Besi için ahır yapımı-Ahırda olmazsa olmazlar-Ahır planları

Öncelikle daha önce buna benzer konular açılmış fakat yüzeysel kalmış ben her konuya değinebileceğimiz tek bir konu açmak istedim Hacı Mehmet Abi Daha uygun bir başlık bulup düzenleyip sabitlersede sevinirim :)

asıl konuya geleyim:

*Bir besi ahırında olmazsa olmazları nelerdir?
*En az maliyet ile bölgemizdeki iklime göre nasıl ahır yapılabilir. (ÖRN karasal iklim koşullarında Yaz 40 dereceye kadar kışları -20 dereceye kadar)
*Besi ahırında hayvanların kaldığı bölümler toprak olabilir mi?
*Besi ahır planları

Sorularım basit şekilde bunlar süt hayvancılığı olmadığı için fazla bir ayrıntısı yok ancak yinede dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum
Deneyimli arkadaşlar deneyimlerini bilgili arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim hayırlı akşamlar :)

Ynt: Besi için ahır yapımı-Ahırda olmazsa olmazlar-Ahır planları

Bizim köyde bir çiftliğin besi ahırı var ahır yarı açık sistem yani sadece üstü kapalı diğer tarafları açık Eskişehir şartlarında yaz kış besi danalarına orada bakıyorlar sıcak soğuk yönünden hayvanlarında bir sıkınti olmuyor aynı zamanda geceleride ahırin ışıkları açık kalıyor böylece hayvanlar gece gündüz yem yiyorlar.

aslan26 link=topic=82508.msg981370#msg981370 date=1426272547' Alıntı:
Bizim köyde bir çiftliğin besi ahırı var ahır yarı açık sistem yani sadece üstü kapalı diğer tarafları açık Eskişehir şartlarında yaz kış besi danalarına orada bakıyorlar sıcak soğuk yönünden hayvanlarında bir sıkınti olmuyor aynı zamanda geceleride ahırin ışıkları açık kalıyor böylece hayvanlar gece gündüz yem yiyorlar.
Rıdvan hangi çiftlik o alpuya doğru gelirken yol üstündekilerden mi?

aslan26 link=topic=82508.msg981370#msg981370 date=1426272547' Alıntı:

Tam istediğim çiftlik tarzı biz seninle neden daha önce tanışmadık :)

Besi Hayvancılığı – Besi Çiftlikleri

Besi hayvancılığı Türkiye’ de ve Dünyada aşağı yukarı aynı şartlarda yapılmaktadır. Bunun sebebi iletişimin son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişmesidir. Besi hayvancılığı son günlerde çok önem kazanmıştır. Besi hayvancılığı kar amaçla yapılması bir tarafa insanlar için sağlıklı bir hayvan besiciliği yapılması önemlidir.
Besi hayvancılığı yapılmasının faktörleri bütün Dünya ülkelerinde aynıdır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

Beside barınak şartlarının verime etkisi;

Ahır Şartları Gelir Kaybı
1. Havalandırma %5 - %10
2. Sulama %5 - %10
3. Aydınlatma %5 - %10
4. Serbest Dolaşım ve Hijyen %5 - %10
5. Solunum Yolu ve Diğer Hastalıklar %10 - %20
Toplam Kayıp %30 - %60

1- Besi Yapılacak Besi Çiftliğinin Özellikleri :
Besi yapılalacak çiftlik, besi yapılacak hayvanların yapısına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bu ne demektir? Besi çiftliği küçükbaş hayvan besiciliğine veya büyükbaş hayvan besiciliği yapmaya uygun olmalıdır. Besi çiftliği yapılacak yerin ulaşım, elektrik ve su imkanı olmalı aynı zamanda havadar konumda bulunmalıdır.

2- Besi Yapılacak Besi Ahırın Konumu :
Sağlıklı bir hayvan besiciliği için besi yapılalacak hayvanara göre bir besi ahırı seçimi yapılmalıdır. Hayvanların bulunduğu konum hem beslenmesi vede besiye alınan hayvanların sağlığı açısından önemlidir.
Besi hayvancılığı yapılacak besi ahırı, arazinin yapısına göre yapılmalı ve projelndirilmelidir.

