Ölen kişinin miraşçılarına mazot,gübre desteklemesi verilmemesi

Arkadaşlar, eşimin babası şubat 2014 ' te vefat etmiştir.2014 ÇKS ' si babasının adına düzenlenmiş olup destekleri babasının adına alacağı kendisine söylenmiştir.Lakin bugün bankaya gittiklerinde hesapta mazot,gübre ve toprak analizi desteğinin yatmadığı söylenip Tarım İl Müd. yönlendirilmişlerdir.

Tarım İl Müdürlüğündeki yetkili kişi Haziran 2014 ' te çıkan bir yasa ile ölen kişinin mirasçılarına(elinde veraseti olmasına rağmen) bu desteklemeden faydalanamayacağı bildirilmiştir.Kısaca ödeme yapılmayacak.
Bu durumda eşime söylenen mağdur kişi sayısı 31bin miş!
Askı listesine babasının adına destekleme miktarı yazmasına rağmen...
Peki ölen kişinin suçu ne?Dosyasını hazırlamış teslim etmiş.Niye böyle paranın üzerine yatılıyor.
Konu hakkında başından böyle bir şey geçen var mı?Emsal teşkil etmesi açısından soruyorum.Diğer mağdurlardan bu desteklemeyi alabilen var mı varsa nasıl aldığını yazabilir mi?
Bu arada yetkili kişi hububat ve yağlık bitki desteklemelerini alabileceklerini söylemiş.Bu da enteresan.

Ynt: Ölen kişinin miraşçılarına mazot,gübre desteklemesi verilmemesi

Benim bir tanıdığımın başına geldi Alper , Babaları vefat edince çocuklara 1 kereye mahsus veraset ile bu destekleri alabilecekleri söylense de bu ödemeyi bankadan yapmadılar. Evet bende bunun bir haksızlık olduğunu düşündüğümü ifade ettiğimde kanun böyle olduğu için yapacak bir şeyimiz yok denildi.

çok anlamsız bir şey veraset olmasa tamamda versetolmasına rağmen açık açık banka paranın üstüne yatıyor herhangi bir mahkemeye dava açılsa yüzde yüz kazanır temel hukuk kurallarına aykırı

Bilader öncelikle başın sağ olsun.
Benim bildiğim kadarıyla ,şayet çks dosyası ölümden önce teslim olduysa ödemenin olması lazım.
Bence üstüne düşün ,heleki alacagınız destek miktarı ugraşmaya değerse.
Bu konuda facede çiftçi birligi sitesi var oraya bi yaz durumu bence gerekli bilğileri en sağlıklı biçimde alırsın ordan. Ali Ekber Beyin sitesi.

Şu sebepten yatmamış olabilir .Gübre mazot ve analiz desteklerini CKS tesliminden sonra veriyoruz Genelde mayıstan sonra başvuru belgesi ni imzalıyoruz .Hatta şimdi uzatıldı. Rahmetliden 3 ay sonra bu başvuruyu kim imzaladıki.Yani başvuruyu yapmamış olmalısınız.

.
alper4u link=topic=82620.msg982924#msg982924 date=1426599638' Alıntı:
Arkadaşlar, eşimin babası şubat 2014 ' te vefat etmiştir.2014 ÇKS ' si babasının adına düzenlenmiş olup destekleri babasının adına alacağı kendisine söylenmiştir.Lakin bugün bankaya gittiklerinde hesapta mazot,gübre ve toprak analizi desteğinin yatmadığı söylenip Tarım İl Müd. yönlendirilmişlerdir.

Tarım İl Müdürlüğündeki yetkili kişi Haziran 2014 ' te çıkan bir yasa ile ölen kişinin mirasçılarına(elinde veraseti olmasına rağmen) bu desteklemeden faydalanamayacağı bildirilmiştir.Kısaca ödeme yapılmayacak.
Bu durumda eşime söylenen mağdur kişi sayısı 31bin miş!
Askı listesine babasının adına destekleme miktarı yazmasına rağmen...
Peki ölen kişinin suçu ne?Dosyasını hazırlamış teslim etmiş.Niye böyle paranın üzerine yatılıyor.
Konu hakkında başından böyle bir şey geçen var mı?Emsal teşkil etmesi açısından soruyorum.Diğer mağdurlardan bu desteklemeyi alabilen var mı varsa nasıl aldığını yazabilir mi?
Bu arada yetkili kişi hububat ve yağlık bitki desteklemelerini alabileceklerini söylemiş.Bu da enteresan.

