SÜT SIĞIRCILIĞINDA İFLAS ETME TEKNİKLERİ

Selamun Aleyküm;

Arkadaşlar birçok kişi süt sığırcılığında veya hayvancılık genelinde kar elde etme, başarılı olma hayalleri içerisinde hesaplar yapıyor ve işi bilen bilmeyen, gerek doktor gerek emekkli herkes bu işe girmek için çabalıyor.

Bu soruyu tersten sormanın daha faydalı olacağını düşünüyorum,resime birde bu yandan bakalım.

Bir süt işletmesi nasıl iflas eder, nasıl batar, nasıl perişan olur..?

Bu değişik soru için katılımlarınızı bekliyorum,

Bereketiniz bol, kazancınız daim olsun

Ynt: SÜT SIĞIRCILIĞINDA İFLAS ETME TEKNİKLERİ

Kendi kaba yeminin tamamını veya bir kısmını üretmeyip dışarıdan almak sığırcılıkta batmanın bir yolu nitekim 2012 yılında saman krizi çıkınca bazı işletmeler kapıya kilit vurmak zorunda kaldılar.

Kaba yemi tamamen dışarıdan almak.
Isı isciyle takip etmeye çalışmak. (Iscinin milyon tane yeri var sahibin bitane)
Alım satım piyasadan hiç bi şekilde anlammak.
Işın nasıl yapilacagini bilmemek.
Kağıt üstünde çabuk zengin olmak.

iflas etme konusunda doktora yaptım 'gıralını tanımam ' diyorsanız , sütün 0.85 kuruş olduğu yerde sütçülük yapın başarıyı yakalayacaksınız ( samsunda geçen sene 85 kuruştu şimdi noldu bilmiyrm)

Yazılanlara ek olarak veteriner adamı vezirde eder, rezilde. Kuzen veterinerlik yapıyor, bölgesinde bir işletmeye ithal hayvan bakmaya gittik. Hayvanlar on numara hayvan ama kadrolu veteriner yeni mezun deneyimsiz bir çocuk. Hayvanların rasyonu bozuk asidozdalar, buzağılara zamanında önce aşı yapıyormuş buzağılar patır patır dökülüyor. Tohumlamayı beceremiyor vs. sorunlar. Şimdi bu adamın işletmeye zararı nereden baksanız 150-200 bin TL.

Birde, işletmen biraz büyükse yarın öbür gün yem aldığın firmanın adamı gelecek sana rasyon yazacak ama senin hayvanların hiç birini tanımadan bilmeden. Körü körüne o rasyonu izlersen de hapı yutarsın. Kısacası yapacağın şu, ne kitap makale bulabilirsen okuyacaksın. Sonra veterineri test edeceksin, sorular soracaksın cevapları doğru mu değil mi ona göre değerlendireceksin. Senin internetten ulaşabildiğin bilgileri bile sana aktaramıyorsa o adamı işletmeden içeri sokmayacaksın.

• Beğen
Tepkiler: carter009

Bir tanede ben eklemek istiyorum :D
'HEMEN BUYUMEYE ÇALIŞMAYACAKSIN'
2005 senesinde 60 buyukbaş kurbanlık aldık kredisiz kendi cebimizden odeyrrek 4000 tl zararla kapattık şukur sonra tarım ağırlıklı durduk biraz daha sonra önceden gelen 40 tavuğun yanına ayrı bir kumese 100 civciv aldık 50si et 50si yumutta civcivler hastalıklı çıktı bizim daş gibi piliçlerde öldü hep :D tavuğu tekrardan az az çoğalttık eski haline geldi şukur :) 2011de 70 tane şişek koyun aldık şu an 150-160 civarı davarı alınca sıfır traktorde aldık odedik davarla baya sattık davardan satmasak 300 u geçerdi şimdiye Allaha şükürler olsun şu an davarımız tavuğumuz var 1.5 donum kadar sebze bahçemiz var 55-60 adet çeşitli meyve ağacı var dışardan yiyecek almıyoruz büyük bir kar buda hayvanlarımızın yeminide kendi tarlalarımızdan çıkarıyoruz ama her çiftçinin kenarda en kotu Bi 50 bin tl kadar parası olması şart :)

