Rusya 25 ton domatesi Türkiye'ye geri gönderdi

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi Rosselhoznadzor, Türkiye ' den batı çiçek tripsi ile bulaşık domates partisinin Rusya ' ya girişine izin vermedi.
Rosselhoznadzor ' un Krasnodar Bölgesi ' nden sorumlu Temsilcisi Ekaterina Çernitsova, Türk domateslerinde batı çiçek tripsinin tespit edildiğini belirterek, Ağustos 2014 ' de aynı sebepten dolayı Polonya ' dan sebze ve meyve sevkiyatının durdurulduğunu hatırlattı.

Çernitsova yaptığı açıklamalarda, 'Tuapse limanında Türkiye ' den ' Alastair ' gemisiyle gelen 25,42 ton domateste denetleme sırasında Rusya ' da yasak olan batı çiçek tripsi tespit edildi. Bu sebepten dolayı bu ürünlerin Rusya ' ya girişi yasaklanmıştır' ifadelerini kullandı.

Çernitsova açıklamalarında bu olayın sene başından itibaren dördüncü olduğunun altını çizdi.

http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/25-ton-domatesi-turkiyeye-geri-gonderdi/99990

Ynt: Rusya 25 ton domatesi Türkiye'ye geri gönderdi

.
Bu konu ile ilgili bir toplantıya katılmıştım. Ülkeler meyve-sebze üzerindeki kabul edilebilir kalıntı miktarlarını kendileri belirliyor ve istediği zamanda oranları değiştirebiliyor. Yani Rusya ' nın ilaç kalıntısı yüksek çıkması sebebiyle geri gönderdiği bir ürünü başka bir ülke kabul edebiliyor. Çünkü o ülkenin maksimum kalıntı değerleri daha farklı olabiliyor.

İşin birde başka bir boyutu var. X ülkesi bizimle veya başka bir ülkeyle problemi varsa bunu sebze-meyve ithalatını durdurarak zarar verme yada destek olma yoluna gidebiliyor. Buda davul bizde tokmak başkasında gibi bir durum açıkçası.

ofas link=topic=82697.msg984383#msg984383 date=1426877416' Alıntı:
.
Bu konu ile ilgili bir toplantıya katılmıştım. Ülkeler meyve-sebze üzerindeki kabul edilebilir kalıntı miktarlarını kendileri belirliyor ve istediği zamanda oranları değiştirebiliyor. Yani Rusya ' nın ilaç kalıntısı yüksek çıkması sebebiyle geri gönderdiği bir ürünü başka bir ülke kabul edebiliyor. Çünkü o ülkenin maksimum kalıntı değerleri daha farklı olabiliyor.

İşin birde başka bir boyutu var. X ülkesi bizimle veya başka bir ülkeyle problemi varsa bunu sebze-meyve ithalatını durdurarak zarar verme yada destek olma yoluna gidebiliyor. Buda davul bizde tokmak başkasında gibi bir durum açıkçası.

haklısınız, ama rusyanın bu günlerde yaşadığı siyasi yanlızlık, ukrayna sorunu, avrupa birliği ile putinin kavgası, rublenin değer kaybı, petrol fiyatlarının düşmesi (rusya güçlü bir petrol ihracatçısı) falan...siyasi anlamda biraz türkiye ' ye ihtiyacı var putin ' in, o yüzden oranları yükseltip, ticareti devam ettirirler büyük ihtimal...

sinan35 link=topic=82697.msg984447#msg984447 date=1426883482' Alıntı:
haklısınız, ama rusyanın bu günlerde yaşadığı siyasi yanlızlık, ukrayna sorunu, avrupa birliği ile putinin kavgası, rublenin değer kaybı, petrol fiyatlarının düşmesi (rusya güçlü bir petrol ihracatçısı) falan...siyasi anlamda biraz türkiye ' ye ihtiyacı var putin ' in, o yüzden oranları yükseltip, ticareti devam ettirirler büyük ihtimal...

Elbette, Türkiye ve Rusya ekonomik yönden sıkıntıda, aynı zamanda Türkiye değerli yanlızlık dönemini yaşıyorken, iki ülkeninde birbirinden vazgeçeceklerini sanmıyorum. En azından şimdilik.

Ben genel anlamda ülkeler ithal ettiği sebze-meyvelerde kalıntı değerlerini silah gibi kullanabildiklerini anlatmaya çalıştım.