Dünmak Pancar Sökme Makinası iyi ve ya kötü eleştiriler

Bu makinayı kullanan duyan bilen gören ar mı bayilikleri yokmuş pek diğer şehirlerde benimde çok hoşuma gitti depo boşaltması olsun söküm ayağı olsun ama sökümü nasıl merak ettim duyan bilen varsa yorum yaparsa çok memnun olurum fotoğraflardan çıkarım yaparakda yorum yapacak olanlara teşekkür ederim şimdiden
Fotoğraflar kendi çekimim fuardan ;)

Ynt: Dünmak Pancar Sökme Makinası iyi ve ya kötü eleştiriler

alipasalierkan link=topic=82914.msg988003#msg988003 date=1427739584' Alıntı:
Makinayı bilmem de Challenger logosu yüzünden AGCO ile papaz olmaları an meselesi...:D
Aynen o benimde dikkatimi çekti 'copy paste' belki o yüzden bayilik vermiyorlardır fazla göze batmamak için :)

Hüseyin ASLAN link=topic=82914.msg988011#msg988011 date=1427739962' Alıntı:
8-12 km çalışma hızı diyo katalogta seri 1 demek bu şaşkınlık içerisindeyim daha önce adını duymamıştım :) baya kaliteli bir şeye benziyor

aslan26 link=topic=82914.msg988013#msg988013 date=1427740021' Alıntı:
Aynen Agco Challenger gibi yazmışlar o kadar isim varken onu nerden buldularsa artık.

Demi hemşerim erkuntdakiler gibi yaz bi isim 'şevket' ideal mesela :D

lanu link=topic=82914.msg988014#msg988014 date=1427740109' Alıntı:
youtube da videosu var ,üzerinde çok malzeme var,biraz yıprandıktan sonra çok baş ağrıtır.
Üzerindeki malzemeler bütün avrupai tarz patates pancar söken makinelerdeki parçalara benziyor hatta deponun kalkmaması o kadar büyük kütlenin yukarı çıkmadan 4.5m yukarıya boşaltım yapabilmesi diğer tek sıra söküm yapan makinelerden daha uzun ömürlü olacaktır diye düşünüyorum

Makina Güzele Benziyor.

Kendinden Motorlu Bir Çok Makina Var 3 4 Sıralı BiIm Bölge Aşağı Yukarı Hep Kendinden Motorluya Döndü Sizde Düşünmezmisiniz. :)

Mustafa bu makinayı bereket tv ile beraber ayrıntılı inceledik. Şunu söyleyim fuarda incelediğim tek sıralı hasat makinaları içerisinde sistem olarak en donanımlısı bu makinaydı. Teorik olarak çok kullanışlı görünüyor. Tarlada test imkanımız olursa net cevaplar verebilirim. Fotolarda görüğüm kadarıyla tek eksik tarafı söküm bıçaklarının oradaki ufak yıldız çamurda ve otlu yerlerde pancarı içeri çekemeyebilir. Altınörs ile aynı sistem. Barış makina gibi lastik ve büyük eleme yıldızı olursa piyasada hızla yükselebilir. Fuarda Süleyman bey ile biraz konuşmuştuk o sırada aklıma gelmedi yoksa o konuyu kendisine iletirdim.

Sıra takip çatalları söküm ağzına yakın olduğu için düz olmayan pancar sıralarını rahatça takip edebilir ve dalgalı arazide söküm bıçağının derinliğini daha düzgün ayarlayabilir o çok güzel olmuş.
Depo sabit ve bantlı sistem ile doluğu için eğimli ve bozuk zeminlerde rahatlıkla kamyona pancarı yükler.
Depo doldurma ve boşaltma sistemi bantlı olduğu için pancar daha temiz topraksız olarak kamyona yüklenir fire oranı aşağıya çekilmiş olur.
Hareket halinde depo boşaltma yapılabilir olması lazım.
Depo havaya kalmadığı için kapasitesi daha fazla olur.

