Tarım kreci

Arkadaslar toprak analizi yaptırdım ve tporagimizda kreci eksikliği çıktı dönümünde 340 kg kadar kullanmak gerekiyor acaba tarlasına böyle krec uygulaması yapan arkadaşlardan tavsiye alabilirmiyim ekimde ne zaman önce kullanmamız gerekiyor bilgilerinizi paylaşırsaniz sevinirim

Ynt: Tarım kreci

sonbaharda yazın bitiminde sürülen , nadasa bırakılan toprağa atılır .sonra baharda ayçiçek ekeceğin zamana kadar hava şartları müsade ettiği kadar karıştırılır , toprağa karışması sağlanır . bahardada ekim yapılır. faydasıda çok oluyor .

Iç Anadolu ' nun kireçlilikle başı belada, bizim kireç noksanlığı ile. Ama 340 kg çok çıkmış. Bu kadar eksiklik varsa toprakta asitleşme de başlamıştır. Uygulamayı belirli bir süreye (3-4 yıl gibi) bölerek yapmanız daha hayırlı olur.

Bizde uygulayanlar anıza saçıp hemen ardından (rüzgar erozyonuna uğramaması için) pullukla kapaklayarak yapıyor işlemi. Bu kadar. Çok bir şeyi yok.

Lakin tarlada şu an mahsul varsa, eksiklik stresinin azaltmak için yapraktan kalsiyum takviyesini ihmal etmeyin çünkü kalsiyum iz element vs değil. Bitki tarafından çok kullanılan, aynı azot, fosfor, potasyum gibi bir makro elementir. Eksiklik durumundan bitkilerde ciddi şekilde cılızlık görülüyor.

Son olarak uygulama yaptığınız ilk yıl azotlu gübre kullanımını bir nebze azaltın. Kalsiyum ile Azot sinerjiktir. Birbirlerinin alımını hızlandırırlar.

sebazios link=topic=82888.msg987370#msg987370 date=1427638640' Alıntı:
Iç Anadolu ' nun kireçlilikle başı belada, bizim kireç noksanlığı ile. Ama 340 kg çok çıkmış. Bu kadar eksiklik varsa toprakta asitleşme de başlamıştır. Uygulamayı belirli bir süreye (3-4 yıl gibi) bölerek yapmanız daha hayırlı olur.

Bizde uygulayanlar anıza saçıp hemen ardından (rüzgar erozyonuna uğramaması için) pullukla kapaklayarak yapıyor işlemi. Bu kadar. Çok bir şeyi yok.

Lakin tarlada şu an mahsul varsa, eksiklik stresinin azaltmak için yapraktan kalsiyum takviyesini ihmal etmeyin çünkü kalsiyum iz element vs değil. Bitki tarafından çok kullanılan, aynı azot, fosfor, potasyum gibi bir makro elementir. Eksiklik durumundan bitkilerde ciddi şekilde cılızlık görülüyor.

Son olarak uygulama yaptığınız ilk yıl azotlu gübre kullanımını bir nebze azaltın. Kalsiyum ile Azot sinerjiktir. Birbirlerinin alımını hızlandırırlar.

Konu için teşekkürler suan 3 yıldır cayir olarak kullanıyorum ama bu sene nadas yapıp seneye ekicem kısmetse kreci atıp pullukla mi devireyim yoksa sürdükten sonra karıştırırken mi diye karar veremiyordum siteye başvurup bilgi almak istedim ph 5.9 organik maddesi 1.75 cikmisti

Kullanıcı adına bakılırsa Kırklareli ' lisiniz. O organik madde Trakya şartlarında fena değil. Ama başta dayağım ettiğim gibi ph çok düşmüş.

Kireç atarken amaç, rüzgar erozyonuna uğratmadan, yüzeye eşit şekilde dağıtıp toprağın 0-20 cm ' derinlikte homojen olarak karıştırmak. Bu amaca ulaştıktan sonra nasıl olduğu, hangi yöntemin kullanıldığı çok önemli değil aslında.

arkadasım ben on yıldır kullanıyorum ilk attıgımda bende 350 kg attım, senın yerınde bızım yerler gıbı ac anlasılan attıgın tarlaları bir yıl sonra ekersen daha iyi olur kıreç toprakta patlama yaparak topraga ısı verıyor tarlan anız yere atıp aycıcek ekmen daha ıyı olur
zamanla faydasını gorursun benım yerlerımde ayçiçek cıkar sararır kalırdı şimdi duzeldi ama her ıkı yada dort yılda bır 100 kg takvıye yaparım

Bilgi için teşekkürler aynı zamanda ben saray Sofular koyunde kayinpederimin yerlerini işliyorum 110 dekar yer sizin toprağını biliyorum bizim kirklareli toprağına benziyor yeri bu Mayıs ayında nadas yapıcam o zaman krec atsam ekim ayına hazır olur herhalde