Kalıpsız Tuğla Kubbe-Çatı Yapımı

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Meksika ve bazı Latin Amerika ülkelerinde binaların son katı bitince kiremit çatı yerine KUBBE ÇATILAR inşa edilmekte.

Görsel bir zanaat harikası olan bu eserler düşük maliyetle bina üstünün kapanmasını da sağlamakta. Fakat işin güzel tarafı kubbeler yapılırken asla KALIP, DİREK, GÖNYE, DEMİR gibi malzemeler kullanılmıyor. Mimaride kubbe kullanmak bizim milli kültürümüzde olması nedeniyle bu çalışmaları paylaşmak istedim.

Özellikle 11. dakikadan sonra yapılan çalışmalardan harika örnekler sunulmuş. İkinci videoda ise tuğla ustası köşeden başlıyor, hiç derece ve açı hesaplaması yapmadan sadece el becerisi ile tamamlıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=PB8TWMKHHMQ

https://www.youtube.com/watch?v=CiEQBboDE7s

https://www.youtube.com/watch?v=AOklnTFe-Dk

Ynt: Kalıpsız Tuğla Kubbe-Çatı Yapımı

.
Osmanlı Mimarisine baktığımızda kapı üstü kemerlerde bunun çok benzerini ( yada buradakiler Osmanlı Mimarisinin benzeridir ) görmek mümkün.

Hala bu yola başvurulduğunu bilmiyordum.

Teşekkürler.

ofas link=topic=82734.msg985030#msg985030 date=1427040000' Alıntı:
.
Osmanlı Mimarisine baktığımızda kapı üstü kemerlerde bunun çok benzerini ( yada buradakiler Osmanlı Mimarisinin benzeridir ) görmek mümkün.

Hala bu yola başvurulduğunu bilmiyordum.

Teşekkürler.

(Değer verdiğiniz için ben teşekkür ederim.)

Adamlar çok güzel ustalık sergiliyorlar. Fakat bizim KUBBE mimarimiz gibisi hiçbir yerde yok. Bir örnek; Aydınoğulları Türbe kubbesinin içten görünümü.

Resimler ve ekler

• birgi5.jpg
    birgi5.jpg
    157.8 KB · Görüntüleme: 382
  • birgi5.jpg
    birgi5.jpg
    157.8 KB · Görüntüleme: 268

stulu link=topic=82734.msg985829#msg985829 date=1427209271' Alıntı:
Harcın özelliği önemli usta tuğlayı koyuyor, tuğla orada kalıyor. Eli yatkın birisi harç olduktan sonra yapabilir diye düşünüyorum.

Harc çok sulu ve ince, usta bir defa tuğlayı koyuyor bırakıyor. Bir daha ellese bozulacak. İnanıyorum ki bizim ustalarımız da bu bu şekilde yapar hatta daha güzellerini.

Harç elenmiş kumdan yapılmış. Sulu ve çok ince. Usta, aldığı hatçta ufak çakıl yada taş çıkınca harcı kenra koyup yeni yeni harç alıyor.

Lakin işin sırrı ne ustada, ne harçta. Keramet tuğlada:
1-) tuğlalar sandığınızdan şok daha hafif.
2-) yüzeyleri aynı vantuz gibi hafif içbükey.

Bu iki unsura, sulu-ince harç da eklenince, aynı camlara yapıştırılan vantuzlar gibi tuğlanın yerine yapışıp kalmasını sağlıyor.

Bizim aklımızda kütle olarak kütük gibi ağır ekmek tuğlaları olduğundan hayretle izliyoruz ama aslında işin içinde küçük bi ilizyon var.

Ip ucu: Dolu ekmek tuğlasını öyle malayla kırt kırt kırmaya kalk, mala kırılır, tuğlaya birşey olmaz. Bırak kesemezsin zaten. Adamlar yüzlerce kesiyor.

Not 1: biri Allah rızası için şunlara bi taş kesme makinası alsın :D

Not 2: bu işteki asıl ustalık, ölçü almadan, simetriyi bozmadan uygun açıyı verebilmek ve o açıyı korumak. O bakımdan helal olsun.

NANAYUSTA link=topic=82734.msg986034#msg986034 date=1427245043' Alıntı:
yahu bunu örmeye ne var bir fırıncı olarak yazıyom odunla pişen ekmek veya pide fırınlarının içine kubbesine bakın aynısını görürsünüz

Gerçek şu ki ben hiç ateş fırınlarının tavanını bilmiyorum...:))