3- Besiye Alınacak Hayvanların Irkı veya Cinsi :
Besi hayvancılığında besi çiftliği ve besi yapılacak besi ahırı kadar besiye alınacak hayvanların ırkıda önemlidir. Besi hayvancılığı yaparken besiye gelebilecek hayvanların seçimide önemlidir. Besi hayvancılığı yapanların en fazla dikkat edecekleri husus besiye alınan hayvanın günlük ne kadar canlı ağırlık aldığıdır. Bu günlük canlı ağırlık artışı hayvan besiciliğinde önemlidir. Ortalama sığır besisinde 1000 gr ve yukarıda canlı ağırlık artışı sağlanmalıdır. Aşağda veya daha aşağıda kalan sığır besisi zarar demektir. Günlük canlı ağırlık artışını 1000 – 1300 gr tutturmanın yolu besiye alınacak sığır ırkının iyi seçilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra aşağıda bahsedeceğiz her ırka göre yem rasyonunuda iyi yapmak gerekmektedir.
Canlı Ağırlık Tesbit Zamanı : Canlı ağırlık artışı için ölçümler önemlidir. Hayvanları yemlemeden ve su içme zamanından sonra tartmak yanıltabilir. En iyi tartım zamanı sabah yem vermeden önce yapılanıdır. Böyle yapılan tartımlarda yanılma payı az olur.

4- Sığır Besisindede Kullanılacak Besi Hayvancılığı Yemi :

Sığır besisinde kullanılacak besi yemi özel hazırlanmalıdır. Besiye alınacak hayvanların ırkına ve yaşına göre besi yemi rasyonu uygulanmalıdır. Besi yemi rasyonu özel olarak uzman kişilere yaptırılmalıdır. Sığır besisinde önemli olan hayvanı fazla yağlandırmadan besi periyodunu tamamlamak önemlidir. Bu periyodu tamamlamanın tek yolu besi yemi rasyonunu iyi yapılması gerekmektedir.
Besi çiftliğinde bulunanan önceden hazırlanmış silaj ve diğer yem maddelerinin korunması iyi yapılmalıdır. Çiftlikte hazırlanacak karma yemin düzenli ve homojen karışımına dikkat edilmelidir. Besi yemini hazırlanırken küflü ve bozulmuş hammaddelerin karma yem içerisine konmasına mani olunmalı ve kullanılmamalıdır.

5- Sığır Besisi Yapıldıktan Sonra Satışı :
Esas önemli olan yapmış olduğunuz besili hayvanların satışıdır. Bunda itinalı davranılmalı iyi bir Pazar araştırması yapılması gerekmektedir. Yurdumuzdaki Canlı hayvan alıcılarına veya başka bir deyişle Cambazlara dikkat etmekte fayda vardır. Çok dürüst tüccarlar olduğu gibi diğer bir anlamda bütün işlerde olduğu gibi cambaz olanlarda vardır. Dikkatli olun çarpılmayın. Tabi bu işin espirisi besiyi yaptıktan sonra karlı bir satış yapmanız dileğimizdir.
Günümüzde Besi Hayvancılığı akıllı bir yatırımla başarılabilir. Aynı zamanda karlı bir iş olarak yapılabilir. İnsanların her zaman için sığır etine ihtiyacı vardır ve her zamanda beslenmeleri için olacaktır.

ALINTIDIR

Yarı Açık besi çiftliğim böyle bir şey düşünüyorum, Havalandırma, serbest dolaşım, besleme ve gübre yönetimi açısından uygun gibi yine de geliştirilebilir. Birimler mm ' dir.

buE5EWD.jpg

KIvrak link=topic=82508.msg981775#msg981775 date=1426348712' Alıntı:
Yarı Açık besi çiftliğim böyle bir şey düşünüyorum, Havalandırma, serbest dolaşım, besleme ve gübre yönetimi açısından uygun gibi yine de geliştirilebilir. Birimler mm ' dir.

buE5EWD.jpg

Bende bu sistemi beğeniyorum .

Değişiklik olarak
Kapalı yere yemliğin başına gübre sıyırma yolu yapılabilir

Üstü açık yeri toprak zemin bırakarak çok uygun bir seçenek yani aynı bölmede hem toprak hem beton zemin ile rahatlık sağlanabilir .

Bende toprak düşündüm hep ama buradaki arkadaşlarında yağmurlarla beraber topraktan çektikleri var bundan dolayı kesin çözüm beton diye düşündüm. Şöyle bir durumda var eğer açık olan kısma drenaj yapıldığı taktirde eğimle beraber yağmur suyunun tahliye sağlanmış olur o zaman toprak kalmasında da bir sakınca olmaz

Üzeri kapalı kısım kesinlikle beton olmalı sadece üzeri açık kısım için toprak dedim tabi toprak kısım dedin gibi eğimli olursa çok güzel olur.

