Kıraç toprak için buğday tohumu tavsiyesi

Arkadaşlar bu sene geç kaldık da ama seneye için tohum tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Toprak kıraç ve su yok verim de pek iyi değil bunundan dolayı tohum önerisi yapabilir misiniz?

Ynt: Kıraç toprak için buğday tohumu tavsiyesi

Ceyrekyasin link=topic=82709.msg984602#msg984602 date=1426936768' Alıntı:
Arkadaşlar bu sene geç kaldık da ama seneye için tohum tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Toprak kıraç ve su yok verim de pek iyi değil bunundan dolayı tohum önerisi yapabilir misiniz?

Ekilecek yöre-bölge, toprak şartları, soğuk durumu ve yağış miktarı gibi ayrıntıları yazarsanız arkadaşlar yardımcı olurlar.

Maalesef her bölge, iklim ve şartta maksimum verim veren bi cins buğday yok. Olsaydı zaten diğer cinsler olmazdı.

Yozgat/yerköy/süleymanlı köyü toprak kırac,kepir ve kumsal topraktır çok aşırı soğuklar olmaz mevsim normallerinde seyreder kış mevsiminde normal şekilde kar ve ilk baharda nodmal yağmur yağmaktadır köyümüzün durumu budur yardımcı olursanız sevinirim 😊😊😊😊

Ceyrekyasin link=topic=82709.msg984613#msg984613 date=1426938321' Alıntı:
Yozgat/yerköy/süleymanlı köyü toprak kırac,kepir ve kumsal topraktır çok aşırı soğuklar olmaz mevsim normallerinde seyreder kış mevsiminde normal şekilde kar ve ilk baharda nodmal yağmur yağmaktadır köyümüzün durumu budur yardımcı olursanız sevinirim 😊😊😊😊
Dah önceki ektiğin çeşitleri ve aldığın verimleri.birde yaptığın toprak işleme ,taban ve yüze kullandığın gübre miktarlarında biraz detaylı biçimde yazıver.
yakın sayılırız, az cok bilirim .yozgatın şefatli ilcesi köyleri yakın bize .yerköyede arada gider gelirim asılnda güzel toprak yapınız var.

Biz her sene kate ekeriz verim ise yağmur iyi olursa 300-400 kg yağmur olmazsa 150-250 kg arasında olur toprak işlemesi ise bir kere herk 2 ila üç kazayağı çekeriz gabreye dedem karar verir ama alta 13 kg üste 9 kg atıyoruz

Yasin kardeş kıraç tarlaya arpa, buğday ekmiş ve aldığın verimi görmüşsündür. Bende de bu durumda iki tarla vardı. Araştırdım ve en uygun bitkinin TRİTİKALE olduğuna karar verdim. Tritikalenin anası buğday babası çavdardır. Çavdar toprak seçmez, sıcak soğuk dinlemez, azgındır. Geçen sene 8 dekar kıraç verimsiz olan bir tarlama ektim. 4.800 kğ. dane, 152 balya aldım. Bu senede kıraç , taban tarla demeyip önüme gelen tarlaya tritikale ektim. Denemeni isterim.

Tosun bey,Bayraktar,Altay bunlar beyaz ekmeklik buğday çeşidi olarak yöremiz iklim ve toprak yapısına uygun çeşitler.
Sönmez ,pehlivan gibi çeşitlerde kırmızı ekmeklik olarak uygun bence bi deneyin derim.
Biraz yenilkci ol araştırma yap. ben son 4 yılda 4 değişik tohum denedim hepsinide sıfır anac alıp ,ve verimlerini yıla göre not alıyorum .deniycem 2 çeşit daha var ondan sonra bi kıyaslama yapıp ona göre devam edecem.

BAYRAKTAR 2000 senin aradığın buğday, pas hastalıgına dayanıklıdır, kurağa dayanır verimi kurak çeşitlerde en iyi bence
buyu uzun oldugundan saman konusundada tatmin eder, beyaz yarı sert çeşit olarak geçer bisküvit için tercih edilen bir çeşittir

Bayraktarı biraz araştırdım 2000 de tescillenmiş bu sene 15 dönüm bi arazi var deniycem birde arkadaş önermişti çavdar buğday kırması ilk yorum bir de onu deniycem

Ceyrekyasin link=topic=82709.msg984816#msg984816 date=1426969800' Alıntı:
Bayraktarı biraz araştırdım 2000 de tescillenmiş bu sene 15 dönüm bi arazi var deniycem birde arkadaş önermişti çavdar buğday kırması ilk yorum bir de onu deniycem
Yasin ahaa şuraya yazıyorum, burada konu buğday tohumu çeşitlerini saymak değil. Kıraçççç ve kepirrrr tarlada hangi buğday tohumu kullanalım ki verim alalım. Ben dedim ki hangisini ekersen ekkkk, verim alamazsın.. Tek alternatif var. TRİTİKALE.

Kardeşim senin dediğini çok merak ettim küçük bir araştırma yaptım yemlik bitki diye geçiyor bu buğday gibi mi veya nasıl bişey anlayamadım ben ???

sagalassos link=topic=82709.msg984843#msg984843 date=1426975280' Alıntı:
Yasin ahaa şuraya yazıyorum, burada konu buğday tohumu çeşitlerini saymak değil. Kıraçççç ve kepirrrr tarlada hangi buğday tohumu kullanalım ki verim alalım. Ben dedim ki hangisini ekersen ekkkk, verim alamazsın.. Tek alternatif var. TRİTİKALE.
Abime katılıyorum kıraç toprağın bitkisi tritikale geçen seneki kurakta ortalam 70-100 kg bugday biçilirken 300 kg tritikale biçildi.benim kıraç arazim olsa tritikaleden başka bişey ekmem bölge olarakta bol yağışlı bi bölgede değiliz.diğer bugday arpa resmen kumar kıraçta