ZETOR/Tarmasan İstanbul Görüşmesi

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Geçen Çarşamba 11.03.2015/Tarmasan Cengiz beyle İstanbulda yüzyüze görüştük.. Tarmasan 1970 ' lerden çok eski ve köklü bi aile şirketi.. Türkiyeye sarmısak ekim-dikim-hasad makinesinden, Fendt traktöre bazı biçerler vs biçok şeyin ilkini getirmişler..

Cengiz beyin trafik kazası sonrası bikaç ay süren rahatsızlığı ve Çeklerin Türkiyeye mesafeli duruşu (birazda eski mümessillerden dolayı galiba), zaten satışta hiç sıkıntımız yok, avrupanın göbeğinde üretip satıyoz mantığı.. açıkcası zetorun tok satıcı durumu ve çeklerin garip iş-çalışma mantığı (öğleden sonra 14:30 sonrası adamlar paydos diyomuşlar dedi Cengiz bey)..

yani her seferinde geciken zetor meselesi.. ve Cengiz beyle yalancı çıkıyoz diye mahcubiyetini belirtti zaten..

Neyse kısaca;

*en geç 1 aya 2015 zetorlar burda (ilk etapda Major-Proxima-P. Power)

*Diğer modeller içinde Zetor tanıtım tırı fuarlara gelecek

*Tarmasan zetorun olmadığı bağ-bahçe ve orta sınıfta yine avrupa 2 traktör üreticisi şirketle son noktayı koymak üzere

*Cengiz bey ve babası tarımsal mekanizasyonun, tarımın en eskilerinden tam göbeğinden geliyolar

*En çok düşündüğüm saha-tarla tanıtımları konusunda yılların tecrübesi var, daha öncede hep avrupa ve en iyi çapa makinesi vs getirip binlerce satmışlar..

*Zetor konusunda, opsiyonlar modeller vs çok güzel bi sohbet oldu

*86 yaşındaki makine mühendisi ama biçok dalda okumuş-araştırmış olması ve halen iş sağlığı-güvenliği konusunda ülkemizin İLK doktorasını yapan babasının azmi, bilgisi.. MF/Uzelden tut, gemi tershanelerine, çapa makinesinden bilmem neye uzanan makine-elipman bilgisi.. ve açıkcası yaşayan ayaklı türkiye makine-traktör tarihi olması çok etkiledi..

*Açıkcası benim için işin ticaretinden, teferruatından çok.. 'bu kadar değerli ama ülkemizde sahipsiz bi makinenin ülkeye kazandırılması meselesi' vardı.. ve bu işi başaracaksa TARMASAN başaracak inşallah.. (eski mümessilleri de az-çok bildiğimden)..

Tarmasana, Cengiz beye ve babasına vakit ayırıp misafir ettikleri için tekrar teşekkürler :)

Ynt: ZETOR/Tarmasan İstanbul Görüşmesi

Hayırlı olsun Umut hocam iki taraf için de iyi olmuş ürün gamımızda 50 beygirden 120 beygire kadar traktörümüz var diyen ve işten anlamaz bayidense senin gibi donanımlı bir hocamızın varlığı zetor makasına güç katacaktır bölgemizde

bayiliğiniz hayırlı olsun Zetor umarım Türkiye de hak ettiği yere gelir.Zetor motor olarak deutz la anlaşmıştı gelicek seriler kendi motorumu deutzmu teşekkürler

Abi hayirli olsun
ilk müşterin ben olurum inşallah
sonuçta Antalya ya ilk zetoru ben getidim reklam için bi güzellik yaparsin:)
şaka biyana çok sevindim sen hakkini fazlasi ile verirsin bahiligin

Umut kardeşim hayırlı olsun. Allah gönlüne göre versin. Sen şimdi normal üyeden firma temsilcisi konumuna geçtin. İnşallah sonu diğer firma temsilcileri gibi olmaz. Yani sende forumdan fazla uzaklaşma.

