Biberde Takoz Problemi İçin Yaprak Gübresi Performans Denemesi-

Selamlar Arkadaşlar;

Bir süredir dolmalık biberlerim de yaşamış olduğum takoz meyve problemi için çareler aramaya başladım biraz araştırınca problemin çözümüne yönelik bikaç yol buldum ilki gübrelemenin değiştirilmesiydi onu değiştirdik yeni gübreleme sistemimiz fosfor ve potasyum ağırlıklı oldu üsten yapılabilecek yol ise bugün uygulamasını yaptığım preparatları içeriyor bunlar;

HEKTAŞ-Biozyme TF(Çinko ve Mangan İçerikli) Meyve Bağlamayı Teşvik Edici
CIFO-Agr(Azot,Potasyum,Magnezyum,Çinko,Mangan İçerikli) Fotosentez ve Çiçeklenmeyi Teşvik Edici

CİFO-NeoBit(Kalsiyum Klorür Çözeltisi) Bi Kaç Bölgede kalsiyum Noksanlığı Gözlemlendiği İçin Uygulandı

TAKOZ MEYVE NEDİR?

Takoz meyve tam olarak döllenememiş,erkek yada dişi organlarından birinde sorun oluşmuş,zarar görmüş çiçeklerin oluşturduğu meyvelerdir.Bu meyveler ticari değeri olmayan boy olarak küçük ve yeterli iriliğe ulaşamadan hasat oldunluğuna erişmiş meyvelerdir.

Takoz meyve fiziksel zarar yada döllenme problemleriyle oluşabileceği gibi yetersiz ve dengesiz sulama,yetersiz gübreleme,aşırı sıcak ve soğuk,stres gibi nedenlerle de oluşabilir.

Ayrıca yeşil aksam olarak aşırı güçlü gelişen bitkilerde tüm bu nedenler olmasa dahil rastlanabilmektedir.Fakat bu düzenli gübreleme ile dizginlenebilecek bir olasılıktır.

Bizdeki Sıkıntı Nedir Bu Durum Nasıl Oluştu

İşletmemizdeki takoz meyve sıkıntısı güçlü gelişen yeşil aksamdan kaynaklandığı düşünülmektedir.
Kış ayları boyunca soğuklar sebebiyle dizginlenebilen fotosentez faaliyeti ışık yoğunluğunun artması ve havaların ısınması sebepleriyle dizginlenememiş ve dikim öncesi organik madde yönünden zenginleştirilmiş toprağın etkisiyle dahada artmıştır

Sıkıntı bir süre değişken hava şartlarından dolayı normal olarak değerlendirilmiş fakat geçici olmadığının fark edilmesini takiben gübrelemedeki azot oranı düşürülmüş fosfor ve potasyum yönünden zenginleştirilmiş gübre karışımı kullanılmaya başlanmıştır.Buna göre;

Halihazırda kullanılan 16-8-24+Me gübresi MKP(Mono Potasyum Fosfat) gübresi ile fosfor ve potasyum yönünden zenginleştirilmiş ve dün(03-04-2015) tarihinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Bunun yeterli olmayacağı düşünülerek yapraktan gübreleme yoluna başvurulmuştur.

Kullanılan Preparatların İçerikleri;

CİFO--Agr(15-0-5+9MgO+ME)

Toplam Azot (N)---------------------------------% 15
Nitrat Azotu (N)---------------------------------% 1,4
Üre Azotu (N) (Düşük bi üretli)---------------% 13,6
Suda çözünür Potasyum Oksit (K2O)--------% 5
Suda çözünür Magnezyum Oksit (MgO)-----% 9
Suda çözünür Mangan (Mn)--------------------% 5
Suda çözünür Çinko (Zn)------------------------% 4

HEKTAŞ---Biozyme TF

Suda çözünür Mangan (Mn).....................%0,5
Suda çözünür Çinko (Zn).........................%2,0

CİFO----NeoBit(Kalsiyum Klorür Çözültisi)

Suda çözünür Kalsiyum Oksit (CaO) -------% 15
Suda çözünür Bor (B)-------------------------% 0,25

fOTOĞRAFLAR;

Preparatlar
20150404_175139.jpg

Uygulama Yapılan Parsel
20150404_174407.jpg

Takoz Meyveler
20150404_174603.jpg

20150404_174607.jpg

20150404_174558.jpg

Takoz Meyve
20150404_174628.jpg

Takoz Meyve İç Yapısı 'Döllenme Olmadığı İçin Çekirdek Oluşumu Yok'
20150404_174716.jpg

20150404_174801.jpg

Bunlarda Olmasını İstediğimiz Meyveler
20150404_174837.jpg

20150404_174506.jpg

20150404_174820.jpg

20150404_174509.jpg

Takoz Olmayan Meyve İç Yapısı
20150404_174911.jpg

Çekirdek Oluşumu Bu Şekilde Olmalı
20150404_174921.jpg

20150404_174938.jpg

Sonuçları bu konu üzerinden duyuracağım yaklaşık 10 güne 2.uygulama öncesi herşey belli olur...

