tarım sektörün deki yerini kapmaya başladı

arkadaşlar güneş enerjişi ve rüzgar türbinleri artık yavaş yavaş tarımada girmeye başladı dedir ne deyildir yapan varmı fiyatları hakkında bilgi verebilecek varmı bilgilerinizi paylaşımısınız yaptırmayı düşünenler varmı bizim burada 3 5 fabrikada var baya elektirik üretiyormuş çiftçilerdende yaptıranlar var ama hala kurulmadı kayseri fuarında anlaşmış arkadaşlar var hala kurulum gerçekleşmedi yakında kurulacakmış

Ynt: tarım sektörün deki yerini kapmaya başladı

Bizim köyde biri kirazlik için bundan 5 yıl önce hem rüzgar hem güneş olan sistem kurdurdu bedava fidanlıgini suluyor fidanlıgin içindeki evin elektrik ihtiyacını karşılıyor, o zamanlar 15 bin civarında kurulmuştu galiba ve 20 yılda garantisi var.

aslan26 link=topic=82703.msg984467#msg984467 date=1426886310' Alıntı:
Bizim köyde biri kirazlik için bundan 5 yıl önce hem rüzgar hem güneş olan sistem kurdurdu bedava fidanlıgini suluyor fidanlıgin içindeki evin elektrik ihtiyacını karşılıyor, o zamanlar 15 bin civarında kurulmuştu galiba ve 20 yılda garantisi var.

peki kaç hp motor çalıştırdığı hakkında bilginiz varmı bence her çiftçi için şart ben yıllık 50 bin tl medaşa para ödüyorum nevşehirde ama maliyeti çok yüksek elimde param olsa hemen kurdururum

turk50 link=topic=82703.msg984469#msg984469 date=1426886450' Alıntı:
peki kaç hp motor çalıştırdığı hakkında bilginiz varmı bence her çiftçi için şart ben yıllık 50 bin tl medaşa para ödüyorum nevşehirde ama maliyeti çok yüksek elimde param olsa hemen kurdururum
Detayını tam bilmiyorum ama fazla büyük olacağını sanmam 10 dönüm kirazlıgi dönüşümlu olarak damlama sulama yapıyor. Bizim burada bir beldede geçen sene daha büyük bir fidanlık için güneş ile çalışan sulama sistemi kurdular oda aşağı yukarı 20 dönüm yere 120-150 bin arasında bir fiyatı bulmuş tabi bu sistemlere devlet destegi,faizsiz kredi çıkıyor onlarla biraz daha ucuza getirilebilir.

aslan26 link=topic=82703.msg984474#msg984474 date=1426886840' Alıntı:
Detayını tam bilmiyorum ama fazla büyük olacağını sanmam 10 dönüm kirazlıgi dönüşümlu olarak damlama sulama yapıyor. Bizim burada bir beldede geçen sene daha büyük bir fidanlık için güneş ile çalışan sulama sistemi kurdular oda aşağı yukarı 20 dönüm yere 120-150 bin arasında bir fiyatı bulmuş tabi bu sistemlere devlet destegi,faizsiz kredi çıkıyor onlarla biraz daha ucuza getirilebilir.

20 dönümü sülamak içinmi yoksa 20 dönüme kople panelmi yerleştirildi vsizin oralarda suyun derinliği kaç metre aslında yapıması gereken birşey ama iyi araştırmak lazım

turk50 link=topic=82703.msg984477#msg984477 date=1426887117' Alıntı:
20 dönümü sülamak içinmi yoksa 20 dönüme kople panelmi yerleştirildi vsizin oralarda suyun derinliği kaç metre aslında yapıması gereken birşey ama iyi araştırmak lazım
20 dönümü sulamak için tarlanın bir yerine panel yerleştirmiş bizim bölgede su çıkma derinlikleri çok farklı köyümüzde en fazla 10 metrede 150 tabancalik su çıkıyor ama 10 km kuzeye gidince 150 metreden 50 tabancalik şu ancak çıkıyor,

aslan26 link=topic=82703.msg984485#msg984485 date=1426888026' Alıntı:
20 dönümü sulamak için tarlanın bir yerine panel yerleştirmiş bizim bölgede su çıkma derinlikleri çok farklı köyümüzde en fazla 10 metrede 150 tabancalik su çıkıyor ama 10 km kuzeye gidince 150 metreden 50 tabancalik şu ancak çıkıyor,
bizim buradada 120 metre 45 40 tabanca su cıkıyor yıllık 50 bin tl gidiyor medaşa benim buraya güneş enerjisine 300 milyar tutuyor

İki adet 40 kw motoru çalıştırmak için fiyat aldim 154000 $ ..%50 hibr varmış bugün adamlar tanitima gelecek hatta firma babamin amca oğlu.
Sadece tarlaya elektrik götürme maliyeti 210000+kdv olduğu için böyle bir yola girdik hayirli si

55 kw pompa için güneş enerjisi 600 bin tl falan hesap çıkardılar rüzgar tribünü 1 trilyon muydu 500 binliramıydı neydi yanlış hatırlamıyorsam öyle birşeydi
şöyle ki bir dağ evi yaptık oranın aydınlatması ve tv elektikleri çin 30 bin tl dediler aydınlatmada da şu ufacık tasarruflu lambalar yanacak tvde en tasarruflu olandan :) bize uymamıştı :)

