Motor yağ basıncı uyarı ikazı

Hiçbir sebeb yokken bu ışık Motor çalışmasada çalışsada yanmamaya başladı. Acaba neden olabilir?
Daha önceden böyle birşeyle karşılaşan oldumu ?

Ynt: Motor yağ basıncı uyarı ikazı

önemli bir ikaz lambası
öncelikle yağ seviyenizi kontrol edin eğer yağ seviyesi normal ise 2 seçenek var;
ilki vahim yağ pompanız iş yapmıyor demektirki buda yağlamasız motor çalışması anlamına gelir motor kısa sürede yatak sarar eğer bir süredir kullanıyorsanız yağlama normal demektir ya müşür bozulmuştur yada kablolarda bir sıkıntı vardır servise uğrarsanız gerekli işlem yapılacaktır aman ihmal etmeyin...

Edit:Konu tarafımdan yanlış anlaşılmıştır uyarı ikaz lambası yanıyor olarak okumuşum dolayısıyla yanlış bilgilendirme olmuştur
Doğrusu müşür yada tesisatta sıkıntı var olacak...

kubilay07 link=topic=82513.msg981405#msg981405 date=1426275168' Alıntı:
önemli bir ikaz lambası
öncelikle yağ seviyenizi kontrol edin eğer yağ seviyesi normal ise 2 seçenek var;
ilki vahim yağ pompanız iş yapmıyor demektirki buda yağlamasız motor çalışması anlamına gelir motor kısa sürede yatak sarar eğer bir süredir kullanıyorsanız yağlama normal demektir ya müşür bozulmuştur yada kablolarda bir sıkıntı vardır servise uğrarsanız gerekli işlem yapılacaktır aman ihmal etmeyin...
Kubi yağ seviyesi veya yağ pompası bozuk olsa ışık yanar.Geriye iki sebep kalıyor ya elektrik gelmiyor yada muşür bozuk .

ahmtkskr link=topic=82513.msg981408#msg981408 date=1426275331' Alıntı:
Kubi yağ seviyesi veya yağ pompası bozuk olsa ışık yanar.Geriye iki sebep kalıyor ya elektrik gelmiyor yada muşür bozuk .

Pardon ışık 'yanmıyormuş' ben yanlış okumuşum :) dediğin gibi ya müşür bozuk yada tesisatta sıkıntı var... :)
Akşam akşam yanlış bilgilendirdik iyimi :D

yanmıyorsa o zaman şöyle yapın kontağı açın müşürün kablosunu çıkarıp gövdeye değdirin ışık yanarsa müşür bozuktur yok yanmazsa ya tesisat yada gösterge bozuktur.

55-46 link=topic=82513.msg981418#msg981418 date=1426276128' Alıntı:
yanmıyorsa o zaman şöyle yapın kontağı açın müşürün kablosunu çıkarıp gövdeye değdirin ışık yanarsa müşür bozuktur yok yanmazsa ya tesisat yada gösterge bozuktur.
mesele burda müşürün yerini bilmiyorum :D

maaydin link=topic=82513.msg981427#msg981427 date=1426277113' Alıntı:
Şimdi buldum dediğiniz gibi kabloyu söküp gövdeye değirdim ve yandı lamba. yalnız durduk yere niye bozulur bu meret?
abi müşürün ne zaman bozulacana belli olmuyo malesef belkide bozulmamışta olabilir benimkinde bikaç gün yanmadı mesela kurcalayınca çalışmaya başladı fren müşüründen stop müşürüne kadar bu böyle nerde kalacağı belli değil :)

55-46 link=topic=82513.msg981430#msg981430 date=1426277239' Alıntı:
abi müşürün ne zaman bozulacana belli olmuyo malesef belkide bozulmamışta olabilir benimkinde bikaç gün yanmadı mesela kurcalayınca çalışmaya başladı fren müşüründen stop müşürüne kadar bu böyle nerde kalacağı belli değil :)
bunların içinde yay falan varmı ki sıkışmış falan olmasın yarın bi söküp bakayim bari

yay olmaz abi yağ müşüründe benim gözlemlediğim kadarıyla mantık şu ;
motor çalışıyo karterden yağı yukarı pistonlara çekince müşürde bundan nasibini alıyor
müşürde yağdan dolayı elektiriği gövdeye veremiyor o yüzden ışık yanmıyo ama stop edince yağ kartere geri süzüldüğünde elektrik gövdeye temas edebiliyor ve ışık yanıyor
bana kalırsa sökün takın belki aşırı yağdan elektriği iletemiyordur üzerinden yağ süzülmüyordur eğer geri takıncada çalışmassa atın gitsin

edit: yenisini takmadan atmayın tabi :D