Buğdayda belirlenen bu yaprak sararmaları neden olabilir

Yabancı ot ilaçlarımızı atarken gecen sene pullukla işlediğimiz tarlanın ekinin gücsüz olduğunu fark ettik acaba pulluktan mı diye düşünüyoru ama eminde diyilim normalde hiç pullukla tarla işlemeyiz onun için pullukta sebeb kıldım galiba :) elde biraz bahar gübresi kalmıştı 7 8 kilo ayarlayıp gezdirdim zayıf olan yerlerde :) bikaç fotoda cektim bi besin noksanlığı falan mı var acaba ondan mı büyle olmuşlar acaba :)

Ynt: Buğdayda belirlenen bu yaprak sararmaları neden olabilir

Besin noksanlığı Hebun. Birden çok besin noksanlığı var.

- Yaprakların kenar ve uç kısımlarında kuruma potasyum eksikliği
- yaprağın komple sararması azot eksikliği
- ince düz şeritler halinde, damar dibindeki sararmaların çinko.

• Beğen
Tepkiler: Arslanlar 5070

ismail_17 link=topic=82429.msg980184#msg980184 date=1426013239' Alıntı:
Bereketli olsun, büyük bir sıkıntı yok bence , güzel buğdayın havaların ısınması ile hiç bir şey kalmaz sarılıktan .
inşAllah abi :)
sebazios link=topic=82429.msg980214#msg980214 date=1426015597' Alıntı:
Besin noksanlığı Hebun. Birden çok besin noksanlığı var.

- Yaprakların kenar ve uç kısımlarında kuruma potasyum eksikliği
- yaprağın komple sararması azot eksikliği
- ince düz şeritler halinde, damar dibindeki sararmaların çinko.
azot eksikliği olabilir cünkü daha ilk atığımızı üst gübre erimemiş tam yağmur yağarsa eksiklik giderilir galiba ilkin 25 kg 26 nitrat vermiştim abi şimdide gereken sararan yerlere ortalama 7 8 kilo gene 26 nitrat verdim abi yeterli olur galiba :) peki bu cinko ve potasyum için ne yapabiriz :) yanlız buda var abi bu denli sararma yanma tek bu parcada bu ceşit buğdayda belirgin abi kardeş falanda pek yapmamış çeşittende olabilir mi acaba abi :)

Insallah toparlar. Tarla kumlu olabilir gibi gorunuyor, kumsallik var mi ? Bir de ekimde tabana hangi gubreden ne kadar vermistiniz ? Fosforlu taban gubresi cok atildiysa cinko alimini azaltmis olabilir. Azot eksikligi oldugunu dusundugunuz durumlar da26 Nitrat cok iyi bir secim olmayabilir, zira yavas salinimli bir gubre. 33 nitrat daha cabuk etki edecektir. Yilmaz bey, benden daha tecrubeli ancak azot eksikligi taban gubresinin miktarina gore bana daha kucuk bir ihtimal gibi geldi.

cem.ispir link=topic=82429.msg980225#msg980225 date=1426017187' Alıntı:
Insallah toparlar. Tarla kumlu olabilir gibi gorunuyor, kumsallik var mi ? Bir de ekimde tabana hangi gubreden ne kadar vermistiniz ? Fosforlu taban gubresi cok atildiysa cinko alimini azaltmis olabilir. Azot eksikligi oldugunu dusundugunuz durumlar da26 Nitrat cok iyi bir secim olmayabilir, zira yavas salinimli bir gubre. 33 nitrat daha cabuk etki edecektir. Yilmaz bey, benden daha tecrubeli ancak azot eksikligi taban gubresinin miktarina gore bana daha kucuk bir ihtimal gibi geldi.
inşAllah abi :) kumsalık yok abi ama hafif taşlık kücük taşlar ve bide 2013 senesinde bu tarlaya pulluk vurduk bası yerlerde alt tabaka beyaz toprak cıktı beyaz toprak cıkan yerlerde bu sararmalar var, tapana 26 kg gübretaş 20 20 0 kompoze atmıştık abi :) ilk üst gübrelemeyide 15 gün oldu atalı yağmur yağmasına yağdı ama tam erime gercikleşmemiş daha bu gün atığım gübrede evde kalan gübreydi 26 lik tek seferde üst gübre uyguladığımız için 26 lık tercih ediyoruz ne derece doğru veya yanlış yapıyoruz bilmiyorum ama :)
azoxystrobin link=topic=82429.msg980228#msg980228 date=1426017548' Alıntı:
Hic fungusit uygulaması yaptın mi?
hayır abi ne mantar nede pas hiç bi sene kulanmadık bülgemizde kulananda yok daha o derece ki pas olsada bilmeyiz nedir abi :)

Bazı fotoğraflarda arkadaşların dediği gibi genelde azot eksikliği görülüyor.fakat bazı yapraklarda septoria başlangıcı gördüm,foto ile %100 emin olmamakla birlikte.

