Türkiye’nin Nükleer İnadı Pahalıya Patlayacak...

Ynt: Türkiye’nin Nükleer İnadı Pahalıya Patlayacak...

dustero link=topic=82856.msg987096#msg987096 date=1427555680' Alıntı:
Arkadaşlar bırakın safsatayı. Yurdumun akarsuları boşu boşuna akıyor hidroelektrik santralle uğraşmak varken nükleere ne hacet ? Denmişki ben 5 yıl az yaşayayım. Nekadar yaşayacağını biliyormusun ömründen varsın 5 yılı feda ediyosun bu senin elindemi ? Senden yetişecek neslin geleceği ? Bunlar hep aslında muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak arzusunda yapılan yanlış fikir akımları oluyor. Denmişki sınır kapısını olur biter. Neyi kapatıyorsun abi aç kapa Artema ' mı bu :) Elin ışid üyesi TR yi kullanarak nerden nereye geçiyor senin Artema neyaparsan yap sızdırır gerçekçi alternatifler sunmak lazım.

Gürsel abi 500kw dan sonra devlet baba seni öper o üretecek sana satacak yok öyle alayım koyayım ya da paşa paşa yıllık vergi vereceksin :)

Karadeniz bölgemin suları boşa akıyor aç gözünü Türkiye ' m sadece hidroelektrik santraller bile bu ülkeyi uçurur. Rüzgar enerjisinde başta İlgiltere ve Almanya ' yı örnek alırsak bu nükleer santral dayatmadan başka birşey değil. 40 yıl benim der 40 yıl ekmeğinin bir kısmını yer 41. sene al atığıyla kapanmak üzere olan haliyle senin olsun der sende dersinki oh nükleer santralim var benim. Neyse daha fazla eleştirmek istemiyorum.

Süleyman 500 Kw çok büyük bir güç :D Bir evin ihtiyacını 5-10 Kw çok iyi bir şekilde karşılıyor :) 500 Kw ile çok rahat bir şekilde 50 hane karşılanır. O yüzden çok rahat yapılabilir. Devletin 500 Kw limit koymasının nedeni de bu :) Biliyor çünkü fazlasını satacağını, eee o kısımda haklı yani :)

DeHLiZ link=topic=82856.msg987101#msg987101 date=1427556391' Alıntı:
Süleyman 500 Kw çok büyük bir güç :D Bir evin ihtiyacını 5-10 Kw çok iyi bir şekilde karşılıyor :) 500 Kw ile çok rahat bir şekilde 50 hane karşılanır. O yüzden çok rahat yapılabilir. Devletin 500 Kw limit koymasının nedeni de bu :) Biliyor çünkü fazlasını satacağını, eee o kısımda haklı yani :)

