Çiftçiyi Kandırmak Ne Güzel...

Selam Arkadaşlar;

Şuan biraz hiddetli,biraz kırgın hatta üzüntülüyüm.

Bugün ilçemizde 2.düzenlenen De-Myra Tarım Fuarı var idi babamla beraber gidip biraz dolaştık katılımın %80-90 ' ı ilaç ve gübre firmaları tarafındandı. Standlardaki görevlilerde ilçemizden olunca hemen hemen her standa uğradık sohbet ve muhabbetler bilgilendiriciydi fakat söylenenleri filtrelemek çok önemli zira tüm gübre firmaları ağız birliği yapmış gibi ahır gübresine savaş açmış durumda işte hiddetimin ve kırgınlığımın sebebi bu.

Söylenenler şunlar;

'Artık ahır gübresinin devri geçti devir artık hümik asit devri ahır gübresindeki gibi hastalık riski yok çok daha az miktarla çok daha faydalı.'

Ben bu sözü duyduktan sonra fuarı gezmeyi bıraktım zaten mekanizasyon adına 3 traktör bayisi dışında herhangi bişey yoktu.

Şimdi şu sözü kendimce eleştireyim:

Yahu neyin devri geçti elalem ahır gübresi atmak için ölüp ölüp diriliyor bizim firmalar savaş açmış.tamam belki hastalık riski söz konusu değil lakin en önemli kuralı nasıl unutursunuz?siz daha tarıma başlamadan üretimin ilk ve en önemli kuralını unuttunuz ne oldu o 'Organik Madde' kuralına hani çok önemliydi? Hepsini geçtim 1 Litrelik sıvı formülasyonla 4 ton gübreyi nasıl eş değer tutarsınız? zaten sen bu sözü söyleyip nasıl bi ticari tarım aklına sahip olduğunu belli etmişsin birde üstüne bana ürün satmaya çalışıyorsun bide ürün almadım diye darılıp kırılıyor hatır koyuyor böyle bi zihniyet yok.Ürün çok kaliteli olabilir piyasada eşi benzeri olmayabilir Lakin hiç birşey 4 ton ahır gübresinin tamamının organik olduğunu ve toprakta tam anlamıyla çözüldüğünü değiştirmez.
Bu lafları söyleyip üstüne birde 20 tane 1 litrelik sıvı formülasyon sattı benim tansiyonum tavan yaptı hayır araya girip alışverişi bozacam kendime yakıştıramıyorum bişey yapmasam da kandırılıp kazıklanan çiftçiye mi yanayım ne yapayım bilemedim

Hemen yan standdaki gübretaş yetkilisi durumu fark edip bizi davet ederek çay-kahve ikram etti.Aramızda da çok tatlı bir sohbet geçti adam durumdan sitem ediyor 'görüyosunuz işte piyasa kimlere kaldı' diyor.Bizde hümik asit tavsiye ediyoruz lakin altın kuralıda çiğnemiyoruz dedi ha analiz sonuçları geldiğinde organik madde düşükse hümik asit uygulattırıyoruz fakat çiftçi ben gübre atıcam derse de engellemiyoruz hümik asit BMW ise gübre BENTLEY ' dir diyerek asılmış olan yüzümüzü güldürmeyi başardılar.Kendilerine buradan da teşekkür ediyorum

Konumuza dönecek olursak Gübretaş standından müsade isteyip kalktık tam çıkışa yöneldim Altıntar ' da çalışan bi arkadaşım çıkıştan çevirdi bizim standa uğramadın bi çayımızı iç dedi haliyle döndük hem Altıntar standına uğramamıştım ne var ne yok bi bakarım dedim standa geldik daha masaya oturmadım adamın birine AGRO-LİG tanıtımı yapıyolar kardeşim el-insaf aynı terane tam kulağımı tıkayıp oturacağım demezmi ahır gübresi atma al bundan 5 çuval mahsül kuduracak bana dua edicen. Tam ayaklandım ağzımı açıp gözümü yumacağım babam hadi gidelim burası ticaret fuarıymış dedi hayır adamlar ticaretini yapıyor çok normalde illa birilerini kandırarak kazıklayarak mı olması lazım bunun başka bi yolu üslubu adabı yok mudur? İlla çiftçinin söğüşlenmesi mi lazım?