Hayırlı Uğurlu olsun.
niyet halis olunca, Allah yardım eder inş.
temsilcilerin işi zor.
bir yandan satış arttırmaya çalışırken, bir yandan satılanların sorunları çıkar.
her ikisini birden çok iyi dengeli götürmek gerek...
hemen köşeyi dönmek isteyenler, akıbetleri iyi olmaz.
küçük küçük fakat emin adımlarla ilerlemek gerekir.

hedefler iyi belirlenmeli (kısa, orta, uzun vade)
hedef kitle iyi tespit edilmeli, araştırılmalı.
müşteri talepler ayrıntılı değerlendirilmeli
rakipler sürekli göz önünde tutulmalı
rakiplerle benzerlikler / farklılıklar (negatif / pozitif yönler) tespit edilmeli, negatifler giderilmeli, pozitifler öne çıkarılmalı.
algı oluşturulmalı.
reklam (kısa, basit, akılda kalıcı, dile dolanan söz, cümle, melodi seçilmeli
renk ve slogan, ürün ile özdeşleşmeli
....
ve daha bir sürü şey.

Allah muvaffak etsin...

cümleten sağolun.. açıkcası zetor çok para değil ama çok dost kazandırır.. bakalım tarmasan zetorun olmadığı sınıfta farklı 2 marka yine avrupa traktör de getircek.. bakalım zaman ne gösterir..

zetorun kendi motoru klasikleşmiş 4156 cc.. halen üretimde.. Deutzla bu yıl anlaştı ve sadece 2.9 ve 6.1 litre de yani kendi motorunun altı ve üstünde..

Zetor Major 60 ve 80 bg ' de Deutz 2.9 ' u kullanacağını ben de yeni öğrendim. Zaten çok yeni bi haber.. şimdilik sadece Majorda kullanılacak..

Diğer tüm serilerde; 4156 cc 4 silindir turbo+intercol tamamına yakını 16 valve ve Tier 3 motor var.. bikaç aya Tier 4 ' e geçti veya geçmek üzre..

Zetor tanıtım tırı gelirse harika olur zaten..

(Tır gelsin gelmesin gözüyle denemek isteyen herkese bizim kapımız açık :))

**

forumdan uzaklaşmam ticaretle ilgili olmaz zaten zetor bizde öncelikle hobi, eğlenceye dönüştü :) ama evdeki yumurcakları aşırı internetten/bilgisayardan korumak için bi yol bulmam lazım

sevgili Edirne22...

Tarmasan ve Cengiz beyle ilgili olarak.. kafamdaki hemen tüm sorular yanıt buldu.. Cengiz bey aslen tıp doktoru ama okul yıllarından, baba mesleği olarak tarımın, makinelerin içinde..

öncesinde de hep kalite/avrupa makinelerle çalışmışlar.. ve tarlayı da, köylüyüde, parça-usta meselelerini de hep biliyorlar.. en büyük avantajları da bu derim.. bakalım nasip kısmet..

Açıkcası Zetor 40-50 bin/yıl olan pazarda çok satmasada çok renk katar.. ticaretini yapmadık şimdiye kadar ama sadece youtubeden attığımız videoları izleyen bizim orda görüp binen duyan biçok telefon, olumlu tepki aldık.. 2 yılda her tarafdan zetor binen yada hiç binmeden meraklısı olan biçok dostla tanıştık..

geçen bizim ordan hiç tanımadığım bir aradı.. 90 ' lık yazın 1-2 gün pulluk işi için kiraya vermiştik.. kiralayanın oğluyla bu arayan çocuk arkadaşmış.. arkadaşının 'arkasında 5-12 pullukla bi tarlanın bu ucunda bi öbür ucunda' demesi üzerine babasını hiç duymadığı zetora ikna etmiş motor bakıyolar şimdi :)

bunlar koca pazarda küçük hikayeler ama dediğim gibi hiç binilmeden, hatta adı hiç bilinmeden 2 sıra pullukla gittikten sonra kendini sattırabilecek bi motor bu.. :)

Abdullah canın sağolsun.. at şu 7421 ' den aksiyonlar arada.. :)

Hayırlı olsun Umut abi hayırlı bol kazançlar, Allah yolunu açık etsin :) hazır Polatlıyla bağın varken buraya da bi bayi açıversen fena olmaz aslında :)

Talha bizimki hanım tarafı hep ankaranın yerlisi :) zaten olduk hanım köylü :) Polatlıyı da az çok biliyom.. hatta Bayburt diye bi köyü de var ana yola yakın..

hele bu ucundan başlayalım bakalım hayırlısı.. yalnız benim işim hobim, hobim de işim olacak yoksa ne çok para nede büyük ticaret bizi sarmaz :)