yonca slaj saman vs Ful hazır beslemek ?=

Ynt: yonca slaj saman vs Ful hazır beslemek ?=

ErmanHoca link=topic=82487.msg981525#msg981525 date=1426283658' Alıntı:
Bende 50 baş düşünüyorum ama tek parti bu zamanlar alıp 10.11 ay da kestirmek gibi ?
Bir kere holştein toplama, çünkü holştein buzağıyı 3 aylık alsan ve beslesen 13-14 aylıkken kesime gelmez. 18-19 aylıkken ancak kesime gelir. Ama simental almış olsan 2-3 ay aşağıya çeker ve diğerinden daha ağır basar.

sagalassos link=topic=82487.msg981533#msg981533 date=1426284066' Alıntı:
Bir kere holştein toplama, çünkü holştein buzağıyı 3 aylık alsan ve beslesen 13-14 aylıkken kesime gelmez. 18-19 aylıkken ancak kesime gelir. Ama simental almış olsan 2-3 ay aşağıya çeker ve diğerinden daha ağır basar.
Aldığım falan yok Abi de senin yazdığın aklımda olan yani ondan yorum yazdım... Mart sonu alınacak Kasımda kesilecek 7 ay falan kışın ugrasmak istemiyorum bi yer çevirip bi gölgelik tamam

Ali SARAÇ link=topic=82487.msg981523#msg981523 date=1426283520' Alıntı:
valla ben alaşehir salihli kula girmediğim çiftlik yok .. coguda modern çiftlikler 6 ton olan bi kaç tane var .. ama 7 ton yok yani .. 2 3 tane ineği olan belki çok ilgileniyodur alıyordur .. büyük kapasiteli çiftliklerde öyle bi rakam yok .. ben rakamı bilmem 3 bin bugun şartlarında kalır belki .. ben süt fiyatıda bilmem .. benim bildiğim yıllık süt verimi .. yediği içtiği veteriner bakımından sonra .. buzağsı ölmez kalırsa o kalır bide boku kalır satarsan satarsın .. sütcülüğün özeti bu .. sen en azından böyle bak olaya .. yeni gireceksen para şu kadar kalır şu kadar süt öyle hesap yapma .. bana bunun buzağsıyla boku kalcak de .. en azndan sonu hüsran olursa üzülmezsin.
Benim kaar beklediğim yok zaten gübrelerinide boşverelim Büyük büyük 100 kapasiteli büyük çiftliklerden yapmıyacağım. Ve tezekler için de traktörün ön takım sıyırıc sistemi var onla kaktırıp gerize atıoyor lavobo gibi düşün sonrada üstünü demirle kapatılıyor 2 günde bir trakötlr 15dk kenarlardan çekicen ortaya sonra motorlada kaktırcan bu kadar :)
Ve Benim tek istediğim Allah ' tan Sabır ve 5 Sene boyunca Sağlıklı inekler dogumlar olmasın hiç sattırmasın Allah başka birşey istemiyiorum

valla ben alaşehir salihli kula girmediğim çiftlik yok .. coguda modern çiftlikler 6 ton olan bi kaç tane var .. ama 7 ton yok yani .. 2 3 tane ineği olan belki çok ilgileniyodur alıyordur .. büyük kapasiteli çiftliklerde öyle bi rakam yok .. ben rakamı bilmem 3 bin bugun şartlarında kalır belki .. ben süt fiyatıda bilmem .. benim bildiğim yıllık süt verimi .. yediği içtiği veteriner bakımından sonra .. buzağsı ölmez kalırsa o kalır bide boku kalır satarsan satarsın .. sütcülüğün özeti bu .. sen en azından böyle bak olaya .. yeni gireceksen para şu kadar kalır şu kadar süt öyle hesap yapma .. bana bunun buzağsıyla boku kalcak de .. en azndan sonu hüsran olursa üzülmezsin.

Hocam nasıl oluyor anlamadım ki? Ya siz yanlış biliyorsunuz yada bu kadar kişi yalan söyledi hep bize. Bursa-İzmir-İstanbul ve buralara yakın(Kocaeli vs.) için konuşucak olursak fabrika gibi çalışıyor dediğimiz çiftlikler özellikle Holstein cinsi olan ineklerle(hepsi ithal) yıllık laktasyonda(290-310gün) 7500lt altına asla inmiyoruz genel olarak ise bütün ineklerin toplamı(100-200 baş sağmallık işletmeler genelde) yıllık ortalama 7800-8500 arası gider gelir diyolar. İneklerin hepsi ilk doğumu yapmış 2. yi doğuracak(burda tam emin değilim ya 3. doğumda olabilir) ise bu rakam çok daha yükselir diyolardı. Hatta yıllık 7500lt sütün altına inen bi hayvan varsa yavrusu alınıp kesime yollanıyormuş bazılarında. Kalan gübre ve yavruda ise şöyle bi durum var. Gübre kendi ektikleri tarlalara yavruda gelicek yıllara saklanıyor veya kesim için beslenip kesime yollanıyormuş. Buzağı satımıda yok.