Bu işi yapan çiftçiyi kazıklayan ne kadar firma varsa diye başlayan bi cümle kurup fuardan ayrıldım.

Bahsettiğim üzüntümün sebebi ise çiftçimiz(en azından bölgemdeki) çok bilinçsiz söylenenlere çok çabuk kandığı için hem yüksek maliyetlerden dolayı gittikçe tutunması zorlaşıyor hemde her şeyin gereksizini kullanarak toprakları bitiriyor.

Ve anladım ki bilinçsiz bi çiftçinin piyasada tutunma şansı kalmamış hem ticaret ahlakı hemde insanlık ölmüş çok net anladım.

Ynt: Çiftçiyi Kandırmak Ne Güzel...

Kubilay bu olay her sektörde var. Biz sadece Türkler yapar zannederiz ama asıl yabancılar daha çok yapıyorlar, nalburdan malzeme alıp çok rahat yapabileceğin bir malzemeyi, allayıp pullayıp fazlasıyla satıyorlar.

Aspirin ilk çıktığında tanıtımı yapılırken her derde deva şeklinde konuşulunca bir doktor dayanamayıp ayağa kalkmış 'Eee sizin bu Aspirin varsa biz hepten mesleği bırakalım' demiş. Bu iş de o misal, bu gübreden kullan ürün coşsun :) Kendi kendine de çapa yapıp ilaç atıyor mu sorsaydın bari :)

Bizim işte daha beteri var, nalburda 2 TL ' ye satılan teflon bandı alıp 'Dental teflon band' adıyla paketleyip 100 TL ' ye satıyorlar :) Bizim enayiler de alıyorlar :D Ben 2 TL ' ye alıyorum steril edip kullanıyorum :)

Elektronik Balya sayacı konusu vardı, o da güzel bir örnektir, çok ucuza yapabileceğin sayacı, adamlar opsiyon olarak koyup uçuk rakamlar istiyorlar. Böyle böyle kazandırıyoruz...

Bu güne kadar ne hümik asit kullandım ne de çevreme tavsiye ettim.Trakya tabiri ile piyasada o kadar çok ' ' trışka ' ' firma var ki tarla başında duran 80 kamyon hayvan gübresinin yüzüne bakan yok.Hümik asit tamamen hikaye geliyor bana.Nedense hiç aklıma yatmıyor.Çoğunun içinde kompost var.Bitki artıklarını,hayvan gübrelerini, linyit kömürlerini bulayıp satıyorlar.Çiftçi de ' ' bi umut ' ' diyor.Doğal döngüye dikkat etmek lazım.Doğa bize herşeyi geri verir.

BABACANNN link=topic=82961.msg989046#msg989046 date=1427982286' Alıntı:
ahir gubresini hicbi gubre tutmaz .

Kesinlikle

DeHLiZ link=topic=82961.msg989056#msg989056 date=1427983031' Alıntı:
Kubilay bu olay her sektörde var. Biz sadece Türkler yapar zannederiz ama asıl yabancılar daha çok yapıyorlar, nalburdan malzeme alıp çok rahat yapabileceğin bir malzemeyi, allayıp pullayıp fazlasıyla satıyorlar.

Aspirin ilk çıktığında tanıtımı yapılırken her derde deva şeklinde konuşulunca bir doktor dayanamayıp ayağa kalkmış 'Eee sizin bu Aspirin varsa biz hepten mesleği bırakalım' demiş. Bu iş de o misal, bu gübreden kullan ürün coşsun :) Kendi kendine de çapa yapıp ilaç atıyor mu sorsaydın bari :)

Bizim işte daha beteri var, nalburda 2 TL ' ye satılan teflon bandı alıp 'Dental teflon band' adıyla paketleyip 100 TL ' ye satıyorlar :) Bizim enayiler de alıyorlar :D Ben 2 TL ' ye alıyorum steril edip kullanıyorum :)

Elektronik Balya sayacı konusu vardı, o da güzel bir örnektir, çok ucuza yapabileceğin sayacı, adamlar opsiyon olarak koyup uçuk rakamlar istiyorlar. Böyle böyle kazandırıyoruz...

