Binlerce ölüye çiftçi kredisi!

Binlerce ölüye çiftçi kredisi!

Mart 20, 2015 |

Sayıştay, hayatta olmayan çiftçiler ile bazıları 100 yaşını bile geçen çiftçilere “Tarımsal destek kredisi” verildiğini belirledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Sayıştay Denetim Raporu’nda yeralan tespitlere göre, öldüğü halde kayıtları silinmediği için binlerce kişiye destek parası verildi.

Bu kişilere ödenen paraların kimler tarafından alındığına dair de, hem Bakanlık hem de banka kayıtlarında bilgi bulunamadı. Bakanlık ise bu konuda, “Gerekli kayıtları oluşturmadığı” gerekçesiyle taşra teşkilatlarını sorumlu tuttu.

49 BİN ÖL܅

Ölen çiftçilere ait Ziraat Bankası’ndaki bilgiler ile Bakanlık’taki bilgilerin farklı olduğuna dikkat çeken Sayıştay, “Ziraat Bankası’nın kayıtlarında görünüp de kurumun listesinde yer almayan 29 bin 670 ölen kişi, kurum listesinde yer alıp da Ziraat Bankası verilerinde bulunmayan 19 bin 670 ölen çiftçi olduğu tespit edilmiştir” denildi.

104 YAŞINDAKİ ÇİFTÇİ DE VAR

100 yaşını geçen çiftçilere de destek ödemesi yapıldığı ortaya çıktı. Ziraat Bankası kayıtlarında 90-104 yaş arasında olan 10 bin 100 çiftçiye de tarımsal destek parası ödendi. 85-89 yaş arasındaki 43 bin 59 çiftçi de bu ödemeden yararlandı. Öldüğü halde tarımsal destek parası alan çiftçilere ödenen paranın kimler tarafından alındığı da belirlenemedi. Raporda şöyle denildi:

“Ölen ve 1911-1930 doğumlu çiftçilerle ilgili olarak güncelleme yapılmayarak risk oluştuğu, ölen çiftçilerin sistemden düşülerek ayrı bir veri tabanında takip edilmediği, ölenlerin TC kimlik numaraları kullanılarak dilekçelerinin kaydedildiği, bu dilekçelerin ölüm tarihinden sonraki tarihleri içerdiği belirlenmiştir.”

Sözcü

Ynt: Binlerce ölüye çiftçi kredisi!

Çok şaşırdım. Ama köylüler olarak en son sahtekarlık yapacak kişi bizleriz önce herkez kendine bakmalı bence. Adam ölmüştür çocuklarıda beyan etmemiştir aynı tarlaya destek almıştır. sanki çok para veriyorlarmış gibi ben 8 senedir almıyorum. Paraları onların olsun. ha ölmüş çocukları aynı tarla için destek almış ha adam sağ aynı tarla için destek almış değişen yok bence HA KEL HASAN, HA HASAN KEL MİSALİ. Odeğilde bizim köyde adamın biri her tarafı fiğ eker gösterip destek alırdı lakin tarlanın kenarı fiğ kalan yerler hep ekin di bu adam da namazcı abdestçi hani... şimdide 1 torba dolusu ilaçla geziyor yetimin devletin hakkı çıkmaya başlamış demekki

poyraz2030 link=topic=82688.msg984226#msg984226 date=1426853917' Alıntı:
Çok şaşırdım. Ama köylüler olarak en son sahtekarlık yapacak kişi bizleriz önce herkez kendine bakmalı bence. Adam ölmüştür çocuklarıda beyan etmemiştir aynı tarlaya destek almıştır. sanki çok para veriyorlarmış gibi ben 8 senedir almıyorum. Paraları onların olsun. ha ölmüş çocukları aynı tarla için destek almış ha adam sağ aynı tarla için destek almış değişen yok bence HA KEL HASAN, HA HASAN KEL MİSALİ. Odeğilde bizim köyde adamın biri her tarafı fiğ eker gösterip destek alırdı lakin tarlanın kenarı fiğ kalan yerler hep ekin di bu adam da namazcı abdestçi hani... şimdide 1 torba dolusu ilaçla geziyor yetimin devletin hakkı çıkmaya başlamış demekki

o paraları ölenlerin çocuklarımı aldı acaba? hiç öyle düşünme, sistemin başında oturup, iki tuşa basıp her şeyi ayarlayanların elinde büyük imkanlar var, onlarda yapmış olabilir. ben zaten desteklemelerini almayanların paralarının da bir şekilde bir yerlere gittiğini düşünüyorum. biliyorsun artık hırsızlık utanılacak bir şey değil toplumda, balığın başı da kokuyorken, neden çalmasın adam?

sinan35 link=topic=82688.msg984231#msg984231 date=1426855559' Alıntı:
o paraları ölenlerin çocuklarımı aldı acaba? hiç öyle düşünme, sistemin başında oturup, iki tuşa basıp her şeyi ayarlayanların elinde büyük imkanlar var, onlarda yapmış olabilir. ben zaten desteklemelerini almayanların paralarının da bir şekilde bir yerlere gittiğini düşünüyorum. biliyorsun artık hırsızlık utanılacak bir şey değil toplumda, balığın başı da kokuyorken, neden çalmasın adam?

Oda vardır kesin

köylü link=topic=82688.msg984277#msg984277 date=1426864595' Alıntı:
çünkü sözcü gazetesi odugu için kimse inanmaz...dogru haber ama

İnanmak istemeyen inanmaz ama Sözcü Türkiye ' de doğru yazan cesaretli gazetelerden biridir. Çünkü yönetimden korkmaz. Üslubu sert ona lafım yok. Ama bir sabah bir akşam okuyun kim doğru kim yalan?

Benim cocukluk arkadasim bi bakanlikda sube muduru gibi birsey personellerin maaslari bunun imzasi ile odeniyor.Muasebe birimi calisani esini dostunu koylusunu karisini birimde calisiyo gosterip isci olarak 4-5 yilda yaklasik 7 trilyon para goturuyo.Arkadasim 3 yil memuriyetinden oldu yapan kisi 20 yil hapis cezasi aldi.Kim zarar gordu? devlet 3 5 gariban arkadasim gorevine geri dondu ama o uc yili birde ona sorun evden cikamiyordu...bi kez mahkemeye katildim dolandiran adam cumbur cemaat geliyorlardi