ÇİFTÇİ LİKMİ ZOR OKUMAK MI ZOR

Çiftçilik mi Daha Okumak Daha Zor

• Kullanılan toplam oy
    179
Ynt: ÇİFTÇİ LİKMİ ZOR OKUMAK MI ZOR

Forumda periyodik olarak açılan konunun yine günü geldi anlaşılan, amacınız ne anlamadım, aynı konular, aynı sorular... biraz değişiklik olması açısından, alternatif konu başlık önerilerim olacak; (gerçi kibarca yorum yapmayın demişsin ama dayanamadım)
*Çiftçilik mi zor Okumak mı zor
*çocuğunuzun çiftçi olmasını mı istersiniz okumasını mı
*çiftçilik mi daha karizmatik, okumak mı
*çiftçilikten mi daha iyi para kazanılır, okumaktan mı
*çiftçiler mi daha uzun yaşar, okuyanlar mı
*çiftçiler mi daha uzun boylu olur, okuyanlar mı
*.......................

sevgili kardeşim, hemşerim (ben de izmirliyim, o yüzden sana hemşerim diyebilirim heralde), senin açtığın bütün konuları takip ediyorum, hayallerine ve ideallerine çok değer veriyorum, ayrıca girişimcilik ruhuna çok saygı duyuyorum, bazen çok hızlı yazdığın için anlatmak istediklerini anlayamıyorum ama olsun, takip ediyorum...
fakat sendeki çiftçilik ile okumak arasında illa bir seçim yapılması gerekli görülen anlayışını anlayamıyorum, kimi insan vardır, okumaz hayvancılık yapar, kendi tercihi ya da imkan meselesidir, bak kimi insanlarda vardır, hayvancılığın içine girer, sonra okumadığına pişman olur, yaş gelir kemale, o yaştan sonra gider veterinerlik okur... bu anlattığım örnek aşağıdaki videolarda var, vakit ayırıp izlersen, kendi hayallerinle de paralel olan güzel bir hikaye dinleyeceksin, umarım sana da faydası olur, sağlıcakla kal...

https://www.youtube.com/watch?v=litSgl1M0g4

https://www.youtube.com/watch?v=dR0NcjLF--c

eeemreee link=topic=82838.msg986469#msg986469 date=1427386265' Alıntı:
Ben inşaat mühendisliği deyim forumda pek çok arkadaşım var benim gibi. 4 veya 5 yıldan bi kayıp gelmez kaldı ki ikinci meslek sahibi de olunur .
Emre kusura bakma , inekçilik çok hassas bir konudur. Bu işi yapacak kişi mutlaka başında olmalıdır. Bende 32 tane sağılır inek vardı. Yorulmuş ve bıkkınlık gelmişti, İşçi tuttum, ailesi çocuğuda yanında. ona dayalı döşeli ev verdim, maaşıda 1500 TL. Bu işçiye sağım , yemleme, buzağıların, danaların beslenmesi haricinde hiçbir iş istemedim. Neden çünkü harbiden zordur. Günde en az 5-6 saat arı gibi çalışmak zorunda. Neyse ineklerin doğum zamanı geldi, doğuracak inekleri ayrı padoka aldım, dedim ki gece gündüz 1 saat arayla takip et, beni hemen ara, çok iyi takip etmiş, simental inek duvar kenarına yatmış, buzağının kafası duvara dayanmış, ama inek ıkınıyor bir türlü çıkaramıyor, buzağı ölmüş, buna benzemez 2-3 buzağı daha kaybettim. İşçinin umrunda mı senin para kazanman, Yem bitmiştir , yan taraftan çuval getirmeye üşenir, 5-6 ineğe yem vermez, İneğe yandaki ineğin önündeki yeme uzanıyor diye sopayla vurduğunu, buzağılara bir türlü süte doymuyorsunuz diye dayak atmaları saymıyorum, Bir işin başında değilsen o işi yapma kardeşim. Ben kimseye güvenmem. BU iş böyle. Kusura bakmayın.