Bana göre makinada güncellenmesi gereken 2 yer var. 1.si söküm ağzının oradaki ufak yıldız. 2.si arka hazırlayıcı bıçağı ve fırçaları.

Hüseyin ASLAN link=topic=82914.msg988011#msg988011 date=1427739962' Alıntı:
Hüseyin bu makinadan Eskişehir de 1 tane varmış hatta bizim civarda bir koyde firma yetkilisi makinayı alan adamı arayıp bizimle konuşturdu adam makinadan memnun.

Sempatiq1 link=topic=82914.msg988034#msg988034 date=1427740818' Alıntı:
Makina Güzele Benziyor.

Kendinden Motorlu Bir Çok Makina Var 3 4 Sıralı BiIm Bölge Aşağı Yukarı Hep Kendinden Motorluya Döndü Sizde Düşünmezmisiniz. :)
biraz çekiniyorum kendinden motorlular konusunda çalıştıramayanlar oluyor o yüzden kendinden motorlu hakkında da pek bilgim yok açıkçası direksiyonu tutuyor muyuz yoksa sıra okuyucu kendisi mi dümenliyor ?

Barış UZEL link=topic=82914.msg988036#msg988036 date=1427740867' Alıntı:
Mustafa bu makinayı bereket tv ile beraber ayrıntılı inceledik. Şunu söyleyim fuarda incelediğim tek sıralı hasat makinaları içerisinde sistem olarak en donanımlısı bu makinaydı. Teorik olarak çok kullanışlı görünüyor. Tarlada test imkanımız olursa net cevaplar verebilirim. Fotolarda görüğüm kadarıyla tek eksik tarafı söküm bıçaklarının oradaki ufak yıldız çamurda ve otlu yerlerde pancarı içeri çekemeyebilir. Altınörs ile aynı sistem. Barış makina gibi lastik ve büyük eleme yıldızı olursa piyasada hızla yükselebilir. Fuarda Süleyman bey ile biraz konuşmuştuk o sırada aklıma gelmedi yoksa o konuyu kendisine iletirdim.

Sıra takip çatalları söküm ağzına yakın olduğu için düz olmayan pancar sıralarını rahatça takip edebilir ve dalgalı arazide söküm bıçağının derinliğini daha düzgün ayarlayabilir o çok güzel olmuş.
Depo sabit ve bantlı sistem ile doluğu için eğimli ve bozuk zeminlerde rahatlıkla kamyona pancarı yükler.
Depo doldurma ve boşaltma sistemi bantlı olduğu için pancar daha temiz topraksız olarak kamyona yüklenir fire oranı aşağıya çekilmiş olur.
Hareket halinde depo boşaltma yapılabilir olması lazım.
Depo havaya kalmadığı için kapasitesi daha fazla olur.

Bana göre makinada güncellenmesi gereken 2 yer var. 1.si söküm ağzının oradaki ufak yıldız. 2.si arka hazırlayıcı bıçağı ve fırçaları.
Barış sen bu işten anlıyorsun babamda aynısını dedi görür görmez 'aynı bizim harmak bu buda iş yapmaz'... dedi :D evet söküm ayağında pilastik barışlarda iki tane olması barışlar açısında çok büyük avantaj ve barış kalitesinde tek sıralı söküm makinası yok şuan benimde çekincem barış gibi sökemez mi acaba diye fuarda abinin kendisinede sordum o söküm ayağının ortasında dönen bir parça var pancarı yıldıza itmek için onun faydası olur gibi geliyor bana
Ama şuan en kaliteli söküm yapan barış

Mustafa o ufak yıldız sisteminin değişmesi lazım ve hazırlayıcı sistemininde değişmesi lazım. Hazırlayıcı fırçalar ve bıçak için kendi yaptığımız bi sistem var bizim sistemin çalışmadığı yerde sadece tamburlu biçme makinası iş yapabiliyor :D Hazırlayıcı konusunda isterlerse yardımcı olurum o kolay iş. Asıl önemli olan şu söküm ağzının oradaki eski tip yıldız sisteminin komple değişmesi gerekir.

aslan26 link=topic=82914.msg988040#msg988040 date=1427740969' Alıntı:
Hüseyin bu makinadan Eskiþehir de 1 tane varmýþ hatta bizim civarda bir koyde firma yetkilisi makinayý alan adamý arayýp bizimle konuþturdu adam makinadan memnun.
Benim cok ilgimi cekti. Sokum hizi akillara zarar ve alisip kullandigim makinalardan farkli olmasi sokum agzi gibi yerleri benim bayagi hosuma giden noktalar...