eeemreee link=topic=82760.msg985407#msg985407 date=1427126963' Alıntı:
Kaba yemi tamamen dışarıdan almak.
Isı isciyle takip etmeye çalışmak. (Iscinin milyon tane yeri var sahibin bitane)
Alım satım piyasadan hiç bi şekilde anlammak.
Işın nasıl yapilacagini bilmemek.
Kağıt üstünde çabuk zengin olmak.
eeemreee link=topic=82760.msg985430#msg985430 date=1427130496' Alıntı:
Hayvanlar çoğalıyor diye dami buytmeye kalkmican hemen az bi soluklanacan satacan ki nefes alasin rahat
:D güzel
de hayvanlar çogalıyor diye neden büyütmesin satsın ki? Satılcak durumlarda satar fakat boş yere satmak mantıksız zaten biriktirdiği parayla aylık sütçüden zaten onlar yavas yavas büyütür sıkıntı olmaz tabi 10 hayvan bakarak aylık 3-5 kazanır 6 yerse gider son model traktör alırsa ider son model araba sonra gereksiz harcamalarında o parayı biriktiremidiği için zaten ister istemez satıcak ama hesabın ı yapan ileri düşünen cogaltir :D
mousset83 link=topic=82760.msg985413#msg985413 date=1427127910' Alıntı:
iflas etme konusunda doktora yaptım 'gıralını tanımam ' diyorsanız , sütün 0.85 kuruş olduğu yerde sütçülük yapın başarıyı yakalayacaksınız ( samsunda geçen sene 85 kuruştu şimdi noldu bilmiyrm)
1,300+kdv+destek 1,600-700e kadar çıkıyor
Kılıç Tarım link=topic=82760.msg985420#msg985420 date=1427129569' Alıntı:
Bir tanede ben eklemek istiyorum :D
'HEMEN BUYUMEYE ÇALIŞMAYACAKSIN'
2005 senesinde 60 buyukbaş kurbanlık aldık kredisiz kendi cebimizden odeyrrek 4000 tl zararla kapattık şukur sonra tarım ağırlıklı durduk biraz daha sonra önceden gelen 40 tavuğun yanına ayrı bir kumese 100 civciv aldık 50si et 50si yumutta civcivler hastalıklı çıktı bizim daş gibi piliçlerde öldü hep :D tavuğu tekrardan az az çoğalttık eski haline geldi şukur :) 2011de 70 tane şişek koyun aldık şu an 150-160 civarı davarı alınca sıfır traktorde aldık odedik davarla baya sattık davardan satmasak 300 u geçerdi şimdiye Allaha şükürler olsun şu an davarımız tavuğumuz var 1.5 donum kadar sebze bahçemiz var 55-60 adet çeşitli meyve ağacı var dışardan yiyecek almıyoruz büyük bir kar buda hayvanlarımızın yeminide kendi tarlalarımızdan çıkarıyoruz ama her çiftçinin kenarda en kotu Bi 50 bin tl kadar parası olması şart :)
önemli olan büyümeye çalışmak digil de şöyle diyelim hemen büyük başlamak desen daha iyi
küçük başlayarak adım adım büyümek daha mantıklı

