+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/11 12345 ... SonuncuSonuncu
203 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübreleri & Genel Tarifler  Temel kural: Gübreleme analize göre yapılır.

  Peki analiz yoksa?

  Yani yaprak ve toprak tahlili, bazı şartlardan dolayı yapılmamış yada yapılamamış, herhangi bir besin eksiklikliği, noksanlıği var mı, yok mu bilinmiyorsa?

  Yağış ve NPK yeterli olmasana rağmen istenilen verimlerin alınamadığı, 'mal yapmayan' bi tarla söz konuysa..

  Bu şartlarda, bu tarladaki mahsül için nasıl bir besleme yapılabilir?

  Sezonda olmanın da etkisi ile yukarıdakine benzer çok soru gelmekte. Tek tek cevap yazıyoruz ama herkesin faydalanması için genel bi konu açalım dedik.

  ***

  Özet 1: buğdaya, arpaya zarar vermeden, şiddetli noksanlıkları giderebilecek, bitkinin sağlıklı gelişimini sağlayacak, minimum yasasına uygun, çok ucuz maliyetli genel bi yaprak beslemesi nasıl yapılır?

  A ' dan Z ' ye tarif:

  Malzemeler 65 dekar için. Bir çoğu artacak. Yani önümüzdeki yıl için de kenarda malzeme olacak.

  1-) Çinko:
  Dekara 100gr atacağız. Bize 6.5 kg yeter. Ama parçalı satmadıkları için 1 çuval (25 kg) çinko sülfat alıcaz. Burda fiyatı 62.5 - 70 lira.
  -Dekar maliyeti: 0.25 lira.

  2-) Üre:
  Dekara 300gr atacağız. Bize 18-20 kg yeter. Çuvalı 57-61 lira.
  - Dekar maliyeti 0,35 lira.

  3-) Potasyum Nitrat:
  Dekara 200 gr atacağız. Bize 13 kg yeterli. 25 kg çuval alıcaz. Fiyatı 80-90 lira. Yarısı artacak.
  - Dekar maliyeti 0,65 lira.

  4-) Magneyzum sülfat:
  Dekara 200gr atacağız. Bize 13 kg lazım. Yine 25 kg çuval alınacak ve yarısı artacak. Çuvalı 35-40 lira.
  - Dekar maliyeti 0,30 kuruş.

  Bundan sonrakiler, ikincil öncelikli elementler.

  5-) Fosfor kaynağı:
  Öncelikle belirmek lazım ki fosfor, buğdayın / arpanın erken dönem aldığı bir element. O nedenle sapa kalkım gerçekleştiyse, bitki tarafından alım kapandığı için istediğiniz etkiyi alamayabilirsiniz. Yani fosfor olabildiğince erken verilmeli. (Zaten bu yüzden taban gübresi) Özetle fosforun toprağa verilmesi şiddetle önerilir. Ha oldu ki taban gübresinde yeterli fosfor veremedik ve eksiklik belirtisi oldu. Ne yapabiliriz?

  Fosfor konusu da 2 seçeneğimiz var. Hazır almak, kendimiz yapmak. Hazır fosfor kaynaklarını bulmak bazen zor olabiliyor. O nedenle 2. bi alternatif yol da yazıcam.

  1. Yol, hazırlar: Neler kullanabiliriz?

  - MKP (mono potasyum fosfat)
  - MAP (mono amonyum fosfat)
  - TSP (trible super fosfat)
  - TP (Triple fosfat)

  Yukarıdaki seçeneklerden herhangi biri. Hangisini bulabilirseniz bulun, farketmez. Dekara 200-250 gr yeterli.

  Yukarıdakiler hepsi %100 suda eriyebilir. Uygulaması kolaydır. Hepsinin içerisinde fosfor pentaoksit vardır ve gübrenin ortalama %50 ' sini oluşturur.Kg fiyatı 1.5-2 liradan düşük olmaz. Biz dekara 250 gr kullanacağız. 15-16 kg işimizi görür. Tahmini dekar maliyeti 0,4-0,6 lira arası. Eğer bu ilk guruptan bi gübre bulursan fosforla işi bitmiş olur. Peki bulamazsanız?


  2. Yol:
  Eğer bunları bulamazsanız elimizi taşın altına sokucaz. Kendi fosforumuzu kendimiz çıkartıcaz. (Korkmayın, topraktan değil)

  Nasıl?

