Hangi Mısır Tohumunu Ekmeliyim? ( Tavsiye )

04.04.2010
1,705
653
Eskişehir

.
Eskişehir iklim şartlarında hangi danelik mısır tohumunu tavsiye edersiniz?

Bu konuda varsa bilgi, tecrübe ve deneyiminizi paylaşır mısınız?

Aklımda Pionner 3394 var ama Famaso çeşidini tavsiye edenlerde var. Ayrıca pionner bölge temsilcisi W86 da tercih edilebilir ama 3394 kendini kanıtlamış bir çeşit diyor.

Peki ya siz?

Salma sulama yapacağım. Porsuk Çayı yakınında olması nem oranını etkiler mi? Çok elzem olursa gübreyi nizami atabilmek için bir kez yağmurlama yapabilirim.

Merakla cevaplarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Ynt: Hangi Mısır Tohumunu Ekmeliyim? ( Tavsiye )

Mısırda yağmurlama ile gübre atılmasını tavsiye etmiyorlar abi çünkü yapraklara gelen gübreler bitkiyi yakıyor ve gelisimi durduruyor.Gübreyi ara çapa cekerken çapa makinaşı ile atmak en iyisi.

famosa eskişehir için ideal.erkenci bi mısırdır kış ayına kalmaz zamanında eker ve bakarsan erken olur.buna baglı olarakta nemi düşüktür.biz denedik.hatta şöyle söylim mısır diz boyuyken tolu resmen kazıdı tarlayı ve sonra tekrardan çıktı ve 600 kilo gibi bir verim yaptı.boyuda çok uzun olmaz.ama sen yinede araştır kafana yatanı ek.yada bu işi yapacaksan devamlı tarlanın yarısına famosa yarısına poıner ek

Abi biz ikinci ürün olarak arpanın arkasına pionner ektik yağmurlama ile suladık 3 defa suladık birinci su hemn ekimin arkasına oldu bitme suyu daha sonra diz boyu olduğunda boğaz doldurup suladık daha sonra püskül çıkarınca suladık gübreyi yağmurlama ile attık velhasıl 400 kg tane verimi aldık dönüme :D :D

bizde 2 tane koçan çıkardı 2 tane koçan çıkarınca tane yapamıyormuş tek koçan olması lazımmış bilmiyorduk. Tanelik mısır tarımı biraz değişik ama pionner in kaliteli olduğunu biliyorum :)

aslan26 link=topic=82502.msg981241#msg981241 date=1426262034' Alıntı:
Mısırda yağmurlama ile gübre atılmasını tavsiye etmiyorlar abi çünkü yapraklara gelen gübreler bitkiyi yakıyor ve gelisimi durduruyor.Gübreyi ara çapa cekerken çapa makinaşı ile atmak en iyisi.

Diz boyunu geçtikten sonra gübreyi nizami atabilmek için demiştim. Doğru bulmasamda bu civarda mısıra 30kg üreyi üsten serperek veren çok çiftçi var. Yaprak yanıyor ama daha sonra daha iyi oluyor diyorlar.

arapörenli link=topic=82502.msg981259#msg981259 date=1426264217' Alıntı:
famosa eskişehir için ideal.erkenci bi mısırdır kış ayına kalmaz zamanında eker ve bakarsan erken olur.buna baglı olarakta nemi düşüktür.biz denedik.hatta şöyle söylim mısır diz boyuyken tolu resmen kazıdı tarlayı ve sonra tekrardan çıktı ve 600 kilo gibi bir verim yaptı.boyuda çok uzun olmaz.ama sen yinede araştır kafana yatanı ek.yada bu işi yapacaksan devamlı tarlanın yarısına famosa yarısına poıner ek

Verim düşüklüğünü dolu zararına bağlıyorsunuz. Peki etrafınızda kıyaslayabildiğiniz farklı çeşit var mıydı? Birde nem oranı ile hasat tarihini yazabilirmisiniz?

ORION link=topic=82502.msg981289#msg981289 date=1426266746' Alıntı:
Abi biz ikinci ürün olarak arpanın arkasına pionner ektik yağmurlama ile suladık 3 defa suladık birinci su hemn ekimin arkasına oldu bitme suyu daha sonra diz boyu olduğunda boğaz doldurup suladık daha sonra püskül çıkarınca suladık gübreyi yağmurlama ile attık velhasıl 400 kg tane verimi aldık dönüme :D :D

bizde 2 tane koçan çıkardı 2 tane koçan çıkarınca tane yapamıyormuş tek koçan olması lazımmış bilmiyorduk. Tanelik mısır tarımı biraz değişik ama pionner in kaliteli olduğunu biliyorum :)

İkinci ürünü suya doyurmak kolay değil. Mısırın suyu en etkin kullanan bitkilerden ama o kadar da değil. :)
Masraf çıktı, macera oldu tarzı olmuş sanki :)

tabiki tolu yüzünden.diz boyu olmuş mısır sıfıra indi tekrar çıktı tam 45 gecikme demektir.ayrıca her kök geri filizlenmedi seyrekte oldu o halde 600 kg verdi.net tarih veremicem ama biçtik bugday ektık kasım ayıydı

Famoso bizim bolgede gap da pek tutulmadı. Bence mısır tohumunda serin bölgelerde pioneer sıcak bölgelerde dekalb fao su 550- veya 600 bir çeşit seçebilirsiniz. Şu an için gap bölgesinde 2.ci ürün mısır da %80 tek tohum dekalb 6120 kullanılıyor. Ortalama 1200 kg ( 1000 m2) verim alınıyor.

.
Famosa aklımı çekmeye devam ediyor. Tek çeşit ekmeyi planlıyorum. Verim açısından aynı fao grubundan olanlar arasında fark olacağını sanmıyorum. Olabilecek en uzun gün çeşidini tercih edeceğim. Doğrusunu bu olduğunu düşünüyorum.
Dediğim gibi vakit biraz daha var.
Araştırmaya devam...

ofas link=topic=82502.msg982507#msg982507 date=1426513104' Alıntı:
.
Famosa aklımı çekmeye devam ediyor. Tek çeşit ekmeyi planlıyorum. Verim açısından aynı fao grubundan olanlar arasında fark olacağını sanmıyorum. Olabilecek en uzun gün çeşidini tercih edeceğim. Doğrusunu bu olduğunu düşünüyorum.
Dediğim gibi vakit biraz daha var.
Araştırmaya devam...
abi dönüme 1.5 ton verim bekliyoruz senden :)

Pıoner kws ve dekalp ektik 8 senedır mısır tarımı ile ugrasıyoruz neredeyse her bişeyini öğrendik sayılır. Her birinden donüm başı değişik verimler aldık en son rekorumuzu gectiğimiz harmanda aldık.

Dekalptan 3250 kg Pıonerden 3700 kg ve en son kws den 4370 kg aldık.

@*/-TmS_HsT-/*@ link=topic=82502.msg982595#msg982595 date=1426529173' Alıntı:
Pıoner kws ve dekalp ektik 8 senedır mısır tarımı ile ugrasıyoruz neredeyse her bişeyini öğrendik sayılır. Her birinden donüm başı değişik verimler aldık en son rekorumuzu gectiğimiz harmanda aldık.

Dekalptan 3250 kg Pıonerden 3700 kg ve en son kws den 4370 kg aldık.

Çeşit isimlerini ve nem oranları son olarakta favorilerinizi öğrenebilir miyim?

ORION link=topic=82502.msg982584#msg982584 date=1426527611' Alıntı:
abi dönüme 1.5 ton verim bekliyoruz senden :)

Konya dönümü mü :)