Gold serisi pompa sorunu

260 gold traktörümde sebebini bulamadığımız bir sorun var. Traktör yüke bindiğinde mazot yetişmiyormuş gibi kesiklik yapıyor. Yolda boşta giderken 2500 devirde dahi sorun yok normal gidiyorum, ancak yüke bindiğinde mesela pulluğu saldığımda motor belli bir devri geçemiyor çünkü kesiklik yapıyor. Devirde tam artamıyor yani mazotu kısmışsın gibi, yetersiz geliyor gibi bir durum oluşuyor. Sesi de tam net belli olmasada kesiklik yapıyor. Daha önceden canı gönülden yğklenen traktör yüke girdimi kesilmeye başladı.
İlk etapta pompadan şüphelendim fakat motor ne kadar sıcak olursa olsun stop eder etmez hiç gevelemeden 1 marşta alıyor. Daha önce bir eleman yaptım motor sıcakken asla çalışmazdı, su döküpte soğutup çalıştırıyordum.
Depoyu söktürüp temizlettim, depo içindeki süzgeci değiştirdim, filtreleri değiştirdim, mazot otomatiğini değiştirdim (Arızalı imiş)fakat buda sorunu çözmedi, pompanın girişindeki süzgeci de kontrol ettim sorun yok.
Traktörüm 2002 model yani elektrikli pompa değil karadüzen buna rağmen elektrik bağlantıları kontrol et dediler, müşürler dahil kontrol ettim ancak sorunu çözemedim.
Danışmadığım yer kalmadı, en son pompayı söktüreceğim fakat pompadan zerre kadar şüphem yok çünkü mazotum garanti yerden bildim bileli aynı yerden alıyorum sorun yaşamadım, ve sıcakken de çalışma sorunu yok.
Bu konuda tavsiyeye ihtiyacım var sorunu çözmeyi çok istiyorum, son çarem satıp kurtulmak bunu istemiyorum çünkü traktörden çok memnunum.

Bu videoda traktörün sesinin kesik geldiğini fark edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=9awYym43cuE

Ynt: Gold serisi pompa sorunu

Bayağıda kesiliyor akla ilk gelecekleri yapmışsın zaten abi fakat pompada da sorun yok diyorsun acaba bakır borularda falan tıkanıklıkmı var? motora mazot yetişmeyince yapar bu kesilmeyi aklımada başka bişey gelmiyor şuanda

kubilay07 link=topic=83090.msg990769#msg990769 date=1428420744' Alıntı:
Bayağıda kesiliyor akla ilk gelecekleri yapmışsın zaten abi fakat pompada da sorun yok diyorsun acaba bakır borularda falan tıkanıklıkmı var? motora mazot yetişmeyince yapar bu kesilmeyi aklımada başka bişey gelmiyor şuanda
Herhangi bir tıkanıklıkla karşılaşmadık Kubilay, benim bildiğim her yerine de baktık.

FEHİM link=topic=83090.msg990803#msg990803 date=1428425674' Alıntı:
ek yerlerini kontrol ettin mi? sıkıştırınca hava alıyor olabilir mi?
Fehim abi ek yerlerinde herhangi yaşartma falan yok. Yine gözle ve anahtarla yoklarım.

kılıç41 link=topic=83090.msg990810#msg990810 date=1428426442' Alıntı:
Mazot hortumlarında tıkanıklık veya çatlaklar yoksa pompanın avans ayarı düşmüş olabilir pompayı açtırmadan makineye bağlayıp öğrenilebilir

Söylemeyi unuttum avans ve subap ayarıda yaptık fakat değişiklik olmadı.
Enjektörler aklıma geliyor ya da turbodan kaynaklanabilir mi?

ydincbayram link=topic=83090.msg990846#msg990846 date=1428430473' Alıntı:
Enjektörler aklıma geliyor ya da turbodan kaynaklanabilir mi?