  Bize lazım olan madde yukarıda da dediğim gibi 'fosfor pentaoksit'. Bu suda çözülebilecek bi fosfor ve tüm 'taban gübrelerinde' bulunur.

  O nedenle sırası ile:
  - gübretaş 13.24.12 +ME (bunun içinde demir de var. O nedenle ilk sıraya yazdım. Süper mısır gübresi diye de geçer. 50 kg çuvalı 70-80 lira civarı.)
  - DAP (18-46) yukarıdaki ile aynı fiyattadır.
  - 20-20 yada 20-20-20 yada fosforu bol bir kompoze
  - 15-15-15 (buraya kadar düşebiliriz)

  Zaten piyasada başka fosfor kaynağı da yok

  Ikinci gruptakiler bildiğin taban gübresi olduğundan %100 suda erimez. Çünkü içerisine dolgu maddesi (ki büyük çoğunlukla çakıl taşı) koyarlar.

  Bu nedenle bu gübreyi eriticez, içindeki çakıl taşlarını da süzücez. Bu kadar.

  Not: çakıl taşlarını neden süzüyoruz?

  İlaç makinasını tıkamaması için. Başka sebebi yok

  2. Gruptakilerden kullanacaksanız 5 ' er kg olarak 4 seferde yapmanız daha kolay olur. Eritme kolaylaşır.

  Not: 18-46 dılındakilerden bulursanız, miktarı 350-400gr/da ' a kadar çıkartabilirsiniz.


  Taban gübresi eritme işlemi: 5 kg gübreyi bir kovaya koyun. Üzerini örtecek kadar su koyun. (Su sıcak olursa işin kolaylaşır) bir sopa ile eze eze karıştırın. Suyu temiz bir kaba süzün. Süzgeçten geçmeyen gübreleri yine kovaya koyup ve işlemi tekrarlayın.

  Aynı işlemi su berraklaşana kadar (tahminen) 3-4 kez yapmanız gerekebilir. Su beraraklaştığında, kovanın içine ilk koyduğunuz gübrenin hacim olarak 3 ' te biri kadar erimemiş gübre kalacaktır. Dikkatli baktığında bunların gübre değil, 'çakıl taşı' olduğunu kolayca farkedebilirsiniz. Çakıl taşını eritmeyeceğimiz için daha da zorlamaya gerek yok tarlanın zayıf bi yerine saçın gitsin.

  Kalan maddenin ağır olması sizi endişendirmesin, içine su çekmiş bildiğiniz çakıl taşları onlar. Ağır olması normal. Önemli olan hacmen ilk koyduğunuzun 3 ' te biri kadar olması.

  Ayrıca bu ikinci yol, ilkine göre yarı yarıya uygun maliyetlidir. Ayrıca bu yöntemle bir çok kompoze gübrelerin içeriğini alabilirsiniz.

  6-) Demir:
  Eğer fosfor kaynağı olarak 13-24-12 kullandıysanız demire gerek yok. Kullanmadıysa az bi miktar demir ilave etmemiz çok güzel olur. Bunun için demir sülfat yada demir forte gibi ucuz bi demir kaynağı seçebilirsiniz. Üzerinde önerilen dozun yarısı kadar kullanmak işimizi görür. Dekar maliyeti 0.3 lirayı geçmez.

  7-) Hümik Asit, fülvik asit, amino asit (herhangi biri olabilir)
  Dekara 100ml önerilir ama şelatlama için 50 ml yeterlidir. Litresi 8 lira. Bir şişe 20 dekar yere gider. Dekar maliyeti 0,4 lira.

  Maddelerimiz bunlar. Zaten bunun dışında buğdayda şiddetli strese ve ve verim kaybına neden olabilecek başka madde de hemen hemen yok gibi. Bir tek calsium var ama onu ekleyebilmeye şansımız yok. (Bazı maddelerle arası limoni, bir araya getirmemem lazım) bir de mangan, molibden var ama hayati değil. Dekara atılacak doz az olduğundan katılmasa da olur. Ha illa atmak isterseniz 25 liraya hazır şelatlı yarım kg ' lık paketlerde bulabilirsiniz.


  ***


  Eritme önerileri:

  - suyu ısıtmak her zaman işinizi kolaylaştırır, hızlandırır.

  - 2. grup fosfor kaynakları dışında maddelerin hepsi suda kolayca erir. Mesela üre yada magnezyum, çaya attığınız şekerden daha kolay ve hızlı erir. Bu nedenle tek seferde eritebilirsiniz.

