İlk Deutz Motorlu Zetor, Major 60 - 80...

Doğrudan PDF => http://en.zetor.com/file/122225/zetor-major-en.pdf

MODEL 60 80
ENGINE
Stage III B Type Deutz TCD 2.9 L4
Homologated Power kW/HP (2000/25/EC) 45/61,2 55,4/75,3
Rated Speed (rpm) 2,200
Number of Cylinders 4
Number of Valves 8
Aspiration Turbocharged
Bore/Stroke (mm) 92/110
Displacement (cm³) 2 925
Max. Torque – 2000/25/EC (Nm) 244 300
Improvement of Torque – (2000/25/EC) (%) 26 25
TRANSMISSION
Type Mechanical
Reverser Mechanical under steering wheel
Shifting Fully synchronized
Number of Gears (F/R) 12/12
Speed (kph) 30
PTO
Type Dependent/Independent
Rear PTO Revolutions 540/1,000
Front PTO Revolutions 1,000
Max. Power of Front PTO (kW) 35
HYDRAULICS
Type Mechanical with regulation
Three-Point Hitch Category II
Control Mechanical
Max. Lift Force (kN) 24
Operating Pressure (MPa) 18
Pump Capacity (l*min-1) 50
Outer circuits (Hydraulic quick couplers) 2+1; 4+1 opt
Hitches Modular CBM hitch system – multi-stage
CAB
Roof with Hatch Standard
Seat Mechanical
Steering Wheel Tiltable and telescopic
Air-Conditioning Manual opt
OTHER SPECIFICATIONS
Drive System 4WD
Steering Hydrostatic
Operating/Parking Brakes Wet disc, mechanical control / mechanical control
Trailer Brakes Hydraulic opt or pneumatic single-hose opt
Max. Front Ballast (kg) opt 266
Max. Rear Wheel Ballast (kg) opt 256
Tank Volume (l) 83
Front Mudguards Fixed
Pre-Wiring for Radio Standard
DIMENSIONS
Operating Weight* (kg) 3 165 – 3 300
Max. Length (mm) 4 702
Max. Width (mm) 1 970
Max. Height (mm) 2 580
Wheelbase (mm) 2 210
Front Wheels** (mm) 7,5–16
280/85–24 (11,2–24)
Rear Wheels** (mm) 420/85–28 (16,9–28)
420/85–30 (16,9–30)
* Without front and rear ballast
** Standard wheels; for more options contact your dealer
opt Optional
Note: The height depends on the size of the wheels.
Engine

Big power in little helper

4 cylinder in-line engine
Displacement : 2.9 Liter
High Pressure Comon Rail systém
Heavy duty external coled EGR
Hydraulic valve lifters
Turbo engine with charge-air coling
Structural block and Oil Pan
Oxidation Catalyst (DOC) exhaust after-treatment systems

The exceptional popularity of Zetor engines is based on low fuel consumption, high reliability and simple design – these reward the customer not only with low purchase costs but also low operating costs, great reliability, and low maintenance and service requirements.
No power boost restricted only to certain conditions

Zetor tractors do not use power boost, i.e. power available only under certain conditions. Zetor engines have full power available regardless of what speed the tractor is travelling or whether the PTO.
Geargox

12 simple steps to productivity

Design proven by users
Proven long-term function and reliability
Simple servicing
Smooth change of gears
Fully synchronized, four-speed gearbox with three-speed reducer and reverser.
12/12 speeds
Maximum speed 30 KPH
Rear pto speeds: 540/1,000 or 540/540E.

Major tractors are equipped with a synchro shuttle, a four-speed, fully synchronized gearbox and a three-speed reducer. The number of speeds is 12/12.
Hydraulics

Simplicity is strength

Mechanical hydraulics with position and force control.
Features high lifting capacity, smooth starting control and hydraulic lock function for implement transport.
Maximum lifting force 24 KN.
Tractor has one or two hydraulic - quick couplings, with a waste return.
Mechanical control – high durability and long life.
High lifting capacity.
Smooth starting control.
Quick mounting and securing of implements.
Simple and safe handling of ancillary equipment.
Hydraulic lock function for implement transport.

