Arkadaşlar yardım!!!

dün ayçiçek tohumu 70165 aldım gecen yıl kurt baya zarar verdi lakin ilaçlı olanlar hep 3 numaraydı . . . bende öyle aldım l bundan önce hep ilaçsız 2 numara alıoduk tane buyukluğu verımı etkılermı ? bilgisi olanlardan yardım bekliyorum

Ynt: Arkadaşlar yardım!!!

Bildiğim kadarıyla bir etkisi olmaması gerek. Daha önce Sygenta firmasının bir tanıtımına katılmıştım. Oradaki yetkililer büyük numara almanın verime bir etkisi olmayacağını dile getirmişlerdi. Hatta bazı bölgelerde sürekli büyük boy talep edildiğini. Fakat bunun gereksiz olduğunu söylemişlerdi.

.
Bu çeşidin iki boyunuda ektim..

Tohumun sertifika alabilmesi için çimlenme ve sürme oranlarını tutturması gerekir. Ayçiçeği genelde derine ekildiğinden büyük tohumun mantık olarak daha kolay çıkması gerekir. Önemsiz gelebilir ama ekim makinesinin çift tohum ekme ihtimali büyük tohumda daha düşük olur. Kilo üzerinden satıldığı için kiloya daha az sayıda tohum girer.

Ben kendi gözlemlerimde bir fark hissedemedim.

dostum havalı mibzerde bunu ayarlayabılıosun tur sayısına gore dane leri sayıyosun yani 1 dönume ne kadar 400 gr mı 500 gr mı atabılıosun bende sorun olcagını pek dusunmuyorum ama gecen sene kurt cok zarar verdi alttan temızledı gec farkettık malesef kı

Toprak Ağası link=topic=82731.msg985019#msg985019 date=1427036967' Alıntı:
dostum havalı mibzerde bunu ayarlayabılıosun tur sayısına gore dane leri sayıyosun yani 1 dönume ne kadar 400 gr mı 500 gr mı atabılıosun bende sorun olcagını pek dusunmuyorum ama gecen sene kurt cok zarar verdi alttan temızledı gec farkettık malesef kı

Önemsiz gelebilir demekten kastım şuydu. Düzenli çalışan makine yada kullanacak kişi bulunamazsa büyük tohum bu zararı minimuma indirebilir. Eğer böyle durumlar söz konusu değilse bu konuda küçük tohumun bir dezavantajı yok.

Birde mısırda yaptım ama ayçiçeğinde denemedim. Sıraları teker teker çiğneseniz nasıl olur? Kurt ilerleyemez.

Toprak Ağası link=topic=82731.msg985009#msg985009 date=1427034356' Alıntı:
dün ayçiçek tohumu 70165 aldım gecen yıl kurt baya zarar verdi lakin ilaçlı olanlar hep 3 numaraydı . . . bende öyle aldım l bundan önce hep ilaçsız 2 numara alıoduk tane buyukluğu verımı etkılermı ? bilgisi olanlardan yardım bekliyorum
olsada farkbile etmessin