koyunculuk hakkında bir kaç soru

arkadaslar kısmetse yakında baslıyorum lakin bir kac soru sormak istiyorum izninizle

1) Ne sıklıkla bakıcı problemi yasıyorsunuz?
2) Karlılık yıldan yıla cok fark ediyor mu? (yılda %25 den fazla değişim oluyormu)
3) 250 koyun ile başlamayı düşünüyorum yılda 2 dogum yada 2 yılda 3 dogum düşündüğümüzde ne kadar masrafımız olur ?
4) Ankara civarı için hangi koyun ırkını tavsiye edersiniz?

belki cok soru soruyorum ama öğrenmek istiyorum Yardımlarınız için teşekkür ederim :)

Ynt: koyunculuk hakkında bir kaç soru

zelgazelganore link=topic=82777.msg985608#msg985608 date=1427143587' Alıntı:
arkadaslar kısmetse yakında baslıyorum lakin bir kac soru sormak istiyorum izninizle

1) Ne sıklıkla bakıcı problemi yasıyorsunuz?
2) Karlılık yıldan yıla cok fark ediyor mu? (yılda %25 den fazla değişim oluyormu)
3) 250 koyun ile başlamayı düşünüyorum yılda 2 dogum yada 2 yılda 3 dogum düşündüğümüzde ne kadar masrafımız olur ?
4) Ankara civarı için hangi koyun ırkını tavsiye edersiniz?

belki cok soru soruyorum ama öğrenmek istiyorum Yardımlarınız için teşekkür ederim :)
Vallaha biz 40 koyunla başladık. şuan 90 adet koyunum mevcut. Koçunu iyi seçersen ikizlik oranın artar koyunda ikizlik koçta bitiyo. Et için bakıcaksan merinos u öneririm kar marjını sorarsan koyunda çok değişken vezir de eder rezil de ama normal olarak iyi. SAna kazanç konusunda net değerler veremem. He şunu da belirteyim 250 ile başlama 100 ile başla kalanını da kaba yeme ihtiyaçlara ayır. Bakıcı yönünden sıkıntı yok ama anlayan işini bilen bakıcı yönünden sıkıntı çok.

- Bakıcı problemi her zaman vardır... Bu işin bence en büyük riskidir. Biriyle anlaşırsın 2 ay sonra ben ayrılıcam der ortada kalırsın ve her seferinde daha çok maaş verirsin. Mal sahibi olmadıkları için bakımda sıkıntılar çıkar ve fire verirsin.
- Mera imkanın varsa Koyunculuk karlı bir iştir. Et ve kurban fiyatlarına göre karlılık değişir her sene.
-2 yılda 3 doğum şeklinde planlama daha iyidir. Her yıl iki doğuran koyunu uzun vade kullanamazsın. Damızlığını ömrü boyunca 6-7 doğum (kuzu değil) kullanacak şekilde doğum planlaması yapmalısınız. Yoksa iş karlı olmaz. Benim deneyimime göre bir yıl iki ikinci yıl tek aşılama olmalı ki hem koyun sağlıklı olsun hem de ikizler ve verim artsın.

Koyunlar kaba yemi özellikle kapalı iken çok tüketir. Yem karıştırıcın falan yoksa her zaman ot fazla gider firesi olur... O nedenle kış dönemleri için koyun başı en az 10 balya malzeme temin etmenizi öneririm. Kolaylıklar

Biz 70 tane ile başladık şu an 150-160 civarı Allah bereket versin çoban bulamıyoruz geçen sene yaz ayında 14 tane çoban getirdik kaçtı hepsi bi tane daha getirdik onunda davarın başında kafayı çektiğini gördüm ben onuda öyle kovduk işte bakıcı çoban bulmak zor 1 seneliğine 27 milyar verdik adama teklif ettik gene kaçtı bakıcı afganlılar çalışır adam akıllı onunda vatandaşlık almış olması lazım köyde aranızın bozuk olduğu biri varsa şikayet eder 15 milyar ceza gelir bu sefer yeminide düzgün saati saatine verirseniz avlu ce ağılınızda kuru ve temiz olursa bişey olmaz güzel bir beslemeyle balık gibi olur koyunlar :)