The Major model employs mechanically regulated hydraulics, featuring not only high lifting capacity but also smooth starting control, including a hydraulic lock function for transporting implements. The tractor is equipped with either one or two hydraulic quick couplings, and a waste return for driving hydraulic motors.
Cab

Roomy and practical

The cab is comfortable and designed with regard to practical use. Plenty of space and ergonomically designed controls facilitate the work of the tractor operator. The cab has a hatch to simplify work with a front loader, and it can be equipped with air-conditioning as an option.

Roomy, designed for practical use.
Ergonomically designedcontrols – making the operator’s Work easier.
Great visibility through the hatch – good view when working with front loader.

Ynt: İlk Deutz Motorlu Zetor, Major 60 - 80...

Bence Zetor yanlış yapıyor.
Zetor ' un tercih edilme nedeni zaten Zetor Motorudur, çekişi torkudur.
sen Deutz motor kullanırsan, niye birisi gidip Zetor traktör alsın ki...
Deutz motor kullanan başka bir marka traktör alır...
...

edirne22 link=topic=82466.msg980731#msg980731 date=1426149261' Alıntı:
Bence Zetor yanlış yapıyor.
Zetor ' un tercih edilme nedeni zaten Zetor Motorudur, çekişi torkudur.
sen Deutz motor kullanırsan, niye birisi gidip Zetor traktör alsın ki...
Deutz motor kullanan başka bir marka traktör alır...
...
aynı kanıdayım ilk duydugumdada söylemiştim.zetorun motoru deutzdan hem çok çekişlidir hemde torku fazladır.teknik bilgilerdende anlaşılıyo torku ve tork yüzdesi düşük.bence yanlış bı adım ben şayet alcek olsam zetor motorlusunu tercıh ederdim

kapadokya link=topic=82466.msg980903#msg980903 date=1426184422' Alıntı:
Zetorun tercih sebebi ve farki motor farki idi boyle yapmasi bence mantiksiz umarim opsoyonel olarak kullanir
yok opsiyonel degıl sanırım sitesine baktım deutz motorlusu var sad ce.inşallah sad ce major serisinde kalır bu deutz sevdası.madem alacaksa 150 hp üzeri için kullansın zaten alt modellerine kendin motor yapabılıyosun

konaklı88 link=topic=82466.msg980830#msg980830 date=1426172498' Alıntı:
Geldi mi abi yeniler.

http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-214/zetortarmasan-istanbul-gorusmesi/new/#new

açıkcası Zetor Major tam ortadirek çiftçi motoru, mükemmel fayda/masraf.. hatta zetorun en son çıkan en uygun fiyatlı çıkan modeli olmasına rağmen EN çok satan modeli.. o yüzden 60 ' lığı da eklendi ama alsam Zetor motorlusunu almak isterim..

The new Major now comes with a new Deutz 4 cylinder in-line engine featuring 2.9 litre displacements with a high pressure common rail system, it continues to impress with its low fuel consumption and high reliability.
See zetor.ie to find your nearest dealer and experience the Majors exceptional price-to-power ratio for yourself.

yok Talha.. sadece en alt seri major ve en üst seri Crystal ' da DEUTZ motor var..

Major 60-80 ' de 2.9 litre commonrail deutz var 4 silindir..

Crystal (150-160 bg)- 6 silindir 6.1 litre commonrail deutz var

diğer tüm serilerde ( proxima-plus-power-forterra-HD) 4.2 litre 4 silindir tamamına yakını 16 valf zetorun kendi motoru var..

60-160 bg arası şuan zetorun seri üretimi 1-2 yıla 200 bg ' i çıkartır tahminim..

UÖZKAN.77 link=topic=82466.msg1013071#msg1013071 date=1436627084' Alıntı:
yok Talha.. sadece en alt seri major ve en üst seri Crystal ' da DEUTZ motor var..

Major 60-80 ' de 2.9 litre commonrail deutz var 4 silindir..

Crystal (150-160 bg)- 6 silindir 6.1 litre commonrail deutz var

diğer tüm serilerde ( proxima-plus-power-forterra-HD) 4.2 litre 4 silindir tamamına yakını 16 valf zetorun kendi motoru var..

