Nar Bahçesi Verim Denemesi...

Selamlar Trakkulüp;

Bu konunun nar hasadına kadar devam etmesini planlıyorum buradan sizlere yapılan uygulamaları ve bu uygulamaları hangi şartlarda yaptığımı paylaşacağım sonunda ise yapılan uygulamalardan ne kadar verim aldığımızı hep birlikte göreceğiz forumumuza hayırlı bir konu olması dileğiyle...

Tarih:25 Mart 2015

Tarih İtibariyle Bitkilerin Genel Durumu

-Bahçedeki ağaçlar 8 yaşında olup dikim sonrası gerekli taçlandırma modellerinden biriyle şekillendirilmemiş emsali bitkilere göre uzun boylu ve kuvvetli gelişmiş
-Kış budaması yaptırılmamış
-Bitkiler tarih itibariyle uyanmış ve tomurcuklar patlamış yapraklar kendini belli etmiş

Toprak İncelemesi

-Bahçenin kurulu olduğu toprak yapısı 'Tınlı' olup yüksek oranda kireç ihtiva etmektedir organik madde yönünden zengin olup tuz bakımından ortalama seviyededir

-Kireç için önceki yıllarda kükürtleme yapılmış fakat arazi dere yatağında olduğundan ve derenin her kış aktif olup dağlardan gelen sel sularının altında kalmasından dolayı kesin bir sonuç alınamamıştır fakat bu dezavantajının yanında her yıl sel sularıyla beraber gelen alüvyonların çökme noktası arazi olduğundan organik madde bakımından fakirlik çekmemektedir...

'Bilgiler 2 yılda bir düzenli olarak yaptırılan toprak analiz sonuçlarından hareketle ele alınmıştır'

UYGULAMA 1

Taban Gübrelemesi

-Toprak altına ağaç başına 0.5 kg/ağaç olacak şekilde 18-46-0(DAP) uygulanmıştır daha sonra rotavatörle toprağa karıştırılmıştır

Yapılması Planlanan Uygulamalar

-Yaprak oluşumu sonrası üstten 'Çinko' ve muhtemel yaprak biti saldırısı için 'İnsektisit'
-Çiçek tomurcuklarının belirlemesi ile 'Molibden' katkılı çiçek tutumu sağlayıcı preparatların uygulanması
-Gerekli görülürse çiçek tutumu için polinatör arı kullanımı
-Damla sulama sisteminin aktif hale getirilmesi çiçek tutumu sonrası ilk sulamanın yapılması gerekirse 'Fertigasyon' yoluyla gerekli gübrelerin verilmesi

Forumumuz da böyle bir konunun eksikliğini gördüğüm için bu konuyu açma gereği duydum
Şimdilik planladığım uygulamalar kaba taslak yukarıdakiler tabi lüzumu halinde artı/eksi uygulamalar olabilir

-İlginize ve tavsiyelerinize teşekkürler-

Ynt: Nar Bahçesi Verim Denemesi...

Flood İçin Kusura Bakmayın....

Bugün Nar Bahçesini Dolaştım Gübre üzerine Yağmuru da Yiyince Gayet Sağlıklı Bi Uyanma Sağlamış Ağaçlar Her Ne Kadar Taçlanmaya Tepki Olarak Yetişmişse De Yeşil Aksam Neşesi İyi Görünüyor Toprak Biraz Tava Gelince Üstten Çinko+Bor Takviyesi Yapacağım

02/04/2015 İtibariyle Son Durum;

20150402_174648.jpg

20150402_174637.jpg

20150402_174644.jpg

20150402_174620.jpg

20150402_174658.jpg

20150402_174704.jpg

20150402_174741.jpg

20150402_174748.jpg

20150402_174744.jpg

20150402_174711.jpg

-SON-

Faydali bir konu tskrlr. Bende de ceviz var çiceklnmede molibden icerikli preperat dediginiz ilaç nedir markası ne işe yariyormu. Birde fertigasyon yolu ile gerekli gubreleme ne işe yariyor hangi gubreler var

ibo71 link=topic=82833.msg989186#msg989186 date=1428002883' Alıntı:
Faydali bir konu tskrlr. Bende de ceviz var çiceklnmede molibden icerikli preperat dediginiz ilaç nedir markası ne işe yariyormu. Birde fertigasyon yolu ile gerekli gubreleme ne işe yariyor hangi gubreler var

'Molibden' içerikli yaprak gübresi için belirli bir marka tavsiyem yok.Piyasada yaygın olarak kullanılan herhangi bir preparat olabilir.
Faydası çiçeklenme zamanında çiçeklerde gerekli polen oluşumunu teşvik ediyor buda tutuma olumlu olarak yansıyor.

