yonca slaj saman vs Ful hazır beslemek ?=

Arkadaşar merhaba.

Büyükbaş hayvan besleyen arkadaşlarım yani yapmak istiyen arkadaşlar sevenler var fakat çogu imkan yok ve günümüzde çogu kişiler hazır besliyor buralarda en azından ege bölgeleri.Sizce yapılır mı ? 3-5 -10-20-50 Baş ile başlayıp elinde 2-3 aylık yetecek kadar sermayende varsa yapılabilir mi?

Ynt: yonca slaj saman vs Ful hazır beslemek ?=

Mutlu inekler mutlu çifçiler diye paylaştığım videodaki 25 lt süt veren ineğin rasyon programına göre

İnternet üzerinden kısa bir araştırma ile fiyatları fazla fazla yazdığımızı varsayarsak

Yonca 5kg x 0,75 =3,75 tl
Silaj 15kg x 0,25 =3,75 tl
Süt Yemi 6,5kg x 1 =6,5 tl
Arpa 3kg x 1 =3 tl
Saman 1kg x 0,3 = 0,3 tl

Toplam 17,3 tl Eder

25lt süt x 1,15 = 28,75 tl
En kötü ihtimalle

Hayvan Başına günde 10 tl gibi bir rakam kazanılıyor gibi görünüyor teoride Hayvanlara bizzat sen baktığın taktirde ve koruyucu bakım masrafları buna dahil değil.

Benim kendi düşüncem bunu özellikle belirteyim, ' ' kaba yemini kendin üretmezsen kazanamazsın ' ' diyen arkadaşlar bence ineklerin koruyu hekimlik ve bakımlarını iyi yapamadıklarından dolayı 300 gün ortalamasını 25 lt gibi rakamlara çekemediklerinden kazanamıyoruz diyorlar ki haklılar. İnek başına 15 lt süt dahi alsanız bu işe dayanmak hakkaten zor gibi görünüyor.

Bu tip konular açıldıkça aslında hevesleniyorum süt işimi yapsam diye ama geçen yine bir süt çiftliğini gezdim inanın mekanizasyon yoksa çok zor bir iş.Yatırım maliyetleri fazla. Bundan dolayıdır ki benim gibi bu işe gönül vermiş fakat anlayaman kişiler besi yapması daha uygundur :).

KIvrak link=topic=82487.msg981119#msg981119 date=1426237946' Alıntı:
Mutlu inekler mutlu çifçiler diye paylaştığım videodaki 25 lt süt veren ineğin rasyon programına göre

İnternet üzerinden kısa bir araştırma ile fiyatları fazla fazla yazdığımızı varsayarsak

Arpa 3kg x 1 =3 tl
Saman 1kg x 0,3 = 0,3 tl

Toplam 17,3 tl Eder

En kötü ihtimalle

Hayvan Başına günde 10 tl gibi bir rakam kazanılıyor gibi görünüyor teoride Hayvanlara bizzat sen baktığın taktirde ve koruyucu bakım masrafları buna dahil değil.

Benim kendi düşüncem bunu özellikle belirteyim, ' ' kaba yemini kendin üretmezsen kazanamazsın ' ' diyen arkadaşlar bence ineklerin koruyu hekimlik ve bakımlarını iyi yapamadıklarından dolayı 300 gün ortalamasını 25 lt gibi rakamlara çekemediklerinden kazanamıyoruz diyorlar ki haklılar. İnek başına 15 lt süt dahi alsanız bu işe dayanmak hakkaten zor gibi görünüyor.