Bizim duyduklarımız gördüklerimiz bu yönde ama bilemedim şimdi. Hele Bursa ' da bazı çiftlikler var Karacabey-Kemalpaşa-İzmir yolu çevresinde onlar neredeyse hiç bir yıl laktasyonda 8000 süt altına inmiyolarmış.

noble link=topic=82487.msg981804#msg981804 date=1426354944' Alıntı:
Hocam nasıl oluyor anlamadım ki? Ya siz yanlış biliyorsunuz yada bu kadar kişi yalan söyledi hep bize. Bursa-İzmir-İstanbul ve buralara yakın(Kocaeli vs.) için konuşucak olursak fabrika gibi çalışıyor dediğimiz çiftlikler özellikle Holstein cinsi olan ineklerle(hepsi ithal) yıllık laktasyonda(290-310gün) 7500lt altına asla inmiyoruz genel olarak ise bütün ineklerin toplamı(100-200 baş sağmallık işletmeler genelde) yıllık ortalama 7800-8500 arası gider gelir diyolar. İneklerin hepsi ilk doğumu yapmış 2. yi doğuracak(burda tam emin değilim ya 3. doğumda olabilir) ise bu rakam çok daha yükselir diyolardı. Hatta yıllık 7500lt sütün altına inen bi hayvan varsa yavrusu alınıp kesime yollanıyormuş bazılarında. Kalan gübre ve yavruda ise şöyle bi durum var. Gübre kendi ektikleri tarlalara yavruda gelicek yıllara saklanıyor veya kesim için beslenip kesime yollanıyormuş. Buzağı satımıda yok.

Bizim duyduklarımız gördüklerimiz bu yönde ama bilemedim şimdi. Hele Bursa ' da bazı çiftlikler var Karacabey-Kemalpaşa-İzmir yolu çevresinde onlar neredeyse hiç bir yıl laktasyonda 8000 süt altına inmiyolarmış.
bende ALİ SARAÇ ' A Dicektim Fakat Simental cinsleri 6500 gibi veriyor.Etçil.Bunlarında günlük 100 baş işletmenin misal 20-25kg süt alınıyor hem bol yağlı pahalı soguk. 2 ton Günlük süt işletmenin Tüm masraflarını çıkarıyor zaten 100başlık oakdar büyük digil.
Fakat şöyle bir durm var daha emin olmak için son 3-4 Ay sağılmıyor inek 9 ay sağılıyor mesela böyle yapanlarda var son 1 ay a bırakanda 2 aya bırakanda var.Değişiyor

Bantun bu işin kolay olmadığını, bu yaptığın hesaplarla bu işin yürümeyecek olduğunu anlatamadık sana.. Herşeyi hazır yaptın diyelim bırak para kazanmamayı cebinden para çıkar. Amcamın aldığı aylık paranın tamamı nerdeyse süt yemine gidiyo. Ayrıca süt işi hassastır rasyonu iyi tutturman lazım.bunu ufak bi örnekle anlatayım. Geçen yaz 14 inekten aylık 250-300 litre süt alıyoduk. Sılaj bitti hemen farketti 100 litre düşüş yaşadık. Yani iyi düşün taşın yerin ufak ama güzel al simentalini çek besiye. Sen 5-10 inek bakıp 5-6 sene sonra büyük çiflik kurabilcek kapasiteye gelemezsin zaten.

ben geçmişte denedim... dışarıdan holstein inek alarak bakmak iş değildir. Çok fazla parametresi var düşünülmesi gereken. Bu işe girersen TARSİM ' den sigorta yapmadan girme. İneği alırsın 6 bine ... memesi yanar 2,5 a verirsin kasaba. TARSİM %80 karşılıyor ona göre fiyatlandır... Deneyimlerim neticesinde kendimce bir inekçilik modeli uygulamaya başladım. 4. yılın sonunda adım adım başarılı olacağını düşündüğüm modelin ikinci yılındayım.