aslan26 link=topic=82760.msg985406#msg985406 date=1427126767' Alıntı:
Kendi kaba yeminin tamamını veya bir kısmını üretmeyip dışarıdan almak sığırcılıkta batmanın bir yolu nitekim 2012 yılında saman krizi çıkınca bazı işletmeler kapıya kilit vurmak zorunda kaldılar.
hocam ister istemez mesela şöyle 10 inekle başlıyorsun 15 dönüm yerin var veya kiraladın ucuzdan aldın veyada senin 3 sene sonra toplam 40-50 baş hayvanın oldu ister istemez dışardanda alıyor ama başkasının yerini kiralamakta mantıklı digil samn şimdi 0,450 tl Kimse ekmiyor millet sljı bile dışardan alıyor çünkü daha zararlı oluyor tam ürünü kaldırcak derken bir dolu maaf ediyor ama genede 100 başlık bir işletme için 100 dönüm yer 150 dönüm yeri 5 seneliğine 10 seneliğine kiralamak zaten dahada büyürse ister istemez alıcak artık kredi ile
Bak mesela 175 baş işletme deki abimiz %30 kendim üretiyorum oda slaj yonca + ek yerlerede pancar küspesi +süt yemi en son
Samanı dışardan alıyoruz 2 yıllık samanımı alıyoruz kaç tır indiyiroz 2 dönüm sadece depo
Yonca slajıda dışardan alıyoruz çünkü kiraladıgım 75 dönüm yer yıllık kirası 5dönümü 2 bin tl 30-35 bin ' e yıllık kiralıyoruz yani buda bizim digil yerim yok hiç dışardan ucuza alıyorum hem yıllık hem ucuzdan aldıgım için sıkıntı çıkmıyıor.Dedi yani 100 başlık işletmede yıllık 400bin ' ini yem veriyorsa bunuun mesela yonca 100bin lik yonca giderinde örn olarak veriyorum ordn ektiği yerdin 10-15 bin tl kaar ediyor mesela.öyle

Bir işe, herkes şikayet edip ağlıyor, çıkmaya çalışıyorsa gireceksin, bir işe herkes girmeye çalışıyor, o iş çok karlı görünüyor ve reklamı yapılıyorsa, arkana bakmadan kaçıp gideceksin (Girişimcilikte zamanlama faktörü) :)

Süt sığırcılığı hayvancılığın en üst en zor işlerinden biri .

Hayvancılıktır en kolay iş diye düşünmek çok yanlış.

10 başlık bir işletme ile 100 başlık işletmeyi çalıştırmak çok farklı herkesin kapasitesi ona göre .

İşletme sahibinin bilgisi tecrübesi çok önemli.

İşletme diyoruz bir fabrikadan farksız işletme sahibi her konuda bilgili olmalı.

Hayvan sağlığı, hayvan besleme , bitki besleme ve mükemmel bir ekonomi yönetmeni .

Bu konuları küçümseyip bu işe girenlerin çoğu hiç anlamadan hata yapıyor işim sonunu getiriyor .

Başarılı olunmazmı hiç bilgi olmadığı halde olunur genç olmak gerek, çok araştırmacı girişimci istikrarlı olunursa bıkmadan usanmadan
iş kolay öğrenilecek iş değil .

Az hayvan yeter demeyeceksin yetmiyor. Tecrubeyle sabit. 5 inek kalınca koca evin ihtiyacını karşılayamadık. Süt yemini ödemedi. İflasın eşiğinden heheheeeyyt dedik. Şu an keçi bakıyoruz.

ismail_17 link=topic=82760.msg985484#msg985484 date=1427135247' Alıntı:
Süt sığırcılığı hayvancılığın en üst en zor işlerinden biri .

Hayvancılıktır en kolay iş diye düşünmek çok yanlış.

10 başlık bir işletme ile 100 başlık işletmeyi çalıştırmak çok farklı herkesin kapasitesi ona göre .

İşletme sahibinin bilgisi tecrübesi çok önemli.

İşletme diyoruz bir fabrikadan farksız işletme sahibi her konuda bilgili olmalı.

Hayvan sağlığı, hayvan besleme , bitki besleme ve mükemmel bir ekonomi yönetmeni .

Bu konuları küçümseyip bu işe girenlerin çoğu hiç anlamadan hata yapıyor işim sonunu getiriyor .