Abi tıbbi ürünlerin pahalı olduğunu biliyorum özünde böyle şeylerden olduğunu senden öğrendim :) demek sterilizasyonla maliyeti 10 lirayı bulmayacak şeyi 100 liraya mı satıyorlar :) Biz ölmüşüz... :)

Mekanizasyonda buna bir nebze tahammül edebiliyorum belki anlamadığımdan belkide işin tamamen ticaret olduğunu bildiğimden fakat tarım ticaret değilki ticaret olarak görülmemeli A firması çiftçiye gereksiz ürünler satıp maliyet yükselterek iflas ettirince kime ürün satacak? Bu işin sürdürülebilirliğini gözardı ediyorlar ona sinirleniyorum hayır bide bu adamlar vasıflı(!) bu işi yapsınlar diye diye diploma verilmiş insanlar.

sebazios link=topic=82961.msg989057#msg989057 date=1427983217' Alıntı:
Doğal seleksiyon diye birşey var Kubilay. Çiftçiler arasında o gerçekleşiyor şu an.

Bilinçli olan yaşayacak diğerleri iflasa mahkum....
İşte üzüldüğüm kısımda bu zaten abi insanlar göz göre göre iflas etmek için çalışıyorlar bunun için resmen çaba sarf ediyorlar ama farkında değiller.

azoxystrobin link=topic=82961.msg989062#msg989062 date=1427984015' Alıntı:
Bu güne kadar ne hümik asit kullandım ne de çevreme tavsiye ettim.Trakya tabiri ile piyasada o kadar çok ' ' trışka ' ' firma var ki tarla başında duran 80 kamyon hayvan gübresinin yüzüne bakan yok.Hümik asit tamamen hikaye geliyor bana.Nedense hiç aklıma yatmıyor.Çoğunun içinde kompost var.Bitki artıklarını,hayvan gübrelerini, linyit kömürlerini bulayıp satıyorlar.Çiftçi de ' ' bi umut ' ' diyor.Doğal döngüye dikkat etmek lazım.Doğa bize herşeyi geri verir.

Hümik asit kullandım kullanımına da karşı değilim ama bi şeyi satarkende bişeyi yermenin anlamı yok hepsinin etki şekilleri ve mekanizmaları farklı

Seracılık için söylemek gerekirse bir seramda hümik asit ve ahır gübresi kombinasyonu çok mükemmel toprak verdi fakat farklı bir seramda aynı etkiyi gözlemleyemedim ahır gübresini toprağa karıştırırsın bikaç aydan önce çalışmaya başlamaz o bikaç aylık boşlukta da hümik asitten yararlanırsın benim şahsi düşüncem bu fakat 1 litre nasıl 4 tona eşdeğer olabilir azot yönünden olsa organik madde olarak nasıl denk olsun akıl var mantık var.

Bizim çiftçi maalesef ne denirse ona inanıyor kendisi alıp deneyip farkı görmek yerine hep başkalarının sözüyle hareket ediyor haliyle buda firmaların işine geliyor insaallah çiftçimiz bilinçlenirde ileride bu zihniyetteki firmaların tuzağına düşmez.

Adamın söylediği tek doğru şey ahır gübresinin hastalık yaptığı yanmamış ahır gübresi hastalık yapabilir....
Ahır gübresi güzel ayarlayıp atarsan eğer en kral gübre bile yalan yanında ayarlamaktan kastım yeşil ve sarı bitki atıkları ile kağıt atıkları odun dal parçaları ile fermante edip ( karbon azot dengesini ayrlamak için iiçindeki atıkların oranı önemli)) tarlaya attmak en güzeli bu
Modern tabirle acemi kompost....

ORION link=topic=82961.msg989089#msg989089 date=1427988918' Alıntı:
Adamın söylediği tek doğru şey ahır gübresinin hastalık yaptığı yanmamış ahır gübresi hastalık yapabilir....
Ahır gübresi güzel ayarlayıp atarsan eğer en kral gübre bile yalan yanında ayarlamaktan kastım yeşil ve sarı bitki atıkları ile kağıt atıkları odun dal parçaları ile fermante edip ( karbon azot dengesini ayrlamak için iiçindeki atıkların oranı önemli)) tarlaya attmak en güzeli bu
Modern tabirle acemi kompost....