2014 ÇKS başvurusunu rahmetli kayınpederiniz yaptı değil mi?

ydincbayram link=topic=82620.msg982942#msg982942 date=1426605045' Alıntı:
Benim bir tanıdığımın başına geldi Alper , Babaları vefat edince çocuklara 1 kereye mahsus veraset ile bu destekleri alabilecekleri söylense de bu ödemeyi bankadan yapmadılar. Evet bende bunun bir haksızlık olduğunu düşündüğümü ifade ettiğimde kanun böyle olduğu için yapacak bir şeyimiz yok denildi.
Yakup abi haziranda çıkan yasa böyle olduğundan ödemenin yapılamayacağı söylenmiş.Yarın bir de tarım ilçeye soracak hanım.
dayço link=topic=82620.msg982964#msg982964 date=1426607683' Alıntı:
çok anlamsız bir şey veraset olmasa tamamda versetolmasına rağmen açık açık banka paranın üstüne yatıyor herhangi bir mahkemeye dava açılsa yüzde yüz kazanır temel hukuk kurallarına aykırı
Avukat amcamızla telefonda görüştüm.Bana çıkan yasayı araştırmak lazım dedi ama ilk defa böyle bir şey duyuyormuş.Yarın yine peşindeyiz paranın..
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=82620.msg982965#msg982965 date=1426607765' Alıntı:
Bilader öncelikle başın sağ olsun.
Benim bildiğim kadarıyla ,şayet çks dosyası ölümden önce teslim olduysa ödemenin olması lazım.
Bence üstüne düşün ,heleki alacagınız destek miktarı ugraşmaya değerse.
Bu konuda facede çiftçi birligi sitesi var oraya bi yaz durumu bence gerekli bilğileri en sağlıklı biçimde alırsın ordan. Ali Ekber Beyin sitesi.
Allah razı olsun hacı abi.Çks dosyası kasım 2013te teslim ediliyor.Ölüm şubat 2014 ' te.Alınacak destek miktarı 5bin civarı abi bizi de üzen o.
Çiftçi birliğine eşim yazdı.Sağolsunlar telefonumuzu ve gerekli bilgileri aldılar.Yarın dönüş yapacaklar kısmetse araştırıp.
Çok teşekkür ederim hacı abi.Sayfadan haberdar değildim.Sağolsunlar.Güzel haberlerle dönerler inşallah.
umutmalkoc link=topic=82620.msg983002#msg983002 date=1426613784' Alıntı:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/06/20140603-11.htm
konu ile ilgili resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği okudum.burada kimlerin hangi şartlarda yararlanamayacakları açıkça yazıyor ama sizin durumla ilgili net bir açıklama yapılmamış.yarın konunun takipçisi olacağım
Teşekkür ederim Umut hocam.Meblağ kayda değecek olmasa hadi neyse diyeceğiz ama bana sanki kılıf uyduruyorlar gibi geldi.Askı listesine baba adına çıkmasıda cabası.Güzel haberlerini bekliyorum.Bakalım sizin taraftakiler ne cevap verecekler.
uğur BOZ link=topic=82620.msg983077#msg983077 date=1426622662' Alıntı:
Şu sebepten yatmamış olabilir .Gübre mazot ve analiz desteklerini CKS tesliminden sonra veriyoruz Genelde mayıstan sonra başvuru belgesi ni imzalıyoruz .Hatta şimdi uzatıldı. Rahmetliden 3 ay sonra bu başvuruyu kim imzaladıki.Yani başvuruyu yapmamış olmalısınız.
Cevabınızı tam anlayamadım.Baba dosyayı kasım 2013 te teslim ediyor.Şubat 2014te(1 sene evel) vefat ediyor.
ofas link=topic=82620.msg983082#msg983082 date=1426623119' Alıntı:
.
2014 ÇKS başvurusunu rahmetli kayınpederiniz yaptı değil mi?
Evet.

.
Mazot gübre dilekçesinin tebliği mayıs aylından sonra yayınlanıyor. Çiftçi her ne kadar kendisi üretime başlamış olsada tebiğ yayınlanmadan önce vefat ettiği için bu desteklemeden yararlanamaz. Çünkü bu desteklemeye dilekçe ile ayrıca başvuruluyor. ÇKS dosyasını vermiş olması MGD ' den alması gerekir anlamına gelmez.

ofas link=topic=82620.msg983095#msg983095 date=1426624732' Alıntı:
.
Mazot gübre dilekçesinin tebliği mayıs aylından sonra yayınlanıyor. Çiftçi her ne kadar kendisi üretime başlamış olsada tebiğ yayınlanmadan önce vefat ettiği için bu desteklemeden yararlanamaz. Çünkü bu desteklemeye dilekçe ile ayrıca başvuruluyor. ÇKS dosyasını vermiş olması MGD ' den alması gerekir anlamına gelmez.
Abi,ben pek anlıyamadım.Peki hububat ve yağlık prim fark ödemelerini nasıl veriyorlar.Bu tebliğ birlikte yayınlanmıyor mu?Demene göre onlarıda vermemeleri lazım.

alper4u link=topic=82620.msg983102#msg983102 date=1426625324' Alıntı:
Abi,ben pek anlıyamadım.Peki hububat ve yağlık prim fark ödemelerini nasıl veriyorlar.Bu tebliğ birlikte yayınlanmıyor mu?Demene göre onlarıda vermemeleri lazım.