-SON-

Ynt: Biberde Takoz Problemi İçin Yaprak Gübresi Performans Denemesi-

açık alanda bende bu yıl ilk defa kapya biber ektim aynı sorun onda da olur mu birde bana sürekli yardımcı olursanız sevinirim trakkulüpde pek biber ekene rastlamadım

azam link=topic=83020.msg989816#msg989816 date=1428168911' Alıntı:
açık alanda bende bu yıl ilk defa kapya biber ektim aynı sorun onda da olur mu birde bana sürekli yardımcı olursanız sevinirim trakkulüpde pek biber ekene rastlamadım

Takoz problemi tüm biber çeşitlerinde rastlanan bir problem ama açık alanda durum nedir bilmiyorum biz örtüaltında yaptığımız için pek bilgili değilim açık alanla ilgili ama elimizden gelen bişey olursa elbette yardımcı olmaya çalışırım

kubilay07 link=topic=83020.msg989818#msg989818 date=1428169046' Alıntı:
Takoz problemi tüm biber çeşitlerinde rastlanan bir problem ama açık alanda durum nedir bilmiyorum biz örtüaltında yaptığımız için pek bilgili değilim açık alanla ilgili ama elimizden gelen bişey olursa elbette yardımcı olmaya çalışırım
allah razı olsun kardeş

aaysberkk link=topic=83020.msg989927#msg989927 date=1428176793' Alıntı:
solgunluk problemı oluyormu bıberlerınızde

Solgunluk toprak kökenli bir hastalık belirtisidir.Fusarıum ve verticillium gibi toprak kökenli hastalıkların başlıca belirtisidir.
Seralarımızın bulunduğu parseller toprak kökenli hastalıklardan arındırılmış durumda olduğu için rastladığımız hastalıklardan değil.
Fakat her yıl ahır gübrelemesine bağlı olarak bi kaç bitkide bulaşma belirtilerine rastladım bi kaç bitki olduğu için yolarak çare bulduk sezon sonu solarizasyon ile bulaşmanın ortadan kalkacağı kanaatindeyim

kubilay07 link=topic=83020.msg989940#msg989940 date=1428177294' Alıntı:
Solgunluk toprak kökenli bir hastalık belirtisidir.Fusarıum ve verticillium gibi toprak kökenli hastalıkların başlıca belirtisidir.
Seralarımızın bulunduğu parseller toprak kökenli hastalıklardan arındırılmış durumda olduğu için rastladığımız hastalıklardan değil.
Fakat her yıl ahır gübrelemesine bağlı olarak bi kaç bitkide bulaşma belirtilerine rastladım bi kaç bitki olduğu için yolarak çare bulduk sezon sonu solarizasyon ile bulaşmanın ortadan kalkacağı kanaatindeyim
bız acıkta bıber uretıyorduk son bır kac yıldır solgunluk ve verım dusunden dolayı artık bıber yapmıyoruz.her yolu denedık ama solgunluga care bulamadık buyuk ıhtımalle toprak ve ıklımsel bırsey galıba

aaysberkk link=topic=83020.msg989942#msg989942 date=1428177540' Alıntı:
bız acıkta bıber uretıyorduk son bır kac yıldır solgunluk ve verım dusunden dolayı artık bıber yapmıyoruz.her yolu denedık ama solgunluga care bulamadık buyuk ıhtımalle toprak ve ıklımsel bırsey galıba

Çaresi var onun biraz maliyetli fakat hem yabancı otlara karşı hemde toprak kökenli hastalıklara karşı %60 ' lara varan etki sağlanabiliyor.
Bu hastalıklar ile mücadele için üretilen 'toprak fumigantları' var fakat önce solgunluğun ne solgunluğu olduğunun tespiti gerekli en sık rastlananlar 'Fusarium' ve 'Verticillium' solgunluklarıdır belirtileri birbirine çok benzediğinden çok karıştırılırlar.Tabi bu 2 hastalık kendi içlerinde de ayrılıyor.

kubilay07 link=topic=83020.msg989944#msg989944 date=1428177795' Alıntı:
Çaresi var onun biraz maliyetli fakat hem yabancı otlara karşı hemde toprak kökenli hastalıklara karşı %60 ' lara varan etki sağlanabiliyor.
Bu hastalıklar ile mücadele için üretilen 'toprak fumigantları' var fakat önce solgunluğun ne solgunluğu olduğunun tespiti gerekli en sık rastlananlar 'Fusarium' ve 'Verticillium' solgunluklarıdır belirtileri birbirine çok benzediğinden çok karıştırılırlar.Tabi bu 2 hastalık kendi içlerinde de ayrılıyor.
soyle ızah edeyım bıberlerın once yaprakları soluyor susuz kalmıs gıbı sonrada kuruyor punto bıberının muhendıslerı geldı bu duruma bır cozum bulmak ıcın ama verdıklerı ılaclar da care olmadı.en son careyı soyle bulduk bıberlerı onceden 40 cm e dıkıyorduk sonra 20 cm e dıkerek ve bırde damlamadan hıcbır gubre vermedıgımızde solgunluk olmuyor bu seferde verım dususu yasanıyorr