'Fertigasyon' bir gübreleme tekniğidir.Damla sulamadan yapılan gübreleme işlemine verilen addır.

Selamlar Arkadaşlar;

Konu başında da bahsettiğim uygulamalardan ilkini yarın gerçekleştireceğim nasipse Uygulamamız çiçek açımı öncesi 'Çinko+Bor' takviyesi.
Bunun için Yara firmasının
%3 Bor
%10 çinko
%24 Magnezyum
%6 Fosfor Pentaoksit

içerikli yaprak gübresini kullanacağım

Çinko ve bor uygulamasının amacını biliyorsunuz zaten ekstra olarak Magnezyum katkılı istedim ki Klorofil oluşumu sağlayıp fotosentezi teşvik edelim istediğime uyan tek preparat bu idi içinde birazda fosfor var zaten fosfor noksanlığı çektiğimiz için zararı olmaz diye düşündüm

Dekara 0.5 kg tavsiye ettiler lakin bana biraz fazla geldi dekara 0.2 kilo kullanacağım gerekirse 2.uygulama yaparız 3.çiçeklenme öncesi

Preparatla ilgili bilgileri buradan bulabilirsiniz;

Türkiye ' de ki distribütör sitesi sadece çinko+bor içerikli yazıyor
http://armadatarim.com/index.php?page=urun&id=94

Buda 'Yara' firmasının kendi sitesi sağ üst tarafta içerik bilgileri mevcut;
http://www.yara.us/agriculture/products/yaravita/2433-yaravita-bud-builder-wp/

Özellikle meyvecilikle uğraşan arkadaşlar farklı bir tavsiyeniz var ise lütfen belirtin belki daha faydalı bir yol çıkacaktır.
İlginize alakanıza teşekkürler...

Arkadaşlar bugün sabah erken saatte uygulamayı gerçekleştirdim üsste belirttiğim bitki besleme ürününe ek olarak olası yaprakbiti saldırısı için uygulamaya Bayer firmasının 'Calypso' adlı ilacını da ekledim böylecek ilk insektisit uygulamasını da yapmış bulunuyorum 'calypso' ' yu 100lt/40ml dozunda uyguladım

Fotoğraflar;
20150411_071856.jpg

20150411_071908.jpg

Selamnlar arkadaşlar Büyük beklentilerle sezonuna başladığım nar bahçemin tutum sıkıntısı bir türlü giderilememiş olup 5 dekarlık bahçede yaklaşık 3 ton civarı bir nar hasadı beklenmektedir bu durumu göz önüne alınca daha önceki yıllardada beklentilerimi karşılamadığını hesap ederek nar bahçesinin bu yıl son sezonu yapmaya karar verdim üzerinde az miktarda bulunan nar hasat edildikten sonra bahçeyi kesip önümüzdeki yıllarda sera yapılmak üzere toprak ıslah çalışmalarına başlamayı düşünüyorum

Konuyu Takip Eden Tüm Forum Üyelerine Duyurulur...

erdsvr link=topic=82833.msg1012901#msg1012901 date=1436508282' Alıntı:
kubilay bey yaravita ürünlerini nereden tedarik edebiliriz yardımcı olabilirmisiniz.

Yaravita ürünlerini zirai ilaç bayilerinden tedarik edebilirsiniz...

Bizdede 35 dönüm nar bahçesi var. Narın bakımı zor gerçekten bunun birkaç nedeni var;

Vejetasyon süresi uzun, mart ayından ekime kadar sürekli bahçede olmanız gerekiyor. Yazın Adana sıcağında narla uğraşmak sıkıntılı.
Çalımsı yapısı nedeniyle işçilik zor
Dip sürgünleri sürekli alınmalı
Mantardı, güneş yanığıydı vs. meyveler lekesiz olmuyor.
Bir de bizim gibi esas işiniz nar değilse vay halinize. İlgisizliğe hiç gelemez.

Özetle bizde 35 dönümün bir kısmını sökeceğiz sanırım.