Barış UZEL link=topic=82914.msg988069#msg988069 date=1427741561' Alıntı:
Mustafa o ufak yıldız sisteminin değişmesi lazım ve hazırlayıcı sistemininde değişmesi lazım. Hazırlayıcı fırçalar ve bıçak için kendi yaptığımız bi sistem var bizim sistemin çalışmadığı yerde sadece tamburlu biçme makinası iş yapabiliyor :D Hazırlayıcı konusunda isterlerse yardımcı olurum o kolay iş. Asıl önemli olan şu söküm ağzının oradaki eski tip yıldız sisteminin komple değişmesi gerekir.
Harmak ' ı gördün mü peki o komple değiştirmiş pro modeline ikitane disk koymuş :) o nasıl oldu onuda merak etmiyorum desem yalan olur ama bizdeki iş yapmıyor barış alacaktım şu dünmak aklımı çeldi :) 8-12 km çalışma hızı beni çok cezb etti açıkçası çamurda illaki tıkanır bu makina barış toprağa deymeden gittiği için kazanıyor pancarı yukarı atıp tokatlıyo ya o sırada toprak falan kalmıyor yıldıza gelecek o açıdan baya iyi ama yeni modellerinde o sistemi değiştirdiler falan diyolardı barış ' ın

Hüseyin ASLAN link=topic=82914.msg988074#msg988074 date=1427741676' Alıntı:
Benim cok ilgimi cekti. Sokum hizi akillara zarar ve alisip kullandigim makinalardan farkli olmasi sokum agzi gibi yerleri benim bayagi hosuma giden noktalar...
Aynen benimde o dikkatimi çekti

ORION link=topic=82914.msg988078#msg988078 date=1427741783' Alıntı:
Harmak ' ı gördün mü peki o komple değiştirmiş pro modeline ikitane disk koymuş :) o nasıl oldu onuda merak etmiyorum desem yalan olur ama bizdeki iş yapmıyor barış alacaktım şu dünmak aklımı çeldi :) 8-12 km çalışma hızı beni çok cezb etti açıkçası çamurda illaki tıkanır bu makina barış toprağa deymeden gittiği için kazanıyor pancarı yukarı atıp tokatlıyo ya o sırada toprak falan kalmıyor yıldıza gelecek o açıdan baya iyi ama yeni modellerinde o sistemi değiştirdiler falan diyolardı barış ' ın
Aynen benimde o dikkatimi çekti

Harmak ın o diskli sisteminde baş kesiminden sonra temizleyici fırçalar yok o büyük eksiklik. Ayrıca o diskler büyük pancarlarda ne yapacak çok merak ediyorum bu sezon turbatayı söküm ağzına sığdırmak için söküm ayaklarını tamamen açtık ve arasına parça koyduk anca öyle kurtardı. Eleme yıldızı lastik olduğu için pancar boyutuna göre esneyip kırılmasını engelledi. Harmak ın diskli sisteminde iri pancarları kırma ihtimali yüksek ve taşlı arazide (öyle ceviz büyüklüğündeki taşlar değil bildiğin piknik tüpü kadar olan taşlar) o diskleri elimize alırız :)

Barış makinanın yeni sisteminde sadece depoya taşıyan asansör sistemi değişti söküm sistemi yine aynı orda sıkıntı yok ;) depoya taşıma sistemini tarlada çalışırken hiç görmedim ve kullanmadım o konuda bilgim yok.

