Araştırmalardan Çıkan İlginç Sonuçlar

Arkadaşlar araştırmaları okurken gerçekten ilginç, hiç tahmin edilemeyen bazı sonuçlara rastıyor insan. Bu bilgilerin kaybolmaması, artı diğer arkadaşların karşılaştıkları bu tip araştırma sonuçlarını paylaşmaları için bu tip bi başlık açmak uygun geldi.

Denk geldikçe buraya ekleyeceğim.

Not 1: illa ilginç olması gerekmez. Faydalı gördüğümüz, tarım ile ilgili tüm araştırma sonuçlarını paylaşabiliriz.

Not 2: aslında bu araştırma sonuçlarının her biri ayrı bir başlık konusudur ama okuma konusunda o denli zayıf ve üşengeciz ki, bu şekilde çıkartılmış özetlerin bile okuyacağından şüpheliyim..

Ilk paylaşım benden gelsin:

Araştırma , sülfat, demir ve çinko ' nun bupday verimine olan etkileri. Araştırmanın tamamını okumak isteyenler için linkimiz şu. (Baştan uyarayım. 140 sayfa):

http://library.cu.edu.tr/tezler/9096.pdf

İçerisinde birçok faydalı bilgi var ama bir bilgi çok ilginç geldi:

4fb03f36a12107e1e06b8da44b1b3e33.jpg

Yani diyor ki, bir toprağa kükürt verdiğinizde, o topraktan biçilen buğdaydan yapılan hamurun elastikiyeti artar, yoğrulması kolaylaşır.

O hamurdan yapılan ekmeğin hacmi de atılan kükürt ile doğru orantılı olarak büyür. Kükürt arttıkça, ekmeğin hacmi de artmaya devam eder.

Ne kadar köfte o kadar ekmek lafı vardı ya hani. Burda çıkan sonuç, ne kadar kükürt, o kadar hacimli ve büyük ekmek :)

Ynt: Araştırmalardan Çıkan İlginç Sonuçlar

Format şekillensin diye bir araştırma daha paylaşalım:

Bu araştırma ise ekmeklik buğdaya çinko ve Hümik asit uygulaması yapılmış. Ama nasıl?

1. Tarlayı kontrol parseli yapmışlar. Yani hiç bir şey atmamışlar.
2. Tarlaya sadece çinko
3. Tarlaya sadece Hümik asit
4. Tarlaya ikisini birden. Yani hem Hümik asit, hem çinko atmışlar.

Ayrıntılı okumak isteyen için araştırmanın linki:

http://sablon.sdu.edu.tr/enstituler/fenbilim/dergi/ing/files/2005/m.kaya_ve_arkadaslari.pdf

Peki bu araştımada ilginç olan ne?

Bildiğini üzere 'Leonerdit menşeili Hümik asitlerin' molekül büyüklüğü çok fazla olduğu için yapraktaki stomalar tarafından alımının çok zor olacağı, yani bitkiler tarağından yeterince faydalanamayacağı, doğrusunun 'Hümik asitin yapraktan değil, topraktan uygalaması gerektiği' sıkça tekrarlanan bi bilgi.

Ama araştırma hiç de öyle demiyor. Çıkan sonuca göre yapraktan uygulanan Hümik asitin de verimi ciddi şekilde arttırdığı kanıtlanıyor.

6c358637a0779fb5e093159a2fdaa72b.jpg

Kendi tecrübelerimde aynı doğrultudaydı. Özetle: yapraktan Hümik de ve verim artışı sağlar.

Birikmiş olanlardan bir kaç tane daha yazalım.

Hepimizin merak ettiği bi konu da, tarlalarımızda görünen bazı hastalıkların, ne kadar verim kaybına neden olduğudur çoğunlukla. Maalesef bunu tespit edebilme şansımız, yeterli donanıma sahip olmadığımız için imkansız gibidir.

