zirai don uyarısı

arkadaşlar bana belki güleceksiniz geçen sene tüm cevizlerim kayısılarım dondan dolayı mahvoldu bugün yine bizim bölgeye pazar gününe kadar don uyarısı yapıldı meteoroloji kar fırtınası gösteriyor kayısıların üç tanesi orta büyük çiçek açtı çok büyük naylonlarım var bu üçünü olsun kapatsam kurtarabilirmiyim

Ynt: zirai don uyarısı

NANAYUSTA link=topic=82682.msg984120#msg984120 date=1426825836' Alıntı:
arkadaşlar bana belki güleceksiniz geçen sene tüm cevizlerim kayısılarım dondan dolayı mahvoldu bugün yine bizim bölgeye pazar gününe kadar don uyarısı yapıldı meteoroloji kar fırtınası gösteriyor kayısıların üç tanesi orta büyük çiçek açtı çok büyük naylonlarım var bu üçünü olsun kapatsam kurtarabilirmiyim
Meyvecilkten pek anlamam ama olur galiba abi.
Birde gece bi saatten sonra (don başlıycanı anladığın an )ağaç yakınlarına sap balyası(balyayı hafif ıslatıp cabuk yanmasını önlüyerek) yada lastik yaksan onunda faydası olur.bu işlemi ceviz ağaçlarında yapanları cok gördüm

NANAYUSTA link=topic=82682.msg984134#msg984134 date=1426835780' Alıntı:
sağol hemşerim burda ekin ekenmi kaldı sap saman bulamam naylonu deneyeceğim şu anda karyağıyor
Usta bizim buralarda, zirai don her zaman olduğundan, bodur kiraz sahibi dayım bu konuyu bana danışmıştı. Bende ona sera naylonu alıp çekelim demiştim. Ağaçlar 3 metre boyundaydı. Naylonu 15x20 aldık, tek seferde 10-12 ağacı korumaya aldık. Köyden bizi görenler kıçıyla gülmüştü, don oldu bitti, köyde saman lastik yakanlar dahil bir çok kişinin çiçekleri zarar gördü, o sene köyde tek ürün alıp satan biz vardık.

sağol arkadaş benim cevizler var 13 ağaç daha çiçek açmadı onlar çok büyük ama büyük katısılarda var onları örtemem fakat üçü orta bütüklükte üzüm kuruturken yağmurda üzerini ürttüğüm çok büyük naylonlarım var bu üçünü örtecem kurtarabilirsem sayğılar

NANAYUSTA link=topic=82682.msg984174#msg984174 date=1426844474' Alıntı:
sağol arkadaş benim cevizler var 13 ağaç daha çiçek açmadı onlar çok büyük ama büyük katısılarda var onları örtemem fakat üçü orta bütüklükte üzüm kuruturken yağmurda üzerini ürttüğüm çok büyük naylonlarım var bu üçünü örtecem kurtarabilirsem sayğılar
Ceviz silkelediğin sırıkları al yanına , naylonu sırıklarla kaydıra kaydıra örtersin. Büyükler gitse bile diğerlerini kurtarırsın.

dediğimi yaptım

20%2B03%2B2015%2B-%2B1

20%2B03%2B2015%2B-%2B2

20%2B03%2B2015%2B-%2B3

19%2B03%2B2015%2B-%2B1

sağolun arkadaşlar cumadan çıkınca hemen gittim rüzgar naylonu şişirdi şişirdi attı hanımla zor kapattık ellerim tutmaz oldu soğuktan ceviz çıptığım cereğin çok faydası oldu bu bir deneme hayırlısı cevzlerde hiç göz yok geçen sene yaktığı için cevizin 8 tanesi aşağı vadide selamlar saygılar

volkanuzel link=topic=82682.msg984280#msg984280 date=1426865027' Alıntı:
bizim kayısının biriside tamamen çiçek diğer ikiside yeni açmak üzere büyük ihtimal don vuracak bugün çok soğuk
inşallah soğuk almaz devamlı dua ediyom geçen sene yiyemedik pazara geliyor ama saman gibi benimkiler aşılı şeker pare çok tatlı ve sulu olur