  Eritirken en zorluk çıkartacak madde 'potasyum nitrat'tır. Bu yüzden ya potasyum Nitrat ' ı eriteceğiniz suyu ısıtmaya çalışın, yada fosfor kaynaklarında kullandığımız 2.yöntem gibi süze süze, sulandırarak eritin. Bir yöntem de potasyum Nitrat ' ı eriteceğiniz suya önce Hümik, fülvik, amino asit atmaktır. Bu da erimeyi hızlandırır lakin süzmeyi zorlaştırır, aklınızda bulunsun.

  - Olabildiğince az su kullanmaya çalışın. Çünkü bu kadar madde eritildiğinde hiç anlamadan 100 litre sıvı gübre çıkabiliyor ortaya. Iş büyüyor.

  - Karıştırmanın sırası yok. Hangisi kolaysa (mesela üre) onunla başlayın.

  - Kolay olması için hepsini bir kaba koyup eritmeye kalkmayın, iş daha da zorlaşır. Her maddeyi teker teker eritip ana karışıma katın. Bu esnada suyu hesaplamaya çalımayın. O iş en son yapılacak.

  - 50-60 litrelik plastik süt güğümleri yada açık ağızlı mavi bidonlar, ana karışımı biriktirmek için güzel iş görüyor

  - karıştırmak için uzun saplı bir kömür küreği ve sert gübreleri ezmek için kalın bi odun yada 5 ' e 5 bi kalas iyi olur.

  - süzgeç olarak mutfakta kullanılan metal tel süzgeçler 10 numara. Tel süzgeçin gözlerinden geçebilen her madde ilaç makinası tarafından atılabiliyor. Fiyatı 4-5 lira. Bulamazsanız 1 liralık plastik süzgeçler de olur ama gözleri sık olduğundan sürerken gereksiz yere tıkanma yapar, zahmet verir.

  - gübre hazırlandıktan sonra çökme yapmaması için ana karışımı ara ara karıştırmak iyidir.

  - Eritillmiş maddeleri karıştırmadıysanız, ayrı ayrı 2 yıl saklayabilirsiniz. Bunun için ağzı sıkıca kapatılmış 5-10-20 litrelik su petleri ve damacanaları iyidir. Metal kap kullanmamaya çalış. Hava almaması da önemli.

  - Eğer hepsini karıştırdıysanız, 1-2 günden fazla bekletmemeye çalışın. (Ağzı yine kapalı olacak)

  - Karıştırma esnasında köpürme yapabilirler, bu genelde Hümik-fülvik asitten kaynaklanır. Diğer maddlerden de köpük yapmayı sevenler var. Sıkıntı yok. Hümik, fülvik asiti sade su ile bile karıştırsanız köpürür. Normaldir.

  Katılımı ilaç deposuna atmadan önce muhakkak son kez bi karıştırın. Çinko gibi metaller dibe çökmeyi sever. İlaçlama esnasında da makinanın karıştırıcısı hafif açık olursa iyi olur.


  ***


  Bu karışımda açıkçası yok yok. Tamamen dar yapraklı hububatlara özel bir bitki besleme. Peki listelersek içerisinde neler var?

  - amid formlu üre azotu
  - nitrat azotu
  - amonyum azotu
  - organik azot
  - sülfat formunda kükürt
  - fosfor pentaoksit
  - potasyum oksit
  - magnezyum
  - demir
  - çinko
  - Hümik ve fülvik asitler

  Miktarları stresi önlemeye yetecek kadar yüksek iken toksisite yapmayacak kadar düşük.

  Özetle dar yapraklı bir bitkinin ihtiyacı olan ne varsa.. Öyle kombi gübrelerdeki gibi tadımlık değil. Doya doya yetecek kadar mevcut.

  Gelelim maliyet hesabına:

  Toplam maliyet (süzgeç dahil) 3 lira/dekar.

  Sadece 25 ve 50 kg ' lık ambalajlarda aldığımız için artacak Madde ' lerimiz olabilir. Bize her daim lazım olabilecekleri için sorun olmaz. Ağızlarını sıkıca kapatıp kenara koyun. Akmaz, kokmaz.


  Önemli not:
  Bu gübrenin içerisinde çok sayıda madde var lakin bu maddelerin tümü besin elementi ve maddeleridir. 'Yani toprakta hepsinden bol miktarda, üstelik karışım Halim ' de binlerce yıldır var. Hepsi doğada kendiliğinden bulunan doğal elementlerdir.