Başarılı olunmazmı hiç bilgi olmadığı halde olunur genç olmak gerek, çok araştırmacı girişimci istikrarlı olunursa bıkmadan usanmadan
iş kolay öğrenilecek iş değil .

Çok iyi.
Sevsin genç ' de oluursa tabi iyi yani 55-60 yaşında adam işletme açmaya çalışıyor :D :D

Orn123 link=topic=82760.msg985490#msg985490 date=1427135550' Alıntı:
Az hayvan yeter demeyeceksin yetmiyor. Tecrubeyle sabit. 5 inek kalınca koca evin ihtiyacını karşılayamadık. Süt yemini ödemedi. İflasın eşiğinden heheheeeyyt dedik. Şu an keçi bakıyoruz.
15-20 ile başlıcaksın ki işletmende 50 başlık 100başlık olcak düşük baliyetli güzel bir yer. :)
hocam m.ettim inekler cins neydi kaç kg süt alıyorduunuz bakımlar nasıldır yemler a kalitemiydi sıcaklık stresiden korundumu çok titizmiydi temizlikte nasıldı ?

bantun111 link=topic=82760.msg985496#msg985496 date=1427136075' Alıntı:
15-20 ile başlıcaksın ki işletmende 50 başlık 100başlık olcak düşük baliyetli güzel bir yer. :)
hocam m.ettim inekler cins neydi kaç kg süt alıyorduunuz bakımlar nasıldır yemler a kalitemiydi sıcaklık stresiden korundumu çok titizmiydi temizlikte nasıldı ?

holstein cinsi. Mısır silajı kuru ot ve saman veriyorduk. Hayvanlar kapalıyken en iyisinden 32 kg süt alıyorduk. Ama yaylaya çıkınca süt yarıdan aşağı düştük. Sonradan babam tek başına kaldı annem rahatsız olduğu için yetişemedi. Abimle bizim de okul olunca. böyle oldu. Sattık inekleri keçi aldık. Ama yerli cins ineklerden almak istiyoruz. Süt için değil tabi.

Orn123 link=topic=82760.msg985500#msg985500 date=1427136398' Alıntı:
holstein cinsi. Mısır silajı kuru ot ve saman veriyorduk. Hayvanlar kapalıyken en iyisinden 32 kg süt alıyorduk. Ama yaylaya çıkınca süt yarıdan aşağı düştük. Sonradan babam tek başına kaldı annem rahatsız olduğu için yetişemedi. Abimle bizim de okul olunca. böyle oldu. Sattık inekleri keçi aldık. Ama yerli cins ineklerden almak istiyoruz. Süt için değil tabi.
hocam 5 inek köy için diyorum fiyatlar hocam normel stanrdartlara göre 25kg dan 9-10 ay boyunca aylık 1500tl civarlarında bırakması gerek digilmi+destek+buza karı hariç yüksek nüfuuslu yerdemi yaşıyorsunuz veya aileniz kalabalık

bantun111 link=topic=82760.msg985510#msg985510 date=1427137283' Alıntı:
hocam 5 inek köy için diyorum fiyatlar hocam normel stanrdartlara göre 25kg dan 9-10 ay boyunca aylık 1500tl civarlarında bırakması gerek digilmi+destek+buza karı hariç yüksek nüfuuslu yerdemi yaşıyorsunuz veya aileniz kalabalık

Biz inek bakarken süt fiyatları 25 kuruştu nüfus 6 kişi evde o zamanlar. Bir de bizim alışveriş pahalı olur çevredeki yerlere göre velhasıl olmadı az hayvanla. :)

Orn123 link=topic=82760.msg985526#msg985526 date=1427138575' Alıntı:
Biz inek bakarken süt fiyatları 25 kuruştu nüfus 6 kişi evde o zamanlar. Bir de bizim alışveriş pahalı olur çevredeki yerlere göre velhasıl olmadı az hayvanla. :)
oo ozaman kaç yıl oldu :D bende yenilikte oldu sandım k.bakma :)haklısın ozaman %100