- geçen sene 20 tane 6 aylık düve aldım.... kendi arazimde çevremde yetişmeyen inek eninde sonunda zarar ediyor.
- traktör ve ekipmanları temin ettim
- Tarlarımı ektim... 30 dönüm silaj ektim fazlasını sattım 1000 balya ot depoladım. hem koyunlarım hem inek adaylarım yiyorlar afiyetle.
- düveler aşılandı..
- onların yavrularını aldığım gün kendi yemimle allah ne verdiyse ineğin sütüde yavrusu da kar olacak ... ama azim ve sabırla çalışmaya devam etmem lazım

kredi ile inek alıp hem de holstein... :) karlı bir damızlık ve süt işletmesi kurmak zor bişey.

Aygün ATALIK link=topic=82487.msg982026#msg982026 date=1426425075' Alıntı:
Bantun bu işin kolay olmadığını, bu yaptığın hesaplarla bu işin yürümeyecek olduğunu anlatamadık sana.. Herşeyi hazır yaptın diyelim bırak para kazanmamayı cebinden para çıkar. Amcamın aldığı aylık paranın tamamı nerdeyse süt yemine gidiyo. Ayrıca süt işi hassastır rasyonu iyi tutturman lazım.bunu ufak bi örnekle anlatayım. Geçen yaz 14 inekten aylık 250-300 litre süt alıyoduk. Sılaj bitti hemen farketti 100 litre düşüş yaşadık. Yani iyi düşün taşın yerin ufak ama güzel al simentalini çek besiye. Sen 5-10 inek bakıp 5-6 sene sonra büyük çiflik kurabilcek kapasiteye gelemezsin zaten.
Firma ile anlaşdım.Zaten 3 aylık yem rasyouna göre %15 fazla koyucak 3 ayda bir getircez 100km Uzakdan.Çevre yerlerden digil ayriyetten buzağu dogumlarında vs parayı vermediğimdede çok bir süre kadar zaman vericek sagolsn. A Sınıfı bir firma araştırmalarım sonucu.
O Sizin suçunuz 100 Litre kayıp :)
Şuan Eksende maliyet? Digilmi 10 Dönüm yere eksen ne olucaki 500-600 Dönüm yere ekiceksin ki bir faydası olsun
Ben büyük çiftlik şimdide kurarım fakat işi bilmyorum kaç sene önce yapmıstık Bağımı satarım gene kurarım bağ dönüm 30 -40 Bin.
Besi ' de Kaar yok ben 2 sene önce başladım bu yola araştırmaya çiftliklere nerelere gittim baktım
2-3 Aylık 2.5 Bine 100 tane etçil buzağı alıyorsun 250 Bin ' e 2 Sene sonra sonra 500 Bin ' e postalıyorsun 200 Bin ' i hayvana gidiyor malum 2 yaaşına kadar süt ' de alamıyorsn tek başına 2 bin tl yem yerse buzağı başı en kötü. 200 Bin++200 Bin 450-- Bin 500-550 Ye postaladık diyelim Elinde kalan
Elinde kalan 100 Bin TL . Net ' dir 100 Bin tl net diyelim. yıllık 50 Bin ' e Geliyor aylık 5 bin Hadi sizin hesaba Göre az olmasın 6 MİLYAR AYLIK GELİR 10 AYDA

Şimdi 100 Holstini 6 Binden ithal edelim 600 Bine Süt verimle 25 Lt
Nereye araştırırsanız araştırın Tek bir holstein sütçü aylık 354 tl Kaar bırakıyr iyi bir bakımla ideal.
100 İnek Eğer hastalanamz sağlıklı şekilde az önce etçil gibi sağlıklı giderse aylık 357*100 = 35 Bin aylık kaar kalır 9 ayda 320 bin 20 binide Sizin olsun 300 Bin :)

2 Senede 600 Bin :) 2 sene buu ineklere çalışacaksınız Buzağı gübre vs kaarını saymadım 3. Sene verim alıcaksın 100 tane holsteinin 3 sene sonra bir 100 tane daha sağımı oluur toplam 200 büyük işletme için konustum belkide o 100 buzağı 2 binden 4-5 aylık satarsan 200Bine 2.sene güzel kaar yaparsın

Besiiclik yapman için çaba sarf etmemen kolaya kaçman gerekecek.
Köyüne evine Sütçülerin gelmemesi lazım hergün 5km olsun merkez götürebilckmisin besiclik bu için.
10-15 İnekle besicilik düşünmem bile.
Çogu firmalarda sadece besi digil 250 tane hosltein 50 tane de besicilikler var.
Daha ne diyim böyle buu işler. hocam Zoruda var katlanmasıda var ama seversen yaparsın kazanırsın
Ve ayriyetten 5-6 Sene sonra özenle baktıgım ineklerim sağlıklı büyürüse doğuruursa işletmeyi kurup 500 Başlık .
100 tane de ithal edip bu kendi hayvanlarımıda bakmak istiyorum onlar çünkü sağlıklı ve özen görmüş hayvan olucak o yüzden Ben şimdi 400 Bin ' e işşletme kurma durumum var 500 bin. ' e Ziraatın 7 yıl vadesiz 00 kredi ilede inek alabilme şansım var 2 sene kazanç beklmem ama küçükden emeklemek istiyorum. 5 sene kadar 2020 senesinde inş.Başlıycam