Mustafa O hastalık olayı da hikaye. Ister yanmış olsun, ister yanmamış, gübre kuralına göre gömüldüğü sürece hastalık falan yapmaz.

Gübreyi yüzeye homojen olarak dağıt, 20-25 cm ' ye göm. Bak bakalım hastalık oluyor mu..

Aslında fermantasyonun asıl gerekliliği yabancı ot tohumlarının öldürülmesi. Fermante edilmememiş gübreyi döktüğün yer o yapar, fermante edilmiş yapmaz. Bir de yarayışlılık için gereken bazı kimyasal değişimler var. Bunun dışında arada fark atla deve değil.

Yani gübrenin fermante olmaması, kullanmamak için bahane olabilecek kadar büyük bi dert değil.

Ha, organik gübelerin içerisindeki yüksek azot, bitkileri hastalığa karşı dayanıksız yapabilir ama bu bile gübrenin suçu değil, avantajı.

0a1583887781f39278d64c2615704ef2.jpg

sebazios link=topic=82961.msg989113#msg989113 date=1427993023' Alıntı:
Mustafa O hastalık olayı da hikaye. Ister yanmış olsun, ister yanmamış, gübre kuralına göre gömüldüğü sürece hastalık falan yapmaz.

Gübreyi yüzeye homojen olarak dağıt, 20-25 cm ' ye göm. Bak bakalım hastalık oluyor mu..

Aslında fermantasyonun asıl gerekliliği yabancı ot tohumlarının öldürülmesi. Fermante edilmememiş gübreyi döktüğün yer o yapar, fermante edilmiş yapmaz. Bir de yarayışlılık için gereken bazı kimyasal değişimler var. Bunun dışında arada fark atla deve değil.

Yani gübrenin fermante olmaması, kullanmamak için bahane olabilecek kadar büyük bi dert değil.

Ha, organik gübelerin içerisindeki yüksek azot, bitkileri hastalığa karşı dayanıksız yapabilir ama bu bile gübrenin suçu değil, avantajı.

Aynen abi hayvan gübresi çok önemli avrupada bir sürü para verip hayvanın af edersiniz idrarını bile değerlendiriyorlar bizimkilerde hayvan gübresinini modası geçti diyor :)

sebazios link=topic=82961.msg989113#msg989113 date=1427993023' Alıntı:

yılmaz bey
yanmış (fermente) gübre ile yanmamış gübre arasında çok fark var ben biraz araştırdım
yanma sırasında meydana gelen reaksion sonucu gübre tamamı ile yararlı hale geliyor eğer yanmadan atılırsa yanma sırassında meydana gelen olay toraktada gerçekleşiyor ama bu kez toroktaki yararlı bakterileri kullanıyor bitkinin ihtiyacı olan bakteriler başka işlerle meşgul oluyor

ORION link=topic=82961.msg989119#msg989119 date=1427994845' Alıntı:
Aynen abi hayvan gübresi çok önemli avrupada bir sürü para verip hayvanın af edersiniz idrarını bile değerlendiriyorlar bizimkilerde hayvan gübresinini modası geçti diyor :)
Hayvan gübresinin modası geçmez Mustafa biz hususi gübre dağıtma römorku aldık daha düzgün gübreleme yapalım diye.

Kış boyunca( 7 ay) ortalama 40 büyükbaş hayvanın ahır gübresini bayıra stok yapıyorum, 3 yıldır bi türlü toprakla buluşturamadım. Geçen yıl bir kısmını taşımaya çalıştım, ekim ayı geldi, yağmur yağdı v.s. yine kaldı. Bunu tarlaya dengeli bir şekilde dağıtmak imkansız, gübre dağıtılan tarlada tav varsa çiğnenmesi cabası, daha sonra işlemek işkence.
Yaz ortasında bunu istediğimiz tarlaya nakil edemiyoruz, her taraf ekilmiş, yol yok v.s. Harman ağustos 20 de son buluyor, benim başımın belası. Kısacası yalnız uğraşan bir kişinin işi değil.
Nefret ediyorum...:(

aslan26 link=topic=82961.msg989125#msg989125 date=1427995488' Alıntı:
Hayvan gübresinin modası geçmez Mustafa biz hususi gübre dağıtma römorku aldık daha düzgün gübreleme yapalım diye.
Biz aldıysak geçmez geçemez desene rıdvan :D
Ben şöyle romorkları seviyorum rıdvan kuru toz haline gelmiş gübreyi dağıtacan bu şekilde ama hemen toprak ile karıştırmak lazım ;)
https://www.youtube.com/watch?v=Qylb0kBy6gY

