25 BAŞLIK SÜT SIĞIRCILIĞI

Arkadaşlar selamun aleyküm,

Yalovada, Önümüzdeki sonbaharda en azından tanelik ve silajlık mısırımı hasat ettikten sonra 25 adet doğumu çok uzak olmayan holstein ilkine gebe düve ile bu işe başlamak istiyorum. Traktörüm, yem temin edebileceğim arazim var. Ahırımııda restore etmek gerekiyor. Sizce bu işe nasıl başlamak gerek, dikkat etmem gereken unsurlar ve gebe düveleri temin edebileceğim yer ve fiyat aralığı hakkında ayrıcada fizibilite olarak bana tecrübelerinizce yardımcı olursanız sevinirim.

Bereketiniz bol olsun..

Ynt: 25 BAŞLIK SÜT SIĞIRCILIĞI

fiyatlar çok fazla arttı şu anda.
gebe düve fiyatları buralarda 4,5-5 civarı.
ama bulabilirsen...
25 baş inek (doğumdan sonra) düşünürsen bunun 2 katı da boş yerin olmalı.
yani
25 : inek
25 : buzağı (1.sene)
25 : dana & düve (2.sene) veya zaman zaman satın alıp besleyeceklerin için yer.
toplam 75 hayvan alacak bir ahır lazım.
önden besleme + sulukların yanında olmalı. en önemlisi bunlar.

Hayvan refahını göz ardı etmeden, lüxe kaçmayan basit yapı amacım. Dediğiniz gibi ilerisini düşünmek yada gelişime açık bir yer yapmalı. Öncelik olarak bu ineklere para kazandırabilmeli

Ayrıca mavi pedigrili düveler haliyle daha pahalı. Sizce mavi pedigrili diye koşturmalımı yoksa böyle bir şartlanmaya gitmemelimi

Hayırlı olur inşallah
eğer ilk başlayacaksan modern ahir sistemi degilse bu işe iyi bir ekibin olmalı yok aile işletmesi kuracam diyorsan bence sayı duve olarak fazla
ham duve ile ugrasmak gerçekten cok zor
sayıyı biraz daha azalttim ogrene ogrene yaparsan hem işten zevk alırsın hemde karşılaştığın zorluklari kendin kesfedip çözüm yolu bulursun
ben sahsen öyle düşünüyorum 30 tane ile başlayacaktım iyikide 15 tane ile baslamisim yoksa çoktan bırakırdim bu işi dışarıdan görüldüğü gibi değil

Ailem geçmişte başlangıç tarihini bilmediğimiz kadar eski hayvancı, aslen koyuncu. Tabiki büyükbaş hayvan beslemişliğimiz var fakat bence eski bilgilerin hemen hemen hepsini silip çöpe atmak gerek. Aslında biz 2 kişiyiz o nedenle adeti 25 yaptık ki geçimimizi sağlayabilelim. Hayvanlar 6-7 aylık gebe düve olsa en azından, bence böyle başlamak doğru olanıdır, yoksa ham düve bitirir bizi. Acaba gelirimiz ve giderimizi ne olur, fikri olan varmı?

alican4177 link=topic=82663.msg983737#msg983737 date=1426772023' Alıntı:
Arkadaşlar selamun aleyküm,

Yalovada, Önümüzdeki sonbaharda en azından tanelik ve silajlık mısırımı hasat ettikten sonra 25 adet doğumu çok uzak olmayan holstein ilkine gebe düve ile bu işe başlamak istiyorum. Traktörüm, yem temin edebileceğim arazim var. Ahırımııda restore etmek gerekiyor. Sizce bu işe nasıl başlamak gerek, dikkat etmem gereken unsurlar ve gebe düveleri temin edebileceğim yer ve fiyat aralığı hakkında ayrıcada fizibilite olarak bana tecrübelerinizce yardımcı olursanız sevinirim.

Bereketiniz bol olsun..

25 İnek çok diğil mi ?
gene alsan 2-3 ay içersinde hepsi doğursa A Buzağılarını alırsın 25 adet ( belki 2-3 tanesi ölür )
Bu doğan buzalar 2 sene sonra süt vermeden gebe kalıcak dimi. :)
1 sene sonra tekrar 25 inek buzağı verir etti 75 :d
1 sene sonra tekrar 25 etti 100 ve bu seferde ilk dogurdugu a buzagiları 25 de o verdi etti 125.
1 sene sonra 2 doganlar da süt verimine başladı 25 o verdi etti 150 ve zaten sağıma başadıgın diğer 50 inekde 50 verdi etti 200 BAŞ Belki 185-190 alırsın ölenler olabilir.