  Asıl sorun, bu maddelerden bir yada bir kaçı toprakta eksik yada az olduğunda başlar.

  Lakin bu maddelerin, toprakta doğal olarak bulunmayan yada çok az bulunan maddelere (yani kimyasal ilaçlara) vereceği tepkiyi önceden kestirebilmek zor. Benim karışım halde denediklerin, kullandıklarım var. Ama her ilaç için aynısını söyleyemeyiz.

  Özetle bu gübreyi ilaç karışımları ile değil de müstakil kullanmanızı öneririm. Bu öneri gübreler için değil, ilaçların selameti için. Etkileri azalabilir.

  Son not: maddeler içerisinde antagonistik etkiye sahip olanlar var fakat bu etki, yaprak beslemelerinde çok düşük hissettirir kendini. Bu sayede topraktaki bazı olumsuz koşullardan da (yüksek düşük ph, tuzluluk, aşırı kireçlilik vs) sıyrılmış oluyoruz.

  Ayrıca minimum yasasına göre, bitki, eksikliği en çok olan maddeyi öncelikli olarak alacağından faydasız olması söz konusu değil. Şöyle düşünün:

  'Suzuluktan ölmek üzere olan birinin önüne büyük bir tas ayran ile 1 tabak İskender koyun. Kişi önce hangisine saldırır?

  Ayrana.

  Peki susuzluğu olmayan, ama açlıktan ölen biri?

  İskender ' e.

  Olay bu.

  (İskenderle ayran gitmez ya, örnek olsun.. )
  ***

  Sona geldik:

  Toplam karışımı nasıl ayarlıyoruz?

  Dekara göre bölüyoruz. Misal 60 litre gübremiz var. 65 dekar yere atıcaz. 5 litre daha su ekler, 65 litre yapar, dekara 1 litre atarız.

  Yada eşit olarak böler atarız. Yani toplam 32 litre gübremiz oldu. 32 ' yi 65 ' e bölüp eşit miktarda atarız. 32/65= 0,5 litre/dekar (dekara yarım litre) Yada yine sulandırarak 65 litreye çıkartır, dekara 1 litre atarız. Kafamıza göre ayarlayabiliriz. Dükkan bizim

  Önemli olan tek kısım, hazırlanan toplam gübrenin eşit olarak tarlaya atılması. Bu kadar.

  İçerisindeki maddler ve kalitesi göz önüne alınırsa, böyle bir gübrenin litresini 20 liradan ucuza alamazsınız.

  Bu gün içinde sadece %10 potasyum olan bi sıvı gübrenin litresini 30-40 liraya satan yerler var.

  Bu 60 litre gübre için (o da sadece tek kullanımlık) 1200 lira eder. Artan maddeleri de hesaplarsanız en az 3000 liralık, malzemeden çalınmamış, birinci sınıf sıvı gübre demek bu.

  Toplamda 300-350 lira harcayarak üstelik.


  ***

  Bu yada çok benzeri karışımları kendim sıkça kullanıyorum. Önerdiğim arkadaşlar da oldu.

  Uygulayan bazı arkadaşlar, uygulamadan 10 gün sonraki beyanı: 'ben bu tarlada böyle bir buğday görmedim daha önce' mealinde oluyor.

  Beyan doğru, çünkü şimdiye kadar hiç önlem alınmamış, analiz görmemiş, uzun zamandır (30-40-50 yıl gibi) bir süredir eksiklik var tarlada. Mal yapmayor. İşin acı yanı neden mal yapmadığı da bilinmiyor. Hepimizin çevresinde bu tip tarlalar mevcut..

  Ilk kez eksiklik yaşamayan bir buğday olunca da, işler değişiyor.

  Özetler:
  1-) Vermeden almak, Allah ' a mahsus.
  2-) Toprakta nankörlük yoktur. Verileni inkar etmez.

  Aşağıdaki bupday, bizim bölgenin en verimsiz, en mal yapmayan, 20 cm altı kayran kaya olan kumsal bir arazide yetişti.  İsrail ' in çölün ortasına son 20 yılda açtığı bahçelerden aldığı malları görünce, bi Abi ' mizin lafı aklıma gelir:

  'Mal yapmayan tarla yoktur, mal alamayan çiftçi vardır'
  Konu sebazios tarafından (28.Nisan.2016 Saat 11:51 ) değiştirilmiştir.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  işte beklediğim konu ..

