Yarı Açık Besi Ahırı Tasarımı

Aklımdakileri görsele dökmek istedim. Çok harika olmadı ama en azından faydalanmak isteyenler olacaktır. Herhangi bir maliyet hesabı yapmadım. Çevrenizdeki bir kaynak ustasına böyle bir şey istiyorum dediğinizde sizi hemen hesap çıkarabilir. 30 m uzunluğunda hayvan başına 6,75 m2 alan sağlı sollu 40 ' ar büyükbaşa göre tasarladım. Büyükbaş sayısı arttırılmak istenirse uzunluğu arttırılabilir. Benim için gübre yönetimi ve yem dağıtımı için mekanizasyon çok önemli. Güneş ve temiz hava bedava. Herkes kullanmalı.

7u4rluh.jpg

UF7uAqz.jpg

ZDF7cfG.jpg

eIrHvu9.jpg

xO7njFH.jpg

Ynt: Yarı Açık Besi Ahırı Tasarımı

Güzel çizim olmuş , ufak tefek değişiklikler olabilir.

Yem yolundaki yemliğin iç duvarları gereksiz bence , yemlikteki o ikinci duvarlar olmayınca yem karma romorku ile yem vermek daha uygun.

Yemlikteki ikinci duvar olmayınca yemi dağıtsada hayvanlar fırça ile toparlanabilir

Ama bu şekilde hayvanlar yem yerken kafasını ileri doğru uzatıp kaldırınca ağızlarından düşürdükleri duvarın arkasına düşüyor daha büyük sıkıntı , tecrübe ile sabittir, kullandım bu şekil yemlik.
UF7uAqz.jpg

Ali SARAÇ link=topic=82847.msg986533#msg986533 date=1427395181' Alıntı:
çizim güzel .. ancak ortadaki yem yolu kısmının yüksekliği ileride sağmal düşünülürse havalandırma bakımından az gelecektir gibime geldi ..

Sağmal olması durumunda 4 m yeterli olur mu yoksa biraz daha mı yükseltmek gerekir

ismail_17 link=topic=82847.msg986536#msg986536 date=1427395679' Alıntı:
Güzel çizim olmuş , ufak tefek değişiklikler olabilir.

Yem yolundaki yemliğin iç duvarları gereksiz bence , yemlikteki o ikinci duvarlar olmayınca yem karma romorku ile yem vermek daha uygun.

Yemlikteki ikinci duvar olmayınca yemi dağıtsada hayvanlar fırça ile toparlanabilir

Ama bu şekilde hayvanlar yem yerken kafasını ileri doğru uzatıp kaldırınca ağızlarından düşürdükleri duvarın arkasına düşüyor daha büyük sıkıntı , tecrübe ile sabittir, kullandım bu şekil yemlik.
UF7uAqz.jpg

Ben onu traktör tekeri çamur falan olur yem yolundan geçer pislik yem ile karışmasın diye düşünmüştüm ama sizin böyle bir tecrubeniz var ise bunu göz önünde bulundurucam

Hocam yem yolunu yukseltin yemliklierini değil . Ufak tatlı bi meyille olsun onun bi hesabı Vardı da unuttum şimdi . Biz yeni ahirlarimizi osekilde yapmaya başladık bakim çok daha kolaylasti.

Çatıyi ise 4mden yüksek tutmaniz daha iyi olur sicaklik stresi için. . Gerçi yuksek lik yerine göre değişir

Bu projeyide incelemenizi isterim, belki birilerine lazım olur.

Resimler ve ekler

• Örnek Çiftlik Plan.JPG
    Örnek Çiftlik Plan.JPG
    462.2 KB · Görüntüleme: 3,729
  • Örnek Çiftlik Plan.JPG
    Örnek Çiftlik Plan.JPG
    462.2 KB · Görüntüleme: 1,184

sagalassos link=topic=82847.msg986619#msg986619 date=1427403924' Alıntı:
Bu projeyide incelemenizi isterim, belki birilerine lazım olur.
pardon bu sütaşın mı .. aynı bende var yazıda aynı :) altında yazıyomış zaten:) bu çiftlikden yapıldı bizim burda bi kaç tane .. yapanların plana göre tek sıkıntıları çatı yüksekliği .. çiftliklerini büyütenler ek binaları daha yüksek yaptılar .. bilginize

sagalassos link=topic=82847.msg986641#msg986641 date=1427405368' Alıntı:
İsmail_17 beyin bahsettiği şöyle birşey arkadaşım... Yemlikle yem yoluna bak. Ayrıca Senin projeye ne kadar benziyor .

Evet yem yolu aynen böyle olması çok daha güzel.

Bu çatının tam ortasının 10 - 15 cm açık olmasının sebebi ne olabilir ?

KIvrak link=topic=82847.msg986693#msg986693 date=1427440556' Alıntı:
Bu çatının tam ortasının 10 - 15 cm açık olmasının sebebi ne olabilir ?
Çatıdaki açıklık gerek yazın gerek kışın hava sirkülasyonu sağlıyor, Yani ağır metan gazı çatı altında toplanır. Sıcaklıkta bir şekilde dağılmalıdır.

ismail_17 link=topic=82847.msg986701#msg986701 date=1427441371' Alıntı:
Nasıl çizdin bunları bilgisayar programı herhalde ben fazla anlamam ama belki oğlumla beraber bir şeyler yaparım

Ana taslağı autocad programında hazırlıyorum, 3 boyulu boyutlandırılmasını 3ds max programında.