
Kardeşim sen nerden biliyorsun burda o tarihte don olduğunu :)) Tam seçim günü öyle ilginç bir don olmuştuki resmen donduk güneşli havada dışarda dolaşamıyorduk ağaçlar hep soğuk almıştı ne kayısı kaldı ne başka bişey.
Bu sene olmaz inşallah.

BlackStorm link=topic=82369.msg980160#msg980160 date=1426011411' Alıntı:
Kardeşim sen nerden biliyorsun burda o tarihte don olduğunu :)) Tam seçim günü öyle ilginç bir don olmuştuki resmen donduk güneşli havada dışarda dolaşamıyorduk ağaçlar hep soğuk almıştı ne kayısı kaldı ne başka bişey.
Bu sene olmaz inşallah.

Yok, bu sene seçim Haziran ' da :D

Seçimden malum sonuç çıkarsa doluya dikkat edin ama :D