KREDİ KARTI DOLANDIRICILIĞI

bu gün bir sitede okuduğum bir yorum çok dikkatimi çekti ve charliehebdo adlı kullanıcının başından geçenleri okuyalım ibret alalım diye burada paylaşmak istedim
kredi kartı kullanmayan kalmadı internetten alışverişte yapıyoruz ne kadar yüksek güvenlik var sms onayı onay kodu gerekiyor güvenli dijital imzalı desektehep bi yolunu buluyorlar
buyurun

konuyla alakası yok ama ben önemsiyorum böyle şeyleri.

bugün bizzat benim başımdan geçti. buraya yazıyorum ki, dikkatli olun; kanmayın.
olay aynen şu şekilde oldu:

12 mart 2015 tarihinde saat 17:15 sularında 0850 ' li bir numaradan arandım. kendilerini yapı kredi dolandırıcılık şubesi olarak tanıttılar ve kredi kartım üzerinden yapılan bir kaç harcamadan bahsettiler, benim yapıp yapmadığımı sordular. bu harcamalar 12 mart gecesi 03:30 civarında 28 tl ve 287 tl olarak iki farklı siteden yapılmış. arayan kişi “bu işlemlerin iptalini onaylıyor musunuz?” diye sordu. tam o sırada önümde bilgisayar olduğu için yapı kredi internet şubesi’ne girdim ve bekleyen provizyon işlemleri’nde gerçekten böyle bir işlem olduğunu gördüm. daha sonra bana bir “onay mesajı” gönderdiğini ve buradaki şifreyi teyid etmemi söyledi. mesajda “**** üç boyutlu güvenlik şifreniz ile 12/03/2015 17:23 tarihli ve 250.00 eur tutarli auxpay.com 12 alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz” yazıyordu. güven sağlamak için de “şimdi bu işlemleri yapmazsanız biz sorumluluk kabul etmeyiz” dedi. üzerine de yapı kredi’nin artık tüm numaralarının 0850 ile başladığını söyledi; numarayı da gerçekçi kılabilmek için 0850 30 444 91 olarak tekrar söyledi. ben telefonu kapatırken “bu numarayı tekrar arayıp murat aksoy’a bağlanmak istiyorum derseniz bana bağlarlar” gibi akıldışı bir şey de söyledi, burası önemli; hiçbir banka görevlisi “beni bu numaradan arayın” demez. sonra 444 0 444 ‘ü (yapı kredi telefon bankacılığı) aradığımda olayın dolandırıcılık olduğu teyid edildi ve kredi kartımı kullanıma kapatıp; akmerkez yapı kredi şubesi’ne bir itiraz dilekçesi yazdım; nasıl sonuçlanır bilmiyorum, büyük ihtimalle dün gece çekilen o tutar iade edilecektir, ilerleyen günlerde yapı kredi arayıp beni bilgilendirecek. siz de bu olayı belleğinize kazıyın ve çevrenizdekilere anlatın. bankalar sizi arayıp asla bu şekilde saçma bir şekilde “onay kodunu bize verin, beni sonra arayın” demez. bu arada 155 polis’i de arayıp numarayı söyler söylemez karşı taraftaki görevli memur “dolandırıcı bunlar aman para kaptırmayın, çevrenizdekileri de uyarın” dedi. ben de oturup size anlatmak istedim; bu şerefsizlere sakın kanmayın. başınıza böyle bir olay gelirse de panik yapmadan direkt telefonu kapatıp bankanızı arayın, onlar zaten size yönlendirme yapacaklardır.

merak ettiğim şeyler de var, yapı kredi cevap veremiyor; varsa tecrübesi olan, aydınlanmak isterim...

1. bu adamlar benim kart bilgilerimi buldular peki arkadaki güvenlik kodunu nasıl ele geçiriyorlar?
2. diyelim ki güvenlik kodu ellerine geçti; bana ismimle nasıl hitap edebiliyorlar?
3. ismimi de karttan gördü diyelim; telefon numaramı nereden bulabiliyor?
4. dün gece bu alışverişi yapılırken benim telefonuma neden güvenlik şifresi gelmedi?
5. yapı kredi bunu nasıl farketmez?
6. dolandırıcı beni aramasa olaydan benim de yapı kredi ' nin de haberi olmayacak mı hesap özeti gelene kadar?
7. 0850 numara öyle kafaya göre alınabiliyor mu?
8. bu heriflerin yeri yurdu nasıl tespit edilemiyor?
9. skype ' tan gelen yurtdışı aramasını mı normal hatta yönlendiriyorlar?

Ynt: KREDİ KARTI DOLANDIRICILIĞI

Abi gecmis olsun siz telefonda onayliyorum dediginizdeki kaydi baska kayitla eslestirip alisveris yapmis gibi gosteriyorlar.Orn. siz onayliyorum demeden once karsi taraf hizmet bedelini onayliyormusunuz diyo gibi seyler ekliyolar.Mail orderde bazi durumlarda arka guvenlik sistemi istenmiyor gecenlerde maas cekmek icin bankamatige gittik iki arkadas bn hep kapatirim elimle sifreyi ben islemi hallettim arkadas da islem yapti 300 tl gibi bi rakam cekti hesabinda kalan 1700 tlyi kart kopyalama yontemi ile cekmisler biz ankarada islem yaptik para izmir bicadan cekmisler parayi savciliga gitti ama nafile gitti.