60-160 bg arası şuan zetorun seri üretimi 1-2 yıla 200 bg ' i çıkartır tahminim..

CRD olaydı iyiydi :) Neyse Major ü de değerlendirmeye almak lazım

Umut Abi Zetor ' u incelerken, piyasada 3000 saate gelmeden motoru yapılmış bazı Zetorlara denk gelmiştim. Daha sonra sizin 6442 ' nin de başına geldi.

Bu olayın tam olarak aslı astarı nedir?

Olay çok ilginç geldi keza yurtdışı videolarında çok kötü şartlarda kullanılan, buna rağmen kuduz gibi çalışan çok sayıda Zetor var. Yani toz kapma vs gibi bir açıklama durumu açıklamıyor. Çünkü Türkiye ' dekiler 2500-3000 saatte motor istiyorsa, yurt dışında, özellikle de ormanda kullanılanların 1000 saati görememesi lazım.

Şimdi üstüne 60-80 hp aralığındaki Zetorlarda Deutz motorun kullanılması söz konusu olunca, işkillenmedim desem yalan olur. Çünkü ortaya 2 sonuç çıkıyor:

1-) ya Türkiye ' ye gelen Zetorlar bir sebepten motor bakımından sıkıntı yaşıyorlar. Bu hava filtresi aksamı olabilir, turbo olabilir. Özetle motor ömrünü kısaltan bir problem var.

2-) ya da 80 hp altı zetorlarda kullanılan motorların tamamı çok torklu, çok güçlü, çok ekonomik ama dayanıksız. Daha doğrusu motor ömürleri kısa. Saman alevi gibi bir bakıma. Birden ve güçlü parlıyor ama çabuk sönüyor.

Hangi seçenek olduğunu inan çözemedim.

Yılmaz bu sorunu çok acı bi tecrübeyle yaşayarak çözdük.. bayram sonrasını bekliyordum.. kısaca;

Cevap) 1,5 dolarlık bi hidrolik pompa contası, komik ama gerçek.. bizim 6421 yağ yakmıyormuş bu conta yüzünden motor yağını arkaya azar azar tahliye ediyormuş.. geçen sene nerdeyse rektefe ettikten sonra 100 saatte tüm yağı arkaya aktarmış motor kirada (deneme sürüşü de diyebiliriz) biz takip edemedik.. kitledi kaldı.. şimdi bayram sonrası tekrar yapılcak.. ayrıntılı paylaşcam..

TÜM tanıdıklara haber verdim 3 kuruşluk conta yüzünden motor yağ yakıyo sanılıyo, fark edilmezse ciddi masraf açıyo.. bu olay tüm değilse de başkaca markalar da da varmış.. aman dikkat!

Benim sattığım 7441 ' de de yağ eksiltmiş, çabuk uyanıp contayı değişmişler.. yani kabaca 1000-2000 satte bi bu orjinali 1,5 dolar olan conta değişcek zetorlarda vesselam..

Hep hava filtresi can damarı diyordum + bu conta ondan da önemliymiş meğer!

Yoksa 1946 ' da ilk üretilen zetorların müzede değil faal tarlada çalışanı var videolarda.. hatta dediğin gibi en zor, pis şartlarda çalışıyorlar.. bunlara bakarsan insan ömrüne göre ölümsüz makineler ben öyle biliyorum yüzlerce video seyrettim..

Son olarak da bebeğe en çok ana-babasının nazarı değermiş.. kahvemiz-sigaramız yok.. belki de tek eğlencem hobim zetor.. çok abarttık nazar mı verdik bilemiyom.. şu an bi gübre işi var.. bayram sonrası olsa da hemen gitsem diye bekliyom.. eğlence geliyo.. zetorla çalışmak inan beni dinlendiriyo o kadar:) parası biyana bürodaki işin gücün yanında bi teneffüs oluyo..

