Memede doku üremesi

Arkadaşlar merhaba, ineklerden birinde doğumdan sonra baş gösteren bir problem oldu. Memelerden biri diğerlerine göre aşırı şişti, ödem diye önemsemedim, süt geliyordu, cmt testi de temiz çıktı. Ancak yaklaşık 10 gün sonra memeden hiç süt gelmemeye başladı. Veterineri çağırdığımda oksitosin hormonu uygulayıp sonda ile sütün inip inmeyeceğini kontrol etti.Ancak süt gelmedi. Durumun et üremesi olduğunu ve meme için yapılabilecek hiçbirşey olmadığını söyledi. Yavaş yavaş bu etin süt üreten damarları tıkayacağı için cerrahi müdahale de yapılamayacağını iletti. Böyle bir durum hiç başınıza geldi mi? Sizce bunun bir tedavisi olabilir mi?

Ynt: Memede doku üremesi

hacimmet link=topic=82966.msg989407#msg989407 date=1428084228' Alıntı:
Hiç duymadığım bir sorun araştıralım böylebir durum varmıymış.
ziymut link=topic=82966.msg989469#msg989469 date=1428089087' Alıntı:
Sen bile duymadıysan çok ilginç, veteriner yanlış teşhis koydu diye korkmaya başladım

Bu sabah tohumlama yaparken benim veteriner ile sohbetini yaptık , önemli bir konu bence, de.

Aynen yazıyorum , Memede et üremesi yanlış bir çümle olabilir dedi.
meme iç dokusunun zarar görmesi yapısı itibarı ile insanın elindeki yaranın iyileşirken yara nasıl farklı sert bir doku ile iyileşiyorsa meme içi dokusu da gördüğü zarardan sonra granüle olur sertleşir dedi ,muhtemelen memedeki mastitis, e zamanında yada yanlış yetersiz ilaç ile tedavi etmenin sonucu olabilir .
Hayvanlarda kanser türü doku çoğalması pek görülmez hayvanların ömrü insanlara göre çok kısa olduğu için , hayvanlardaki siyiller her ne kadar hücre çoğalması olsa da onlar biraz farklı .
Buraya kadar benim veterinerin söyledikleri
Bence de kuru dönem mastitis açısından en tehlikeli dönem , şişlikte yapmaz ise hiç anlaşılmaz , doğum yaklaşınca zaten doğum ödemleri şişlikleri ile gizler kendini gene belli olmaz .

Kuru döneme alırken hayvanımız da mastitis olmamasına çok dikkat etmeliyiz kuru dönem meme içi ilaçlar tedavi edici değil daha çok koruyucu oluyor, mastitis varsa önce tedavi edip , sonra kuru dönem ilacı sıkıp kuruya almalıyız.
Bence önemli konu ben böyle bir sonuç çıkardım konudan .