Bantun kardeş yaşını yazmadığına göre , çok genç birisin, yazılarından anlıyorum. Ama sende şunu görüyorum, sen inatçı ve mücadeleci birisin, hayvancılık hakkında da çok yorum yapıldı, bir çok kişi, bende dahil, tecrübelerini saygı çerçevesinde yorumlarına aktardı. Lakin sen okuduğun ve yaptığın bir kaç araştırmaya , ve hesap makinana o kadar yapışmışsın ki, ondan başka doğruyu kabul etmek istemiyorsun. Bence biraz dinlen, bu işlere fazla kapılmak adamı hasta eder. Sakin ol, birazda ufak düşün. Atalarımız çoktan çok olmaz, azdan çok olur demiş. Biriside damlaya damlaya göl olur demiş. Hepside çok iyi demiş.

sagalassos link=topic=82838.msg986474#msg986474 date=1427387412' Alıntı:
Emre kusura bakma , inekçilik çok hassas bir konudur. Bu işi yapacak kişi mutlaka başında olmalıdır. Bende 32 tane sağılır inek vardı. Yorulmuş ve bıkkınlık gelmişti, İşçi tuttum, ailesi çocuğuda yanında. ona dayalı döşeli ev verdim, maaşıda 1500 TL. Bu işçiye sağım , yemleme, buzağıların, danaların beslenmesi haricinde hiçbir iş istemedim. Neden çünkü harbiden zordur. Günde en az 5-6 saat arı gibi çalışmak zorunda. Neyse ineklerin doğum zamanı geldi, doğuracak inekleri ayrı padoka aldım, dedim ki gece gündüz 1 saat arayla takip et, beni hemen ara, çok iyi takip etmiş, simental inek duvar kenarına yatmış, buzağının kafası duvara dayanmış, ama inek ıkınıyor bir türlü çıkaramıyor, buzağı ölmüş, buna benzemez 2-3 buzağı daha kaybettim. İşçinin umrunda mı senin para kazanman, Yem bitmiştir , yan taraftan çuval getirmeye üşenir, 5-6 ineğe yem vermez, İneğe yandaki ineğin önündeki yeme uzanıyor diye sopayla vurduğunu, buzağılara bir türlü süte doymuyorsunuz diye dayak atmaları saymıyorum, Bir işin başında değilsen o işi yapma kardeşim. Ben kimseye güvenmem. BU iş böyle. Kusura bakmayın.
acı gerceklerı abımı yazmıs

sagalassos link=topic=82838.msg986474#msg986474 date=1427387412' Alıntı:
Estağfurullah hocam sanırım meramimi anlatamadım. Bizde süt sigirlicigiyla uğraşıyoruz bi yandan biliyoruz işçi derdini ne olduğunu nasıl olduğunu mesaketinide keza.
Yabancı değilim bu konulara anlattığınız durumlara.

Benim demek istediğim şu hocam hayvancılık beklesin . Elde bi meslek olsun diyorum . Seçenek sayısı artsın

sagalassos link=topic=82838.msg986476#msg986476 date=1427387925' Alıntı:
Bantun kardeş yaşını yazmadığına göre , çok genç birisin, yazılarından anlıyorum. Ama sende şunu görüyorum, sen inatçı ve mücadeleci birisin, hayvancılık hakkında da çok yorum yapıldı, bir çok kişi, bende dahil, tecrübelerini saygı çerçevesinde yorumlarına aktardı. Lakin sen okuduğun ve yaptığın bir kaç araştırmaya , ve hesap makinana o kadar yapışmışsın ki, ondan başka doğruyu kabul etmek istemiyorsun. Bence biraz dinlen, bu işlere fazla kapılmak adamı hasta eder. Sakin ol, birazda ufak düşün. Atalarımız çoktan çok olmaz, azdan çok olur demiş. Biriside damlaya damlaya göl olur demiş. Hepside çok iyi demiş.
çok maldan da zarar gelmez. :d de dimişler
Artık neyse ne hayvancılıgı başlıcaz temel izinlerini bekliyoruz aguustos başı gibi biter ama
1 tane haziran başında alıcam çünkü çok geri kalmıştı bırakalı 1 tane yle alışalım yavaş yavaş şölede dimi
1 Ay besliyecem onu stanrdlarıma göre veya 2 ay boyunca bitesiye kadar evimde bakalım nasılmış neymiş seviyorum zaten gittim çiftliklerde yardım lar falan da evimde bakıcam görücem ne olucak

eeemreee link=topic=82838.msg986479#msg986479 date=1427388895' Alıntı:
Estağfurullah hocam sanırım meramimi anlatamadım. Bizde süt sigirlicigiyla uğraşıyoruz bi yandan biliyoruz işçi derdini ne olduğunu nasıl olduğunu mesaketinide keza.
Yabancı değilim bu konulara anlattığınız durumlara.

Benim demek istediğim şu hocam hayvancılık beklesin . Elde bi meslek olsun diyorum . Seçenek sayısı artsın
emre öyle bakıcınında :D
Öldürrrüm lan o hayvanları vuuracak rezil edecek bide para alıcak devirrim onu hayvan pisliğinin içinde boğarım :D :D Nerden buluon buunları böle :D

Maddi durumlarından dolayı okuyamamış olanları tenzih ederek söylüyorum, bedenen yapılan bir iş ile de kafa ile yapılan bir işi karıştırmamak gerekir. Her insanın bir kapasitesi vardır. Kapasitesi ölçüsünde ise zaten yapmak isterse istediğini yapar, okumak isterse okur, süt sağmak isterse süt sağar, gübre küremek isterse gübre kürer.

