BUGDAYDA FOSFOR NOKSANLIGI

Ynt: BUGDAYDA FOSFOR NOKSANLIGI

deniz14000 link=topic=82515.msg981409#msg981409 date=1426275347' Alıntı:
Arkadaslar bugdaylarimda fosfor noksanligi var bunu nasil giderebilirim?
Tahıllarda (buğday, yulaf, arpa ve çavdar) fosfor noksanlığında ortaya çıkan belirtilerin tarlada tanısı son derece güçtür. Çünkü fosfor noksanlığında gözle tanıya olanak verecek belli belirtilere çoğunlukla rastlanmaz. Gelişmenin ilk dönemlerinde ve özellikle kışı sert geçen yörelerde daha çok görülür. Yavaş, cılız ve bodur büyüme fosfor noksanlığının en belirgin tanısıdır. Böyle durumlarda bitkiler koyu yeşil renk göstermekte ve yaprak uçları kurumaktadır. Kimi durumlarda yapraklarda pembemsi renk görülür. Yaşlı yaprakların uçları kurumaya baslar ve zamanla yaprağın diğer kısımlarına doğru ilerler. Tohum bağlama azalır ve verim çok düşer. Bence yapraktan 15-30-15+me uygularsan bir miktar düzelme olabilir.

azoxystrobin link=topic=82515.msg981644#msg981644 date=1426320400' Alıntı:
yapraktan MKP(0.52.34) gübresini eritip uygulayabilirsin.

MKP kesinlikle daha doğru bir tercih. Lakin bulunabilmesi zor bi gübre. Bulunamadığı taktirde MKP kadar etkin olmamakla birlikte MAP (12.61.0) de iş görür.

Ben bu sene taban gubresinin (yine) eksik atilmasindan mutevellit karsilastim. Dekara 200gr MAP kullandim, belirgin sekilde fark etti bir hafta sonra. Gecen hafta genis yaprakli ot ilaci ile beraber uyguladim. Karisim su sekildeydi:
600 lt holder uygulama 30 dekar.
6 kg MAP (Gubretas toz gubre grubundan, 25kg cuvali 120tl civari idi zamdan once)
6 lt Micro (Gubretas iz element urunu)
500 ml Dengem (Gubretas su pH duzenleyici)
60 gr Granstar

son olarak tarla basinda 500 ml starwet ekledim holderin icine (yayici yapistirici)

benim karsilastigim agir bir fosfor eksikligi degildi, sonuc olarak taban gubresi ile verilmesi gereken fosforu yapraktan tamamlamak imkansiz. Ancak yine de iyilestirici etkisini gordum, hic yapamamaktan iyidir.

Cevap: Ynt: BUGDAYDA FOSFOR NOKSANLIGI

selam arkadaşlar bizde de bu sene kumsal yerlerde bugdayların köklerinde morluk var bu fosfor eksikligi mi? eger fosfor eksikliğiyse yapraktan nasıl bir uygulama yapılabilir yada yapragın haricinde ne yapılabilir. teşekkürler

Kokteki morluk icin aslinda ayni kapiya cikan iki sebep olabilir. Birincisi toprakta fosfor yetersizligi nedeni ile bitkinin gereken fosforu alamamasi, ikincisi ise soguk zarari tabir edilen hava sicakliklari nedeni ile var olan fosforu temin edememesi. Her iki durumda da yapraktan MAP uygulamasi ile mudahale edebilirsiniz, ancak. Taban gubresi eksikligi soz konusu ise tabandan verilmesi gereken fosforu yeteri kadar tamamlamak mumkun degil, soguk nedeni ile alim yavaslamis ise havalarin isinmasi ile kendiliginden de toparlayacaktir. Her iki durumda da yapraktan verilecek fosforlu beslemenin bir faydasi olacaktir.