New Holland TD80D Plus)) Aspir Yeri Bozuyor

Ynt: New Holland TD80D Plus)) Aspir Yeri Bozuyor

Benimde tecrübem yok geçtiğimiz ekim ayında anıza çektik ilk denememiz o olacak bakalım :)
Ama daha tecrübeli ve bilgili büyüklerimiz ve arkadaşlarımız var yardımcı olacaklardır mutlaka :)

Geçtiğimiz yaz ayından kalma bir videodur arkadaşlar tarla 46 dönüm aspir ekiliydi videoda pulluğun işlediği kısım o kadar çizel çekersek yazın pulluk yerine bi faydası olurmu yorumlarınız için teşekkürler iyi seyirler :)

Bence çizel hala ikincil tarım aleti. Pulluktan daha derin çektikten sonra elbette faydası olacaktır. Hangisinin önce kullanılması gerekire gelince. Ben yazlık ürün ekeceğim yeri pullukla sürdükten sonra yağış yeterli olduysa, tav durumuna göre kışın yada ilkbahar yağışları bitmeden çizel çekiyorum. Bu şekilde toprak biraz daha oturuyor ve ekim öncesi tarlaya bir kez daha az girmeme dolayısı ile tavın korunmasına faydası oluyor.

Aspirden memnun musunuz?

Nadasa bıraktığınız yere mi ekiyorsunuz?

Hasat sonrası aynı yıl tekrar ekiyor musunuz?

Verim ne kadar alıyorsunuz?

Memnunsanız bu forumda ekipte memnun olan karşılaştığım ilk üye olacaksınız.

ofas link=topic=82720.msg985013#msg985013 date=1427034800' Alıntı:
Bence çizel hala ikincil tarım aleti. Pulluktan daha derin çektikten sonra elbette faydası olacaktır. Hangisinin önce kullanılması gerekire gelince. Ben yazlık ürün ekeceğim yeri pullukla sürdükten sonra yağış yeterli olduysa, tav durumuna göre kışın yada ilkbahar yağışları bitmeden çizel çekiyorum. Bu şekilde toprak biraz daha oturuyor ve ekim öncesi tarlaya bir kez daha az girmeme dolayısı ile tavın korunmasına faydası oluyor.

Aspirden memnun musunuz?

Nadasa bıraktığınız yere mi ekiyorsunuz?

Hasat sonrası aynı yıl tekrar ekiyor musunuz?

Verim ne kadar alıyorsunuz?

Memnunsanız bu forumda ekipte memnun olan karşılaştığım ilk üye olacaksınız.

Saolasın Ercan abi :) valla abilerim arkadaşlarım köyde en iyi aspiri biz aldık 110 dönüm yerden 11 ton aldık Allah bereket versin yerlerimiz kıraçtı hep ama yazın biçim yaparken biçerin dolabındaki parmakları aspirin kafasına dokununca kafalar patlayıp saçılıyordu hep saçılanda bi 1 ton gelir tahminen saçılmasını geçtim tarladaki yarıkların haddi hesabı yok ben 45-46 numara ayakkabı giyiyorum ayağım komple giriyordu yarıkların içine yarığıda geçelim hadi tarlada kalan saplar kökler pulluğu tıkıyor rahatça bir sürüm yaptırmıyor 2. sürümde kazayağı çekmeye çalışıyoruz bu sefer toprağın altındaki saplar kökler takılıp aleti tıkıyor başlı başına sıkıntı yani devlet de desteğin yarısını kesiyor zaten kafasına göre laf anlatamıyorsun kimseye başlı başına sıkıntı yani bu sene çoğunluk yulaf ekeceğiz hayvanlar için ama bi 36 dönüm yere arpa ektik sapsarı kesildi arpalar yaprak uçları kurumuş hep işin açığı sakın gaza gelipde ekmeyin elinizde kalırsöylenildiği gibi 70-75 kuruş destekde vermiyor devlet 45 kr anca

ranger link=topic=82720.msg985337#msg985337 date=1427116810' Alıntı:
Kolay gelsin td de klima yok mu kabin içindeki pervanenin faydası oluyor mu?

Klima var tabiki olmazmı 1 devirde çalışıyorda pervane yukarı aşşağı doğru hareket ediyor havanın dolaşmasını sağlıyorum içerde o pervaneyle belden aşşağısına falanda vursun diye konfor arttırmak için ufak bir detay :)