Trakyali Abilerim Ektiniz bugday cesitleri ve verimi ve yeni cesit SABAN bugday?

Ynt: Trakyali Abilerim Ektiniz bugday cesitleri ve verimi ve yeni cesit SABAN bugday?

Geneli Esperia , Flamura 85. geçtiğimiz sezon ortalama 640kg Esperia, 600kg ' da Flamura. Yüksek verim için Tanya ve TT 601 de önerebilirim.

Ynt: Trakyali Abilerim Ektiniz bugday cesitleri ve verimi ve yeni cesit SABAN bugday?

orklar59 link=topic=82893.msg987384#msg987384 date=1427642202' Alıntı:
Abilerim hangi bugday cesidinden ne kadar verim aliyosunuz ayrica bu yeni cikan cesit hakkinda bilginiz varmi ?
Saban ı merak ediyorsun.. yumuşak ceşit bir buğday.Trakya tarımsal araştırmanın yeni geliştirdiği bir tohum.400-500 m kareye 10 kg ektim.Ancak o kadar bulabildim..Gelişimi ve kardeşlenme iyi.Diğer çeşitle bitişik ekili.Tohumluk için nasıl ayıracağım bilemiyorum

uğur BOZ link=topic=82893.msg987444#msg987444 date=1427648991' Alıntı:
Saban ı merak ediyorsun.. yumuşak ceşit bir buğday.Trakya tarımsal araştırmanın yeni geliştirdiği bir tohum.400-500 m kareye 10 kg ektim.Ancak o kadar bulabildim..Gelişimi ve kardeşlenme iyi.Diğer çeşitle bitişik ekili.Tohumluk için nasıl ayıracağım bilemiyorum
yeni tescillenmis zaten 2-3 seneye ancak tphumluk bulucaz sanirim alka cinsi veya esperia deniyecez sebeye sanirim esperia iyiye benziyo humik asit cinko uygulamalarini tam olarak ogrenmek lazim

Verim için Tina buğdayını öneririm.Kalite değerleri yüksek olsun satışta sıkıntı olmasın dersen Esperia çok ekilen bir buğday çeşiti bölgemizde.Sonrasında dropia, sekreterya veya F-85 ekebilirsiniz.

flamura 85 ve esperia .ama flamura 85 doluve doğa şartlarına biraz daha dayanıklı.geçen yıl arazimin bir bölümüne çok şiddetli dolu vurdu kendi tarlamızda esperia vardı, yan tarlada flamura 85 ;esperia da zarar %10-%20 daha fazlaydı flamura 85 egöre, bizzat gözlemledik.

iskender link=topic=82893.msg987770#msg987770 date=1427709112' Alıntı:
flamura 85 ve esperia .ama flamura 85 doluve doğa şartlarına biraz daha dayanıklı.geçen yıl arazimin bir bölümüne çok şiddetli dolu vurdu kendi tarlamızda esperia vardı, yan tarlada flamura 85 ;esperia da zarar %10-%20 daha fazlaydı flamura 85 egöre, bizzat gözlemledik.
bu sene trakyada kıs cok soguk gecti acaba esperia bu soguklara dayanabilirmi