Mustafa öncelikle kendinden motorludan bahsedeyim yani 2 veya 3 sıralıdan onların hepsinde değil kimisinde otomatik pilot var onlarda direksiyon kendi dönerek sırayı takip ediyor ama dediğim gibi hepsinde yok.
Dünmak a gelirsek bizim burda tanıdıktan var L 95 Le düz ikinci vites gidiyor diyo tavşan tosbağa gidiyor diyo 45 dk bi kamyon doldoruyorum dedi. Benim gördüğüm avantaj olarak boşaltma sistemi çok güzel, doldururken de harmak gibi fırlatmadığı için kırmıyor ve şaft yok yani dar dönüş imkanın var benim gördüğüm eksiği tekerlerinin alçak olması alçak teker traktöre basıyor, alçak tekerin gömülmesi daha kolay oluyor bu makinanın deposu 3-3.5 Ton alıyormuş, bizim harmak 2 Ton alıyor depo dolunca yada yumuşak yerde o bile basıyor traktöre bu haydi haydiye basar harmak Pro daki yüksek teker olsaymış almayı düşünmüş belkide almıştık bile..

En guzeli baris almak. Neden dersen sokum kismi alisilmis makinalardan farksiz..Tek ayricalik bosaltma kullanim yapisi rengi ve sira takip biyigi. Eminim 60 bin istemislerdir bundan. Barisi 50 ye alirsin

Barış UZEL link=topic=82914.msg988090#msg988090 date=1427742181' Alıntı:
Harmak ın o diskli sisteminde baş kesiminden sonra temizleyici fırçalar yok o büyük eksiklik. Ayrıca o diskler büyük pancarlarda ne yapacak çok merak ediyorum bu sezon turbatayı söküm ağzına sığdırmak için söküm ayaklarını tamamen açtık ve arasına parça koyduk anca öyle kurtardı. Eleme yıldızı lastik olduğu için pancar boyutuna göre esneyip kırılmasını engelledi. Harmak ın diskli sisteminde iri pancarları kırma ihtimali yüksek ve taşlı arazide (öyle ceviz büyüklüğündeki taşlar değil bildiğin piknik tüpü kadar olan taşlar) o diskleri elimize alırız :)

Barış makinanın yeni sisteminde sadece depoya taşıyan asansör sistemi değişti söküm sistemi yine aynı orda sıkıntı yok ;) depoya taşıma sistemini tarlada çalışırken hiç görmedim ve kullanmadım o konuda bilgim yok.
O eleme yıldızlarını tek yaptılar aynı harmak gibi diyodu geçen birisi yüz yüze konuşurken dediler hatta bende dim ozaman barış almayada gerek yok dünmak iyidir diye düşünmeye başlamıştım bilmiyorum ki hangisi iyi barış gibi derin söküyosa dünmakda iyidir aslında

bugraa link=topic=82914.msg988093#msg988093 date=1427742212' Alıntı:
Mustafa öncelikle kendinden motorludan bahsedeyim yani 2 veya 3 sıralıdan onların hepsinde değil kimisinde otomatik pilot var onlarda direksiyon kendi dönerek sırayı takip ediyor ama dediğim gibi hepsinde yok.
Dünmak a gelirsek bizim burda tanıdıktan var L 95 Le düz ikinci vites gidiyor diyo tavşan tosbağa gidiyor diyo 45 dk bi kamyon doldoruyorum dedi. Benim gördüğüm avantaj olarak boşaltma sistemi çok güzel, doldururken de harmak gibi fırlatmadığı için kırmıyor ve şaft yok yani dar dönüş imkanın var benim gördüğüm eksiği tekerlerinin alçak olması alçak teker traktöre basıyor, alçak tekerin gömülmesi daha kolay oluyor bu makinanın deposu 3-3.5 Ton alıyormuş, bizim harmak 2 Ton alıyor depo dolunca yada yumuşak yerde o bile basıyor traktöre bu haydi haydiye basar harmak Pro daki yüksek teker olsaymış almayı düşünmüş belkide almıştık bile..
Buğra siz harmaktan memnun musunuz biz bu sene barışa yetiştirelim diye hızlı gitti biraz (((barış komşunun emnaetti birisi solak birisi sağ olduğu için her tur yastık başlarında bekleme sorunu oldu hep barış bekledi))) hızlı gidincede pancarları ortasından kopardı söküm ayağı kırdı yani ama aynı hızda barış cayır cayır söküyor