 3. #3
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Yılmaz abi döktürmüşsün yine eline sağlık konu zehir

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  04 Temmuz 2012
  Şehir
  kırıkkale
  Mesajlar
  415
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Allah razı olsun teşekkürler çok faydalı konu. Tohum kaplama içinde bunun gibi kendimizin yapabileceği tavsiyeleriniz varsa onuda yazarmısınız.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  16 Eylül 2010
  Şehir
  bolu gerede
  Yaş
  26
  Mesajlar
  189
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Yılmaz arkadaşımızdan Allah razı olsun. Çok iyi ve faydalı bir konuya değinmiş çok teşekkürler. Birde mesela hangi markaları kullanalım. Çinko, humik asit, potasyum nitrat bu tip gübreleri kullanırken güvenilir olması da önemli.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  16 Eylül 2010
  Şehir
  bolu gerede
  Yaş
  26
  Mesajlar
  189
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Yılmaz arkadaşım bu söylediğiniz karışımların hazırı gübretaşta var. Onları kullanabilir miyiz?

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  05 Eylül 2011
  Şehir
  karabük
  Yaş
  34
  Mesajlar
  446
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Hocam bomba gibi bi konu olmuş, Allah razı olsun.
  Pek çoğumuzun aklında soru işaretleri bırakan bitki besleme konusu herkesin anlayabileceği şekilde ancak bu kadar açık ve net anlatılabilirdi.

 8. #8
  'Ahmet ARSLAN' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2012
  Şehir
  Ankara-Bala
  Yaş
  22
  Mesajlar
  2,054
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Yılmaz abi faydalı bilgiler için eline sağlık.Bende böyle bir formül arayışı içindeydim ilaç gibi geldi.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Arkadaşlar.

  Yukarıdaki karışımın muadili (bildiğim kadarı ile) piyasalarda yok. Yani hazırını alıp atma durumu zor.

  Dün bi hesap yaptık.

  Hazır sıvı çinko ile çinko sülfat arasındaki fiyat farkı:

  Gübretaş ' ın sıvı çinkosunda %5 çinko var.

  Sıvı halde. 200 ml/dekar atılıyor. Dekar maliyeti 1.6 lira
  Dekara verilen çinko 10 gr

  Çinko sülfat 200 gr/da atılıyor. Dekar maliyeti 0.5 lira
  Dekara verilen çinko 44 gr.

  Maliyet açısından bakınca sadece 3 katın üzerinde fiyat farkı var gibi görünüyor değil mi?

  Yanıldınız.

  Çünkü ham element olarak dekara verilen çinko sıvıda 10 gr, sülfatta 44gr.

  Sıvı ile dekara 44 gr/da verebilmeniz için 900ml (yaklaşık 1 litre) atmanız lazım.

  Bu olduğunda dekar maliyeti 7.2 liraya çıkar.

  Özetle her ikisinde de aynı dozaj verdiğinizde, sıvı çinko, toz çinko sülfatın tam 14.4 katı fiyata çıkıyor.

  Diğerlerinin tamamında da durum aynı.

  Yaprak gübrelemesimden sonuç almak istiyorsanız, o maddeden yeter miktarda vermeniz lazım. Bu iş Gübretaş ' ın kombisi gibi sigara paketi kadar kutularda satılan miktarlarla olmaz. Faydasını görürsünüz ama hakkı ile yapılacak bir uygulamadan alınacak fayda ile kıyaslandığınızda devede kulak bile olmaz.

  Miktarı arttırırsanız olur mu? Olur. Ama iflas edersiniz.

  Yukarıdaki gerçek anlamı ile kombi bi gübre. Bu gübrenin 100 dekar için toplam maliyeti 300 lira civarıdır.

  Aynı gübreyi hazır almaya kalksanız 3000-4500 lira arası bi fiyata mal olur.

  Sırf eritip doğru dozaj ile karıştırmak için bu kadar parayı verecek olan varsa aramızda, bidonları hazırlasın, yarın geliyorum.

  Gayet de samimiyim.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  18 Haziran 2013
  Şehir
  İSTANBUL
  Yaş
  58
  Mesajlar
  731
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  yılmaz kardeşim eline ve bilgilerine sağlık . çok faydalı konu olmuş . teşekkürler .

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  11 Mayıs 2008
  Şehir
  edirne
  Mesajlar
  148
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  yılmazım emegine sağlık çok güzel paylaşım olmuş..