ORION link=topic=82961.msg989132#msg989132 date=1427995838' Alıntı:
Ben şöyle romorkları seviyorum rıdvan kuru toz haline gelmiş gübreyi dağıtacan bu şekilde ama hemen toprak ile karıştırmak lazım ;)
Bizde nadasa çekiyoz gübreyi dagitip ikileme yapıyoruz veya sürülecekse sürüp karıştiriyoruz.

nailyetek link=topic=82961.msg989130#msg989130 date=1427995818' Alıntı:
Kış boyunca( 7 ay) ortalama 40 büyükbaş hayvanın ahır gübresini bayıra stok yapıyorum, 3 yıldır bi türlü toprakla buluşturamadım. Geçen yıl bir kısmını taşımaya çalıştım, ekim ayı geldi, yağmur yağdı v.s. yine kaldı. Bunu tarlaya dengeli bir şekilde dağıtmak imkansız, gübre dağıtılan tarlada tav varsa çiğnenmesi cabası, daha sonra işlemek işkence.
Yaz ortasında bunu istediğimiz tarlaya nakil edemiyoruz, her taraf ekilmiş, yol yok v.s. Harman ağustos 20 de son buluyor, benim başımın belası. Kısacası yalnız uğraşan bir kişinin işi değil.

Abi senin ahır gübresi ile kış aylarındaki zevklerini takip ediyorum :) İş böyle olunca nefret etmemen elde değil yalnız gübrelerden kurtulmak istersen yardımcı olalım uygun bi kamyonla uygun şekilde alımını yapalım?

ORION link=topic=82961.msg989132#msg989132 date=1427995838' Alıntı:

bu bildiğin gübre fabrikası adamın ekskavatörü var yahu bu ne zenginliktir ne hava atmadır bide traktöre yazdırmış 'no stress' diye o imkanlar bende olsa bende de stres olmaz :D

kubilay07 link=topic=82961.msg989137#msg989137 date=1427996415' Alıntı:
Abi senin ahır gübresi ile kış aylarındaki zevklerini takip ediyorum :) İş böyle olunca nefret etmemen elde değil yalnız gübrelerden kurtulmak istersen yardımcı olalım uygun bi kamyonla uygun şekilde alımını yapalım?

bu bildiğin gübre fabrikası adamın ekskavatörü var yahu bu ne zenginliktir ne hava atmadır bide traktöre yazdırmış 'no stress' diye o imkanlar bende olsa bende de stres olmaz :D
Attığıda kompost :D yaptığı düpedüz ahlaksızlık :D

nailyetek link=topic=82961.msg989130#msg989130 date=1427995818' Alıntı:
Nail abi senin köy bize yakın olsa bizim römorkla bir girsek iki veya üç günlük işi var ama mesafe uzak.

kubilay07 link=topic=82961.msg989137#msg989137 date=1427996415' Alıntı:

Kubilay; yükleme ve nakliye maliyeti yüksek, yoksa neden olmasın.
Bu eleman; No Stress!! yazmış ön cama, gelsin bizim arka kepçe ile yüklesin ve bayırlarda damper kaldırsın bakalım. Yada 4 teker dampersizi kürekle boşaltsın,
Depresyondayım :( :( yazdırmazsa ne olayım. :D
aslan26 link=topic=82961.msg989141#msg989141 date=1427997066' Alıntı:
Nail abi senin köy bize yakın olsa bizim römorkla bir girsek iki veya üç günlük işi var ama mesafe uzak.
Aynen mesafe uzak birde bizim yerler çok bayır oda sıkıntı olur.