Şuan 30 Kg süt veren inek almaya kalksan 1-2 aylık içinde dogurcak gebeler veya inekler 7 bin tlye bulursun

Ben işi büyütmek istemiyoruum dersne yap 50 başlık her yıl doğanları sat ilk doganları satma 2 sene kalsın sonra yaşlı olanları satarsın bu seferde böyle böyle kazanırsın. büyümessinde küçülmessinde.
İlk önce şuan yapman gereken yerin varsa Ek yonca slaj ek samanları 0,40krs a alabiliyorsan hazır al burda böle çok daha kaarlı.
Slajı ve pancar küsperini ek.
ve hepsini temin et kaldır hasatı depona koy sonrada 50 bin tl Civarına yaklasık üstü kapalı Şapka şeklinde arkası kapalı önü açık Yaparsın basit bir açık sistem
Yan yerinde kalan boş arsalarıda genişsse yerin duvar çekersin başka birşey yapaman gerek fakat 50 başlık işletme son sistem modern full olarak 200-bin e de yapılır sağımhaneler vs.Çok çeşitli
2-3 ay sonra kazandıgınla küçük küçük 200-300 tlye yaparlar çadır tarzında kuluube tek tek yaparsın dogan buzalar orda beslenir sonrada çıkarırsın aynı yere.
Kaşınma otomatik bin tl kaşıma temizleme makinası var ondan koyarsın 2-3 adet.
Üst lere basti şekilde 3-5 tane fan sistemi korsun 3-4 Bin tlye Su püskürtme sistemi yaparsın yazın 5dkda 2 dk püskürtü serinletir çok iyi.
Pisliklerini orta yemlerini yerken arkasındanda oldugu yerden elinde yada uzun sırık şeklinde yere yapıp ortaya pislikleri çekerek sonrada 2 günde bir traktörle binersin çekersin çekersin zaten oto sıyırı sistemi taksitle ilerki günlerde alırsın yaptırırsın

Ve 25 inek kafaya koyduysan 6-7 Bin tl Aylık kazandırır 25kg Verirse 30kg olursa 8 binlere uulaşır aylık. Ayrıca desteklerde var
hayırlısı olur inş.

öncelikle işletmen hayırlı olsun. hayvancılık çoğu zaman matematik hesabıyla gitmeyebiliyor. 25 gebe düvenin buzağılarının hepsi yaşayacakmış gibi hesaplama. doğanların ne kadarı erkek ne kadarı dişi olacak? doğan buzağılar bakım besleme şartlarına göre doğum yapana kadar fire verecektir. kapasitenin sıkışmasını istemiyorsan doğan yavrular sağ kalacakmış gibi hesaplayıp yer temini yapabilirsin. büyütmeyi düşünüyorsan da ondan sonraki duruma göre yeni ahır yapabilirsin. sağacağın hayvanlar düve olacağı için süt veriminde döl veriminde illaki sıkıntılar çıkacaktır. onun için ilk başta şu kadar kar ederim diye düşünme derim, şimdiden hayırlısı olmasını temenni ediyorum. inş her şey gönlüne göre olur.

Önerileriniz ve ikazlarınız için teşekkür ederim, dahada devamlarını dilerim :) Bu işte kazanmakta var, kaybetmek te sonuçta canlı ile uğraşıyoruz, umarım emeklerimiz ve paramız boşa gitmez

Bereketten süt güğümleriniz taşsın...

mrram link=topic=82663.msg984022#msg984022 date=1426801608' Alıntı:
öncelikle işletmen hayırlı olsun. hayvancılık çoğu zaman matematik hesabıyla gitmeyebiliyor. 25 gebe düvenin buzağılarının hepsi yaşayacakmış gibi hesaplama. doğanların ne kadarı erkek ne kadarı dişi olacak? doğan buzağılar bakım besleme şartlarına göre doğum yapana kadar fire verecektir. kapasitenin sıkışmasını istemiyorsan doğan yavrular sağ kalacakmış gibi hesaplayıp yer temini yapabilirsin. büyütmeyi düşünüyorsan da ondan sonraki duruma göre yeni ahır yapabilirsin. sağacağın hayvanlar düve olacağı için süt veriminde döl veriminde illaki sıkıntılar çıkacaktır. onun için ilk başta şu kadar kar ederim diye düşünme derim, şimdiden hayırlısı olmasını temenni ediyorum. inş her şey gönlüne göre olur.
Birazda sermaye gerek 100 baş işletme yapıyorsun gebe düveler geliyor 2-3 ay içersinde hepsi 90 tane verim alıyorsun ve kapasite doluyor seneye bu hayvanlar birdaha dogrucak diğer sene ilk doganlar düvelikten gebe kalıp onlarda dogurup süt vermeye başlıcaklar dayanabilenler kazandı hep diğerleri satıyor dogan canlıları veya erkekleri veeriyolar sütçül alıyorlar doganlar elinde diyelimki 100 bine en sos sistem moderdn 100 başlık yaptı
bu sene dogurdu e seneyede gene hiç yoktan 50-60 bin daha kapasiteyi artırcakak ya aylık kazandıklarını yatırım yaparak biriktircek 3-5 sene sabırlı olcak sonrasındada zaten işler yoluna girer matamatik hesabı demiyelimde piyasada standard kazanılan fiyatlar olaraktan söyleleyim.
Milas şuan 25kg Süt verimini veren inek hazır besleme ile yıllık buzağı+gübre+desteksiz 3 Bin tl Net kaar bırakır hastalıksız sağlıklı olursa
ama 100 başlık 1000 başlık işletmede 30 bin 300 bin die düşünmüyceksin inekler arttıkça masraflarda artar 1000 başlık işletme 7/24 sağım 7/24 su kazanı Kaç bin tl elektirk gelicek ? veya mazot v.s..Ama gerçektende yapıldımı herşeyden iyidir esnaflıktan iyidir.
Köyüne biraz uzak boş bir meralarda yapıcaksın çiftliğini kafan ağrımıycak kendi kendine yapıcaksın 1 oda da 2 tane dde köpek oldumu tamam