Bu tip konular açıldıkça aslında hevesleniyorum süt işimi yapsam diye ama geçen yine bir süt çiftliğini gezdim inanın mekanizasyon yoksa çok zor bir iş.Yatırım maliyetleri fazla. Bundan dolayıdır ki benim gibi bu işe gönül vermiş fakat anlayaman kişiler besi yapması daha uygundur :).
Besi daha güzel daha güzelde kazandırıyor et fiyatlarıda tırmanıyor... Ortalama 30 litre süt almalısın o kadar yem verdikten sonra :)
Süt işi nazlı iştir hayvanın ineğin yanında köpek havlasa hayvan stresee giriyor süt verimini düşürüyor dikkatli yaparsan çok deli paralar kazanırsın ama

KIvrak link=topic=82487.msg981119#msg981119 date=1426237946' Alıntı:

Arpa 3kg x 1 =3 tl
Saman 1kg x 0,3 = 0,3 tl

Toplam 17,3 tl Eder

En kötü ihtimalle

Yemleri çoguunuu pahalı yapmıssınızz :) hangi bölgeye göre yaptınız Manisa bölgesindeki yaptıgımız fizibilite 350tl aylık kalan 25lt süt ineğinin kaarı gözüküyor.
Fakat300 gün süt almayanlar var ve süt miktarları 15kglara kadar düşen hayvan sahiblerimiz sistemi olmadıgı içinde bu işi yapan ve hayvanları strese mağdur ederek hem günah işliyorlar işkence gibidir.Ozaman o ineğin sokaktaki bir dilenciden farkı yok.Senin çocugun niyetine kadar severek yapacaksın.
10 İnek aylk 3 bin tl münkündür sizin hesabına göre fakat bunların buzağsı dogacak vs onlar yem verilcek masraf fakat arkadaşım Yem firması ile anlaştıgı için sorun yok 1-2 Sene o buzağı yemlerini idare ediyorlar sonrasındada düvelikten çıkıp verime başlayınca 5-6 ay boyunca tüm süt parasını mesela 25 lt 10 buzağı 2 sene sonra süt verimine başladı. aylık 7,500bin tl 6 aylık 45 bin tl ye denk geliyor ödeyip sonrasındada kaarını alıyor.

1- Anlaşabileceğiniz ve %100 doğal kaliteli Slajını yyoncasını vericek firma ile anlaşıcaksın % 100 kalite.

2- Açık besi olucak sadece üstü kapalı ve arkası. Önü sürekli açık İnekler -25dr.Ye dayanıyor

3- Traktör ün olucak ön sıyırıcı sistemi olucak orta bölük olucak 2 günde bir traktörle girip kaktırcan öne dogru öndede tuvalet digilde. demirlerin içinde kaktıracak geriz sistemi üstü açıplıp kapanıcak demirlere dogru kaktırcan gübreleri.hergün pisliği.( Gerize gider eğer gübrelerle işiniz yoksa varsa yerin altına depo vs yapmak gerek.

4-Başka bir işin olmucak sadece hayvancılık yapıcaksın

5-Traktör kasan olucak remork yani. kepçen olucak

6- En iyi süt sağma 6 lı makina veya 10 sağımlık tam oto.süt makinası+ süt kazanı

7-Sabah ve akşam 2 adet düzenli bakım

8- Serinletme sistemi su püskürtme 3-4 bin e sıcak stresi oluyor yoksa

9- Ayrı süt sağım yerleri küçük olabilir mesela 5 ' er demir kolay

10-Ayrı buuzağı çadırları kküçük ( az maliyetlidir) birde kaşıntı ve temizleme otomatik süngerli

Not 1 dönüm Bunları yapman 35-40 Bin gideri olur küçükden başlamak istyienler 10 başda 6bin den hayvan 100bin i Çıkarın gözden Hem daha rahat hem kolay hem sağlıklı

sagalassos link=topic=82487.msg981219#msg981219 date=1426258794' Alıntı:
Bantun sen inekçilik yap kardeşim. Ben onca bilgi , malzeme , teknoloji varken yaptım ve 250.000 TL. battım, hadi bakalım şimdi batma sırası sende :)
Doğru söylüyorsun Türkiyede Yüzlerce Hayvancılık yapanların hepsi batalıkta borçlar boğazda en akıllı başarılı bir hayvancı dahi şuanda muhtaç oldu girdiğine bin pişman bilinçli yapayım dediler şuan da ahırlarında sinekler bayram ediyor..Büyükbaş hayvancılık yapanlar bin pişman

sagalassos link=topic=82487.msg981219#msg981219 date=1426258794' Alıntı:
Bantun sen inekçilik yap kardeşim. Ben onca bilgi , malzeme , teknoloji varken yaptım ve 250.000 TL. battım, hadi bakalım şimdi batma sırası sende :)
Yapma abi bugun-yarın besi danası işi için inşaata başlıycam düşündürdün beni :(