Benim işletmeyi görsen çamur değil adeta bataklık .

Ama hayvan devamlı betonda olmaz toprağada basmalı , sadece betonsuz toprak zeminide ben iyi bilirim çamurdan kurtaramıyorsun.

Yukarıda dediğim gibi içerisi beton dışarısı toprak en uygun bence .

ismail_17 link=topic=82508.msg981811#msg981811 date=1426355899' Alıntı:
Üzeri kapalı kısım kesinlikle beton olmalı sadece üzeri açık kısım için toprak dedim tabi toprak kısım dedin gibi eğimli olursa çok güzel olur.

Benim işletmeyi görsen çamur değil adeta bataklık .

Ama hayvan devamlı betonda olmaz toprağada basmalı , sadece betonsuz toprak zeminide ben iyi bilirim çamurdan kurtaramıyorsun.

Yukarıda dediğim gibi içerisi beton dışarısı toprak en uygun bence .
Peki abi kapalı yerde toprak olursa ve traktörler girip temizlesek nasıl olur? nede olsa sağım derdi vs yok sadece besi olacağı için hem hayvanların ayakları sert zeminden dolayı rahatsızlanmaz?

Benim derdim azcık beton masrafından kaçmak değilde havan sağlığı

KIvrak link=topic=82508.msg981775#msg981775 date=1426348712' Alıntı:

buE5EWD.jpg
Selamın aleyküm sanırım sizde eskişehirde hayvancılıkla uğraşıyorsunuz bilginiz varsa Öğrenmeye hazırım :)

aleyküm selam

Asıl mesleğim inşaat mühendisliği 6 aydır hayvancılık işindeyim. İşin kar-zarar durumunu öğrenmeden kendi yerimi yapmak istemiyorum. Ortağımın kapalı ahırı var (hiç tasvip etmediğim tarzda :) ) orda bakıyoruz şu an için. Başlangıçta senede 2 posta amacımız vardı. 1. postamızı kazasız belasız büyütüp verdik, yarın kars- ağrıdan yine hayvan toplamaya gideceğiz. Nasipse tanışırız.

İçeride yemlik yada yem yolu olacağı için yukarıdaki sistemden bahsediyorum , yemliğin başını toprak yapmak iyi olmaz yemliğin başı beton olmalı temizlemesi kolay , toprak olursa temizlerken oyuluyor ve toprak çok çamur oluyor , içerisi yani yemliğin başı beton dışarısı toprak olursa süper hem beton hem toprak seçeneği var .

KIvrak link=topic=82508.msg981808#msg981808 date=1426355336' Alıntı:
Bende toprak düşündüm hep ama buradaki arkadaşlarında yağmurlarla beraber topraktan çektikleri var bundan dolayı kesin çözüm beton diye düşündüm. Şöyle bir durumda var eğer açık olan kısma drenaj yapıldığı taktirde eğimle beraber yağmur suyunun tahliye sağlanmış olur o zaman toprak kalmasında da bir sakınca olmaz
Cins hayvan bakmıyor musunuz? simental, angus vs... canlı ağırlık artışı, ve rasyonunuz hakkında bilgi verme şansınız var mı? tanışmayı bende isterim...

poyraz2030 link=topic=82508.msg982605#msg982605 date=1426530893' Alıntı:
Kars ın hayvanı çok iyiymiş. ben SARIKMIŞTA ASKERLİK yaptım ondanda biliyorum

Fiyatları hakkında bilgiiz var mı?

ismail_17 link=topic=82508.msg982602#msg982602 date=1426530092' Alıntı:
İçeride yemlik yada yem yolu olacağı için yukarıdaki sistemden bahsediyorum , yemliğin başını toprak yapmak iyi olmaz yemliğin başı beton olmalı temizlemesi kolay , toprak olursa temizlerken oyuluyor ve toprak çok çamur oluyor , içerisi yani yemliğin başı beton dışarısı toprak olursa süper hem beton hem toprak seçeneği var .

Traktörün yem dökmek için gezeceği alan beton olacak, sadece hayvanların gezeceği alan toprak olması hayvanların altını ıslatıp çamur edebilir mi? günlük traktör ile girilip temizlense?

Sıyırma küreği her yeri temizlemiyor kalan yerler nasıl temizleniyor?
Sıyırma küreği şart mıdır traktör arkasına bağlanan bir kuyruk milli fırça su tankerli basınçlı su püskürtme ile temizlense daha verimli olur mu? (beton zeminde)
simental 4-6 aylık dana fiyatları nerelerde bilgsi olan var mı