Massey Ferguson 285 s Turbo taktırmayı düşünüyoruz

İyi akşamlar arkadaşlar buradaki ilk yazım eksik veya yanlış yazarsam şimdiden kusura bakmayın.
Şimdi gelelim babamın sorununa geçen sene 1998 model Mf 285 s aldık ve motor rektefesini yeni yaptırdık. Ancak hergde 14 ' lü Alpler yaylı pulluğu rampa yukarı çekerken sıkıntı yaratıyormuş (pulluk 655 kg). Rampa aşağı 1. vitesle giderken rampa yukarı 3 takviyenin buçuğu ile gidiyormuş eğer turbo takdırırsak traktör rampa aşağı gittiği gibi rampa yukarıda rahat bir şekilde gider mi diye soruyor . Bu konuda bilgi sahibi olan veya tecrübesi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim şimdiden herkese teşekkür ederim iyi akşamlar dilerim.

Ynt: Massey Ferguson 285 s Turbo taktırmayı düşünüyoruz

Hayırlı olsun üyeliğin çift çekermi MF, tek çekermi?

Turbo kesinlikle bir iki vites çekişi arttırır .

Ama traktörün orjinalliği önemli piyasası önemli.

Turbo olan traktörde interkolde olmalı , soğutma sistemi ona göre olmalı .

Benim fikrim böyle , daha güzel yorum yapan arkadaşlar olacaktır .

80-66 Traktörümü Var 2008 ' den Beri Turbo Var Daha Hiç Bir Sıkıntı Çıkmadı İntercoler ' da Yok Pistonlar Çelik Çekiş Azda Olsa Değişiyor Ama Ses Acaip Değişiyor. 2 Sene Öncede Sattığımız 165 ' e Takmıştık Sahibi Turbosunda Sıkıntı Olduğunu Traktörün Sürekli Yağ Yaktığını Söyledi Seçim Sizin.

84 model 285 kullanıyoruz üzerinde 20-25 senedir neredeyse turbo var daha hiç bir sıkıntı yaşamadık 4 lü 13 Alpler ile kullanıyorduk banamisin demez seri 1 ile çok rahat gider daha duman atmaz öyle diyeyim.
Tabi şimdi bu işi yapan usta da önemli 285s lere taktiranlar oldu kimi randıman alamadı kimi memnun ustanın payida büyük bu olayda. Siz araştırma yapın genede sorun soruşturun kullananlara derim. Bizde ki 285 buralarda meşhurdur :) ilk bizimkiler taktırmış zamanında turboyu bizim bölgede işte Dediğim gibi 285s lere daha sonra taktiranlar oldu kimi memnun kimi değil öyle söyliyeyim

Biraz şans işi galiba usta, ama iyisinden yaptırırsan bir de intercooler dedikleri soğutucuyu da taktırırsan makineyi sağlama almış olursun ısınma felan olmaz, tek başına turbo çok zorlarsan belki ısındırabilir motoru. Turbo+Intercooler taktırırsan http://www.saffer.com.tr/tr/ burda dediğine göre 20 hpye kadar güç kazanabiliyormuşsun başka yerlerde vardır mutlaka arkadaşlar yardımcı olurlar, turbo ile sen motora extra hava gönderiyorsun ve neredeyse iş gücünü ikiye katlıyorsun, belki daha fazla yakabilir ama mutlaka sana getirisi olur fark edersin.

MadenciL link=topic=82828.msg986242#msg986242 date=1427309260' Alıntı:
İyi akşamlar arkadaşlar buradaki ilk yazım eksik veya yanlış yazarsam şimdiden kusura bakmayın.
Şimdi gelelim babamın sorununa geçen sene 1998 model Mf 285 s aldık ve motor rektefesini yeni yaptırdık. Ancak hergde 14 ' lü Alpler yaylı pulluğu rampa yukarı çekerken sıkıntı yaratıyormuş (pulluk 655 kg). Rampa aşağı 1. vitesle giderken rampa yukarı 3 takviyenin buçuğu ile gidiyormuş eğer turbo takdırırsak traktör rampa aşağı gittiği gibi rampa yukarıda rahat bir şekilde gider mi diye soruyor . Bu konuda bilgi sahibi olan veya tecrübesi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim şimdiden herkese teşekkür ederim iyi akşamlar dilerim.
Keşke rektefe yaptırmadan önce Turbo olayına karar verseydiniz. Çünkü Turbo takılacak traktörlerin pistonları , piston kolları ve subapları çelik oluyor. Sizinki normal dir. Bu durumda taktırırsan çok fazla aşınma olur, motorun ömrü kısalır. Sitede konuyu benden daha iyi bilenler var, daha iyi açıklayabilir.