ORION link=topic=82487.msg981304#msg981304 date=1426267824' Alıntı:
Yapma abi bugun-yarın besi danası işi için inşaata başlıycam düşündürdün beni :(

Kardeşim herkesin dediğine bakarsan hiç biryere varamassın.Başarabileceğine inaıyorsan başar ama ilk yapıyımı ediyimi deme de Sor ama şu nasıl olcak şurdan ne kadar kaar ederim bunları araştır

bantun111 link=topic=82487.msg981333#msg981333 date=1426269950' Alıntı:
Kardeşim herkesin dediğine bakarsan hiç biryere varamassın.Başarabileceğine inaıyorsan başar ama ilk yapıyımı ediyimi deme de Sor ama şu nasıl olcak şurdan ne kadar kaar ederim bunları araştır
Şuanda hayvan besisi ile ilgili akademik düzeyde kitap var elimde bir tane bir kaç tane daha edinmek istiyorum kendimde üniversitede okuduğum bölüm itibarı ile okumaya ve öğrenmeye meraklıyım bin bilirim ben yaparım cılık yoktur bende
Kaba yem üretimim yeterince var bu sebeble besi işine yöneldim ciddi anlamda

Benim deneyimime göre ... tarlan motorun ekipmanın, tohumun gübren varsa inek bak zengin ol... yoksa dana bak... :) kendini geçindir.... :) Kolay gele

ORION link=topic=82487.msg981338#msg981338 date=1426270191' Alıntı:
Şuanda hayvan besisi ile ilgili akademik düzeyde kitap var elimde bir tane bir kaç tane daha edinmek istiyorum kendimde üniversitede okuduğum bölüm itibarı ile okumaya ve öğrenmeye meraklıyım bin bilirim ben yaparım cılık yoktur bende
Kaba yem üretimim yeterince var bu sebeble besi işine yöneldim ciddi anlamda
inş başarılı olursunuz

irfansagdinc link=topic=82487.msg981340#msg981340 date=1426270454' Alıntı:
Benim deneyimime göre ... tarlan motorun ekipmanın, tohumun gübren varsa inek bak zengin ol... yoksa dana bak... :) kendini geçindir.... :) Kolay gele
Abi süt hayvanlarının ahır yapımları çok maliyetli sağım için ayrı buzağılar için ayrı buzağılama dönemleri sıkıntı aslında çok güzel iş ama ben hayvan başı 30 litre süt alacağıma inanmıyorum ama besi hayvanlarına iyi besleyebilirim diye düşünüyorum kitabına göre derler ya o şekilde :)

bantun111 link=topic=82487.msg981357#msg981357 date=1426271337' Alıntı:
inş başarılı olursunuz
İnşallah :)

ORION link=topic=82487.msg981304#msg981304 date=1426267824' Alıntı:
Orıon kardeşim ben inekçilik yapacak Bartuna hitaben dedim. Besi danası yapacaksan lafım yok. Dana besleme çok kolay , şu anda ben dana besliyorum ve para kazanıyorum. Ben 6 ay besi yapar kestiririm. Yedirdiğimde şudur. Bir dana 6 ay boyunca 1 ton arpa ezmesi yer, günlük 1 kğ. arpamix yem veririm ve bu besi sonuna kadar hiç değişmez, sadece her 100 kğ. kilo artışında arpa ezmesini artırırım. Danaların önünde ezme hiç eksik olmaz. Saman hiç yedirmem, fiğ balyası ve yonca veririm.Bunlarda 24 saat önlerinde hazır olur. Yani hayvanlar asla açlık stresi yaşamazlar. Zamanı gelince Ademin (vitamin) iğnesi yaparım, Birde tırnak problemi olmasın diye selenyum iğnesi uygularım. Danaları hiç bağlamam serbest yer içer yatarlar. Öyle dört dörtlük tesis istemez, adam da istemez, veterinerde benim ahırıma hiç girmez. Yılda iki devir yaparım, keyfime bakarım. İNEK ASLA ve ASLA . Bu benim fikrim yapanlara da saygı duyarım.

