gübrede yıkanma olurmu?

arkadaş arpa ve buğdaylara yozgat bölgesinin tamamı azotlu gübre toprağa verdi martın ilk haftası itabıriyle
ve üzerine çok yağmur yağdı hatta kış boyunda yağan yağmurun karın %50 si 10 gün içerisinde yağdı
benim merak ettiğim fazla yamurun zararı olurmu

Ynt: gübrede yıkanma olurmu?

anlattık larına bakın ca aşırı yağıştan dolayı gübre eksiyi olurmu demiş sin bence olur çünkü yağmur suları gübreyi toprağın tabanına indir miştir ekinler yükselin ce biraz daha serp me olarak ata bilir sin bir daha ekim yaparken tarlayı derin surum yaparsan bu yılki kaybını tekrar ala bilirsin. hayırlı hasat lar

bugraa link=topic=82738.msg985079#msg985079 date=1427048450' Alıntı:
Sülfat yıkanmaz diğerleri yıkanır..

Sülfat bir kükürt formudur..

uray36 link=topic=82738.msg985285#msg985285 date=1427105027' Alıntı:
anlattık larına bakın ca aşırı yağıştan dolayı gübre eksiyi olurmu demiş sin bence olur çünkü yağmur suları gübreyi toprağın tabanına indir miştir ekinler yükselin ce biraz daha serp me olarak ata bilir sin bir daha ekim yaparken tarlayı derin surum yaparsan bu yılki kaybını tekrar ala bilirsin. hayırlı hasat lar

Giden gider. Yeraltı sularına karışan nitratın sürüm ile geri kazandırılması fikri, Satürn ' ün yüzeyinde olduğu düşünülen elmasları kuyumcuya satarak köşe olma fikri ile eşdeğerdir:)

Nitrat yıkanır. Amonyum ise nitrata dönüşüne kadar kıl minerallerine tutunur, nitrata dönüşünce o da yıkanır.

Özet: topraktaki en hareketli maddedir azot. Uçar, kaçar, bi şekilde arazi olur.

Not 1: Zaten bu yüzden her yıl, her ürüne ayrı ayrı 2-3 kez azot veriyoruz. Aksi halde dekara 2 ton azotu bir kez döker karıştırır, bi daha 5 yıl arkamıza bakmadık.

Not 2: hemen hemen tüm azot formaları, enimde sonunda nitrata dönüşür. Her canlı ölümü tadar.

Sülfat derken amonyum sülfat, alışkanlık ondan öyle dedim.
Amonyum sülfat yıkanmaz.
Kısa da bir örnek karadeniz kıyı kısımlarında sürekli yağış aldığı için amonyum sülfat kullandılar ama sürekli kullanımdan dolayı ph düşürdü bu da 5 civarlarında ph ı var şimdi kireç atarak ph ı yükseltmeye çalışanlar var..

değerli bilğiler için teşekkürler

aradaşlar foruma katılmazdan önceki bilgilerle bizler çiftçiliği

saldım çayıra mevlam kayıra şeklinde yapıyorduk

ve dahası

yozgattaki rekolte düşüklüğünün sebebi belli oldu

çiftçiliği bilmiyoruz

maygun10 link=topic=82738.msg985460#msg985460 date=1427133675' Alıntı:
Üre de derine dogru yikanmanin çok zor olduğunu öğrenmiştim.

Üre nin suda çözünmesi hızlı olduğu için yıkanma hızlıdır.(kitap bilgisi)

Ayrıca amonyum sülfat yıkanması çok düşükmüş. Aklımda yıkanmaz diye kalmış kitapları karıştırınca buldum bi yanlışlık olmasın da..

Humid iklimlerde (yağış > buharlaşma = bütün yıl itibarı ile değerlendirildiğinde suyun hareketi aşağı doğru) azot yıkanır. Dolayısıyla bu iklim koşullarına sahip ülkelerde (örneğin Almanya) taban suyunun yakın olduğu ve/veya içme suyu kaynaklarına yakın tarlalarda azotlu gübre miktarında ve uygulama zamanında kısıtlamalar vardır.

Arid iklimlerde (yağış < buharlaşma = bütün yıl itibarı ile değerlendirildiğinde suyun hareketi yukarı doğru) azot yıkanması olmaz, daha doğrusu yağışlar ile aşağı inen azot, buharlaşma etkisi ile tekrar üst katmanlara çıkar.

Bu temel su hareketlerinden dolayı arid iklimlerde topraklar çoraklabilir (alt toprak katmanlarında tuz var ise) ve humid iklimlerde toprak pH`sı kirecin yıkanmasından dolayı düşer.

Hububat bitkilerinin kökleri yoğunlukla 0-30 cm derinlikte olmakla beraber, kılcal kökler 100 cm toprak derinliğine kadar iner ve buradaki besin maddelerinden (azot) faydalanabilir.

Arkadaslar konu gübreden açılmışken,
Dün 3 parça olan pancar ekecegimiz yerlerin taban gübrelerini gübre serpme makinası ile atık ve aynı gün 2 tanesini tırmıkla karıştırdık digerinide bugün karıştıracaktık fakat hava yagış gösterince ekime geçtik, bir parcayı ektik :) sonra yagmur bastırdı..
Benim sormak istedigim, gübreyi atıpta karıştıramadıgımız tarladaki gübrenin durumu ne olur şuan yagmur yagıyor üzerine. Gübre kompoze icerigini tam hatırlayamadım.

atila link=topic=82738.msg985485#msg985485 date=1427135282' Alıntı:
Humid iklimlerde (yağış > buharlaşma = bütün yıl itibarı ile değerlendirildiğinde suyun hareketi aşağı doğru) azot yıkanır. Dolayısıyla bu iklim koşullarına sahip ülkelerde (örneğin Almanya) taban suyunun yakın olduğu ve/veya içme suyu kaynaklarına yakın tarlalarda azotlu gübre miktarında ve uygulama zamanında kısıtlamalar vardır.

