Seracılık Bölümü İstek-Şikayet Değerlendirmesi...

Öncelikle herkese merhabalar küçüklere sevgiler, büyüklere saygılar,akranlara selamlar...

Sevgili Forumdaşlarım;

Bildiğiniz üzere bir süre önce 'seracılık' bölümüne moderatör seçildim lakin bölümü bir türlü tam olarak aktif edemediğimi düşünüyorum bi kaç ürün deneme-test düşüncem vardı fakat neyi nasıl test edeceğimi bir türlü netleştiremedim

Bunlardan Birkaçı;

-Damla Sulama Gübreleri Testi----Kısa vadede tuzluluk ve çözünme denemesinden öte gitmeyecek bir deneme olacak asıl test verim testi fakat verim olayı bir süreç ve uzunca bir süreç oluyor ve örtü altında gübre denemesi belirli bir risk bunu göze alamadım o yüzden vazgeçtim

-Zirai İlaç Testleri----Bu yıl entegre mücadele kapsamında olduğumuz için zirai ilaç kullanımımız yok o yüzden bu testide gerçekleştiremiyorum

Aklıma gelen denemeler bunlar idi fakat gördüğünüz gibi gerçekleştiremedim bunların dışında sizlerin önerisi nedir?

Meyvecilik bölümü için düşündüğüm bir 'Verim Grafiği' projem var bu kapsamda;
Budama yapılmamış bir bahçede iyi gübreleme ile nasıl bir verim ortaya koyacağız onu deneyeceğim bunun için taban gübrelemesi tavsiyesi adıyla açtığım bir konu üzerinden yapılan gübrelemeleri kayıt altına alıp sizlerle hasat zamanına kadar paylaşacağım böylece uzun vadede ilk 'Verim Grafiği' konumuzu açmış olacağız

Fakat seracılık bölümü için böyle uzun soluklu bir test yapmak hem örtüaltı üretimde risk hemde çok zor çünkü değişken çok fazla

Uzun lafın kısası tavsiyelerinize ihtiyacım var

Son Olarak seracılık bölümü içinde bir 'Verim Grafiği' konusu açacağım yazlık üretim başladığı zaman konuyu açacağım ve yapılan uygulamaları paylaşacağım seracılık bölümü içinde ilk uzun soluklu konumuzu da açmış olacağız böylece

Bunların dışındaki tavsiyelerinizi bekliyorum...

-Seracılık Bölüm Başkanı-
Kubilay Fikri BOZTEPE

Ynt: Seracılık Bölümü İstek-Şikayet Değerlendirmesi...

Öncelikle araştırmacı olmandan dolayı tebrik ederim. Ben daha öncelerden kükürtlü su ve kükürtlü toprak denemelirini yaptım.

Benim denemek istediğim ama bu taraflarda iklim koşullarından sera olmaması nedeniyle yapamadığım bir çalışma var, onu önermek isterim.

TAMAMEN ORGANİK ATIKLARDAN bitki yetiştirme konusu. Yani elde edilen her türlü bitkisel ürün artıklarından elde edilen zeminde ekim-dikim.

Pancar posaları, gül posaları, zeytin posaları, saman ve sılaj artıkları, üzümcülük sektöründen elde edilen posalar, pamuk ve ayçiçek posaları vs....

Bunlardan elde edilen alanlarda TOPRAKSIZ ekim-dikim araştırmaları. Biliyorsun seralarda toprak ömrü konusu çok önemlidir.

Abi dediğin çok güzel bir deneme konusu olabilir lakin bunun için belli bir miktar serayı bu işe ayırmak gerekli emin ol bunun için gerekli ekonomik altyapım ve yerim olsa hiç düşünmem çünkü toprak ömrünü neredeyse tamamlamış seralara sahibim senin dediğin olay topraksız tarımdan biraz farklı gibi geldi bana zira toprak alternatifi bir şeyler kullanıyoruz yani bir süre sonra zaten toprak olacak materyaller ilginç bir deneme konusu olabilirdi fakat dediğim gibi ekonomik altyapı ve yer mevzusu
benim düşüncem daha çok eldeki imkanlar ile foruma birşeyler kazandırmak yani hem kendimizi sıkıntıya düşürmeyecek hemde foruma katkısı olacak...

-Forumdaki arkadaşlardan ricam konuyu es geçmemeleri foruma büyük katkısı olacağını düşündüğüm bir proje azda olsa herkes katkıda bulunsun ki forum gerçekten paha biçilmez bir yapıya dönüşsün...-

ENES4422 link=topic=82517.msg981502#msg981502 date=1426282767' Alıntı:
Evet kolay değil, aslında bu iş üniversitelere düşüyor.

Abi üniversiteleri beklersek çok bekleriz neyse konuyu sapıtmayalım üniversiteler bu işi akademik ve genelleme olarak ele alıyorlar bi kaç yazı okudum yazan bir üniversitenin ziraat bölümünde bir prof. o kadar basit ve eski bilgiler ile bir makale kaleme almış ki okuduktan sonra güldüm yinede üniversitelerin işi ayrı

Benim bahsettiğim daha çiftçi bazında ve gerçek tecrübelere dayalı bir deneme sende bilirsin ziraat mühendisleri bu işin eğitimlisidir fakat pratikte hepsi bocalar :)

burada paylaşılan bilgiler ne kadar gerçek tecrübe ve bilgilere dayanırsa çok çok daha faydalı olacağı kanaatindeyim...