K yı yanlışlıkla koymuşum 500watt olacak :) düzeltme için teşekkürler Gürsel abi

Gelişmiş tüm ülkeler, tükettikleri, riski artan, modası geçen ya da ekonomikliğini yitiren teknolojileri, 3. dünya ülkelerine transfer ederler. mesela Apple firması Iphone ' u ilk ürettiğinde, iphone5 i üretebilecek teknoloji ve imkanlara da sahipti, şimdi biz 1-2-3-4-5 i tükettikten sonra 2.nesil iphonelar şimdilerde afrika piyasalarında pazarlanıyor.
Nükleer enerji ile birlikte yurtdışına bağımlılık, enerji egemenliğini ilan etmek falan, bunlar safsata biraz, ne olduğundan en küçük bir fikrimizin olmadığı bir teknolojide, düğmenin başında bizim oturacağımızı düşünmek biraz saflık gibi geliyor bana. 60 yıllık teknoloji, ilk çıktığından beri içinde olan japonların bile, risk konusunda nasıl çuvalladağı ortada...
zaten şuna bakmak lazım, dünyada bu konunun trendi ne tarafa doğru gidiyor? dünya derken; afrikaya yada daha kabuğundan yeni çıkmaya çalışan çin ' e falan demiyorum, mümkünse, bu teknolojinin lideri olan, gelişmişlik konusunda bizden önde olan ülkeler... o zaman bu teknolojinin bize kakalanmaya çalışıldığını görebilirsiniz. çünkü hepsi belli bir zamanlama programı dahilinde kapatılmaya çalışılıyor.
ayrıca nükleer enerji konusunda, biz ülke ve millet olarak gerçekten çok bilgi sahibi değiliz, ama herkesin bir fikri oluşmuş nasıl olduysa.. nükleer enerji üretiminde gerekli olan radyoaktif maddeleri elde etmek günümüzde çok sorun değil, asıl sorun, üretim aşamasında ihtiyacımız olan 'ağır su' (döteryum) u üretebilmek, yani nükleer enerji ile enerjide bağımsızlık falan olmuyor, şu anda rusyadan doğalgaz alıyoruz, o zamanda kimyasal hammaddeleri ve teknolojik bilgiyi alacağız, sonuç olarak, santralın inşaası bitti diyelim, plutonyum var, döteryum var, o var bu var, ama birinin mutfağa girip helva yapması gerekiyor, ve ne yazık ki bizim ülkemizde bu yemeği yapacak aşçı yok şu anda.. kaldı ki bu kadar yaygara yaptığımız santral, ülkemizin enerji ihtiyacının %2 sini karşılayacak.
çok laf salatası yaptım, peki önerin ne? derseniz, hep laf hep laf, icraat yok :)
enerji üretimi, üretim kapasitesi arttırılarak değil, enerji tasarruflu kullanılarak arttırılır, biz bu konuda hem devlet (belediyeler,üniversiteler) hem millet(bireysel tüketiciler) olarak yapmamız gerenleri bitirdik mi ki, bize veremi gösterip sıtmaya razı olmamızı istiyorlar? biz insanoğlu olarak sonu bitmek bilmeyen tüketim ihtiyaçlarımıza dizgin vurmaz isek, zaten bu dünya, kısıtlı kaynakları ile bizim talebimize karşılık veremeyecek, ister nükleer olsun, ister kömür olsun, ister su, hepsinin bir kapasitesi var...
bir de şunu akıldan çıkarmamak lazım, enerjiye neden ihtiyacımız var? daha rahat, konforlu ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için, düşünün, başka hiç bir sebebi yok...(enerji hayatın devamı ve üretim, ulaşım, barınma, sağlık gibi yaşam ihtiyaçlarımızın gereği, dolayısı ile enerji yaşamak için lazım... eğer yaşayacak bir dünya bırakmayacak isek arkamızda, yani yaşamın hiç bir önemi yoksa... bu ne yaman çelişki?

neden millet olarak hep karamsarız? kendi halkına, insanına güvenmemek neden? dünyanın bircok teknoloji merkezlerinde cernde dahi üst görevler yapan bir cok bilim adamımız var. benim insanım her turlu teknolojiyi kullanır ve geliştirir..en başta güven.! konuya dönünce nükleer korkulacak birşey değil hemde cok stratejikbir kaledir... yenilenebilir enerjiden faydalanmak tabiki önemli. benim bildigim kadarıyla turkiye barajlarından kendine yetecek elektrigi zaten üretiyor. üretilen elektirigi iletmek,aktarmak problem. gap daki barajdan tekirdaga hat çeksen verim kaybı hat safada olur oyuzden gapdan komşu ülkelere satıyor trakyada komşudan alıyoruz.. ayrıca nüklleer düşmanın için tehtittir.

gaggoş link=topic=82856.msg987121#msg987121 date=1427559998' Alıntı:
en erken 2022 mersin akkuyu...
Teşekkürler Serhat bey. ben bu tarihi zaten biliyordum .
Arkadaşlar gözünüzü seveyim 1. ünütesi bile en erken 2022 yılında kurulacak olan bir nükleer santralin ,secime kısa bi zaman kala gündeme taşınması sizce neyin nesi.

