Yem Bezelyesi ( Mersin/Mut)

Ynt: Yem Bezelyesi ( Mersin/Mut)

Biçin

Pülverizatör (ilaç makinası) ile sulandırılmış iyi bir inokulant atın namluların üstüne. Ortalam 24, maksimum 48 saat bekletin. (%65-67 nem oranı ile)

Silaja girin.

Şu an için en iyi ot silajı yapım yöntemi.

sebazios link=topic=82922.msg990354#msg990354 date=1428318434' Alıntı:
Biçin

Pülverizatör (ilaç makinası) ile sulandırılmış iyi bir inokulant atın namluların üstüne. Ortalam 24, maksimum 48 saat bekletin. (%65-67 nem oranı ile)

Silaja girin.

Şu an için en iyi ot silajı yapım yöntemi.
bu şartlarda tonaj ne olacak :)

GENÇ EYMIRLİ link=topic=82922.msg990369#msg990369 date=1428322736' Alıntı:
slaj falan yaparsanız hasat fotolarıda paylaşın lütfen bende slajini denemek istiyorum . Eğer slaj yapacaksan ne tür makına kullanacak sin
yapılırsa paylaşırım. alıcıya göre hareket etme eğilimindeyiz kabala da verebilir.

Ali SARAÇ link=topic=82922.msg994595#msg994595 date=1429369051' Alıntı:
ne durumda bezelyeler var mı gelişme
beklenen yağmurlar gelmedi ama yine de gelişim iyi 10 gün sonra biçime gelir şuan çiçeklenme %3-5 civarında. Balya yapılıp ton hesabı satılacak fotoğraf ve video çekme imkanım olursa paylaşırım

srknlhn link=topic=82922.msg996331#msg996331 date=1429819099' Alıntı:
beklenen yağmurlar gelmedi ama yine de gelişim iyi 10 gün sonra biçime gelir şuan çiçeklenme %3-5 civarında. Balya yapılıp ton hesabı satılacak fotoğraf ve video çekme imkanım olursa paylaşırım
fiyat belli mi ? burda kuru ot olarak fiğler 45 kuruşa veriliyor .. fiğden ucuz olmaz gibime geliyor .. fiğ ile yonca arasında bi rakam olmalı bence ona göre fiyatınızı belirleyin ..

yerinde 50 kuruş. yukleme alıcıya ait. bölgede ilk deneyen oldugumuz için fıyat konusunda sıkıntı var. ürünü bılmıyorlar . trıtaleyı buyuk oranda don vurdugu için cok kalıteli yem olacak ama degerınde satılamayacak :) bu parça yaklaşık 30 da konum itibarıyle yoğun şekilde don oldu trıtıkale yok denecek kadar az kaldı

srknlhn link=topic=82922.msg996341#msg996341 date=1429820181' Alıntı:
yerinde 50 kuruş. yukleme alıcıya ait. bölgede ilk deneyen oldugumuz için fıyat konusunda sıkıntı var. ürünü bılmıyorlar . trıtaleyı buyuk oranda don vurdugu için cok kalıteli yem olacak ama degerınde satılamayacak :) bu parça yaklaşık 30 da konum itibarıyle yoğun şekilde don oldu trıtıkale yok denecek kadar az kaldı

yerine 50 kuruş iyi rakam hatta çok iyi rakam .. yonca parası .. ama içinde hiç tritikale yoksa verim nolur bilmiyorumda çok kaliteli bi ot olacağı kesin .. yağmur yaş yedirmeden kaldırırsınız inşallah

Ali SARAÇ link=topic=82922.msg996344#msg996344 date=1429820582' Alıntı:
yerine 50 kuruş iyi rakam hatta çok iyi rakam .. yonca parası .. ama içinde hiç tritikale yoksa verim nolur bilmiyorumda çok kaliteli bi ot olacağı kesin .. yağmur yaş yedirmeden kaldırırsınız inşallah
fıyat konusunda piyasayı yuksek oluşturmak için biraz da konumumu kullandım denebılır. İlçe tarımda calıştıgım ıcın hayvancılarla aram iyi veterıner arkadaslar sayesınde. hayvan sayılarına göre telefon acıp sana 10 ton yazdım sana 20 ton yazdım 10 gun sonra adamlarını gonder al dıyebılyorum. cunkı alınca pişman olmayacaklarına emınım. hatta alan bıdaha isticektır kaldımı dıye soracaktır :)

srknlhn link=topic=82922.msg996351#msg996351 date=1429821019' Alıntı:
fıyat konusunda piyasayı yuksek oluşturmak için biraz da konumumu kullandım denebılır. İlçe tarımda calıştıgım ıcın hayvancılarla aram iyi veterıner arkadaslar sayesınde. hayvan sayılarına göre telefon acıp sana 10 ton yazdım sana 20 ton yazdım 10 gun sonra adamlarını gonder al dıyebılyorum. cunkı alınca pişman olmayacaklarına emınım. hatta alan bıdaha isticektır kaldımı dıye soracaktır :)
en iyisini yapıyorsun .. yanlız her iki tarafında çıkarını düşünerek yap bu işi .. çiftçiye kazandıracam diye hayvancıyıda öldürme bence .. yem bezelyesi çok iyi olabilir ama bi yonca olamaz .. yonca fiyatı çekerseniz sen konumunu kullanarak emri vaki ile satablirsin belki ama yarın adam bezelye yerine yoncayı tercih edebilir .. bir kerelik olmasın yoncayla fiğ arasında bir fiyat belirleyin bana kalırsa ..