ORION link=topic=82487.msg981371#msg981371 date=1426272570' Alıntı:
Abi süt hayvanlarının ahır yapımları çok maliyetli sağım için ayrı buzağılar için ayrı buzağılama dönemleri sıkıntı aslında çok güzel iş ama ben hayvan başı 30 litre süt alacağıma inanmıyorum ama besi hayvanlarına iyi besleyebilirim diye düşünüyorum kitabına göre derler ya o şekilde :)
İnşallah :)
Arkadaşım 30 litre süt alırsın, ama ne zaman ve ne kadar süre sana söyleyeyim. İnek doğurunca ilk 120 gün, oda iyi bakarsan ve hayvanın potansiyeli 30 litre verecek cinste olursa alırsın. Ondan sonraki günler haftalar süt miktarı düşe düşe cücük kadar kalır. Hele tekrar gebe kaldıysa ve karnındaki buzağı büyüdüyse, daha kuruya almaya 3-4 ay kala 5-10 litreye kadar düşer. Nerde öyle yılın 10 ayı 30 litre süt verecek inek, bende var diyen yalan söyler. durum bu yani.

Süt hayvancılığında günlük değilde laktasyon dönemi olarak hesaplayın bence . Bi laktasyonda ortalama 5-6 ton arası süt oluyor genel gördüğüm çiftliklerde . Günlük 25 yada 30 kg hesapladın mı israil çiftliklerinin verimlerine yaklaşıyorsunuz türkşyede öyle bi çiftlik yok .. 5 ton üstünden hesap en gerçekçi hesap

9 ' ayı alıyor %100 tamsüt verimi 30kg veren 25 ' e kadar düşüyor sonradanda 13e kadar 10kg a kadar düşür 10 ' un altında görmedik dostumun herzaman ziyaret ettiğim yer birde zaten bulursam 25-30kg veren Simentel alıcam benim amacım para kazanmak digil.
Sabır ve 5-6 sene o inekleri hastalıksız sağlıklı beslemek battım demeyin bana aylık kalıcak olan kaarı ' 10 inekten 3binmi aldıl 2 bin ' e buzağı alırım her ay sonrasındada büyük çiftlik açıcam şimdi açıcam şuan kredi borçları var okadar durumlar el vermiyor

Ali SARAÇ link=topic=82487.msg981499#msg981499 date=1426282661' Alıntı:
Süt hayvancılığında günlük değilde laktasyon dönemi olarak hesaplayın bence . Bi laktasyonda ortalama 5-6 ton arası süt oluyor genel gördüğüm çiftliklerde . Günlük 25 yada 30 kg hesapladın mı israil çiftliklerinin verimlerine yaklaşıyorsunuz türkşyede öyle bi çiftlik yok .. 5 ton üstünden hesap en gerçekçi hesap

5 ton digilde 6-7toon arası alıyor çogu çiftlik sahibleri.İyi bakımla
Hocam şöyle hesab edin sadece hazır besleyin bak kafama onu bunu takmam alcakmıyım ama 100 kişiden 99 ' u 30kg veren süt holstein sütçü yıllık sana 1 adet ' 3 bin Tl Para bırakıyor bunu biliyorum :)