Sempatiq1 link=topic=82856.msg987093#msg987093 date=1427555317' Alıntı:
Şu Anda Kullandığımız Max Enerji 380000 ' dir Çeşitli Santraller ' de Üretildikten Sonra Transformatörler Yükseltilir Yüksek Gerilim Direkleriyle Teiaş İl Ve Bölge Merkezlerine Yönlendirilir Daha Sonra İl Enerji Tüketimine Göre Gene Düşürücülerle Düşürülür 380 154 ' e 154 34,5 e 34,5 15 ' e 15 Daha sonra Sanayi Ve Ev Olarak Ayrılır 400 220 Şu Anda Dediğim Gibi Kocaeli ' ye 380000 Anca Yetmekte Bu Önümüzde 10 Yılda 720000 Santralleri Kurmaya Bizi Mecbur Edecek Bizde Enerji Açığını Nükleer Enerji İle Kapatacağız Bu Gün Bulgaristanda Bile 3 Tane Var Ayrıca Bulgaristan Ağır Sanayi Türkiyenin Yarısı Kadar Bile Değil 154500 Rahat Yetmekte Fakat Onlarda Var Daha Bir Sürü Örnek Var Madem Japonyada Nükleer Santralin Zararlı Olduğu Kanısına Vardılar Peki Japonya Niye Bütün Reaktörleri durdurmadıda Son Gaz Enerji Üretimine Devam Ediyor... Nolur Yapmayın Tamam Yenilenebilir Enerji Daha Mantıklı Ama Nükleer Santral ' a Bakar Ürettiği Enerji Bir Hiç Bunlarıda Düşünmek Lazım

Sevgili sempatiq1

Elektrikte bir formül vardı I1*V1=I2*V2 yani gerilim arttırkça akım düşer, akım arttıkça gerilim düşer. Şehirler arasında elektriği taşımak için şalt sahalarında trafolar ile yükseltme yapılır, hattın sonunda da pek tabi düşürücü trafolar ile 34,5 kV ' a düşürülür(genel olarak tabi, 10 kV sistemlerde mevcut) Son olarakta mahalledeki trafolarda 34500 volttan 380 ' e düşürülür. Binaya 3 faz 380 V girer, faz faz arası 380 dir ancak faz-nötr arası 220 Volttur ve biz evde bu 220 volt kullanırız. Bu yükseltmenin ve düşürmenin tek ama tek nedeni 380 voltu 400 metreden fazla taşıyamamamızdır. Taşımaya çalışırsanız gerilimi düşümünden sebep kablon yanar. Yada inanılmaz kalın kablo kullanman gerekir ve bu mümkün degildir. Nükleer santral konusunda bizi ilgilendiren açıklamasını yaptığım gerilim yani Volt(V) değil, güçtür yani Watt tır. Kilowatt, Megawatt, Gigawatt gibi...

Biz o yüzden traktör güçlerinden bahsederken kW deriz ve onu beygir gücüne çeviririz (HP=horse power)çünkü bizi güç ilgilendirir. Sen istersen 1 milyon volta çık, o kaynaktan çekebileceğin bir güç yoksa gerilimin hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle lütfen tartışmaya güç yani watt yönünden bakınız. Akkuyu nükleer santrali kurulu gücü 4.800 MW olacak, Türkiye ' nin şuanki kurulu gücü 69.981 MW ' tır, yani o santral öyle biranda herşeyi çözmeyecek, kayıp kaçağı önlesek koskaca bir santralin yıllık üretimi kadar enerjiyi kurtarmış olacağız.

Nükleer santral önemli bir adımdır, gerekliliği tartışılır, günlük çözüm olarak bakınca mükemmeldir ancak uzun vadede bakınca olay aynen sudur; adamın biri gelecek 20 sene senin tarlanı ekecek, çıkardığı mahsülü sana satacak. 20 yıl sonrada tarlan kullanılmaz halde sana kalacak. Bu kadar basit işte. Sen alışmışsın hazıra, onun verdiği ile yetineceksin.

Ama sen kendi yatırımını fotovoltaik üretime, rüzgar santrallerine yapsan, daha verimli hidroelektrik santralleri düşünsen ve yapsan, kayıp kaçağı, sarfiyatı önlemeye çalışsan, paran içeride kalsa olmaz mı? Mesela kayagazını kullansan, bor kullansan? Yani kısacası birşey yapsan olmaz mı? Kendin yapsan? Olmaz tabi, zihniyette hazırcılık var, düşünmedan yada tam kavramadan körü körüne savunmak var...

1953 yılında savaştan çıkmış Güney Kore bugün Samsung, Hyundai, Kia gibi dev markalarla 62 yılda müthiş ivmelenmişken biz gidip parayı binaya yatırırız, herşeyi satın alırız, sorgulamayız çok fazla, günlük çözümler üretiriz. Gidip Amerika ' dan F-4, F-5 savaş uçağı alırız, onlar eskir yenisi çıkar F-16 onu alırız, sonra daha yenisi çıkar F-35... Genel olarak zihniyetimiz budur (Kendimide eleştiriyorum arkadaşlar kimse bireysel olarak alınmasın) 60 senelik devlet telefon üretir sana satar, asgari ücret maaşla gidip en üstününü, en pahalısını alırız, 2 sene sonra yine daha iyisini alırız.

