ÇÖREKOTU EKİMİ VE HASATI

Ynt: ÇÖREKOTU EKİMİ VE HASATI

Garadayi link=topic=82388.msg1019632#msg1019632 date=1440359833' Alıntı:
Hasat sonu mahsülü sellektörden geçirip çuvalladık direk alıcıya gönderdik bekletmedik...
Böyle yararlı bir konu başlattığınız için tekrardan teşekkürler.Yeni sezonda verimleriniz nasıl aceba,fiyatlar ne durumda birde yabancı ot mücadelesini nasıl yapıyorsunuz?Bizim burda bir üretici. ota kaptırdığı için biçmek zorunda kaldı.Verdiğiniz. bilgilerden dolayı şimdiden teşekkürler :)

evet bizde ektik tarla hardal ve sirken den gözükmüyo çıkış az oldu veya hiç yok kazayağı çekeçem 65 dekar ekmiştim 3500 tl kadar masrafım oldu zarar 1 nisan da ekim yaptım o zamana kadar hep yağışlı giden hava benim ekmemle birlikte kurudu yaklaşık 20 -25 gün kuruda yattı sadece 7 dönüm kumsal bir tarlada çıkış var kepirlerde yok tarlanın yanından geçen köylüler hardal ve sirkini görünce sevinerek kıs kıs gülüyorlar.....

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Ynt: ÇÖREKOTU EKİMİ VE HASATI

Arkadaşlar çörekotu Mibzerle ekilip biçerdöverle biçilen 50 cm boyunda bir bitki samanı hayvan yemi olarak kullanılan dönüme 100/150 kilo arasında verim veriyor... 2014 yılının ekim için tohumunu kg 6 liradan aldık mahsülünü kg 4 liradan sattık...Bu yıl tohum fiyatı kg 12.5 lira satış ne olur bilmiyorum..
Yabancı ot ilacı şu an için yok nedeni işçiliğin çok ucuz olduğu ülkelerde yetiştiriliyor ama son edindiğim bilgilere göre bir firma ilaç üretmiş bize ulaşırmı bilmiyorum...
Çörek otu nda kullanılabilecek bir ot ilacını BAYER firmasının ruhsatlandırma aşamasında olduğunu duymuştum, yanlız bu adamlar ser verip sır vermezler. Ama teknik olarak ve tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim; bazı çörek otu yetiştiriciliği yapılan bölgelerde il/ilçe tarımın da yönlendirmesiyle çörek otu na maydanozgiller e kullanılan Afalon Grubu herbisit ler kullandiriliyor, hem de 5/7 dekara Max. Giden ilacı 20 25 dönüme attırıyor lar. Hal böyle olunca ot da ölmüyor çörek otuda ilacdan etkilenmemiş oluyor, çöpe atılan bı dünya ilaç masrafı yazık günah. Bu KESİNLİKLE yanlış bir uygulama.
Pekala hangi ilaç kullanılabilir; Çörek otu her ne kadar fiziki görünümü ilk başlarda maydanoz giller i andirsada bu familya ile hiçbir alakası yoktur. Düğün çiçeği giller grubundadır ve HAŞHAŞ bitkisi ile çok yakın akrabadır, dikkat edin tohum başı da haşhaş tohum başına çok benzer hasata doğru. Bitkilerin ot ilacı na gösterdiği direnç onların morfolojik yani akrabalık bağı ile paralellik gösterir yüzde doksan bu böyledir. Dolayısıyla çörek otu na kullanılması gereken esas ilaç HAŞHAŞ ot ilacıdır. Bu bir değerlendirme dir, böyle bir ilacın denemesi yapılmamıştır, bu işin ticaretini yapan arkadaşlar ya deneyecek yada BAYER firmasının çıkacak ilacını bekleyecek. (Onlarında haşhaş a ruhsatlı bir ilacı çörek otuna denediklerini tahmin ediyorum) Kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: murat1919