aaysberkk link=topic=83020.msg989951#msg989951 date=1428178277' Alıntı:
soyle ızah edeyım bıberlerın once yaprakları soluyor susuz kalmıs gıbı sonrada kuruyor punto bıberının muhendıslerı geldı bu duruma bır cozum bulmak ıcın ama verdıklerı ılaclar da care olmadı.en son careyı soyle bulduk bıberlerı onceden 40 cm e dıkıyorduk sonra 20 cm e dıkerek ve bırde damlamadan hıcbır gubre vermedıgımızde solgunluk olmuyor bu seferde verım dususu yasanıyorr

Konu dağılmasın pm attım bu konuyla ilgili oradan iletişim kurarak bir sonuca ulaşalım

İş yoğunluğundan konu ile ilgilenememişim kusura bakmayın.

Konuyu netleştireyim kullanılan preparatların iş yapıp yapmadığını net olarak bilemiyoruz çünkü bu ürünler uygulandıktan uzunca bir süre sonra düzelme gözlemledik ve bu süreçte bir etki göremeden birçok ürün kullandık bunların içinde fosfor ağırlıklı gübrelerde vardı hangisi sonuç aldırdı net olarak bilemiyorum zira konuyu açtıktan 10 gün sonra yazlık sera işlerine başladım o yoğunluktada takip etmeyi unutmuşum kusura bakmayın...

kubilay07 link=topic=83020.msg989954#msg989954 date=1428178771' Alıntı:
Konu dağılmasın pm attım bu konuyla ilgili oradan iletişim kurarak bir sonuca ulaşalım

İş yoğunluğundan konu ile ilgilenememişim kusura bakmayın.

Konuyu netleştireyim kullanılan preparatların iş yapıp yapmadığını net olarak bilemiyoruz çünkü bu ürünler uygulandıktan uzunca bir süre sonra düzelme gözlemledik ve bu süreçte bir etki göremeden birçok ürün kullandık bunların içinde fosfor ağırlıklı gübrelerde vardı hangisi sonuç aldırdı net olarak bilemiyorum zira konuyu açtıktan 10 gün sonra yazlık sera işlerine başladım o yoğunluktada takip etmeyi unutmuşum kusura bakmayın...
bıber fıyatlarında da dusus olunca bolgede artık dolmalık bıber ekımı bıttı.

Kubilay gubreleme yada bitki besleme ile ilgili degil de, genetik kaynaklı bir sorun gibi duruyor.

Nitekim üreme organlarının yokluğu söz konusu. Belki yüzlerce makale okudum, üreme organlarına bu tarz tesiri olan bir besin noksanlığı / fazlalığı ya da dengesizligine rastlamadım su ana dek.

Bu arada unutturma, domates ve biberdeki bitki besin noksanlıkları ile ilgili bı kaynak yollayacağım sana.

aaysberkk link=topic=83020.msg1038977#msg1038977 date=1448579610' Alıntı:
bıber fıyatlarında da dusus olunca bolgede artık dolmalık bıber ekımı bıttı.

Açık tarla ucuz oluyor maalesef.

sebazios link=topic=83020.msg1038983#msg1038983 date=1448585871' Alıntı:
Kubilay gubreleme yada bitki besleme ile ilgili degil de, genetik kaynaklı bir sorun gibi duruyor.

Nitekim üreme organlarının yokluğu söz konusu. Belki yüzlerce makale okudum, üreme organlarına bu tarz tesiri olan bir besin noksanlığı / fazlalığı ya da dengesizligine rastlamadım su ana dek.

Bu arada unutturma, domates ve biberdeki bitki besin noksanlıkları ile ilgili bı kaynak yollayacağım sana.

Abi genetik midir bilmiyorum her yıl gübreleme,sulama ve soğuk-sıcak dengesinin kaçtığı zamanlarda olur biberlerde o yüzden genetik olduğunu düşünmüyorum öyle olsaydı yıl boyu hiç biber alamazdık.
Bu olay dişi yada erkek üreme organlarının kısırlaşması sonucu oluyor en çok fosfor noksanlığında ortaya çıkıyor bitki tohumlamayı bırakıp vejetatif aksamı kurtarmaya çalışıyor
Bu olay noksanlık değilde bitkinin soğuklarda çalışamaması sonucu ortaya çıkıyor abi belkide dediğin gibi genetiktir benim mühendislerin açıklamalarından çıkarttığım sonuç bu

Kaynağı alalım ihtiyaç var :)