Yem Bezelyesi ( Mersin/Mut)

Selamlar... Yem bezelyesi + tritikale ektik. puslu bir havada ekime başlanıldı ve takip eden hafta boyunca devam etti hava şartları nedeni ile. (15.11.2014)

Çıkış hemen gerçekleşti ancak uzun bi süre gelişim göstermedi soğuklar nedeni ile bu fotoğraflar 22.12.2014 tarihinden ;

Nisan ayının ilk haftası 33 nitrat ile 10 kg/da gübreleme yaptık ardından gelen yağışlarla birlikte atağa geçti bu fotoğraflar 30.03.2015 tarihine ait ;

Ynt: Yem Bezelyesi ( Mersin/Mut)

Ali SARAÇ link=topic=82922.msg988284#msg988284 date=1427791491' Alıntı:
sizin cinsi ne bizim yem bezrlyeleri mor çiçekli sizinkiler sarı

Ali o sarı çiçekliler bezelye değil, hardal. :D

Bezelye sarı çiçek açmaz. Ya beyaz, yada bembeden Mora kadar olan kırmızı tonlarında çiçekleri olur.

Güldürdün beni :D

Kış soğukları yüzünden hardal çoğu tarlada var ama son resimlerde görüldüğü gibi bezelye boğmaya başlamış. 15 güne kadar daha da basar.

Hardalın bi kötü yanı, biçerken zahmet verir, avantajı ise yatmayı engeller.

Şu an gelişim olarak daha bu hiçbirşey. Eğer toprakta organik madde varsa, artı tritikale boylu bir cins ise, önümüzdeki bir ay boyunca öyle bir gelişecek ki, şaşıracaksınız.

Son resimdeki babanız galiba. 40 gün sonra aynı yerde fotoğraf çektirdiğinde, fotoğrafta görülemeyecek :)

Hardal ' ın yoğun olması iyi oldu çünkü tritkaleyi soğuk vurdu bazı yerlerde yatmaması adına :)

Fotoğraftaki babam değil çiftçi . İlçe tarımda görevli mühendisim ben danışmanı gibi bişeyim yani alternatif ürün olarak ilk kez ektik . yaklaşık 230 da. Şansımıza yağışın bol olduğu bir sene ürünün gidişatı iyi. Tohum açısından soru işaretleri vardı Konya TİGEM ' den uygun fiyata sertifikasız ilaçlı aldık. Çıkış muaazam oldu. Son halide fotoğraflarda mevcut zaten. Önümüzde bikaç yağmur daha görünüyor yatma olmazsa önümüzdeki sene tüm fiğ alanları eminim ki yem bezelyesi olacaktır.

srknlhn link=topic=82922.msg988305#msg988305 date=1427799580' Alıntı:
Hardal ' ın yoğun olması iyi oldu çünkü tritkaleyi soğuk vurdu bazı yerlerde yatmaması adına :)

Fotoğraftaki babam değil çiftçi . İlçe tarımda görevli mühendisim ben danışmanı gibi bişeyim yani alternatif ürün olarak ilk kez ektik . yaklaşık 230 da. Şansımıza yağışın bol olduğu bir sene ürünün gidişatı iyi. Tohum açısından soru işaretleri vardı Konya TİGEM ' den uygun fiyata sertifikasız ilaçlı aldık. Çıkış muaazam oldu. Son halide fotoğraflarda mevcut zaten. Önümüzde bikaç yağmur daha görünüyor yatma olmazsa önümüzdeki sene tüm fiğ alanları eminim ki yem bezelyesi olacaktır.

Su an biçilse, figin tam randimanda vereceği kadar verimi olur.

Ki bezelyenin pek bilinmeyen bir özelliğini de ekleyeyim 'iklim şartları müsade ettigi sürece büyüme durmaz'

İki seye çok dikkat etmeniz gerekiyor:

1-) Bicimde geç kalmamaya çalışın. Hardallar sertleşirse bicim kabusa dönebilir.

2-) Yamura çok dikkat edin. Hepsini birden biçip hepsini birden bağlama yoluna sakin gitmeyin. Riski dağıtın. 40-50 dekarlik parçalar halinde biçim bağlama yapmaya çalışın.

sebazios link=topic=82922.msg988316#msg988316 date=1427805997' Alıntı:
Su an biçilse, figin tam randimanda vereceği kadar verimi olur.

Ki bezelyenin pek bilinmeyen bir özelliğini de ekleyeyim 'iklim şartları müsade ettigi sürece büyüme durmaz'

İki seye çok dikkat etmeniz gerekiyor:

1-) Bicimde geç kalmamaya çalışın. Hardallar sertleşirse bicim kabusa dönebilir.

2-) Yamura çok dikkat edin. Hepsini birden biçip hepsini birden bağlama yoluna sakin gitmeyin. Riski dağıtın. 40-50 dekarlik parçalar halinde biçim bağlama yapmaya çalışın.

almak için şimdiden millet sıraya girdi . Yarış atları için yem temin eden tüccar hepsini almak istiyor. Örnek alıp analize gönderecekmiş protein değeri için. piyasa ne olacak bilmiyoruz :)

fiyat konusunda fikri olan varsa yardımcı olsun. İlk senesi olduğu için piyasayı iyi oluşturmak gerek.

srknlhn link=topic=82922.msg988330#msg988330 date=1427809157' Alıntı:
almak için şimdiden millet sıraya girdi . Yarış atları için yem temin eden tüccar hepsini almak istiyor. Örnek alıp analize gönderecekmiş protein değeri için. piyasa ne olacak bilmiyoruz :)

fiyat konusunda fikri olan varsa yardımcı olsun. İlk senesi olduğu için piyasayı iyi oluşturmak gerek.

