YERLİ IRKLARIN ARTI LARI

yerli ırkları besliyipte merada ve yahut diğer türlü hem sütünden hemde etinden şu kadar kar yapıyorum diyebilecek olan varmı bu konuyu seçmemin nedeni ithal hayvanlara dünyalar kadar yediripde belli bi verimim beklemek yerine bunu beklerken aslında riskte alıyoruz zarar etme riskimiz yüksek oluyo onun yerine yerli yada melez ırkları merada beslemek bence daha ekonomik daha verimli dahada rahat yanlışsam lütfen düzeltin

Ynt: YERLİ IRKLARIN ARTI LARI

Yerli ırktan düve besiciliği yapanları biliyorum eskişehirde. Bunların alış fiyatları düşük oluyor. Mera olduğunda mera da, ekinler biçildikten sonra tarlalarda ve kışın ölmeyecek kadar yem verilerek besleniyor. Bunlardan çok güzel kurbanlık olur. Fiyatları en çok 2500 3500 arası olur 2 yaşında düveler için. Hayvan başına 1 yılda 1000 tl bırakır diyorlar. Sahibinden ' e bakarsan eskişehirde satılık düve adı altında fiyatlarını ordanda görürsün. Kolay gelsin.

KIvrak link=topic=82982.msg989347#msg989347 date=1428073306' Alıntı:
Yerli ırktan düve besiciliği yapanları biliyorum eskişehirde. Bunların alış fiyatları düşük oluyor. Mera olduğunda mera da, ekinler biçildikten sonra tarlalarda ve kışın ölmeyecek kadar yem verilerek besleniyor. Bunlardan çok güzel kurbanlık olur. Fiyatları en çok 2500 3500 arası olur 2 yaşında düveler için. Hayvan başına 1 yılda 1000 tl bırakır diyorlar. Sahibinden ' e bakarsan eskişehirde satılık düve adı altında fiyatlarını ordanda görürsün. Kolay gelsin.
yok ben zaten piyasasını biliyorum işin içinde olmamama rağmen şu an bazı nedenlerden dolayı ama başlıycağım zaman yerli-kırma hayvanda mantıklı,ekonomik millet niye ithal hayvanda diretiyo bu kadar anlamıyorum tamam süt verimi et verimi düşük ama onları değişik ırk hayvanlarla melezlemek her uğraşa değer

ORION link=topic=82982.msg989357#msg989357 date=1428074926' Alıntı:
Dah öncede bi konuda gördün eğer besicilik yapıyorsan ticaretten ve hayvandan anlayacaksın sürekli alacaksın sürekli satacaksın ticaretini de yapacaksın iyi besi çektiğin hayvanlarda olacak ;) bu şekilde çok tatlı olur ;)
sadece besicilik değilde süt yönlü de olabilir

mousset83 link=topic=82982.msg989359#msg989359 date=1428075183' Alıntı:
sadece besicilik değilde süt yönlü de olabilir
Süt işi benim kafama yatmıyor sğrekli içinde olacan ayak bakımı buzağılaması buzağı ölümleri çok dikkat etmen lazım ama besi de 50 tane sabit hayvanın olsun sağdan soldan ihtiyaçtan vesaire satanlardan 1 tane al sat , al sat ucuza al pahalıya sat ucuza al besle sat elindekilerden sat bir şekilde tekeri döndürürsün birde besi işinde bir kere takla attırdın mı parayı bir daha yürürsün Allah ' ın izniyle ;)

ORION link=topic=82982.msg989360#msg989360 date=1428075357' Alıntı:
Süt işi benim kafama yatmıyor sğrekli içinde olacan ayak bakımı buzağılaması buzağı ölümleri çok dikkat etmen lazım ama besi de 50 tane sabit hayvanın olsun sağdan soldan ihtiyaçtan vesaire satanlardan 1 tane al sat , al sat ucuza al pahalıya sat ucuza al besle sat elindekilerden sat bir şekilde tekeri döndürürsün birde besi işinde bir kere takla attırdın mı parayı bir daha yürürsün Allah ' ın izniyle ;)
garanti para diyosun... et fiyatları düşüp yem fiyatları çıkarsa sonra taklaya gelmeyelim :)

et fiyatları düşüp yem fiyatları yükselirse et fiyatları dahada düşer devlet desteklemezse batarsın bu risk her alanda var
Buğday yetiştirirsin Alllah korusun dolu vurdumu 1 senenin emeği gider bu o kadar temiz kazanç istiyen isnsanlar polislik yapsın herkesi alıyolar
nasıl nasıl olsa

mousset83 link=topic=82982.msg989363#msg989363 date=1428076039' Alıntı:
garanti para diyosun... et fiyatları düşüp yem fiyatları çıkarsa sonra taklaya gelmeyelim :)