ÇKS destekleme müracaatı değil. Sadece üretim yaptığınızı gösterir sistem. Her destekleme müracaatı için dilekçe doldurulması gerekiyor. MGD başvuru tarihini bu tebliğ ile başlatıyor.

Prim desteği için durum MGD ' den farklı olabilir. Ama bir memur veya banka şubesinin size hakkınız olan parayı kasten vermekten imtina edeceğine inanasım gelmiyor

Atlanan bir nokta var muhtemelen. Önemli olan o noktayı kimin atladığı. Biz mi, memur mu?

ofas link=topic=82620.msg983111#msg983111 date=1426626165' Alıntı:
ÇKS destekleme müracaatı değil. Sadece üretim yaptığınızı gösterir sistem. Her destekleme müracaatı için dilekçe doldurulması gerekiyor. MGD başvuru tarihini bu tebliğ ile başlatıyor.

Prim desteği için durum MGD ' den farklı olabilir. Ama bir memur veya banka şubesinin size hakkınız olan parayı kasten vermekten imtina edeceğine inanasım gelmiyor

Atlanan bir nokta var muhtemelen. Önemli olan o noktayı kimin atladığı. Biz mi, memur mu?
ÇKS ' nin destekleme almadığı aşikar.Baba, gerekli dosyaları eşimle doldurup başvurusunu yapmış.Atlayan yada bu duruma sebebiyet veren kısa sürede anlaşılır inşallah.Yarın bu seferde tarım ilçeye gidip soracak desteğin akıbetini.Umarım açıklığa kavuşur,rahatlarız.
İlginize teşekkür ederim.

alper4u link=topic=82620.msg983122#msg983122 date=1426626914' Alıntı:
ÇKS ' nin destekleme almadığı aşikar.Baba, gerekli dosyaları eşimle doldurup başvurusunu yapmış.Atlayan yada bu duruma sebebiyet veren kısa sürede anlaşılır inşallah.Yarın bu seferde tarım ilçeye gidip soracak desteğin akıbetini.Umarım açıklığa kavuşur,rahatlarız.
İlginize teşekkür ederim.

Rica ederim. Kolay gelsin.

- Bugün tarım ilin destekleme şubesindeki yetkili ile görüştüm.2014 ' te mazot gübre tebliği haziran ayında yayınlandığından dolayı kişi de öncesinde vefat ettiğinden dolayı bu desteklemeden faydalanamıyormuş.Ödeme tebliği yayınlanmadan dilekçe veremiyormuş.
- 2015 ' te durum değişecekmiş.ÇKS ' sini çıkartan kişi ölse dahi miraşçısı mazot gübre desteği alabilecekmiş.

Kısacası piyango bize vurdu!Dava açan çiftçiler varmış.Davalarının sonuçlarını bekleyip eğer olumlu sonuç alınırsa bizde emsal dava göstererek dava açabilirmişiz.Artık iş davaya kaldı.Ben pek ümitli değilim.

alper4u link=topic=82620.msg983211#msg983211 date=1426671512' Alıntı:
- Bugün tarım ilin destekleme şubesindeki yetkili ile görüştüm.2014 ' te mazot gübre tebliği haziran ayında yayınlandığından dolayı kişi de öncesinde vefat ettiğinden dolayı bu desteklemeden faydalanamıyormuş.Ödeme tebliği yayınlanmadan dilekçe veremiyormuş.
- 2015 ' te durum değişecekmiş.ÇKS ' sini çıkartan kişi ölse dahi miraşçısı mazot gübre desteği alabilecekmiş.

Kısacası piyango bize vurdu!Dava açan çiftçiler varmış.Davalarının sonuçlarını bekleyip eğer olumlu sonuç alınırsa bizde emsal dava göstererek dava açabilirmişiz.Artık iş davaya kaldı.Ben pek ümitli değilim.
konu ile ilgili öğleden sonra arayacaklar beni Alper.mazot gübreyi alamayan hububat ve ayçiçek primlerini nasıl alıyor peki o durumda ,birinci çelişki bu.ikincisi alınamıyorsa neden askıya çıkar.konuya hakim olmamaktan kaynaklanan bir acemilik var tarım ilçe müdürlüğünde bence

