trakyanın hava şartlarına göre nitrat için erkenmi?

04.12.2007
5,974
7,758
46
lüleburgaz

arkadaşlar kırklareli ili için nisan ayı az yağış gösteriyor nitrat gübresini mart ayı sonuna atsam yağış gösteriyor.acaba erkenmi olur özellikle trakyalı arkadaşların yorumları daha bana uygun olur.nisan ayında yağış göstermiyor. kurak geçicek gibi...

Ynt: trakyanın hava şartlarına göre nitrat için erkenmi?

bugdaylar bu sene yagıslardan dolayı gec ekildi kışta cok soguk gecti bugdaylar pek buyumedi bana sorarsan erken mart sonu ama nisan 15 gibi iyi gibi ama gene bitkinin gelisimi gidişatı önemli

Ben 33 nitrat için Nisan başını bekleyeceğim. Fakat ondan önce ot ilacı ve yaprak gübresi atacaktım çamurdan gidemedim, bu gün de hava yağışlı. Hayırlısı bakalım.

Ilk sorulması gereken soruyu kimse sormamış:

Buğday şu an ne durumda? Hangi evrede?

sebazios link=topic=82695.msg984361#msg984361 date=1426874230' Alıntı:
Ilk sorulması gereken soruyu kimse sormamış:

Buğday şu an ne durumda? Hangi evrede?

yılmaz buğdayın ne durumda hangi evrede olduğunu sen hepimizden iyi biliyorsun...
ayrııııııntılı yorumunu bekliyorum. ikinci gübre atmayı bende düşünüyorum. buradaki yorumunu anlayamazsam telde rahatsız ederim ona göre :)

eskilerin dediği gibi nitrat başak yani taneiçin verilmesi gereken gübredir şu anda buğdaylar henüz kardeşlenme devresini yeni bitirdi nitratın 1 ay süresi var şimdi atarsan 1 ay sonra tam nisan 20 25 arası bir daha atman gerekir yoksa tane verimi en az olur hemde kalite gluten çok düşük olur bu dediğim bereket tv de belgesel olarak çekilm,ş ve arara yayınlanmakatadıriki defa atıcaksan at ama bir kere atıcaksan 15 20 nisanı bekle tecrübe edildi ve görüldü

kkuzeyy link=topic=82695.msg984375#msg984375 date=1426876144' Alıntı:
yılmaz buğdayın ne durumda hangi evrede olduğunu sen hepimizden iyi biliyorsun...
ayrııııııntılı yorumunu bekliyorum. ikinci gübre atmayı bende düşünüyorum. buradaki yorumunu anlayamazsam telde rahatsız ederim ona göre :)

Abi buğday İskender arkadaşın. Nerden bilebilirim?

Bizim burda su an toprağı örtememiş buğdaydan, dize kadar her boy buğday var.

Trakyalı Değilim Ama Bi Hatırlatmada Bulanmak Istiyorum: Allahın Rahmetini Kimse Bilemez Belki Nisanda Metrekareye 200 kg Yağacak Bence Bekleyin. Nevşehirin Irmak Kenarı Arazilerinde Ekinin Boyu 25 Cm Kadar Var Özellikle Erken Ekilenler Bende Nisanda Atıcam.

erken olacağını düşünüyorum.buğdaylar dağa yeni kendine geldi.ayrıca yağış meseleside önemli...yağış gübre demek zaten ..gübrenin fazlasıda zarar..

Neyi bekliyorsunuz atın nitratı, üreyi şubat 10 da attık, 40 gün geçti, üre kaldıysa son yağışlarla yerin 1 metre altına indi :)

5-6 cm olan buğdaylar var max 15 cm o kadarda kolay yıkanmaz azot bu hafta hava ısınıyor 10 gün e hepsi sap a kalkmış olur biraz daha beklemek lazım