Ali SARAÇ link=topic=82922.msg996355#msg996355 date=1429821303' Alıntı:
en iyisini yapıyorsun .. yanlız her iki tarafında çıkarını düşünerek yap bu işi .. çiftçiye kazandıracam diye hayvancıyıda öldürme bence .. yem bezelyesi çok iyi olabilir ama bi yonca olamaz .. yonca fiyatı çekerseniz sen konumunu kullanarak emri vaki ile satablirsin belki ama yarın adam bezelye yerine yoncayı tercih edebilir .. bir kerelik olmasın yoncayla fiğ arasında bir fiyat belirleyin bana kalırsa ..
o konu dıkkate alınarak belirlenmiş bır fıyat zaten yonca 60-70 kuruş fiğ 40-45 kuruş buralarda.

srknlhn link=topic=82922.msg996341#msg996341 date=1429820181' Alıntı:

Yatın kalkın hardallara dua edin :D

Ali SARAÇ link=topic=82922.msg996355#msg996355 date=1429821303' Alıntı:

Ali. Kuzuların önüne 10 gün boyunca:

1 kafese yem bezelyesi
1 kafese yonca doldurdum. Miktarları eşit. Yarım balya.

Ikisinin de işçiliğini (çevireme, bağlama vs) ben yaptı. Yani işçilik kalitesi bakımında aynı muameleyi gördüler.

Bezelyeyi 'ufak bi farkla' fazla yediler. Şöyle ki ilk 2-3 gün ikisini de bitirdiler. Ama son 2-3 gün bezelye yamamı ile bitirilirken yoncanın sapları kalıyordu.

Yoncanın proteinini hiç ölçtürmedim. Yorum yapamam. Ama %25 çiçekte biçilen bezelyede en az +20 protein var.

Ha kötü yanı, kozayı tamamı ile doldurduktan sonra proteyin 13-14 ' e düşüyor. Çünkü mevcut tüm proteini taneye depoluyor.

Not: tanedeki protein '%30' oluyor :)

Geç biçimde yoncada da protein kaybı olur ama tahminim bu kadar olmaz.

sebazios link=topic=82922.msg996382#msg996382 date=1429826393' Alıntı:
Ali. Kuzuların önüne 10 gün boyunca:

1 kafese yem bezelyesi
1 kafese yonca doldurdum. Miktarları eşit. Yarım balya.

Ikisinin de işçiliğini (çevireme, bağlama vs) ben yaptı. Yani işçilik kalitesi bakımında aynı muameleyi gördüler.

Bezelyeyi 'ufak bi farkla' fazla yediler. Şöyle ki ilk 2-3 gün ikisini de bitirdiler. Ama son 2-3 gün bezelye yamamı ile bitirilirken yoncanın sapları kalıyordu.

Yoncanın proteinini hiç ölçtürmedim. Yorum yapamam. Ama %25 çiçekte biçilen bezelyede en az +20 protein var.

Ha kötü yanı, kozayı tamamı ile doldurduktan sonra proteyin 13-14 ' e düşüyor. Çünkü mevcut tüm proteini taneye depoluyor.

Not: tanedeki protein '%30' oluyor :)

Geç biçimde yoncada da protein kaybı olur ama tahminim bu kadar olmaz.
bazı şeyler protein enerji o şu bu değildir abi .. yonca yem bitkilerinin kraliçesidir bitti yani fazla üstüne konuşmaya gerek yok :)

Ali SARAÇ link=topic=82922.msg996383#msg996383 date=1429826756' Alıntı:
bazı şeyler protein enerji o şu bu değildir abi .. yonca yem bitkilerinin kraliçesidir bitti yani fazla üstüne konuşmaya gerek yok :)

Ali.

Her sene ne kadar yonca ile haşır neşir olduğumu bilirsin.
Bezelye de keza öyle.
Konun, kuzu olayı da malum. Her yıl en az 200-300 balya yoncası, onun iki katı bezelyesi var benim koyunların.

Kendi doğurtum kuzuya, kendi elimde veriyorum ikisini de.

Sana sorsam, 'kitapta yazana mı inanırsın, Gözünle gördüğüne mi?

Bu bir.

'Kesin' diye birşey yok. Yarın ıslah edilmiş bi üçgül çıkar. Yoncanın pabucunu dama sıpıtır. Bunun gibi düşün.

Yani olay bezelye-yonca, o şu bu olayı değil. Olay, 'gelişme ve değişmenin' kesin olması. Yoca 'ebediyen' en iyi olsaydı eğer, ziraat fakültesi 'yem bitkileri' alanı niye var?

sebazios link=topic=82922.msg996388#msg996388 date=1429827820' Alıntı:
Ali.

Her sene ne kadar yonca ile haşır neşir olduğumu bilirsin.
Bezelye de keza öyle.
Konun, kuzu olayı da malum. Her yıl en az 200-300 balya yoncası, onun iki katı bezelyesi var benim koyunların.

Kendi doğurtum kuzuya, kendi elimde veriyorum ikisini de.

Sana sorsam, 'kitapta yazana mı inanırsın, Gözünle gördüğüne mi?

Bu bir.

'Kesin' diye birşey yok. Yarın ıslah edilmiş bi üçgül çıkar. Yoncanın pabucunu dama sıpıtır. Bunun gibi düşün.

Yani olay bezelye-yonca, o şu bu olayı değil. Olay, 'gelişme ve değişmenin' kesin olması. Yoca 'ebediyen' en iyi olsaydı eğer, ziraat fakültesi 'yem bitkileri' alanı niye var?
abi elbette değişim gelişim devam edecektir .. ama bu bezelyeden bendede var öyle öttürmeye gerek yok olanı biteni belli yani :) ben seni anlıyom .. sende beni anla .. yoncayla kıyaslanacak şekil bi ürün değil .. yoncayı ayrı tutup diğer yem bitkileriyle karşılaştırabiliriz .. ama şu anki durumda bi yonca değil yani keşke olsa ..