Deutz motor konusunda, kesinlikle kötü diyemem motor tarihine geçmiş zaten.. hatta az yakacağı da kesine yakın (zetorun kendi motoru 4,2 iken deutz 2,9 zaten).. ama prensip olarak zetor motorlu zetor derim. deutz motorlu erkunt değil deutz motorlu deutz derim gibi.. zetor şuanki orjinal haliyle sadece az yakmıyo, nasıl oluyosa gerçekten çok da çekiyo.. tek kelime ile safkan bi traktör tadı veriyo vesselam!

Zetor bildiğim tarihinde İLK defa başka bi motor kullanıyo (üretemeyeceğinden değil ekonomik olmayacağından büyük ihtimal) kapı komşusu deutz kötü değil ama hep korktuğum gibi 'küreselleşme dünyada ne kadar orjinal-özgün-numunelik şey varsa hepsini kendine benzetcek'.. zetorda yaşayan değil ölü efsane olacak..

Şu an dünyada yaşayan markadan çok ölü marka vardır Allah bilir..

UÖZKAN.77 link=topic=82466.msg1013166#msg1013166 date=1436690425' Alıntı:
Yılmaz bu sorunu çok acı bi tecrübeyle yaşayarak çözdük.. bayram sonrasını bekliyordum.. kısaca;

Cevap) 1,5 dolarlık bi hidrolik pompa contası, komik ama gerçek.. bizim 6421 yağ yakmıyormuş bu conta yüzünden motor yağını arkaya azar azar tahliye ediyormuş.. geçen sene nerdeyse rektefe ettikten sonra 100 saatte tüm yağı arkaya aktarmış motor kirada (deneme sürüşü de diyebiliriz) biz takip edemedik.. kitledi kaldı.. şimdi bayram sonrası tekrar yapılcak.. ayrıntılı paylaşcam..

TÜM tanıdıklara haber verdim 3 kuruşluk conta yüzünden motor yağ yakıyo sanılıyo, fark edilmezse ciddi masraf açıyo.. bu olay tüm değilse de başkaca markalar da da varmış.. aman dikkat!

Benim sattığım 7441 ' de de yağ eksiltmiş, çabuk uyanıp contayı değişmişler.. yani kabaca 1000-2000 satte bi bu orjinali 1,5 dolar olan conta değişcek zetorlarda vesselam..

Hep hava filtresi can damarı diyordum + bu conta ondan da önemliymiş meğer!

Yoksa 1946 ' da ilk üretilen zetorların müzede değil faal tarlada çalışanı var videolarda.. hatta dediğin gibi en zor, pis şartlarda çalışıyorlar.. bunlara bakarsan insan ömrüne göre ölümsüz makineler ben öyle biliyorum yüzlerce video seyrettim..

Son olarak da bebeğe en çok ana-babasının nazarı değermiş.. kahvemiz-sigaramız yok.. belki de tek eğlencem hobim zetor.. çok abarttık nazar mı verdik bilemiyom.. şu an bi gübre işi var.. bayram sonrası olsa da hemen gitsem diye bekliyom.. eğlence geliyo.. zetorla çalışmak inan beni dinlendiriyo o kadar:) parası biyana bürodaki işin gücün yanında bi teneffüs oluyo..

Deutz motor konusunda, kesinlikle kötü diyemem motor tarihine geçmiş zaten.. hatta az yakacağı da kesine yakın (zetorun kendi motoru 4,2 iken deutz 2,9 zaten).. ama prensip olarak zetor motorlu zetor derim. deutz motorlu erkunt değil deutz motorlu deutz derim gibi.. zetor şuanki orjinal haliyle sadece az yakmıyo, nasıl oluyosa gerçekten çok da çekiyo.. tek kelime ile safkan bi traktör tadı veriyo vesselam!

Zetor bildiğim tarihinde İLK defa başka bi motor kullanıyo (üretemeyeceğinden değil ekonomik olmayacağından büyük ihtimal) kapı komşusu deutz kötü değil ama hep korktuğum gibi 'küreselleşme dünyada ne kadar orjinal-özgün-numunelik şey varsa hepsini kendine benzetcek'.. zetorda yaşayan değil ölü efsane olacak..

Şu an dünyada yaşayan markadan çok ölü marka vardır Allah bilir..
sizdekı zetor ıkıncı kez mı rektefelık oluyor?