Ankaralıyım bende golbaşından genelde çoğunluk merinos diyor daha çok kilo aldığı için karaman kuyruklu diye kurbanlıklarda sıkıntı çıkarıyor şehirli vatandaşlar kuyruk yağınıda atıyor gidiyor çoğu zaten

Bakıcı bulmak zor bizde keçi var ama yorum yapmak istedim. Biz 2-3 sefer bakıcı bulduk birinde dağdan keçileri kendim toplamaya gittim. Birinde Zonguldak ' a gitmiştik, 4 günlüğüne Şap olmuş keçiler süt 120 lt ' den 20 lt ' ye düşmüş. En iyisi bakabiliyorsan kendin bakacaksın. Aile getirmek en iyisi ama koyunun gece güdümünü kimse istemiyor. Yeğenimde de koyun var hep kendi bakar, gecesi gündüzü yok.

Orn123 link=topic=82777.msg985750#msg985750 date=1427192019' Alıntı:
Bakıcı bulmak zor bizde keçi var ama yorum yapmak istedim. Biz 2-3 sefer bakıcı bulduk birinde dağdan keçileri kendim toplamaya gittim. Birinde Zonguldak ' a gitmiştik, 4 günlüğüne Şap olmuş keçiler süt 120 lt ' den 20 lt ' ye düşmüş. En iyisi bakabiliyorsan kendin bakacaksın. Aile getirmek en iyisi ama koyunun gece güdümünü kimse istemiyor. Yeğenimde de koyun var hep kendi bakar, gecesi gündüzü yok.

Bir görüşe göre gece güdümü yerine, gündüz güdümü yapmak randımana pozitif olarak etkiliyormuş...

Hermiyas link=topic=82777.msg985752#msg985752 date=1427192125' Alıntı:
Bir görüşe göre gece güdümü yerine, gündüz güdümü yapmak randımana pozitif olarak etkiliyormuş...

Ben de öyle düşünenlerdenim ki keçileri gece asla yaymayız:) Bizde yaz gelince gece güderler koyunları gündüz sıcakta otlamıyorlar diye. Bu görüş açısıyla baktım.

tura30 link=topic=82777.msg985714#msg985714 date=1427181565' Alıntı:
sadece koçdamı bitiyor anlaşılan daha öğrenecen çok şey var
Koyunculukta çok bi bilgim yok. Ama %70 falan koç kaynaklı olduğunu biliyorum tabiki diğer faktörler bu %70 i etkiler iyi bakmazsan falan filen. Peki Sizin bildikleriniz neler ? Koyunun ikizliği için neler gerekli ?

Bak dostum biz koyunculuk yapıyoruz bu bizim dede mesleği benbeşinci kuşağım bu işte fakat artık biz bu işin zorluğu ve para etmemesi ve adam sıkıntısından bırakmak istiyoruz davarcılık çok zor gecen gündüzün yok tatilin bayramın yok ben şu anda koyun güdüyorum 450 falan koyunumuz var fakat adam ve zor olduğu için bırakmayı düşünüyoruz çoban çok pahalı 2400 Tl ye tuttuk geçen sene yazın 3 kez değiştirdik iş yapan adam yok benim sana tavsiyem eğer iştende anlamıyorsan hiç girme git inek işi yap çok başın ağrır daha neler neler burada anlatsam sabah olur kasaplar bi ayrı dert ama ilk yapacam diyosan Polatlı merinosu var fransız illede France ile karacabey merinos melezi onla başla bu iş karlı fakat iş yok olanlarda zaten hep yaşlı