Bizde fiyat yoncaya göre şekilleniyor.

En yüksek ve en düşük kg fiyatı: yoncadan 10 kuruş pahalı yada ucuz. Genelde yoncayla aynı.

Net fiyatı belirleyen 2 nokta var.

1-) Karışım olarak ekilen hububat.
2-) Biçilme zamanı (ne kadar erken, o kadar pahalı)

Balya olarak satmanızı önermem. Ağır çeken bi ürün. Zarar edersiniz.

srknlhn link=topic=82922.msg988330#msg988330 date=1427809157' Alıntı:

[/quoteBizde yem bezelyesi ektik boylari daha dusuk ve sanirim cicek acicaklar acaba cicek acinca boyuna buyumesi devam ediyormu ve hasat ne zaman olur?

Bizde yem bezelyesi ektik boylari daha dusuk ve sanirim cicek acicaklar acaba cicek acinca boyuna buyumesi devam ediyormu ve hasat ne zaman olur?uote author=srknlhn link=topic=82922.msg988305#msg988305 date=1427799580]

[/QUOTE]

orklar59 link=topic=82922.msg988531#msg988531 date=1427831909' Alıntı:
Bizde yem bezelyesi ektik boylari daha dusuk ve sanirim cicek acicaklar acaba cicek acinca boyuna buyumesi devam ediyormu ve hasat ne zaman olur?uote author=srknlhn link=topic=82922.msg988305#msg988305 date=1427799580]

o çiçek açanlar stres nedeni ile açıyor. Bezelye bizim yörede daha 25-30 gün sonra anca çiçeğe başlar. O tek tük açanları önemsemeyin. %25 çiçeklenme görüldü mü biçim zamanı gelmiştir.

Peki ne zamana kadar gelişir?

Kozayı doldurana kadar (ki hemen hemen haziran ortası demek bu) gelişim devam eder ama kalite ciddi şekilde düşer.

orklar59 link=topic=82922.msg988615#msg988615 date=1427870859' Alıntı:
O zaman biz mayis basina kadar bekleyelim ne kadar buyurse tecrube olsun bizim icin
Bizde de var tek tük çiçek ama çok ta önemli değil. bugun yine gideceğim tarlaya yem bitkisi tespiti için. fotoğraf çeker paylaşırım

ben geçen yıl denedim 2 dekar yulafla beraber ektim çok güzel boy yaptı.ama çok sert bir lodosta biçime yakın yattı.ama yinede güzel verim aldım.tek handikapı fiyatı kilosu 6 tl.dekara 12 kg atmak gerekiyor.6-7 kg tahıl .80 tl yi buluyor maliyet.carambayıda önrebilirim.kasımda ekilen caramba nisanda tek biçimde dekara 40 balya verdi.2.biçimde 12 balya verdi.yaz gelince büyümüyor.toplam 52 balya.kaliteside cok güzel.komşum ekti yonca değişmem diyor özellikle besi hayvanlarında.maliyet te 5*12 tl =60 tl.dondan kıştan sudan korkmuyor.aksine kışın soğuk havada büyüyor.

gönenli hüseyin link=topic=82922.msg988934#msg988934 date=1427959883' Alıntı:
ben geçen yıl denedim 2 dekar yulafla beraber ektim çok güzel boy yaptı.ama çok sert bir lodosta biçime yakın yattı.ama yinede güzel verim aldım.tek handikapı fiyatı kilosu 6 tl.dekara 12 kg atmak gerekiyor.6-7 kg tahıl .80 tl yi buluyor maliyet.carambayıda önrebilirim.kasımda ekilen caramba nisanda tek biçimde dekara 40 balya verdi.2.biçimde 12 balya verdi.yaz gelince büyümüyor.toplam 52 balya.kaliteside cok güzel.komşum ekti yonca değişmem diyor özellikle besi hayvanlarında.maliyet te 5*12 tl =60 tl.dondan kıştan sudan korkmuyor.aksine kışın soğuk havada büyüyor.

Burada kullanılan tohum Konya TİGEM ' den alındı belli bir çeşidi yok ancak ilaçlıydı tohum. 3,4 tl/kg a alındı. Tritikale ' de 1.1 tl/kg a . Dönüme maliyet 47-48 tl ye denk geliyor. Verim ne olacak hepbirlikte göreceğiz :)

Bugün çekilen birkaç fotoğraf. tritikalelerin saptan başağa donmesini merakla beklıyoruz tembel kaldı biraz bezelyeler tutunacak bir dal arıyor :)
hafta içi yağmur görünüyor ondan sonra neler olacak bakalım.

İşte bagsettiğim rekabet bu. Bütün nane bu ikisinin birbirini yenme çabası yüzünden oluyor.

Tritikale biraz az olsun, bezelye alır altına. Öyle bir durum varsa eken biçim aklınızın bi köşesinde olsun.