'KOPPERT' Müşteri Değerlendirmesi...

Öncelikle Herkese Merhabalar;

Bir seracı olarak bu değerlendirmenin tüm seracı arkadaşlarımıza faydalı olacağı kanaatindeyim amacım 'ne reklam yapmak nede firmayı övmektir' bunu en baştan söylemek istiyorum eğer yanlı bir değerlendirme yapmış isem lütfen uyarınız öyle bir durum halinde konuya gerekli işlem uygulanacaktır...

Bu konuyu açmaktaki temel amaç birebir kullanıcı yorumlarının olduğu ve kullanıcıdan kullanıcıya pratik bilgilerin doğrudan aktarılmasıdır...

Firma adı: KOPPERT Biyolojik Mücadele Ve Polinasyon Sistemleri A.Ş

Firma etkinlik alanı:
-Bombus Arı Üretimi,Pazarlaması,Satışı
-Faydalı Böcek Üretimi,Pazarlaması,Satışı
-Doğal Düşman Üfleyicileri Üretimi,Pazarlaması,Satışı(fidelikler için)
-Seralar İçin Gözlemleme Monitörleri(yapışkan tuzak),Ürünleri Üretimi,Pazarlaması,Satışı
-Seralar İçin Gerekli Özel Ürünler Üretimi,Pazarlaması,Satışı

Firmanın ürün gamı yukarıda belirtilmiştir ayrıca KOPPERT Seracılık alanında araştırmalar yaparak pazar için gerekli AR-GE çalışmaları göstermektedir...

Uluslararası bir firma olup Hollanda ' da kurulmuştur fakat özünde İsrail menşeili olduğu söylenmektedir

Bugünkü değerlendirmemiz faydalı böcek ve polinasyon ürünleri üzerine olacaktır değerlendirme kapsamı pazarlama,satış-satış sonrası ve ürün kalitelerini baz alacaktır son olarak şahsi görüş ve önerilerime yer verilecektir...

1-FAYDALI BÖCEK ÜRETİMİ,PAZARLAMASI,SATIŞI-SATIŞ SONRASI

Firma faydalı böcek üretimlerini bildiğim kadarıyla kendi bünyesinde yapmaktadır Türkiye pazarında söz sahibi olan 2 firmadan birisidir.

-Pazarlama-Satış

Firma ürünlerini kendi kurduğu bayii yapılanması ile tanıtmakta ve satışını yapmaktadır firma içi vadeli satış mevzuatı ve sözleşmeli satış disiplini bulunmaktadır
Bu bayilerde çalışan elemanlar bu konuda tecrübeleri ve teknik eğitimleri olan kadrolardır tamamı KOPPERT A.Ş ' nin bordrolu çalışanıdır.

-Satış Sonrası Hizmetler

Firma kendi kurduğu bayii yapılanması bünyesinde satış sonrası teknik destek vermektedir.Bu kapsamda;
-Üretim sezonu boyunca faydalı böceklerin 5-10-20 günlük periyotlarla kontrolü
-Faydalı böceklerin müşteriye elden teslimi gerekirse uygulama esnasında üreticiye eşlik edilmesi
-Faydalı böcek çalışmasında sıkıntı gözlemlenirse sözleşmenin şartsız-kayıtsız şirket tarafından feshedilip üreticinin uyarılması
-Faydalı böcek yetersizliğinde üreticiye ücretsiz olarak böcek temini sağlanması

gibi hizmetler verilmektedir.

2-POLİNASYON SİSTEMLERİ(Bombus Arısı) ÜRETİMİ,PAZARLAMASI,SATIŞI-SATIŞ SONRASI

Firma bombus arısı üretimlerini bildiğim kadarıyla kendi bünyesinde 'Antalya Organize Sanayi Bölgesinde' yapmaktadır Türkiye pazarında söz sahibi olan 2 firmadan birisidir.

-Pazarlama-Satış

Firma ürünlerini kendi kurduğu bayii yapılanması ile tanıtmakta ve satışını zirai ilaç bayileri aracılığıyla üreticiye yapmaktadır

-Satış Sonrası Hizmetler

Firma kendi kurduğu bayii yapılanması bünyesinde satış sonrası teknik destek vermektedir.Bu kapsamda;
-Üretim sezonu boyunca bombus arılarının 10 günlük periyotlarla kontrolü
-Bombus arılarının müşteriye elden teslimi
-Bombus arı çalışmasında sıkıntı gözlemlenirse eğer sıkıntı üretici kaynaklı değilse kovanın yenisiyle değiştirilmesi

gibi hizmetleri kendi bünyesinde verilmektedir.

ŞAHSİ GÖRÜŞLER

KOPPERT firması ile 2012-2013 üretim sezonunda domates üretimi yapmaya başlamam ile tanıştım sezon boyunca birçok firma denemem ve onlardan yeterli performans alamama sonucu Koppert ile çalışmaya başladım bombus arılarından beklediğim performansı almam ile bu ticaret birlikteliği diğer sezona da sıçradı bombus arılarından genel olarak memnundum fakat tek sıkıntı kovan ömürlerinin söylendiği kadar uzun olmamasıydı yaklaşık 21-25 günlük bir kovan ömrü sözkonusu fakat satış yapılırken bunun 40-45 gün olduğu söyleniyor yinede piyasada daha iyisini bulamamamdan ötürü çalışmaya devam ettik.

Bu yıl biber dikimi yapmamız ve biber için gerekli faydalı böcek alımını Koppert firmasından almamız sebebiyle ticaret birlikteliğimiz ayrı kulvarlarda fakat aynı şekilde devam etti fiyatlarının bu pazarda söz sahibi olan diğer firmaya göre yüksek olması bir dezavantaj gibi göründü ilk başta fakat verilen hizmetlerin çok farklı olduğunu düşünüyorum şuan sezon ortası ve sıcaklar başladı şimdiye dek faydalı böceklerden yana sıkıntımız olmadı bundan sonrası ne gösterir bilinmez

Son olarak toparlamak gerekirse;

ARTI YÖNLERİ;
-Firma müşteri memnuniyetine önem veriyor
-Bi kaç küçük pazarlama stratejisi/yalanı dışında müşteriye vaad ettiklerini sağlıyor
-Pazarda söz sahibi ve yeniliklerin öncüsü olması firmayı öne çıkarıyor

EKSİ YÖNLERİ;
-Ürün fiyatları emsallerine göre biraz daha pahalı
-Pazarlama stratejisi/yalanı hoş değil

Üretici
Kubilay Fikri BOZTEPE

-SON-