ORION link=topic=82982.msg989366#msg989366 date=1428076301' Alıntı:
et fiyatları düşüp yem fiyatları yükselirse et fiyatları dahada düşer devlet desteklemezse batarsın bu risk her alanda var
Buğday yetiştirirsin Alllah korusun dolu vurdumu 1 senenin emeği gider bu o kadar temiz kazanç istiyen isnsanlar polislik yapsın herkesi alıyolar
nasıl nasıl olsa
yarın başvuruyum o zaman hemen alımlar devam ediyomuymuş

bahsettiğin hayvanların erkeğini ucuza alır beslerim diyorsan amenna
ama damızlık dediğin zaman işin rengi değişir ithal dendiği zaman ben anladığımı sana söyleyim
anne baba belli
karnındaki yavrunun babası belli
seçimi iyi yaptıysan aşşağı yukarı ne vereceği belli
hastalıktan ari
yavrusunu satacağın zaman rakam belli
günlük canlı ağırlık kazanımı belli
baktığın zaman ne olduğu belli
kimseye açıklamana gerek bile yok baktıkları zaman
bukadar belirginliğin içinde hiç tartışmaya gerek bile yok

ithal hayvan fazla yer kanısına nerden vardın bilmiyorum ırkla alakalı bir durum sonuçta
ikisinin karlılık oranının aynı yada yakınlık göstereceğini hiç sanmıyorum

bir veteriner abimin tavsiyesine benziyor senin anlattıkların piyasadan doğum yapabilecek ucuz inekleri topla
istediğin tohumları koy kendi ırkını zamanla oluştur ölüm olduğunda hiç dert etmezsin zararın çok olmaz
diğerlerindeki ölümler insanı üzer misali

bugün sütaş 30-32 lt ortalamayı yakalarken sürüyü hep geliştirerek yakaladı

n_sayan link=topic=82982.msg989374#msg989374 date=1428079852' Alıntı:
bahsettiğin hayvanların erkeğini ucuza alır beslerim diyorsan amenna
ama damızlık dediğin zaman işin rengi değişir ithal dendiği zaman ben anladığımı sana söyleyim
anne baba belli
karnındaki yavrunun babası belli
seçimi iyi yaptıysan aşşağı yukarı ne vereceği belli
hastalıktan ari
yavrusunu satacağın zaman rakam belli
günlük canlı ağırlık kazanımı belli
baktığın zaman ne olduğu belli
kimseye açıklamana bile gerek yok baktığın zaman
bukadar belirginliğin içinde hiç tartışmaya gerek bile yok

ithal hayvan fazla yer kanısına nerden bilmiyorum ırkla alakalı bir durum sonuçta
ikisinin karlılık oranının aynı yada yakınlık göstereceğini hiç sanmıyorum

bir veteriner abimin tavsiyesine benziyor senin anlattıkların piyasadan doğum yapabilecek ucuz inekleri topla
istediğin tohumları koy kendi ırkını zamanla oluştur ölüm olduğunda hiç dert etmezsin zararın çok olmaz
diğerlerindeki ölümler insanı üzer misali

bugün sütaş 30-32 lt ortalamayı yakalarken sürüyü hep geliştirerek yakaladı

peki yerli hayvanda şöyle bi şey var kanaatkar bi durum diyelim 100 başlık sürün var o sene işlerin kötü gitti hayvanları sap samanla besliyebiliyosun az bi şeyde takviye yapmana bile gerek var mı bilmiyorum simental -holsteinde aynı olay sözkonusu olduğunda nolucak diyelim olur ya ters bi zamanına geldi onlara sap samanla bakıyım dersen telef olur gider koca sürü yanlışmıyım ? artı şöylede bi şey var ulaşılması zor ithal inek fiyatlarıda zaten üstüne az bi şey daha koy araba alırsın valla aracı firmalar 1000 euroluk inegi 3000 euro ya iteliyo

Meradan yararlanmada simmental montofon gayet iyi kaba yem agirlikli beslesende en kotu sutu azaltir bizzat gordum
fiyatlara gelirsek turkiyeden gene ucuz sıkıntı yok yani gecen hafta 14 aylik 4 simentalin tanesini 6750 tl den verdiler gebe duveyi 8500 den verdiler

n_sayan link=topic=82982.msg989384#msg989384 date=1428081223' Alıntı:
Meradan yararlanmada simmental montofon gayet iyi kaba yem agirlikli beslesende en kotu sutu azaltir bizzat gordum
fiyatlara gelirsek turkiyeden gene ucuz sıkıntı yok yani gecen hafta 14 aylik 4 simentalin tanesini 6750 tl den verdiler gebe duveyi 8500 den verdiler
Karadenizin Jersey cinsi inekleri çok iyidir, az süt verir, ama 5 cm. kalınlığında kaymağı olur. Hadi onuda geçtik, hayvana istersen piedmentosa cinsi tohum attır. Olmadı hereford cinsi attır, doğurmam demez. Birde Kars bölgesinde zavut cinsi inekler vardır, bunlarda harikadır, zabellah gibi olurlar.

İyi para iyi hayvan , yerli hayvanın angus, şarole, gibi meradan yararlanacağını sanmıyorum.

İyi mera karlı hayvancılık , avrupanın güzel yağışlı iklimi güzel toprakları olmasa o kadar başarılı olamazlar .

Karlılıkta hangi ırk daha iyi dersek o biraz kişinin imkanına göre değişir dağlık kıraç arazi ile ova sulak arazi farklı .

Bol yağış alan iklim ile kurak iklim farklı .

Dedik ya imkanlar çok önemli toprak yapısı ve iklime göre hareket etmek gerek .

Olmayacak işi olmayacak yerde başarmak çok zor .

mousset83 link=topic=82982.msg989371#msg989371 date=1428078257' Alıntı:
yarın başvuruyum o zaman hemen alımlar devam ediyomuymuş
Üni mezunu isen kpss 40 puan alacan onuda herkes alır aşağı yukarı
lise mezunu isen lys den 240 puan mı ne alacan bu kadar onuda aşağı yukarı herkes alır ;) varsa niyetin yaş problemin takılmıyorsa başvur garanti para ;)