Emjektör isteyecek kadar yaşlı bi motor değil abi yılına bakınca
Abi şahsi düşüncem turbodan olsa boştayken de sıkıntı yaratır bu torboşarjlı motorlar öyle bişeyki turbodaki en ufak sıkıntıda yüksüzken bile doğru düzgün çalışamıyorlar yinede bi baktırmakta fayda var

Turbo sadece aklımdan geçti birde bu turbo arızalarında sesi mutlaka değişir bunda sadece yükte kesiliyor.
Enjektörler bazen kurum yapabiliyor olur mu olur.
Bir diğer ihtimalde elektrik sisteminden kaynaklanabilir mi diye düşünüyorum.

ydincbayram link=topic=83090.msg990853#msg990853 date=1428430944' Alıntı:
Turbo sadece aklımdan geçti birde bu turbo arızalarında sesi mutlaka değişir bunda sadece yükte kesiliyor.
Enjektörler bazen kurum yapabiliyor olur mu olur.
Bir diğer ihtimalde elektrik sisteminden kaynaklanabilir mi diye düşünüyorum.

Abi yükte kesilmesi mazot yetişmediğinden oluyor diye biliyorum yada silindir içerisine verilen karışımdaki dengesizlikten olur
Elektrik sisteminden ziyade olay yakıt sistemi kaynaklı gibi diğer herşey kontrol edildiğine göre ya pompadan yada enjektörlerden pompayı ölçüm cihazına bağlattın mı? eğer herşey normal ise enjektörden başka ihtimal yok gibi abi

Henüz pompayı söktürmedim. Eğer saydığım arıza ihtimallerinden başka bir ihtimal bulamazsan pompayı ve enjektörleri söküp makinaya bağlatacağım. Birde bu pompaların içerisinde ayaklar var bazı durumlarda bunlarda olacak bir aksama çalışmayı etkiliyor. O yüzden ya öncelikle pompa servisi arkadaşları çağırıp traktörü göstereceğim ya da videosunu gönderip fikirlerini alacağım. Onlar artık iyice ustalaştığından sesinden bile çıkartabiliyorlar bazen arızayı. Pompayı sök getir derlerse yapacak bir şey kalmamış demektir.

ydincbayram link=topic=83090.msg990868#msg990868 date=1428431797' Alıntı:
Henüz pompayı söktürmedim. Eğer saydığım arıza ihtimallerinden başka bir ihtimal bulamazsan pompayı ve enjektörleri söküp makinaya bağlatacağım. Birde bu pompaların içerisinde ayaklar var bazı durumlarda bunlarda olacak bir aksama çalışmayı etkiliyor. O yüzden ya öncelikle pompa servisi arkadaşları çağırıp traktörü göstereceğim ya da videosunu gönderip fikirlerini alacağım. Onlar artık iyice ustalaştığından sesinden bile çıkartabiliyorlar bazen arızayı. Pompayı sök getir derlerse yapacak bir şey kalmamış demektir.

Videoyu izlemelerinde fayda var gibi Yakup abi :)

bende 266 golt vardı pullugu yere indirdimi kesiliyodu motor mazot hortumlarını degiştim depoyu temizledim fitreleri degiştim olmadı ustaya gösterdim enjektör dedi yaptırdım olmadı pompada dediler bende degiştim motoru

karub78 link=topic=83090.msg990895#msg990895 date=1428433445' Alıntı:
öncelıkle gecmıs olsun. bizde 286g 2001 model vardı aynı problemı yaşadık henız 4bin saatteydi motor. satıp kurtulduk en temizi bu :)) tekrardan gecmıs olsun
Sağolasın, evet 286 larda da aynı teferruatlı pompadan var maalesef. Bu 3. arızası, ve 3 ayrı ustada yaptırdım. 1. de komple eleman yaptık ama hiç hayrını göremedik, 2. de kromaj yaptım 1,5 sene gitti, bu üzerindeki orjinal eleman taktık 2 seneye yaklaştı. Bu üzerindekine 2400 TL masraf yapmıştım. Ki o zaman euro bu kadar yüksek değildi. Şimdi bana 3.000 TL masraf çıkarttı mı bende senin gibi yapacağım satıp kurtulacağım takasa vermeyi düşünüyorum.

babaagaa link=topic=83090.msg990903#msg990903 date=1428434110' Alıntı:
bende 266 golt vardı pullugu yere indirdimi kesiliyodu motor mazot hortumlarını degiştim depoyu temizledim fitreleri degiştim olmadı ustaya gösterdim enjektör dedi yaptırdım olmadı pompada dediler bende degiştim motoru
Kardeşim sana da geçmiş olsun, ben çok masraf edip düzelttim ama neticede tamir edenlerden başka bir pompacı abiminde tavsiyesi hemen sat ve kurtul çünkü düzen tutması çok zordur ve çok masraflı diyor. Bir daha bu kadar masrafı bende göze alamıyorum artık.