Hebun, arkadaşlar de değinmiş. Lakin hani o yapraklarda kenar ve uç kuruması yapmış olanlar var ya, işte onlar para gibi potasyum eksikliği.

Doğrusu, taban gübresini NP yerine NPK kullanmak. Bu noktadan sonra tek yapabileceğin şey, yapraktan potasyum beslemesi.

Potasyum sülfat ile potasyum nitratın fiyatları çok yakın olduğunda, potasyum nitrat öneririm. Hem azot takviyesi de olur.

25 kg ' lık çuvallarda satılır. Sipariş verirsen kargo ile de gömderilir.

Suda eritiyotip atıyorsun. Dekara 400gr gelecek şekilde (bi çuvalı 60-65 dekar yere) atıyorsun.

1 hafta 10 gün içinde, yaprak uçlarındaki o kurumalardan eser kalmıyor.

Ucuz ve çok işe yarayan birşeydir. Kalitede de gözle görünür şekilde artış olur.

Buğdayların rengi cok açık seninde dediğin gibi nitrat erimemişse büyük olasılıkla bitki azot alımını yapamadı ayrıca septoria başlangıcı var gibi

Bizim bölgenin şartlarını az çok buluyoruz bu sararma yağışın fazla olduğu senelerde görülüyor bir nevi toprakta su fazla nem toplanması ayrıca toprakta hafif topraklarda olabilir

azoxystrobin link=topic=82429.msg980248#msg980248 date=1426018632' Alıntı:
Bazı fotoğraflarda arkadaşların dediği gibi genelde azot eksikliği görülüyor.fakat bazı yapraklarda septoria başlangıcı gördüm,foto ile %100 emin olmamakla birlikte.
azot eksikliği olabilir evet ama septoria ne dir bilmiyorum desem ayıp etmem umarım :)
sebazios link=topic=82429.msg980260#msg980260 date=1426019208' Alıntı:
Hebun, arkadaşlar de değinmiş. Lakin hani o yapraklarda kenar ve uç kuruması yapmış olanlar var ya, işte onlar para gibi potasyum eksikliği.

Doğrusu, taban gübresini NP yerine NPK kullanmak. Bu noktadan sonra tek yapabileceğin şey, yapraktan potasyum beslemesi.

Potasyum sülfat ile potasyum nitratın fiyatları çok yakın olduğunda, potasyum nitrat öneririm. Hem azot takviyesi de olur.

25 kg ' lık çuvallarda satılır. Sipariş verirsen kargo ile de gömderilir.

Suda eritiyotip atıyorsun. Dekara 400gr gelecek şekilde (bi çuvalı 60-65 dekar yere) atıyorsun.

1 hafta 10 gün içinde, yaprak uçlarındaki o kurumalardan eser kalmıyor.

Ucuz ve çok işe yarayan birşeydir. Kalitede de gözle görünür şekilde artış olur.
potasyum nitratı gübre bayilerinden bulabilirim diye düşünüyorum abi bi ara güzüme takılmıştı cünkü olmadı tarım kirediden bulurum bana bi cuval yeter zaten hem denemelik olur bi tarafına atmam farkı gözetlemek icin :) peki 25 kg luk gübretaş potasyum nitratın fiyatı ortalama ne kadardır abi hiç bilmediğimden fazla fiyatan almak istemiyorum :) ve bide abi holderimiz 1000 litre ilaçlamalarda genelde 40 dünüme atarız potasyum nitrat kulanınca kac dekara atmalıyız bi holderi ve 1000 litreye kac kg potasyum katmalıyız? :)
ttunc link=topic=82429.msg980334#msg980334 date=1426026232' Alıntı:
Buğdayların rengi cok açık seninde dediğin gibi nitrat erimemişse büyük olasılıkla bitki azot alımını yapamadı ayrıca septoria başlangıcı var gibi
evet nitrat erimemiş lastik tekerlerde kireç taneleri gibi yapışıyo dikatli kontrol edincede tarlada erimediğini fark edebiliyoruz :) septoria nedir bilmiyorum ki :)
musa kazım değer link=topic=82429.msg980346#msg980346 date=1426053157' Alıntı:
Bizim bölgenin şartlarını az çok buluyoruz bu sararma yağışın fazla olduğu senelerde görülüyor bir nevi toprakta su fazla nem toplanması ayrıca toprakta hafif topraklarda olabilir
hayır abi sudan vaye nemden diyil cünkü dere kısımlarında sulu kısımlarda bu sararmalar yok aksine tepe kısımlarda beyaz toprak dediğimiz topraklarda bu sararma var :)

tohuma kullandıgınız ilaç ve bugday ekmeden önce tarlanda ne ekiliydi....ve taban gübresi olarak ne verdin...
fosfor ve kısmı kök hastalıgının bir versiyonu...