O ' modern çiftlikler ' hala Holsteinlardan 6000 lt yi zor alıyorlarsa kapatsınlar dükkanı.

sagalassos link=topic=82487.msg981533#msg981533 date=1426284066' Alıntı:

Holsteinlar 13-14 aylık yaşta yoğun besi ile çok güzel kesim ağırlığına gelirler. 270-300 kg et alabilirsiniz.

KIvrak link=topic=82487.msg981119#msg981119 date=1426237946' Alıntı:
Mutlu inekler mutlu çifçiler diye paylaştığım videodaki 25 lt süt veren ineğin rasyon programına göre

İnternet üzerinden kısa bir araştırma ile fiyatları fazla fazla yazdığımızı varsayarsak

Yonca 5kg x 0,75 =3,75 tl
Silaj 15kg x 0,25 =3,75 tl
Süt Yemi 6,5kg x 1 =6,5 tl
Arpa 3kg x 1 =3 tl
Saman 1kg x 0,3 = 0,3 tl

Toplam 17,3 tl Eder

25lt süt x 1,15 = 28,75 tl
En kötü ihtimalle

Hayvan Başına günde 10 tl gibi bir rakam kazanılıyor gibi görünüyor teoride Hayvanlara bizzat sen baktığın taktirde ve koruyucu bakım masrafları buna dahil değil.

Benim kendi düşüncem bunu özellikle belirteyim, ' ' kaba yemini kendin üretmezsen kazanamazsın ' ' diyen arkadaşlar bence ineklerin koruyu hekimlik ve bakımlarını iyi yapamadıklarından dolayı 300 gün ortalamasını 25 lt gibi rakamlara çekemediklerinden kazanamıyoruz diyorlar ki haklılar. İnek başına 15 lt süt dahi alsanız bu işe dayanmak hakkaten zor gibi görünüyor.

Bu tip konular açıldıkça aslında hevesleniyorum süt işimi yapsam diye ama geçen yine bir süt çiftliğini gezdim inanın mekanizasyon yoksa çok zor bir iş.Yatırım maliyetleri fazla. Bundan dolayıdır ki benim gibi bu işe gönül vermiş fakat anlayaman kişiler besi yapması daha uygundur :).

günlük maliyet

süt yemi 8 kilo
besi yemi 6 kilo
saman 5 kilo(hasbay balya yarı otlu)

öğle arasında 5 kilo kuru ot

total maliyet 16,5 lira günlük inek gideri

25 kilo net sağım(2,5 aylık gebe)

25*1,35= 33,75

net kar 17,5 lira* 30 = 517 lira

ala simemtal ve holstain inek cinslerimde sistemim bu benim

günde ortalama 15 litrede 2 liradan binalara bırakıyorum :D

1,35 dende toptan fabrika dışı bir sahsa veriyorum

ineklerimdede hiç bi sıkıntı yok eti boyu yerinde duruyor :D

bitecik38 link=topic=82487.msg998079#msg998079 date=1430419336' Alıntı:
günlük maliyet

süt yemi 8 kilo
besi yemi 6 kilo
saman 5 kilo(hasbay balya yarı otlu)

öğle arasında 5 kilo kuru ot

total maliyet 16,5 lira günlük inek gideri

25 kilo net sağım(2,5 aylık gebe)

25*1,35= 33,75

net kar 17,5 lira* 30 = 517 lira

ala simemtal ve holstain inek cinslerimde sistemim bu benim

günde ortalama 15 litrede 2 liradan binalara bırakıyorum :D

1,35 dende toptan fabrika dışı bir sahsa veriyorum

ineklerimdede hiç bi sıkıntı yok eti boyu yerinde duruyor :D

süt 1.35 tl +%8 kdv +destek alırsınız

günlük 30 kg Süt veren holstein 17 TL Masrafı
Toplam masrafı 20 TL Günlük Net en az 30 kg süt döken

Soguk süt 1,30 %8 kdv ile ,1,38 (50 de destek olur süt ortalamasına göre en düşük 40 dır fakat o 3-5 inek sanırsam
Evet 1,43 günlük 30 kg 1 hayvan 30kg* günlük 42,90 20 TL Yer dedik
22,90 250 gün çarpı =5775 TL Buzağı karı hariç gübresi hariç