İnsan nasıl mutlu olmak istiyorsa onu yapmalı.

bantun111 link=topic=82838.msg986480#msg986480 date=1427388918' Alıntı:
çok maldan da zarar gelmez. :d de dimişler
Artık neyse ne hayvancılıgı başlıcaz temel izinlerini bekliyoruz aguustos başı gibi biter ama
1 tane haziran başında alıcam çünkü çok geri kalmıştı bırakalı 1 tane yle alışalım yavaş yavaş şölede dimi
1 Ay besliyecem onu stanrdlarıma göre veya 2 ay boyunca bitesiye kadar evimde bakalım nasılmış neymiş seviyorum zaten gittim çiftliklerde yardım lar falan da evimde bakıcam görücem ne olucak
Allah kolaylık versin, bahtını açık etsin.

KIvrak link=topic=82838.msg986489#msg986489 date=1427389152' Alıntı:
Maddi durumlarından dolayı okuyamamış olanları tenzih ederek söylüyorum, bedenen yapılan bir iş ile de kafa ile yapılan bir işi karıştırmamak gerekir. Her insanın bir kapasitesi vardır. Kapasitesi ölçüsünde ise zaten yapmak isterse istediğini yapar, okumak isterse okur, süt sağmak isterse süt sağar, gübre küremek isterse gübre kürer.

İnsan nasıl mutlu olmak istiyorsa onu yapmalı.
Haklısın benimde dediğim mutlu olmak isterken, mutsuz olanları anlatıyor.

sagalassos link=topic=82838.msg986605#msg986605 date=1427402410' Alıntı:
Haklısın benimde dediğim mutlu olmak isterken, mutsuz olanları anlatıyor.
ewet kardesim insan mutlu oldugu isi yapmalidir boylece hic is yapmamis gibi olur hersey istemekle alakali eger cok istersen ikisini bi arada yapabilirsin hem okuyup hem ciftcilik yapilabilir yani

araplıova link=topic=82838.msg986612#msg986612 date=1427403157' Alıntı:
ewet kardesim insan mutlu oldugu isi yapmalidir boylece hic is yapmamis gibi olur hersey istemekle alakali eger cok istersen ikisini bi arada yapabilirsin hem okuyup hem ciftcilik yapilabilir yani
Ben çiftçilik yapamaz demedim, başka yerde çalışırken hayvancılık yapamazsın dedim. Benim savunduğum bu. Çiftçiliği yapabilir, neticede senede 15-20 gün çalışacaksın (sürüm,ekim,üst gübre,ilaçlama,hasat). İzine ayrılır yaparsın.

sagalassos link=topic=82838.msg986616#msg986616 date=1427403495' Alıntı:
Ben çiftçilik yapamaz demedim, başka yerde çalışırken hayvancılık yapamazsın dedim. Benim savunduğum bu. Çiftçiliği yapabilir, neticede senede 15-20 gün çalışacaksın (sürüm,ekim,üst gübre,ilaçlama,hasat). İzine ayrılır yaparsın.
peki o zaman 8saat baska iste calisir kalan 16saatte hayvanlarimla ilgilenirim takip ederim artik kamera sistemi var :) ayrica ciftcilik yapanlar senede 15 -20 gun calismyor kardesim:)

Kamera öyle mi :) Bende de vardı, gebe ineği başka bir inek süsmüştü, inek yemliğin içine sırt üstü düşmüş, ben yetişinceye kadar hayvancaz simsiyah olmuştu, yemlikten çıkarmak için, vinç getirdik olmadı, son çare yemliği kompresör hiltiyle kırdıkta kurtardık.. Akşamı ettik. Kamera :D He bide çiftçiliği sen 3 günde yaparsan ona da lafım yok :D

Benim burda vurgulamk istedigim isin takip edilmesininin onemi tabilide hayvan sayisi fazla isr bi bakiciya yardimciya ihtiyac olacaktr kamera sistemi takip icin cok faydalidir her konuda ciftcilige gelcek olursak urun cesitliligi varsa hic bos vaktin olmaz hemen hemen sadce tahil ekiyosan haklisin

KOPARANLI AHMET link=topic=82838.msg986674#msg986674 date=1427414752' Alıntı:
Bantun111 her zaman dedigm gibi şimdide söylüyorum sen bu kafayla hiç bir şey yapamazsın...
:D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D