Hüseyin ASLAN link=topic=82914.msg988100#msg988100 date=1427742449' Alıntı:
En guzeli baris almak. Neden dersen sokum kismi alisilmis makinalardan farksiz..Tek ayricalik bosaltma kullanim yapisi rengi ve sira takip biyigi. Eminim 60 bin istemislerdir bundan. Barisi 50 ye alirsin
55 dediler hüseyin en güzeli barışa baskı yapalım depo boşaltmayı böyle yapsınlar olmaz mı :)

Bizim hızla işimiz yok mustafa biz temiz sökmeye bakıyoruz hiç denemedim ne kadar yiyo diye ama dediğin gibi ortadan kırıyorsa derinliği artırsaydın. Harmaktan memnunuz biz.
Biz pancar kepçesini kaynağa götürmüştük orda barış ı kaynatıyorlardı sıfır makine ve fabrika açılalı 3 gün olmuştu nasıl diye sorduk şöyle iyi böyle iyi Harmaktan çok hızlı gidiyor bizde dedik 3 günde kaynağa başlarsak ne anladık o işten. Yani kullanıcı kaynaklımı bilmiyorum ama barış makine hoşuma gitmiyor benim. Kalite bakımından eksik görüyorum

Mustafa firma sahibi Süleyman Dündar beyle bu makina piyasaya çıktığı zamanlarda facebook üzerinden birkaç sohbetimiz olmuştu ve bu fuarda makinayı yakından inceleme ve Süleyman beyle tanışma fırsatı buldum, Makina üzerinde gerçekten ciddi emek var, Süleyman beyin tabiriyle diğerleri birisi yeşile birisi kırmızıya birisi turuncuya boyayıp satıyolar aynı makınayı diyor, Bu makınayı para kazanmak için değil millete hizmet için yaptık diyor :) doğruda söylüyor bence..
Hacimmet abi kendisine trakkulube üyelik davetinde bulundu oda birkaçgün içinde üye olacağını söylemişti belkide şimdi aramızdadır :)
Bende kendisine makinanın sisteminin çok güzel olduğunu çift sıralı tasarımı kaldırabileceğini söyledim oda üzerinde çalıştıklarını belirtti ancak 5sıralı ekimlerden dolayı biraz tereddüt ediyor :)

Hüseyin ASLAN link=topic=82914.msg988100#msg988100 date=1427742449' Alıntı:
Hüseyin sende sanayiciden vicdansız çıktın :D Barış makina yeni sistem 44 bin eski sistem 41 Bin olması lazım . Dünmak duarda 55 bin dediler. Bu fiyatlara pazarlık payı dahil. Dünmak söküm sistemini barış makina gibi yapsın piyasada büyük pay sahibi olur

Hız olarak dekarda 8 ton veren pancarda Barış makina ile 7-7.5 km hızla 45 dk da 1 kamyon yani 25 ton pancar söküyorum. Bu sene yağmur yağarken işi bitireyim diye Barış makinayla 9 km hızla 30 dk da 25 ton pancar söktüm. Dedikleri gibi 12 km hızla gidilse o hıza ne makina dayanır ne hidromotor dayanır. Barış makinada söküm bıçakları hareketini şafttan alıyor yani devir kaybı olmuyo yük altında daha stabil çalışıyor. Dünmakta ise hidromotor ile hareket ettiriliyor 12 km hızla gidersen söküm bıçaklarına normalden daha fazla yük binecektir ve hidromotor ayakları hareket ettirebilmek için daha fazla yük altında çalışacaktır. Bu da yağın ısınmasına dolayısıyla devir kaybına sebep olacaktır.