arkadaşbana sormuş ekizli ne artırır diye eksim olabilir fakat bildiklerimi dilim döndükce anlatıyım
koç katımında ikizlik fazla olur (kızlgınlık fazla olu bu sürede)
bakım çok iyi olmalı hayvanlar zayıf olmamalı
koç katımı mutlaka en fazla 25 koyuna 1 koç gelecek şekilde koç bulunmalı
koyunların koçsaması sırasında fazla gezdirmemek lazım
koç katımında koyunları ürkütmemek lazım
koç katımında hendeklerden atlatmamak lazım
koç katımında yemleme yapılmalı (koç katmadan 15 gün önce verilmeli )bana göre
kuzuların ekiz olandan damızlık seçilmeli
gece yayımından bahzedilmiş keçiler gece yayımı olmaz çünkü keçi gece korkar.koyunun gündüz yayılması pozitif yönde deil bilakiz negatif yönde etkileniz koyun sıca sevmez + gece yayımında koyun toplu yayılır ve gündüz 2 saatde yedini gece 1 saatde yer.+biz burda örüm deriz örüm yaymakta koyuna + olan etkenlerdendir
unutmadan şunu söyleyimnekadar bakarsanız bakın bakımı nekadar iyi olursa olsun aşılarını mutlaka yaptırmalısınız.
paranız nekadar çok olursa olsun bu işisevmeniz gerekir bu işi yacam derken elinize kalem alıp şukadar kuzu alırım şu fiyatdan satarım derseniz bu işi yapamazsınız koyunla uğraşan insan fazla insanlarla haşır neşir olanlar deil yanlız kalmayı isdeyen insanlar yapar kahve alışkanlın varsa içki ortamın varsa siz bu işi yapamazsınız başta söyleyim.
koyuna çoban tutarım diye deil ben güdebilirmiyim diye düşünmelisin +bu işte aileyin fikride çok önemli ileyin izni yoksa maçoluk yapılmamalı benim gbi aileyide kaybedersin neyse benden bukadar bol kazançlar.

tura30 link=topic=82777.msg985803#msg985803 date=1427205124' Alıntı:
arkadaşbana sormuş ekizli ne artırır diye eksim olabilir fakat bildiklerimi dilim döndükce anlatıyım
koç katımında ikizlik fazla olur (kızlgınlık fazla olu bu sürede)
bakım çok iyi olmalı hayvanlar zayıf olmamalı
koç katımı mutlaka en fazla 25 koyuna 1 koç gelecek şekilde koç bulunmalı
koyunların koçsaması sırasında fazla gezdirmemek lazım
koç katımında koyunları ürkütmemek lazım
koç katımında hendeklerden atlatmamak lazım
koç katımında yemleme yapılmalı (koç katmadan 15 gün önce verilmeli )bana göre
kuzuların ekiz olandan damızlık seçilmeli
gece yayımından bahzedilmiş keçiler gece yayımı olmaz çünkü keçi gece korkar.koyunun gündüz yayılması pozitif yönde deil bilakiz negatif yönde etkileniz koyun sıca sevmez + gece yayımında koyun toplu yayılır ve gündüz 2 saatde yedini gece 1 saatde yer.+biz burda örüm deriz örüm yaymakta koyuna + olan etkenlerdendir
unutmadan şunu söyleyimnekadar bakarsanız bakın bakımı nekadar iyi olursa olsun aşılarını mutlaka yaptırmalısınız.
paranız nekadar çok olursa olsun bu işisevmeniz gerekir bu işi yacam derken elinize kalem alıp şukadar kuzu alırım şu fiyatdan satarım derseniz bu işi yapamazsınız koyunla uğraşan insan fazla insanlarla haşır neşir olanlar deil yanlız kalmayı isdeyen insanlar yapar kahve alışkanlın varsa içki ortamın varsa siz bu işi yapamazsınız başta söyleyim.
koyuna çoban tutarım diye deil ben güdebilirmiyim diye düşünmelisin +bu işte aileyin fikride çok önemli ileyin izni yoksa maçoluk yapılmamalı benim gbi aileyide kaybedersin neyse benden bukadar bol kazançlar.

arkadslar ben daha once buyukbas yapıyordum iyide kazanıyordum lakin bazı sorunlar sebebiyle buyukbası bırakıp iyi bir fabrikada satın alma yapıoyrum maasında iyi çok sükür yıllık 150 donum ekilişim var kurulu duzenim var surekli aklım hayvancılıkta daha once buyukbas ile
ilgillendiğim için kucukbas hakkında bilgi topluyorum ziraatten kredi cekip işe girmek istiyorum.

zaten buyukbasta sürekli her gün üst değiştirp ahıra girerım bakıcıya yardım ederim iğne hap yem dagıtımı yuklemesi vs her seyi yapıoyrum
onceden basarılı oldğım için tekrar yapabilirm basarılı olurum diyorum ve inanın hayvancılığı cok seviyorum.