ORION link=topic=82703.msg984539#msg984539 date=1426919300' Alıntı:
55 kw pompa için güneş enerjisi 600 bin tl falan hesap çıkardılar rüzgar tribünü 1 trilyon muydu 500 binliramıydı neydi yanlış hatırlamıyorsam öyle birşeydi
şöyle ki bir dağ evi yaptık oranın aydınlatması ve tv elektikleri çin 30 bin tl dediler aydınlatmada da şu ufacık tasarruflu lambalar yanacak tvde en tasarruflu olandan :) bize uymamıştı :)
Hocam bu işte ruhsat mevzusu nasıl bunun.?
Dağın ruhsatini alıp üstüne yatabilmiyim diye düşünüyorum

Herkese Selam,

Bu işten biraz bahsetmiştim. http://www.trakkulup.net/teknoloji/gunes-tarlasi linki burada.

Kısaca panel gücü maksimum 250w civarı, 50 kW motor çalıştıracak olsanız;50000/250=200 panel eder. Buda ciddi bir alan yapar. Ayrıca maksimum verim almak biraz hayalcilik olur, çünkü akşam saati güneş azaldıkça verimde azalacak ve daha az üretim olacak. O nedenle panel sayısını 250 civarı tutmak gerekir.Son günlerden panellerin güçleri artıyor ama ne kadar verimli bilmiyorum.

Daha önce;Watt başına 0,6-0,7 euro gibi bir fiyat düşünebilirsiniz demiştim, 50 kW için 35000 Euro geliyor ancak bu çok büyük kapasiteler için verdiğim bir rakamdı(1 megawatt gibi santraller), küçük sistemlerde maliyetler biraz daha fazla olabilir. Birde Çin bu konuda çok hizli ilerledi, normalde akülü sistemler falan vardı ancak şimdi yenibir inverter ürettiler direk pompa beslemek için(off gread). Açıkçası güncel fiyatları bilmiyorum, bizim elektrik sektöründe faailiyet alanı çok olduğu için güneş enerjisi sistemlerini pek takip etmedik son dönemde ama birkaçgün içinde mutlaka burada 1 watt için fiyat paylaşıcam, kimin nekadar güce ihtiyacı varsa oradan ilerleyebilecek.

Herkese hayırlı akşamlar.

BOZKURT07 link=topic=82703.msg984805#msg984805 date=1426968510' Alıntı:
Bugün genel anlamda bilgi aldık
hibe olayını netleştirirsek önümüzdeki hafta başlayacağız inşallah
Fiyatları nerelerde kaç kw pompada kullanaaksınız?
Vatansever87 link=topic=82703.msg984797#msg984797 date=1426967680' Alıntı:
Herkese Selam,

Bu işten biraz bahsetmiştim. http://www.trakkulup.net/teknoloji/gunes-tarlasi linki burada.

Kısaca panel gücü maksimum 250w civarı, 50 kW motor çalıştıracak olsanız;50000/250=200 panel eder. Buda ciddi bir alan yapar. Ayrıca maksimum verim almak biraz hayalcilik olur, çünkü akşam saati güneş azaldıkça verimde azalacak ve daha az üretim olacak. O nedenle panel sayısını 250 civarı tutmak gerekir.Son günlerden panellerin güçleri artıyor ama ne kadar verimli bilmiyorum.

Daha önce;Watt başına 0,6-0,7 euro gibi bir fiyat düşünebilirsiniz demiştim, 50 kW için 35000 Euro geliyor ancak bu çok büyük kapasiteler için verdiğim bir rakamdı(1 megawatt gibi santraller), küçük sistemlerde maliyetler biraz daha fazla olabilir. Birde Çin bu konuda çok hizli ilerledi, normalde akülü sistemler falan vardı ancak şimdi yenibir inverter ürettiler direk pompa beslemek için(off gread). Açıkçası güncel fiyatları bilmiyorum, bizim elektrik sektöründe faailiyet alanı çok olduğu için güneş enerjisi sistemlerini pek takip etmedik son dönemde ama birkaçgün içinde mutlaka burada 1 watt için fiyat paylaşıcam, kimin nekadar güce ihtiyacı varsa oradan ilerleyebilecek.

Herkese hayırlı akşamlar.
Ben o panellerinde değilde pilin pahalı olduğunu duymuştum paneller + pil olduğu zaman fiyat baya bir yükseliyor diye biliyorum benide aydınlatın bize açıklanan fiyat çok yüksek mi :)

1 panel 250 w 4 panel 1 kw 1 panel 500 ytl civari 1 kw icn 2000 tl 100 kw icin 200 binlik panel 10 15 binlik invertör kablo sehpa artisi depolama isi varsa aku yani maliyet artiyo abrtildigi kadar yuksege mal olmuyo en saglikli elektirik destekli calistirmak voltaj dususlerinden dalgici yqkmaz

ORION link=topic=82703.msg985381#msg985381 date=1427124187' Alıntı:
Fiyatları nerelerde kaç kw pompada kullanaaksınız?Ben o panellerinde değilde pilin pahalı olduğunu duymuştum paneller + pil olduğu zaman fiyat baya bir yükseliyor diye biliyorum benide aydınlatın bize açıklanan fiyat çok yüksek mi :)

iki adet 37 kw pompa calistiracak ama ben 100kw istedim toplamda 370 bin fiyat aldim yarin hibe için işlemlere başlayacağız hibe olursa karar verdim