yeni doğanların bakımı

Merhaba arkadaşlar,

Malum kış şartlarında koyuncuklarım kapalı... refah bir ortamdalar altları sıcak yemleri fazla fazla veriyorum. Bir taraftada doğumlarım devam ediyor. Yeni doğanları anneleri ile en az bir hafta sürüden izole ediyorum ve yavru anne kendine gelince sürüye katıyorum. Yavruları hiç anneden ayırmıyorum. Tüm gün birlikteler. istedikleri zaman emiyorlar. Ben de anneleri fazla fazla besliyorum... tecrübeli abilerimin bu konudaki önerisi nedir? yavruları bu şekilde sürekli anne ile tutmanın bir sakıncası olur mu?

Saygılarımla

Ynt: yeni doğanların bakımı

irfansagdinc link=topic=82558.msg982028#msg982028 date=1426425411' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Malum kış şartlarında koyuncuklarım kapalı... refah bir ortamdalar altları sıcak yemleri fazla fazla veriyorum. Bir taraftada doğumlarım devam ediyor. Yeni doğanları anneleri ile en az bir hafta sürüden izole ediyorum ve yavru anne kendine gelince sürüye katıyorum. Yavruları hiç anneden ayırmıyorum. Tüm gün birlikteler. istedikleri zaman emiyorlar. Ben de anneleri fazla fazla besliyorum... tecrübeli abilerimin bu konudaki önerisi nedir? yavruları bu şekilde sürekli anne ile tutmanın bir sakıncası olur mu?

Saygılarımla

gereğinden fazla emenler ishal olabilir diye düşünüyorum
abi zaten sen neden sağmıyorsun hayvanları
o koyun sütünden tuzsuz koyun peyniri yapacaksın
sonra o peynirden höşmerim yapacaksın
sonra o höşmerime sıcak sıcak kaşığı sallayaacaksın offfff yok öyle bi tatlı

Fatihçiğim... Azımın suyunu akıttın..:) Kıvırcık koyunu pek sağılmaz buralarda. Sütü hep yavrunundur. Ama ileride uygun bir cins bulup bir kaç tanesini sağıp eşimle amatörce peynir yapma planımız var... :) ilk hafta biraz ishal oluyorlar sonra hemen topluyor keretalar. Bu nedenle serbest bıraktım bende. Bi de endişem şu oldu.. Hayvanlar sağılmıyor ya... memeleri körelmesin falan... bilemedim işte napmak lazım... deneyimli arkadaşlar yazarlar umarım

irfansagdinc link=topic=82558.msg982041#msg982041 date=1426426690' Alıntı:
Fatihçiğim... Azımın suyunu akıttın..:) Kıvırcık koyunu pek sağılmaz buralarda. Sütü hep yavrunundur. Ama ileride uygun bir cins bulup bir kaç tanesini sağıp eşimle amatörce peynir yapma planımız var... :) ilk hafta biraz ishal oluyorlar sonra hemen topluyor keretalar. Bu nedenle serbest bıraktım bende. Bi de endişem şu oldu.. Hayvanlar sağılmıyor ya... memeleri körelmesin falan... bilemedim işte napmak lazım... deneyimli arkadaşlar yazarlar umarım
abi halamlar yapıyor koyunculuk onların yaptıklarını anlatayım
halam hayvanların memelerine kese bağlıyor bu şekilde yavru kontrollü emiyor
mesela sabah kalkınca (tabi onların hayvanlar sakız) her anneyi bir miktar sağıyor sonra yavrusuna bırakıyor sütünü eğerüçüzse direk yavrulara bırakıyor ikiz ise annenin verimine göre
yavrular biraz serpilince sabah yavrulara bırakıyor akşam sağıyor
sonra o sütlerden peynir yapıyor :D sonra o peynirden höşmerim yapıyor :D hatta höşmerimi kararken içine biraz karanfil katıyor :D çok değişik bilinmiyen bi tat alışınca insan müptelası olur

İyimiş... Bizim çobanın kış şartlarında 80-100 hayvanı bu şekilde yönetmesi imkansız... :) ileride belki bir kaç sütçü ırk katıp bu yola gideriz. Koyunlara gelmeden... sürüye kattığım 10-12 keçi bile sağılmıyor... neyse ilerde bu işleri de yaparız inşallah... sağolasın paylaşımın için.

İyi takip için en büyük kolaylıklardan sınıflandırma bu çok önemli doğuracak hayvanları ayrı bölmede tutmak iyi takip için önemli.

Yeni doğan yavruların annelerini emip emmediğini bu şekilde iyi takip edebiliriz, yavru ilk bir iki saat annesini emdiyse işin çoğu tamam, kalabalıkta zor olur bunu takip etmek.

Küçük başta en önemli takipçi hayvanın başındaki çoban , tabi hevesli meraklı işini seven çoban olacak yoksa görmez göremez mal sahibinide zarara uğratır.

Büyük başta da bakıcılar önemli tabi günümüzde modern büyük baş işletmelerde bilgisayarlı kameralı çip li büyük baş işletmleri var imkanı olana bunlar daha iyi bir takip için önemli .