ürünlere kullandıgınız yabancı ot ilaçlarının toprak da kalma süreleri çok önemlidir.özellikle nohut mecimek ayçekirdegi mısır aspir..
her nekder demir azot çinki gibi olsada işaretler bunu hemen anlamak çok zordur.bunun için bugdaydn arpadan önceki ekilen ürün ve atılan ilaç ve gübreler önemlidir.

Bizim bugdaylarda kok bogaz hastaligi yuzunden cok buyuk zarar var..Yaklasik yuzde elli..Tarim ilce ilac onersinde bulunmus..Hastalikli alanlarin tekrar duzelmesi mumkunmu yoksa sadece geriye kalanlarimi kurtarir bu ilac?

edirne22 link=topic=82429.msg980349#msg980349 date=1426055466' Alıntı:
pas hastalığı için daha erken, ama belli olmaz, mevsimler karıştı iyice...
mevimsler karıştı evet ama soğuk vurması olduğunu sanmıyorum pas olsada bilmiyorum ki abib :)
köylü link=topic=82429.msg980351#msg980351 date=1426057817' Alıntı:
tohuma kullandıgınız ilaç ve bugday ekmeden önce tarlanda ne ekiliydi....ve taban gübresi olarak ne verdin...
fosfor ve kısmı kök hastalıgının bir versiyonu...

ürünlere kullandıgınız yabancı ot ilaçlarının toprak da kalma süreleri çok önemlidir.özellikle nohut mecimek ayçekirdegi mısır aspir..
her nekder demir azot çinki gibi olsada işaretler bunu hemen anlamak çok zordur.bunun için bugdaydn arpadan önceki ekilen ürün ve atılan ilaç ve gübreler önemlidir.
tohuma sadece köre ilaçı kulandık gecen sene buğday etkiliydi gecen sene kulandığımız ilaçlarda axial ve arrat ı bu senede traxos ve contourdu :) dabana 20 20 kompeze kulandık abi 25 kilo üstü :)
sebazios link=topic=82429.msg980462#msg980462 date=1426081835' Alıntı:
Hebun markaya göre değişmekle birlikte 70-90 lira arası.
saolasın abi :)
Osman Musaogullari link=topic=82429.msg980472#msg980472 date=1426083613' Alıntı:
Bizim bugdaylarda kok bogaz hastaligi yuzunden cok buyuk zarar var..Yaklasik yuzde elli..Tarim ilce ilac onersinde bulunmus..Hastalikli alanlarin tekrar duzelmesi mumkunmu yoksa sadece geriye kalanlarimi kurtarir bu ilac?
kök boğaz ilaçları var abi ama ben bilmiyorum çinkonunda kök boğaz hastalığına iyi geldiğini biliyorum abi arkadaşlar bu konuda daha bilgililer yardımcı olurlar mutlaka abi :)

Yaklasik 300 dekar bugday var..Bu hastalik simdiye kadar bizim bolgemizde hic gorulmedi..Bugdaylari erken ekip sulayarak cikarmistik..Kis mevsimi pek soguk degildi ve oldukca iyi yagis aldi bolgemiz.Hastalik arpa haric her tarlada var..Bu mantar i hastaliklarin en iyi ilaci aslinda aniz yakmak imis.Ama oda bildiginiz gibi yasak.Bu saatten sonra bozmak pek olacak is degil artik ilaclamayla ne kurtarabilirsek o..

Osman Musaogullari link=topic=82429.msg980564#msg980564 date=1426099978' Alıntı:
Yaklasik 300 dekar bugday var..Bu hastalik simdiye kadar bizim bolgemizde hic gorulmedi..Bugdaylari erken ekip sulayarak cikarmistik..Kis mevsimi pek soguk degildi ve oldukca iyi yagis aldi bolgemiz.Hastalik arpa haric her tarlada var..Bu mantar i hastaliklarin en iyi ilaci aslinda aniz yakmak imis.Ama oda bildiginiz gibi yasak.Bu saatten sonra bozmak pek olacak is degil artik ilaclamayla ne kurtarabilirsek o..
Anız yakmak en son çare olmalı.
Aniza anız ekim yapilmamali.yaz sürümlerinde dip kazan çekmeli, ekimden önce tarim kireci söndürülmeli, alatav iscilik yapilmamali,bindane hesabindan daha fazla tohum kullanilmamali,tohumlar kaliteli ilaçlarla kaplanmali, kıvamında üst gübre, kaliteli fungusit ilaçlar kullanılmalı..vb...