Çok teşekkür ederim benim çiftçilikle alakam yok aslında babam ne derse onu sizlere iletiyorum arkadaşlar eksik bir şey yazarsam lütfen kusura bakmayın .

biz 25 sene kullandık kardeşim 88 model bi 285 miz vardı 10 yıl bir fiil her işi ben kovaladım traktörle üzerinde alman yapımı Garrett turbo ve intercoller vardı iyi bi pompa ayarı ile traktör tam bi canavar oluyor traktörün tekerlerine su doldurmak zorunda kaldım teker ağırlıkları yetmedi 4-13 pulluk taktım hiç takviyeye düşmedim sana tek şunu söyleyim turboyu ithal al konya yapımı elinde patlar uzun ömürlü değil..

safak262 link=topic=82828.msg986298#msg986298 date=1427313545' Alıntı:
84 model 285 kullanıyoruz üzerinde 20-25 senedir neredeyse turbo var daha hiç bir sıkıntı yaşamadık 4 lü 13 Alpler ile kullanıyorduk banamisin demez seri 1 ile çok rahat gider daha duman atmaz öyle diyeyim.
Tabi şimdi bu işi yapan usta da önemli 285s lere taktiranlar oldu kimi randıman alamadı kimi memnun ustanın payida büyük bu olayda. Siz araştırma yapın genede sorun soruşturun kullananlara derim. Bizde ki 285 buralarda meşhurdur :) ilk bizimkiler taktırmış zamanında turboyu bizim bölgede işte Dediğim gibi 285s lere daha sonra taktiranlar oldu kimi memnun kimi değil öyle söyliyeyim
Şeneller de mi taktırdınız turboyu?
Birde ufak bi ayrıntı bu olayda atlanıyor, iyi bir yağ soğutucuya ihtiyaç oluyor Turbo atılmış traktörde. Yağ filtresinin aparatında olanlar var su ile motor yağı soğutuluyor, birde radyatmr önüne petek şeklind takılan yağ soğutucular var. Bunlar olmazsa 50 saatte karterde yağ kalmıyor.
Bende 276 gold a taktırmayı düşünüyorum, bir aklımda diyor 265 tak :) Kararsızım bu konuda.

Biz 99 model mf 285 liğe 3 sene oldu turbo +interkol taktır alı.Yakıtında artış olmadığı gibi çekişinde de bariz 15-20 beygir tahmini artış oldu.Beygir gücündeki artışla birlikte ön ve arka ağırlıklarıda artırmanız gerekiyor.Traktörun sesi öyle güzelleştiki 85 lik ten inip 5410 a binmek istemiyorsun. Traktörün gücünü özellikle yolda bariz hissediyorsun 8-10 ton yükte bile 90 - 100 beygirlik traktörler bile yanına yanaşamıyor. ;) ;)

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=82828.msg986992#msg986992 date=1427533803' Alıntı:
Biz 99 model mf 285 liğe 3 sene oldu turbo +interkol taktır alı.Yakıtında artış olmadığı gibi çekişinde de bariz 15-20 beygir tahmini artış oldu.Beygir gücündeki artışla birlikte ön ve arka ağırlıklarıda artırmanız gerekiyor.Traktörun sesi öyle güzelleştiki 85 lik ten inip 5410 a binmek istemiyorsun. Traktörün gücünü özellikle yolda bariz hissediyorsun 8-10 ton yükte bile 90 - 100 beygirlik traktörler bile yanına yanaşamıyor. ;) ;)
şuan ki maliyeti ne durumda biliyor musunuz ?

nailyetek link=topic=82828.msg986949#msg986949 date=1427499165' Alıntı:
Birde ufak bi ayrıntı bu olayda atlanıyor, iyi bir yağ soğutucuya ihtiyaç oluyor Turbo atılmış traktörde. Yağ filtresinin aparatında olanlar var su ile motor yağı soğutuluyor, birde radyatmr önüne petek şeklind takılan yağ soğutucular var. Bunlar olmazsa 50 saatte karterde yağ kalmıyor.
Bende 276 gold a taktırmayı düşünüyorum, bir aklımda diyor 265 tak :) Kararsızım bu konuda.
Nail abi bunu o zamane rahmetli dedem taktırmış burada Nihat usta varmış o takmış şimdi Eskişehir ' de sanırım Nihat usta şimdi :)

Arkadaşlar Turbo ve İntecooler ' ın tam olarak fiyatını bilen var mı ya da yakın zamanda taktıran oldu mu eğer varsa deneyimlerini bizlerle paylaşırlar ise çok teşekkür ederim. Tabi fiyatıda önemli ;D

nailyetek link=topic=82828.msg986949#msg986949 date=1427499165' Alıntı:
kral her zaman önde abi fakat gold orjinal kabinli :) atarsan eğer bence gold derim :)

Abi seninle aynı model traktöre sahip kendi köylüm olan biri taktırdı Mehmet kılıç ismi 3 yıl önceydi aşağı yukarı. Hiç verim alamadılar tek Değişikliği sesi oldu dediler ve traktörü sattılar