sagalassos link=topic=82487.msg981488#msg981488 date=1426282066' Alıntı:
Orıon kardeşim ben inekçilik yapacak Bartuna hitaben dedim. Besi danası yapacaksan lafım yok. Dana besleme çok kolay , şu anda ben dana besliyorum ve para kazanıyorum. Ben 6 ay besi yapar kestiririm. Yedirdiğimde şudur. Bir dana 6 ay boyunca 1 ton arpa ezmesi yer, günlük 1 kğ. arpamix yem veririm ve bu besi sonuna kadar hiç değişmez, sadece her 100 kğ. kilo artışında arpa ezmesini artırırım. Danaların önünde ezme hiç eksik olmaz. Saman hiç yedirmem, fiğ balyası ve yonca veririm.Bunlarda 24 saat önlerinde hazır olur. Yani hayvanlar asla açlık stresi yaşamazlar. Zamanı gelince Ademin (vitamin) iğnesi yaparım, Birde tırnak problemi olmasın diye selenyum iğnesi uygularım. Danaları hiç bağlamam serbest yer içer yatarlar. Öyle dört dörtlük tesis istemez, adam da istemez, veterinerde benim ahırıma hiç girmez. Yılda iki devir yaparım, keyfime bakarım. İNEK ASLA ve ASLA . Bu benim fikrim yapanlara da saygı duyarım.
Hiç hayvancılık yapmadım ama benimde bu anlattığın gibi bazen aklıma gelmiyor değil çünkü her yıl 16-18 dekar silaj, 40 dekar yonca, Balya makinesi var, silaj paketleme makinesi aldık pancar küspesi var yer var ama şimdilik sermaye yok öyle duruyor

ErmanHoca link=topic=82487.msg981506#msg981506 date=1426282992' Alıntı:
Hiç hayvancılık yapmadım ama benimde bu anlattığın gibi bazen aklıma gelmiyor değil çünkü her yıl 16-18 dekar silaj, 40 dekar yonca, Balya makinesi var, silaj paketleme makinesi aldık pancar küspesi var yer var ama şimdilik sermaye yok öyle duruyor
Erman hoca bu anlattıkların mevcutsa, Besicilik işini senden güzel yapan olmaz. Senin yerinde olayım sütten kesilmiş 3-4 aylık 50 erkek buzağı toplarım, 18 ay sonra topunu kestiririm. Masrafı çıktıktan sonra Tek kalemde 225.000 TL. yi cebe atarım.

bantun111 link=topic=82487.msg981503#msg981503 date=1426282779' Alıntı:
9 ' ayı alıyor %100 tamsüt verimi 30kg veren 25 ' e kadar düşüyor sonradanda 13e kadar 10kg a kadar düşür 10 ' un altında görmedik dostumun herzaman ziyaret ettiğim yer birde zaten bulursam 25-30kg veren Simentel alıcam benim amacım para kazanmak digil.
Sabır ve 5-6 sene o inekleri hastalıksız sağlıklı beslemek battım demeyin bana aylık kalıcak olan kaarı ' 10 inekten 3binmi aldıl 2 bin ' e buzağı alırım her ay sonrasındada büyük çiftlik açıcam şimdi açıcam şuan kredi borçları var okadar durumlar el vermiyor

5 ton digilde 6-7toon arası alıyor çogu çiftlik sahibleri.İyi bakımla
Hocam şöyle hesab edin sadece hazır besleyin bak kafama onu bunu takmam alcakmıyım ama 100 kişiden 99 ' u 30kg veren süt holstein sütçü yıllık sana 1 adet ' 3 bin Tl Para bırakıyor bunu biliyorum :)
valla ben alaşehir salihli kula girmediğim çiftlik yok .. coguda modern çiftlikler 6 ton olan bi kaç tane var .. ama 7 ton yok yani .. 2 3 tane ineği olan belki çok ilgileniyodur alıyordur .. büyük kapasiteli çiftliklerde öyle bi rakam yok .. ben rakamı bilmem 3 bin bugun şartlarında kalır belki .. ben süt fiyatıda bilmem .. benim bildiğim yıllık süt verimi .. yediği içtiği veteriner bakımından sonra .. buzağsı ölmez kalırsa o kalır bide boku kalır satarsan satarsın .. sütcülüğün özeti bu .. sen en azından böyle bak olaya .. yeni gireceksen para şu kadar kalır şu kadar süt öyle hesap yapma .. bana bunun buzağsıyla boku kalcak de .. en azndan sonu hüsran olursa üzülmezsin.

ErmanHoca link=topic=82487.msg981506#msg981506 date=1426282992' Alıntı:
Bende 50 baş düşünüyorum ama tek parti bu zamanlar alıp 10.11 ay da kestirmek gibi ?