Yatırımlarımız Hakkında.

İyi Forumlar Arkadaşlar. Aklıma Çayımı Yudumlarken Bir Soru Takıldı Hepimiz Yaptığımız İşten Az Veya Çok Para Kazanıyoruz Peki Kazandığımızı Ödemelerimizi Saymassak Neye Kullanıyoruz. İlk Yorumu Ben Yapayım İstanbul Otobüs Hattımız Var Ek Olarak Kamyonla Su Taşımacılıği İşi Yapıyoruz Köyden Kazandığımızı Aşşağı Yukarı Hep Oraya Harcıyoruz Pek Ya Siz.. (Özel Bir Konu Olduğu İçin Cevaplamak İstemeyenlere Saygı Duyarım). :)

Ynt: Yatırımlarımız Hakkında.

Bizim asıl iş keçi bakmak 200 e yakın keçimiz var. Bizim gelir nereye gidiyor dersek benim okula gitti abimle beraber. Geçen yıl okul bitti. Bu sene işi geliştirmeye harcayacağız. Ama benim asıl düşünce ev almak şehirden kira geliri elde etmek. Eğer bu olmazsa elimizdeki işlenemeyen arazileri satıp tarım arazisi almak düşüncem.
Bu arada neden kimse yazmamış şaşırdım

bizim ana gelirimiz patates ama patateste sağ olsun bisene elimizde 500 milyar para kalıyor bi sene 400 300 milyar borç kalıyor öyle bi geliyor bi gidiyor patatesten gelen patatese gidiyor deyim işte para edince traktör felan alıyoruz denk gelirse para olursa tarla yanı patates işi piyango oynamakla aynı bana göre

ben 2005 ten buyana sayayım
2005 de traktor yeniledik ozaman 3 yıl ödemeli aldık ve 3 sezon onu ödedik
2008 de askere gittim bizimkiler fazla bişey yapmadılar
2009 da hiç bişey para ettmedi
2010 2011 de bankada biriktirdim
2013 de tarla aldım aynı sene köyde komşumuz sınırımızda evi sattı orayı aldık sonra ben araba aldım fiat doblo safelina
2014 de ilçeden daire aldım ve 10 senede en az 30 bin tl lik alet ve ekipman aldım
biz kavun karpuz domates buğday ekiyoz 4 senede yaklaşık 170 bin tl kar kazanmışık şuan sıfıra dayandık :( ALLAHa şükür borcum yok busene şehire gitçem

Toprak macerası 1998 babamın borç karşılığı arazi almasıyla başladı . Ardından petroldeki borçlarına karşılık bir tane ovada büyük arazi aldı. Ortakcilarla işlemeye başladık. Ilk traktorumuz 135 masseydi sonra 768 de geldi yanına.
2008 yada 2009 da cazip bi teklifle geldi ortağımiz çiftlik aldık . O günden beri hayvancılığa da girdik suan tek başımıza yapıyoruz . Bi 240 bi tane mc cormick cl c80 birde ford 6610 kepcemiz var . Ekim dikimlerimiz sırf hayvan üstüne . Kar amaçlı ürün daha ekemedik o yıldan beri

Yatırımın en iyisi bence arazi bütün kazandıklarımızı olabildiğince arazi yatırımı yapmaya çalışıyoruz bunun yanında ev,araba ve tarımsal ekipmanlara lazım oldukça para harcıyoruz

Biz ne kazanırsak çiftçilige harcıyoruz. Biçer, balya makinası gibi ekipmanlara yatırım yapıyoruz. Neredeyse 5-6 senede bir traktör yenıleriz.Yani çiftçilikten kazandıgimizı yine çiftçilige yatırıyoruz.