İşte bu noktada, sağ olsun hocalarımız, toplamda 440 tane tarlayı tek tek dolaşarak, her hastalığın neden olduğu verim kaybını ayrı ayrı hesaplamışlar.

Araştırma linki:

http://www.zmmae.gov.tr/yonet/yayinlar/754.pdf

Özet isteyenler için zarar ve kayıp tablosu:

7d074b190a74ff460f6081b94d8e54a6.jpg

4680e966a4b4c0a9e8b0c179e64c971f.jpg

Aynı araştırmada süne zararlısı ile ilgili de güzel bilgiler var. Bunlardan en ilginçleri:

- sünenin en büyük düşmanının, 'Trissolcus spp.' İsimli bir sinek olduğu,
- bu sineğin girdiği tarlalarda sünenin hiç şansı olmadığı,
- bu sineğin de yuvasını en çok yabani erik, ahlat ve güvem gibi dikenli erik cinsi ağaçlarına yaptığı,
- buğday tarlalarının etrafına bir sıra bu ağaçlardan (özellikle dikenli yabani erik) dikmenin, süne ile mücadelede oldukça başarılı doğal bir yol olduğu,

O traktörün lastiğini patlatıyor diye sürekli temizlediğimiz, kesip attığımız, bu ağaçlar meğer nelere kadirmiş..

Yılmaz abi yapraktan humik asit konusunda bende bi tecrubemi paylaşayım geçenyıl annemin köyündeki icara ektiğimiz yerlerdeki buğdaylara ot ilacıyla birlikte gübretaş humas verdik ve bizim buğdaylar diğer komşu tarlalara bakarak çok güzel gelişti ve hasatta yaklaşık 20ton o köye tohumluk verdik..
big_35_3.jpg

azoxystrobin link=topic=82923.msg988327#msg988327 date=1427808544' Alıntı:

Ki Van (genel olarak dogu anadolu) ülkede Zn noksanlığının en az görüldüğü bölge.

Buna ek Tokatta bi test yapmışlardı. Arsivdeydi, bulamadım. Toprakta şiddettli Zn noksanlığı olan bı yerde yapıyorlar denemeyi.

Bazı arazilerde tane verimde %500-550 civarı bi artış sağlanıyor. (ortalama verimin 100-120 kg/da oldugu kirac bi alan).

Şimdi o bölgedeki çiftçinin acısından düşününce, adam piyango vurmuş gibi hissetmistir :)

volkanuzel link=topic=82923.msg988352#msg988352 date=1427812086' Alıntı:
Yılmaz abi yapraktan humik asit konusunda bende bi tecrubemi paylaşayım geçenyıl annemin köyündeki icara ektiğimiz yerlerdeki buğdaylara ot ilacıyla birlikte gübretaş humas verdik ve bizim buğdaylar diğer komşu tarlalara bakarak çok güzel gelişti ve hasatta yaklaşık 20ton o köye tohumluk verdik..
big_35_3.jpg

Volkan birçok kaynak 'humin asit yapraktan değil, topraktan uygulanmalı' deyince benim de fikrim o yonde gelişti.

Ama bı aksilik vardı. Yapraktan uyguladığım humin asitten çok güzel sonuc alıyordum.

En sonunda, yav bunu deneyen var mı, yani teorikte olay tamam ama pratikte durum nasıl diye kaynak arayışına girdim.

Sonuc olarak yukarıdaki gibi benzer sonuclar alınan 3-4 tane araştırmaya ulaştım. Hepsinde de verimi arttırdığı açık açık söyleniyordu.

Demek ki genel söylemlere değil, gerçek tecrübe ve deneyimlere inanmak lazım.

FEHİM link=topic=82923.msg988360#msg988360 date=1427813459' Alıntı:
Bilgileriniz için emeğinize, tecrübelerinize ve parmaklarına nazar eğmesin. Ancak buğday yinede 70 krş geçmez. buda acı bir gerçek üzgünüm.

