Turbo taktırmayı düşünüyoruz...

Ynt: Turbo taktırmayı düşünüyoruz...

Turbonun çok faydası olur. Yalnız taktırmışken interkolde taktırın. Turbo ile kazancınız 1 olursa turbo-interkol ikilisi ile 2 olur.

Bildiğimiz gibi soğuk havalarda motorun çekişi artar. Bunun nedeni soğuk havanın yoğunluğu yüksektir yani oksijen bol olur; yanma daha kaliteli olur.Buda çekişi artırır ayrıca yanma kaliteli olduğu için yakıt cuzi miktar da olsa düşer.

Turbo habayı türbünler vasıtası ile basar ve hava bu türbünlerden geçerken ısınır. Isınan bu havanın soğutulması gerekir ki yanma kalitesi artsın. Benim düşüncem turbosu olan her motora interkol şarttır.

• Beğen
Tepkiler: ozvatan7056

sonradan takılan turbonun randumanlı olacağını sanmıyorum.

turboyu tek başına düşünmeyelim.

intercooler ve motor yağı soğutma olmadan motorun ısı probleminden daha çabuk rektefe gerektirir bence

Masrafını bilmem ama kesinlikle tavsiye ederim. 2006 da td ' ye taktırdım motor hiç boğulmuyor.
O zamanlar 4 silindirli traktörü olanlar 'güç yürekten gelir, eksozdan güçmü olurmuş' diyenlerin şimdi hepsi turbolu. Ya turbolu aldılar yada taktırdılar.

285 S ye taktırdım 76 hpden ustanın deyişine göre 90 95 hp oldu köyde tek çeker hiç bi traktör kafa tutamıyor :-D Lakin taktirdigimiz ilk sene debraj balatasini sıyırdı ve turbodan olsa gerek hiç kompresör yapmıyor traktör zaten 285lerin huyu oda iyice gitti yani ama tavsiye ederim 2500 tlyi bulmuştu

Semih_ link=topic=82889.msg992975#msg992975 date=1428872108' Alıntı:
285 S ye taktırdım 76 hpden ustanın deyişine göre 90 95 hp oldu köyde tek çeker hiç bi traktör kafa tutamıyor :-D Lakin taktirdigimiz ilk sene debraj balatasini sıyırdı ve turbodan olsa gerek hiç kompresör yapmıyor traktör zaten 285lerin huyu oda iyice gitti yani ama tavsiye ederim 2500 tlyi bulmuştu

kompresör yapmıyo ne demek açabilirmisin biraz

14 beygirlik artış olmaz , küçük turbolar 5 6 bg veriyor büyük turbolar maks 9 10.

sonradan takılan turbonun randumanlı olacağını sanmıyorum.

turboyu tek başına düşünmeyelim.

intercooler ve motor yağı soğutma olmadan motorun ısı probleminden daha çabuk rektefe gerektirir bence
Ali bey doğru söylüyor , sonradan takılan turbo traktöre zarar verir hele ki sanayide yaptırırsan, ya turbolu traktör al ya da hiç oynama bence 5 6 bg için. Onun yerine buçuk şanzımanın yoksa buçuk eklettir oda baya farkettirir.

Aynı blok Turbolu bir motor ile turbosuz bir motoru karşılaştırın, kataloglara bakın ilk göreceğiniz motorun sıkıştırma oranlarının farklı olduğudur turbosuz motorlarda 22:1 iken Turbolu motorlarda 18:1 gibi değerlerdir. Daha sonra yakıt pompası, enjektör gibi parçaların da farklı olduğu görülür. Sadece turbo takmak riskli bir işlem bence