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  23 Mayıs 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,015
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Ellerine sağlık Yılmaz Dostum...

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Eline sağlık Yılmaz, yine döktürmüşsün

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  23 Mayıs 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,015
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Profilde elementler de potasyum niye sarı renkli ?

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  26 Ağustos 2014
  Şehir
  çorlu
  Yaş
  36
  Mesajlar
  52
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  süper

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,814
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Yılmaz kardeşim , referans bir konu açmışsın. Eline , koluna emeğine sağlık.
  Fakat bu konuda bilimsel ve akademik yönü olan birilerinden destek aldın mı? Yoksa tamamen kendi oluşturmuş olduğun tarifler mi?

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  07 Temmuz 2009
  Şehir
  Konya-Sivas
  Yaş
  21
  Mesajlar
  1,696
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Bu konuyu fforumun en faydalı konusu seçelim heleki traktör çekişmelerini sayarsak açık ara önde Paylaşım için teşekkürler yılmaz abi üşenmeyip yazmışsın bende üşenmeyip okudum ama okul dolayısıyla deneyememek üzmedi değil...

 18. #18
  fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2009
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  2,300
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Bir solukta okudum ekran fotografini çektim elimden geldigi kadar tedarik edersem uygulayacagim ama 20 subatta 60dönüme 1 paket gübretas combi+yarim paket gübretaş çinko attim bu karisim cok gelirmi yoksa ayni doz devam mı(batti balik yan gider&#128514

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Alıntı ErmanHoca link=topic=83067.msg990548#msg990548 date=1428348903 Nickli Üyeden Alıntı
  Profilde elementler de potasyum niye sarı renkli ?
  Potasyum = Kalite

  Ülke olarak en ihtiyacımız olan şey..

  Alıntı ufukk link=topic=83067.msg990565#msg990565 date=1428349910 Nickli Üyeden Alıntı
  Yılmaz kardeşim , referans bir konu açmışsın. Eline , koluna emeğine sağlık.
  Fakat bu konuda bilimsel ve akademik yönü olan birilerinden destek aldın mı? Yoksa tamamen kendi oluşturmuş olduğun tarifler mi?
  Sağ ol Ufuk Abi.

  Ana tüyolar

  2 ' si laboratuvar şefi mühendis, 2 ' si 10 bin dekar civarı araziye danışmanlık yapan mühendis, 3 ' ü firma ilaç saha sorumlusu mühendis, özetle 7 mühendis. 1 de yar. doç. var.

  Hamurunu ben yoğurdum. Çok kez tecrübe ettim.

  Böyle bir konuyu paylaşmak mesuliyet ister Abi. Sağ ol, farkındayım.

  Denemelerde olumsuzu geçtim, faydasız bir tek örnek olsaydı, paylaşım olmazdı.

  Alıntı fatihcastle link=topic=83067.msg990579#msg990579 date=1428351275 Nickli Üyeden Alıntı
  Bir solukta okudum ekran fotografini çektim elimden geldigi kadar tedarik edersem uygulayacagim ama 20 subatta 60dönüme 1 paket gübretas combi+yarim paket gübretaş çinko attim bu karisim cok gelirmi yoksa ayni doz devam mı(batti balik yan gider)
  1 paket kombi derken, şu 1 kg ' lıklardan mı?

  Çinkonun 10 farklı paketi var. Hangi paket?

 20. #20
  fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2009
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  2,300
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler  Cinko da 1 kglik paket combi de 1 kglik paket 50 dönüme 1combi+yarim çinko+300gr %33 nitrat eritilip atildi şubat 20 de ayni gün 10kg%33 nitrat mart 5 te 9 kg %33 nitrat atildi

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/11 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 10
  Son Mesaj : 21.Şubat.2015, 21:51
 2. simental besleme
  Konu Sahibi çiftci32 Forum Besi Hayvancılığı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 09.Mayıs.2014, 17:28
 3. İNEK BESLEME SORUNU!!
  Konu Sahibi Mibzer Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Kasım.2013, 20:35
 4. Hayvan besleme yeni mod
  Konu Sahibi crazy596 Forum Römork - Ekipman
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Haziran.2012, 18:05
 5. RASYON ve SIĞIR BESLEME
  Konu Sahibi baytar_fx Forum Hayvan Hastalıkları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 06.Mayıs.2012, 21:46

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Konu Etiketleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status