NANAYUSTA link=topic=82682.msg984286#msg984286 date=1426865633' Alıntı:
inşallah soğuk almaz devamlı dua ediyom geçen sene yiyemedik pazara geliyor ama saman gibi benimkiler aşılı şeker pare çok tatlı ve sulu olur
ahh ahh malatyanın adı var ama nevşehirin bağlarında bahçelerinde doğal yetişen kayısıları bir numara benim gözümde :)

Oğuzhan bey mart ayında sadece iki gün 17 dereceye çıktı sıcaklık bu 2 günde sebze dikeceğim yer var orayı sürdüm hazırladım iyice bunaldım artık her gün yağmur veya kar yağıyor bilmem nasıl olacak daha kimse bismillah demedi

NANAYUSTA link=topic=82682.msg984395#msg984395 date=1426878481' Alıntı:
Oğuzhan bey mart ayında sadece iki gün 17 dereceye çıktı sıcaklık bu 2 günde sebze dikeceğim yer var orayı sürdüm hazırladım iyice bunaldım artık her gün yağmur veya kar yağıyor bilmem nasıl olacak daha kimse bismillah demedi

Salı günü bağ budama işini bitirdik. Bizde gözler pamuklanmaya başladı. -3 leri görüyor burası ama bordo bulamacına ve dağa yakın hafif eğimli bir yerde bağ yani rüzgarda estiğinden dondan etkilenmez düşüncesiyle daha fazla beklemedik bizde bakalım hayırlısı.

NANAYUSTA link=topic=82682.msg984252#msg984252 date=1426858058' Alıntı:
dediğimi yaptım

20%2B03%2B2015%2B-%2B1

20%2B03%2B2015%2B-%2B2

20%2B03%2B2015%2B-%2B3

19%2B03%2B2015%2B-%2B1

Fotoğraflar çok güzel, ailemle beraber bir Türkiye turu planımız var. Nevşehir ise en çok gezmek istediğim yerlerden biri. Özellikle tanınmayan ve turizme henüz açılmayan doğa ve tarihi yerleri de görmek istiyoruz hayırlısıyla...

Don olayı için mayve ağacının kapatılamsı doğru bir yöntem. Büyük işletmeler donun önüne geçmek için dev pervaneleri bahçelerin etrafına koyarak bir hava sürkülasyonu sağlıyorlar ve böylece donu engelliyorlar. diğer bir yöntem de don olacak geceler agacın üstünde varsa fiskiyeler açılarak ağaçlar buz tutturuluyor. ağaç dalları buz içerisinde kalacak çok düşük sıcaklıklardan etkilenip donması engelleniyor. türkiyede bu yöntemlerden ikiside uygulanıyor şu anda. ve her zaman da ürünün büyük bir kısmı dondan kurtalıyor. dolu yağışından engellemek içinde en yiyi yöntem meyve bahçelerine file çekemek. Kayısı , ceviz gibi büyük ağaçları olan eski bahçelerde özellikle uygulanması maliyetli .. ama yeni tesis edilen bahçelerde file uygulaması yaygın..

NANAYUSTA link=topic=82682.msg984413#msg984413 date=1426879586' Alıntı:
gelirseniz her türlü yardıma hazırım gelirseniz tur otobüslerde fazla bi yer göremessiniz özel arabayla gelirseniz her yeri gezersiniz

Allah razı olsun efendim. Haklısınız, bizim arkadaşlar tur otobüsleriyle hafta sonu gittiler fakat çok hızlı ve belli yerleri görmüşler. Pek bir şey anlamamışlar...:))

O yüzden biz kendi araçlarımızla seyahat etmeyi planlıyoruz.