alican4177 link=topic=82663.msg984031#msg984031 date=1426803110' Alıntı:
Önerileriniz ve ikazlarınız için teşekkür ederim, dahada devamlarını dilerim :) Bu işte kazanmakta var, kaybetmek te sonuçta canlı ile uğraşıyoruz, umarım emeklerimiz ve paramız boşa gitmez

Bereketten süt güğümleriniz taşsın...
Böyle dersen gider kazanıcam yapıcam deki pes etme Unutma birde Engeller çıkabilir karşına asla pes etme
Engeller aşılmak için vardır

Yapabildiğim kadar kendi yemimi kendim üretmeye çalışıcam. Zaten kaba yemini, süt yemini destekleyen mısır kırması gibi ufak tefek şeyleri kendin hazırlayamıyosan bence pek başarı sağlanamaz gibi geliyor. Yaz sonuna doğru gebe düve fiyatları umarım biraz daha makulleşir, yoksa bu fiyatlar pek te akılcı fiyatlar değil

alican4177 link=topic=82663.msg984230#msg984230 date=1426855129' Alıntı:
Yapabildiğim kadar kendi yemimi kendim üretmeye çalışıcam. Zaten kaba yemini, süt yemini destekleyen mısır kırması gibi ufak tefek şeyleri kendin hazırlayamıyosan bence pek başarı sağlanamaz gibi geliyor. Yaz sonuna doğru gebe düve fiyatları umarım biraz daha makulleşir, yoksa bu fiyatlar pek te akılcı fiyatlar değil
zaten şimdi almaya kalk :) 7 binden 4 ay sonra 5 bin ' e iner. AGUSTOS -TEMMUZ AYLARINDAN Alıcaksın.
Hocam burda 5 dönüm yer yıllık 1.500tl.
yani hiç arsan yoksa geme kirala ha şuan geç yazın ekicen 3-4 ay sonra biçilcek 7-8 ay sonra biçilcek hasatların olucak taki sabretmessen hazır al 4-5 aylık yemlerini firmadan A Kalite ozamana kadar birazcık az kazanırsın ama bu seferde gebe düve zamanları iyi olur yani kaar ' lı çıkarsın
30 dönüm yer yıllık 7 bin lira çok iyi fiyat tabi taki kimse böyle bir anda 30 dönüm vermez 6 dönüm 4 dönüm 12 dönüm ayrı ayrı yerlerden tek yerde temin edilmiyor çogu zaman

Bende öyle düşünüyorum, yaz sonu düve fiyatı düşer gibi. İthalat yine kolaylaştırıldı, inek kesimi artınca inek azaldı. Bu sefer inek fiyatları yükseldi, bu gereksiz şişkinliğin inmesini bekleyip sonbaharda alım yapmak daha mantıklı, dediğin gibi alıpta ineğin fiyatının düşmesi var

alican4177 link=topic=82663.msg984785#msg984785 date=1426965116' Alıntı:
Bende öyle düşünüyorum, yaz sonu düve fiyatı düşer gibi. İthalat yine kolaylaştırıldı, inek kesimi artınca inek azaldı. Bu sefer inek fiyatları yükseldi, bu gereksiz şişkinliğin inmesini bekleyip sonbaharda alım yapmak daha mantıklı, dediğin gibi alıpta ineğin fiyatının düşmesi var
Aslında satmm dersen al yani Sadece süt işine gireceksen al derim ama ilerde sıkıntı çıkar genede acil birşeyde satayım desen ucuza gider bu seferde
Bekle bakalım şu yaz gelsin ne olucak fiyatlar
25 tane ' de çok aga :D al 10 tane seneye 20 oluur :D

eeemreee link=topic=82663.msg985315#msg985315 date=1427113462' Alıntı:
Hocam şu aralar tam is bırakıp dami bosaltmalik zamanlar gibi geliyor bütün fiyatlar üstte süt fiyati da düşük de
süt ' ün fiyatı haline göre iyi genede +kdv+destekle ne kadar oluyor sizde bilirsiniz