umutmalkoc link=topic=82620.msg983216#msg983216 date=1426671707' Alıntı:
konu ile ilgili öğleden sonra arayacaklar beni Alper.mazot gübreyi alamayan hububat ve ayçiçek primlerini nasıl alıyor peki o durumda ,birinci çelişki bu.ikincisi alınamıyorsa neden askıya çıkar.konuya hakim olmamaktan kaynaklanan bir acemilik var tarım ilçe müdürlüğünde bence
Diğer hububat ve yağlık primlerinde şöyle bir düşünce varmış.Bu mal nasıl olsa biçilecek ve fatura edilecek o yüzden vermekte sakınca yoktur.Diye bir mantık var.
31bin kişi mağdurmuş bu durumdan 2015 ' te de uygulamadan vazgeçeceklermiş.Bana aktarılanlar bunlar.

alper4u link=topic=82620.msg983219#msg983219 date=1426671924' Alıntı:
Diğer hububat ve yağlık primlerinde şöyle bir düşünce varmış.Bu mal nasıl olsa biçilecek ve fatura edilecek o yüzden vermekte sakınca yoktur.Diye bir mantık var.
31bin kişi mağdurmuş bu durumdan 2015 ' te de uygulamadan vazgeçeceklermiş.Bana aktarılanlar bunlar.
yani bu nasıl olsa biçilecek düşüncesi var ama bu tarla ekilmiş mazot harcanmış, gübresi alınmış kullanılmış düşüncesi yok ne kadar acemice işler

alper4u link=topic=82620.msg983211#msg983211 date=1426671512' Alıntı:

Bilader şayet kesinlikle alamazsınız derlerse. şuan 2014 mazot ,gübre vs destek müracatları uzatıldıya.sizde en kısa yoldan verasete iştirak yoluyla ,mirasıcılardan 1 kişi yoluyla gerekli işlemleri yaptırıp tekrardan müracat etseniz nsl olur. .daha zmn var bu işlemler yetişir .bence mahkeme işinden daha kolay olur bu yöntem.ilk yıl destek işini bu bicimde alıp sonrasında şayet başka mirascı var ve pay söz konusuysa aranızda halledip ona göre hareket edersiniz.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=82620.msg983232#msg983232 date=1426676285' Alıntı:
Bilader şayet kesinlikle alamazsınız derlerse. şuan 2014 mazot ,gübre vs destek müracatları uzatıldıya.sizde en kısa yoldan verasete iştirak yoluyla ,mirasıcılardan 1 kişi yoluyla gerekli işlemleri yaptırıp tekrardan müracat etseniz nsl olur. .daha zmn var bu işlemler yetişir .bence mahkeme işinden daha kolay olur bu yöntem.ilk yıl destek işini bu bicimde alıp sonrasında şayet başka mirascı var ve pay söz konusuysa aranızda halledip ona göre hareket edersiniz.
Abi dediğin seçeneği de sundum ama mümkünatı yok dediler.Tek teselli yalnız değiliz.2015 te alan olursa bu durumda bizde örnek gösterip tekrar başvuru yapacağız ilgili mercilere.

ilçemizde aynı durumda 18 kişi mevcut vede mazot ,gübre ve toprak analizi desteğinden kesinlikle yararlanamayacaklarını öğrendim.bazı arkadaşlar süre uzatıldı falan yazmışlar.mart ayı içerisinde aldığımız desteklemeler 2014 yılına ait desteklemeler.uzatılanlar ise önümüzdeki yıl için alacaklarımıza ait onları birbirine karıştırmayalım.1 ocak 2014-3haziran 2014 tarihleri arasında ölen kişiler faydalanamıyor kısacası.hububat ve ayçiçek desteklemeleri için imzalar yönhetmelik gereği 31 aralık tarihinde atılırken,mazot, gübre ve toprak analizinde ise 1ocak-3 haziran döneminden sonra atılıyormuş.o yüzden ölü kişi imza atamayacağı için sayıştay karaları gereğince bakanlık müdahale edip para yatmıyormuş.peki askıya nasıl çıkmış diyeceksiniz.benim bölgemde ve birçok bölgedede çks tesliminde bizler mazot gübre ve toprak analizini imzalayıp önceden teslimini yapıyoruz.tarım ilçe müdürlüğündeki arkadaşlarda işlemi yaptıklarından isimler askıda çıkıyor ama bakanlık müdahalesiyle hesaplara para yatmıyor.Peki çözüm ne olacak.bu durumda 30 bin kişilik ilçede 18 kişi olduğuna göre ülke genelinde sayı çok büyük,gerekli düzenlemeler yapılıyor cevabını aldım.önümüzdeki yıldan itibaren sıkıntı olmayağı ama geriye dönük alınabilirmi alınmazmı net cevap alamadım arkadaşlar