Arid iklimlerde (yağış < buharlaşma = bütün yıl itibarı ile değerlendirildiğinde suyun hareketi yukarı doğru) azot yıkanması olmaz, daha doğrusu yağışlar ile aşağı inen azot, buharlaşma etkisi ile tekrar üst katmanlara çıkar.

Bu temel su hareketlerinden dolayı arid iklimlerde topraklar çoraklabilir (alt toprak katmanlarında tuz var ise) ve humid iklimlerde toprak pH`sı kirecin yıkanmasından dolayı düşer.

Hububat bitkilerinin kökleri yoğunlukla 0-30 cm derinlikte olmakla beraber, kılcal kökler 100 cm toprak derinliğine kadar iner ve buradaki besin maddelerinden (azot) faydalanabilir.

Atila Abi gerçekten sen misin, rüya mı? :D

Arkadaslar, Atila Abi idolümdür. Göremiyoruz kendisini.

atila link=topic=82738.msg985485#msg985485 date=1427135282' Alıntı:

abi verdiğin bilgi için
ama şöyle bir durum gerçekleşti köy pınarlaı yağıştan önce 15mm çapında akıyordu yağıştan sonra 40 mm çapa kadar çıktı bu olay 10 gün içerisinde gerçekleşti
yinede tespitlerin doğrumudur?

çifçilik zor iş link=topic=82738.msg985585#msg985585 date=1427141446' Alıntı:
abi verdiğin bilgi için
ama şöyle bir durum gerçekleşti köy pınarlaı yağıştan önce 15mm çapında akıyordu yağıştan sonra 40 mm çapa kadar çıktı bu olay 10 gün içerisinde gerçekleşti
yinede tespitlerin doğrumudur?

Kamil kardeş,

yazdıklarım ' ' tespit ' ' değil. Bize üniversitede 25 yıl önce böyle öğretildi, daha doğrusu toprak dersi kitaplarımızda bu şekilde yazıyordu. Ben ' ' toprakçı ' ' değil, ' ' tarlacıyım ' ' . Dolayısıyla akarsu/pınarların beslenme şekilleri hakkında yeterince bilgi sahibi değilim ve sizi yanlış bilgiler ile yanıltmak istemem. Forumda bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar mutlaka vardır.

atila link=topic=82738.msg985592#msg985592 date=1427142309' Alıntı:
Kamil kardeş,

yazdıklarım ' ' tespit ' ' değil. Bize üniversitede 25 yıl önce böyle öğretildi, daha doğrusu toprak dersi kitaplarımızda bu şekilde yazıyordu. Ben ' ' toprakçı ' ' değil, ' ' tarlacıyım ' ' . Dolayısıyla akarsu/pınarların beslenme şekilleri hakkında yeterince bilgi sahibi değilim ve sizi yanlış bilgiler ile yanıltmak istemem. Forumda bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar mutlaka vardır.
eyvallah hocam
ben soruya amonyum nitrat gübresinin tamamı köylüler tarafından ekinlere verildi akabinde yağış gerçekleşti yağışın aşırı olduğunu anlat maya çalıştım
selamlar

çifçilik zor iş link=topic=82738.msg985599#msg985599 date=1427142745' Alıntı:
eyvallah hocam
ben soruya amonyum nitrat gübresinin tamamı köylüler tarafından ekinlere verildi akabinde yağış gerçekleşti yağışın aşırı olduğunu anlat maya çalıştım
selamlar

Rica ederim. Şimdi anladım.

Aşırı yağış çok göreceli bir kavram. Ben basit bir yağmur ölçer kullanıyorum ve bazen aşırı olarak algıladığımız yağmurun ne kadar az mm yağış olduğuna hayret ediyorum.

Saygılarımla

atila link=topic=82738.msg985611#msg985611 date=1427143820' Alıntı:
Rica ederim. Şimdi anladım.

Aşırı yağış çok göreceli bir kavram. Ben basit bir yağmur ölçer kullanıyorum ve bazen aşırı olarak algıladığımız yağmurun ne kadar az mm yağış olduğuna hayret ediyorum.

Saygılarımla
Atilla abi iklimlerden bahsetmişken kurak ve yarıkurak bölgelerde su depolama amaçlı dipkazan ile taban kayasını kırmayı öneriyorlar. Böyle olunca alt katmanda su birikiyor ama alt katmanlarda tuz varsa su beraberinde tuzuda çıkarmazmı? Bizim bölgenin yağış ortalaması 432mm bizim için çok gereklimidir taban kırmak? Bu arada bende toprak bilimi okuyorum ama bu sorunun cevabını bulamadım bir türlü :)

Gubrede yıkanma olayı en fazla kumlu arazilerde olur toprağınız kumlu değilse kayıp fazla olmaz digelim ki fazla yağış oldu buğdayın kılcal kökleri derinlerde olduğu için bitki her şekilde azottan faydalanabilir.bende bu hafta sulu tarlalarına ikinci gubreyi atacağım ve sulamaya baslayacagim bugüne kadar bi sıkıntı olmadi