Fehim Abi o konuyu 7 Haziran ' da ele alıcaz. Bu başlıkta verime odaklanalım.

sebazios link=topic=82923.msg988356#msg988356 date=1427812962' Alıntı:
Volkan birçok kaynak 'humin asit yapraktan değil, topraktan uygulanmalı' deyince benim de fikrim o yonde gelişti.

Ama bı aksilik vardı. Yapraktan uyguladığım humin asitten çok güzel sonuc alıyordum.

En sonunda, yav bunu deneyen var mı, yani teorikte olay tamam ama pratikte durum nasıl diye kaynak arayışına girdim.

Sonuc olarak yukarıdaki gibi benzer sonuclar alınan 3-4 tane araştırmaya ulaştım. Hepsinde de verimi arttırdığı açık açık söyleniyordu.

Demek ki genel söylemlere değil, gerçek tecrübe ve deneyimlere inanmak lazım.
Aynen abi buyıl senin verdigin potasyumlu tarifi yapıp kullanacaktım ama gecenyildan birinin bize silaj bicim borcu vardı adam odeyemedi onunda tarım marketi vardı bizde para karsılıgı dukkandaki sıvı gübrelerden aldık (Propfe firmasının Biotrissolü) biraz onları kullandım buyılda. Onun icerigindede humik fulvik asit var bakalim ne olacak. Senin tarifide not defterime yazdım yedekte duruyor :)

Resimler ve ekler

• uploadfromtaptalk1427816845046.jpg
    uploadfromtaptalk1427816845046.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 176
    1.5 MB · Görüntüleme: 171
    1.5 MB · Görüntüleme: 180

.
İki yıl önce bir deneme yaptım. Tarlanın bir kısmına ekim öncesi 5 lt/da gelecek şekilde humik asit atıp, toprağı karıştırdım ve hemen ardından da ektim. Yapraktan humik asiti 100 cc/da dozunda bütün tarlaya uyguladım.

Maalesef öyle ters bir zamanda biçmek zorunda kaldım ki verim ölçümü yapamadım. Sadece numune alıp analiz edebildim. Denemeyi yaptığım yerde arpa vardı. Hektolitrede 3-4 puan, proteinde ise 1 puan civarında artış oldu. Bu sene topraktan uyguladığı yerin diğer kısımdan renk ve kardeşlenme yönünde gözle görülür farkı var.

geçtiğimiz yıl ve ondan önceki yıl patatese potasyum uygulaması yaptım verimde çok fark gördüm ki depoda bile fark gördüm potasyum vermeyenlerin depoları hemen çürüdü benimki hiç çürüme olmadı bu sene gene potasyum vereceğim ama bi fransız malı potasyum vardı onu bulamıyorum eğer bildiğiniz kaliteli bir potasyum varsa denemek isterim

turk50 link=topic=82923.msg988594#msg988594 date=1427845326' Alıntı:
abi ben burdaki videodaki gibi bizim buydaylardada gördüm yapraklar nokta nokta sararıyor kuruyor genelde 1.2 yaprakta oluyor neden oluyor böyle konuyu biraz acarmısın
Bu hastalık etmenleri toprakta hep var.nem ve sıcağı bulduğu zaman yapraklara bulaşıyor.Sonra yapraktan yaprağa,tarladan tarlaya.İlaçlama yapmazsanız tarlanız ileride bu hale gelir.Bu da verim kaybıdır.

Resimler ve ekler

• 5072189190_01ee812f4b_b.jpg
    5072189190_01ee812f4b_b.jpg
    624.9 KB · Görüntüleme: 147
    624.9 KB · Görüntüleme: 141
    624.9 KB · Görüntüleme: 146

volkanuzel link=topic=82923.msg988352#msg988352 date=1427812086' Alıntı:
big_35_3.jpg
Volkan bu hümik asitden dönüme(1000 m2) kaç ml. uyguladın ?