Arpa deneyimleri.....

Yöremiz kocaelide arpa performansının iyi olmadığı yönünde çevrede genel bir kanı oluşmuş... Ben de hiç cesaret edememiştim bu söylentilerden dolayı. Bu sene zarar da etsem deneme amalı 8-10 dekar bir arazide denemeye karar verdim...:) susuz bir arazide marmara yağışları ile kabaca nelere dikkat etmeliyim? tohum öneriniz ne olur? gübrelemeyi nasıl yapsam daha iyi olur (bir kerede veya izleyerek bir kaç kerede)? kendi traktör ve gerekli ekipmanlarım var en fazla tohum ve gübre zararım olacak ve denemek istiyorum. .... saygılarımla

Resimler ve ekler

• IMG_2052.JPG
    IMG_2052.JPG
    3.2 MB · Görüntüleme: 177
  • IMG_2052.JPG
    IMG_2052.JPG
    3.2 MB · Görüntüleme: 171
Ynt: Arpa deneyimleri.....

Başarılı olabilmen için arazinin zamanında ve bilinçli işlenmesi gerek. İkinci olarak toprak analizi yaptırman ne çeşit gübreye ve ne miktarda gübreye ihtiyacın olduğunu ortaya koyar.

İrfan bey izmitin neresindesiniz
gecen sene ak meşe tarafina arpa bicmeye gelmiştim yeşillik olarak gayet iyi vermdeydiler
bu senede ekim yaptılar ama durumu nedir bilmiyorum
En fazla 20 kg tohum 20 kg gübre atsaniz en fazla dönüme 45-50 tl masrafiniz olur biz sakaryada bu sartlarda kasim ayı başında ekim yapiyoruz

Sevgili enes teşekkürler.... araziler küçük ve mülkiyet sıkıntıları nedeni ile teferruatlı analizlere girmek pek mümkün olmuyor.....hep bi deneyimle bir yere varmak gerekiyor buralarda.

sevgili a.mutlu.... izmit karamürsel tarafı ekeceğim yer. Amacım kuzularıma arpa ve saman çıkartmak. yeşil biçmek değil. dane ürün alabilmek istiyorum bir miktar ve artanı da tabi saman olacak çiftliğime.... kimse riske girip sonuna kadar gitmiyor buralarda izlediğim kadarı ile. Bi denemek istiyorum açıçası... bir iki yıla en azından sorunu saptar çözerim diye düşünüyorum...

Teşekkürler dostlar

irfansagdinc link=topic=82383.msg979841#msg979841 date=1425930544' Alıntı:
Sevgili enes teşekkürler.... araziler küçük ve mülkiyet sıkıntıları nedeni ile teferruatlı analizlere girmek pek mümkün olmuyor.....hep bi deneyimle bir yere varmak gerekiyor buralarda.

sevgili a.mutlu.... izmit karamürsel tarafı ekeceğim yer. Amacım kuzularıma arpa ve saman çıkartmak. yeşil biçmek değil. dane ürün alabilmek istiyorum bir miktar ve artanı da tabi saman olacak çiftliğime.... kimse riske girip sonuna kadar gitmiyor buralarda izlediğim kadarı ile. Bi denemek istiyorum açıçası... bir iki yıla en azından sorunu saptar çözerim diye düşünüyorum...

Teşekkürler dostlar

Ekerek tecrübe kazanmayı düşünüyorsan aşağıdaki linki incele derim. Bitkilerin durumundan hastalık ve ihtiyaçlarını büyük oranda anlamak mümkün.
http://www.trakkulup.net/hububat-bitkileri/yapraklarin-dili/