Nükleer bir gereklilik midir? Uzun vadede bize ne katar? Mevcut potansiyellerle kendi enerjimizi kendimiz üretebilir miyiz? Eğer üretemiyorsak bunu çıkıpta bir devlet büyüğümüz güzel güzel anlatmalı, halkımız bilmelidir. Ama yoookk padişah bu olacak der olur, karşı çıkan vatan haini olur.

500 milyon dolara Ak Saray yaptırıldı. 1150 küsur odalı… Klozet maliyeti 600 bin lira. Altın işlemeli bardakların tanesi bin lira. Camları ithal, ABD’den getirildi. Elektrik, su, doğalgaz, bahçe masrafı aylık 21 milyon lira. Senelik temizlik masrafı 104 milyon lira. Diyanet işleri başkanına 1 milyon liraya Mercedes alındı. Devletimizin makam araçları her sene 2 milyar liralık benzin yakıyor. Milletvekillerinin odaları yenilendi, mobilyalara 4 milyon lira harcandı. Türkiye sırf geçen sene yaptığı 4.5 milyar dolarlık yardımla, ABD ve İngiltere’nin ardından “en çok yardım yapan üçüncü ülke” oldu. Elaleme para saçma konusunda petrol zengini Arap ülkelerine bile tur bindirdik, küresel yardım raporunda “en cömert ülke” seçildik. Yanlış politikalar sonucunda Türkiye’ye gelen Suriyelilere, şu ana kadar 5.5 milyar dolar harcandı. (alıntıdır)

Bu müthiş maliyetleri görmeyiz biz, hesap sormayız, düşünmeyiz... Bu lazım olsun. Neye göre olsun niçin olsun? Ben yazana kadar kaç kişi biliyordu bu santralin üretim kapasitesini? Kaç kişi ülkenin kurulu gücünü biliyordu? Kaç kişi enerji nakil(iletim) hatlarındaki kayıp oranını biliyor?

Olsun, alalım, almalıyız... Niçin almalıyız? Çıkıp anlatsınlar güzel güzel herkes bilsin...

Ayrıca biz millet olarak ne yazık ki güvenlik konusunda zayıfız, heryıl iş kazalarına binlerce insan feda ediyoruz, o santralle ilgili olarak umarım gereken özeni gösteririz.

yav arkadaşlar memlekette elektrik trafosu bile arıza veriyor düşünün ki koca santral de arıza çıksa bunu yapan büyük başlar kaçacak delik ararlar olan bize olur yapmayın etmeyi bu memleket dedelerimizin mirası değil geleceğin emaneti bu kadar paraya köle olmayalım hepimizin gireceği yer aynı bu dünyada kalır herşey

NUKLEER SANTRALA EVET DIYENLER LUTFEN 7 DAKIKALARINI AYIRIP SU VIDEO BIR IZLEYIN :) SİZDE BIR ARIZA DURUMUNDA BU GIBI SEYLERI YASAMAK ISTIYORSANIZ BİŞİ DEMIYORUM ALLAH AKIL FIKIR VERSIN DIYORUM

https://www.youtube.com/watch?v=-QHjOuiYOR0

BUDA ÇERNOBILIN BIRAKTIGI MIRAS

https://www.youtube.com/watch?v=WxxqS4X0df8

VE SIMDI KENDINIZI DUSUNMUYORSANIZ COCUKLARINIZI DUSUNUN VE OYLE KARAR VERIN BU İŞE BU VİDEO HERKSIN IZLEMESINI RICA EDIYORUM VE COCUKLARINIZI O VIDEODAKI COCUKLARIN YERINE KOYUN HALA DAHA EVET YAPILSIN DIYENLERE TEK DIYECEK LAFIM YOK.

Soma da kömür ocağı işlettiremeyen, kazalara engel olamayan, kazalardan sonra mağdurlarına sahip çıkamayan, suçu başkalarına atan biz ve nükleer santral..
Hepimize geçmiş olsun!